Trykket stiger i AGF: Rösler lukkede træningen

Der var ikke adgang til træningen i AGF i dag.



ÅRHUS (Tipsbladet): Når AGF‘s Superliga-trup træner hjemme på Fredensvang i Viby, er der ofte skoleklasser, børnehaver, nysgerrige fans og endnu mere nysgerrige journalister til stede.

Men i dag torsdag var der mod sædvanen ingen gæster velkomne på anlægget i det sydlige Århus.

AGF-cheftræner Uwe Rösler plejer at lukke træningerne de sidste to dage før en kamp.

Det ville i denne uge sige fredag og lørdag før den vitale kamp hjemme mod Randers FC på søndag.

Men som noget nyt fik Tipsbladet og repræsentanter fra andre medier med interviewaftaler på mediedagen torsdag tidligere på ugen at vide, at træningen var lukket.

Og lukket var den ganske rigtigt med venlig men bestemt besked om ikke at gå ned til træningsbanerne.

Ingen adgang i dag. Foto: Tipsbladet

Tryk på før Randers-kamp

AGF er dybt inde i en svær periode med fire nederlag på stribe og kun én sejr i ti runder.

Dermed er AGF ude af den topkamp, man lå til at være en særdeles vigtig del af ved begyndelsen på slutspillet, hvor man lå treer.

Søndag møder AGF Randers i en kamp, århusianerne pinedød skal vinde med fem point op til gæsterne på fjerdepladsen.

AGF kan på den måde stadig nå i Europa, hvis FC København samtidig vinder pokalturneringen, og AGF slår nummer syv fra nedrykningsslutspillet.

Og det er for at koncentrere sig om søndagens kamp og træne frit uden årvågne øjne, at Rösler valgte at lukke torsdagens træning.

Og så vil AGF-bossen give så lidt væk som muligt før søndagens vitale kamp.

– Vi har spillere, der ikke har været til rådighed, men som måske bliver det nu. Vi vil give så lidt information væk som muligt til modstanderne i den situation, vi er i nu. Lidt fred og ro er godt for os, tror jeg, deroppe [på AGF’s bane fem bagerst på anlægget] kunne vi træne på en ting eller to i fred, siger Uwe Rösler, der ikke ser tiltaget som et tegn på problemer eller panik.

– Når man har en halvfuld kop kaffe, vil nogen sige, at det er halvtomt, og jeg kan ikke kontrollere, hvad folk siger. Hver uge lukker vi to træningspas, og denne gang gjorde vi det bare på en anden dag. Vi ændrer ikke noget som helst, vi laver bare justeringer, siger Uwe Rösler.

Som en Superliga-finale

AGF-cheftræneren kalder kampen mod Randers en finale for at skærpe fokus på opgøret søndag, og han forventer et AGF-hold, der leverer en god indsats, ligesom AGF var med i kampene senest mod FC København og FC Midtjylland indtil de afsluttende minutter.

AGF og Uwe Rösler skal vinde søndag over Randers for at have en realistisk chance for at blive nummer fire. Foto: Alamy

– Jeg skal nok finde 11 spillere, siger Uwe Rösler med et smil.

– Vi kommer til at være kompetitive. Resultaterne er ikke der, hvor vi gerne vil have dem. Men vi har været kompetitive igen på det seneste og i længere perioder i kampene, hvilket glæder mig. Resultaterne er der ikke, men vi kommer til at være kompetitive, siger AGF-cheftræneren.

Med tre kampe igen er AGF fem point efter Randers på fjerdepladsen, og århusianerne skal dermed vinde søndag for at have en realistisk chance for at blive nummer fire.

Fjerdepladsen giver en playoffkamp om at komme i Conference League-kvalifikationen, hvis FC København vinder pokalfinalen og bliver dansk mester.

Læs også om Superligaens spillerbudgetter – mere her!

AGF er sekser i Top 6 og har fire point i slutspillet via en sejr over FCN og uafgjort hjemme mod FC Midtjylland.





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Færdig i FC Midtjylland?



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

UEFA med ny stor FC København-straf

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Samler informationer om FCK’er

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Arsenal skuffer mod bundprop

FC København-stjerne straffes af UEFA

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vild udtalelse om Nathan Trott

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

I svime over Højlund

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Manchester United jagter Liverpool-profil

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Sæsonens hurtigste hattrick

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Choktransfer?

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus