– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Ifølge transferjournalisten Farzam Abolhosseini er det bestemt ikke utænkeligt, at Rosenborg slår deres egen transferrekord, hvis de udnytter købsoptionen på Amin Chiakha.



I første omgang er der tale om et års leje med en købsoption.

Sådan lyder den aftale, FC København og Rosenborg har indgået omkring Amin Chiakha.

En aftale Tipsbladet allerede kunne afsløre onsdag, og i podcasten ‘Transferguru’ der bliver lavet for Podimo i samarbejde med Tipsbladet fortæller transferjournalisten Farzam Abolhosseini, at det ikke bliver en billig omgang for nordmændene, hvis de gør brug af købsoptionen.

– Den vil være ret høj. FC København har værdisat ham, i sommer sagde vi ti millioner (euro, red.), nu er det selvfølgelig ikke i nærheden af det beløb, men det er selvfølgelig rigtig, rigtig højt for en transfer til norsk fodbold. Jeg kan ikke forestille mig, de ikke slår deres rekord for at hente ham, siger Farzam Abolhosseini.

Amin Chiakha kunne være taget til andre og måske større adresser. Men ifølge transferjournalisten er Norge og Rosenborg det klart bedste valg for ham i den situation, han står i lige nu.

– Hvad skal han opnå lige nu? Udvikling, han skal til VM med Algeriet, og så skal han tilbage på sporet. Det kan han komme til ved at spille under sin tidligere cheftræner på U19-holdet i FC København, Alfred Johansson. Det passer jo glimrende. Kan du finde et bedre sted? Han skal også spille med sin tidligere holdkammerat Noah Sahsah, ham der fodrede ham, dengang de havde kæmpe succes i Youth League og kom rigtig langt, siger Farzam Abolhosseini.

19-årige Amin Chiakha har været i FC København siden 2017. I august blev han lejet ud til Vejle Boldklub for resten af sæsonen.

Den aftale er dog blevet annulleret, da københavnerne har aktiveret den tilbagetrækningsklausul, der var i kontrakten.





LIVE

TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig

Jordan – Algeriet

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

Spanien – Saudi-Arabien

Sender opfordring til Superliga-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

I dialog med Steve Cooper

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tordner mod VM-træner

Argentina – Østrig