Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Der var ikke adgang til træningen i AGF i dag.



ÅRHUS (Tipsbladet): Når AGF‘s Superliga-trup træner hjemme på Fredensvang i Viby, er der ofte skoleklasser, børnehaver, nysgerrige fans og endnu mere nysgerrige journalister til stede.

Men i dag torsdag var der mod sædvanen ingen gæster velkomne på anlægget i det sydlige Århus.

AGF-cheftræner Uwe Rösler plejer at lukke træningerne de sidste to dage før en kamp.

Det ville i denne uge sige fredag og lørdag før den vitale kamp hjemme mod Randers FC på søndag.

Men som noget nyt fik Tipsbladet og repræsentanter fra andre medier med interviewaftaler på mediedagen torsdag tidligere på ugen at vide, at træningen var lukket.

Og lukket var den ganske rigtigt med venlig men bestemt besked om ikke at gå ned til træningsbanerne.

Ingen adgang i dag. Foto: Tipsbladet

Tryk på før Randers-kamp

AGF er dybt inde i en svær periode med fire nederlag på stribe og kun én sejr i ti runder.

Dermed er AGF ude af den topkamp, man lå til at være en særdeles vigtig del af ved begyndelsen på slutspillet, hvor man lå treer.

Søndag møder AGF Randers i en kamp, århusianerne pinedød skal vinde med fem point op til gæsterne på fjerdepladsen.

AGF kan på den måde stadig nå i Europa, hvis FC København samtidig vinder pokalturneringen, og AGF slår nummer syv fra nedrykningsslutspillet.

Og det er for at koncentrere sig om søndagens kamp og træne frit uden årvågne øjne, at Rösler valgte at lukke torsdagens træning.

Og så vil AGF-bossen give så lidt væk som muligt før søndagens vitale kamp.

– Vi har spillere, der ikke har været til rådighed, men som måske bliver det nu. Vi vil give så lidt information væk som muligt til modstanderne i den situation, vi er i nu. Lidt fred og ro er godt for os, tror jeg, deroppe [på AGF’s bane fem bagerst på anlægget] kunne vi træne på en ting eller to i fred, siger Uwe Rösler, der ikke ser tiltaget som et tegn på problemer eller panik.

– Når man har en halvfuld kop kaffe, vil nogen sige, at det er halvtomt, og jeg kan ikke kontrollere, hvad folk siger. Hver uge lukker vi to træningspas, og denne gang gjorde vi det bare på en anden dag. Vi ændrer ikke noget som helst, vi laver bare justeringer, siger Uwe Rösler.

Som en Superliga-finale

AGF-cheftræneren kalder kampen mod Randers en finale for at skærpe fokus på opgøret søndag, og han forventer et AGF-hold, der leverer en god indsats, ligesom AGF var med i kampene senest mod FC København og FC Midtjylland indtil de afsluttende minutter.

AGF og Uwe Rösler skal vinde søndag over Randers for at have en realistisk chance for at blive nummer fire. Foto: Alamy

– Jeg skal nok finde 11 spillere, siger Uwe Rösler med et smil.

– Vi kommer til at være kompetitive. Resultaterne er ikke der, hvor vi gerne vil have dem. Men vi har været kompetitive igen på det seneste og i længere perioder i kampene, hvilket glæder mig. Resultaterne er der ikke, men vi kommer til at være kompetitive, siger AGF-cheftræneren.

Med tre kampe igen er AGF fem point efter Randers på fjerdepladsen, og århusianerne skal dermed vinde søndag for at have en realistisk chance for at blive nummer fire.

Fjerdepladsen giver en playoffkamp om at komme i Conference League-kvalifikationen, hvis FC København vinder pokalfinalen og bliver dansk mester.

Læs også om Superligaens spillerbudgetter – mere her!

AGF er sekser i Top 6 og har fire point i slutspillet via en sejr over FCN og uafgjort hjemme mod FC Midtjylland.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Ivan Toney klar på choktransfer

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Ringet op af Brøndby-træner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby IF – Sønderjyske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Det er aldrig sket før

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Chelsea – Manchester United

Nu klager FC Barcelona igen



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Har ondt af Steve Cooper

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!