ÅRHUS (Tipsbladet): Når AGF‘s Superliga-trup træner hjemme på Fredensvang i Viby, er der ofte skoleklasser, børnehaver, nysgerrige fans og endnu mere nysgerrige journalister til stede.
Men i dag torsdag var der mod sædvanen ingen gæster velkomne på anlægget i det sydlige Århus.
AGF-cheftræner Uwe Rösler plejer at lukke træningerne de sidste to dage før en kamp.
Det ville i denne uge sige fredag og lørdag før den vitale kamp hjemme mod Randers FC på søndag.
Men som noget nyt fik Tipsbladet og repræsentanter fra andre medier med interviewaftaler på mediedagen torsdag tidligere på ugen at vide, at træningen var lukket.
Og lukket var den ganske rigtigt med venlig men bestemt besked om ikke at gå ned til træningsbanerne.

Ingen adgang i dag. Foto: Tipsbladet
Tryk på før Randers-kamp
AGF er dybt inde i en svær periode med fire nederlag på stribe og kun én sejr i ti runder.
Dermed er AGF ude af den topkamp, man lå til at være en særdeles vigtig del af ved begyndelsen på slutspillet, hvor man lå treer.
Søndag møder AGF Randers i en kamp, århusianerne pinedød skal vinde med fem point op til gæsterne på fjerdepladsen.
AGF kan på den måde stadig nå i Europa, hvis FC København samtidig vinder pokalturneringen, og AGF slår nummer syv fra nedrykningsslutspillet.
Og det er for at koncentrere sig om søndagens kamp og træne frit uden årvågne øjne, at Rösler valgte at lukke torsdagens træning.
Og så vil AGF-bossen give så lidt væk som muligt før søndagens vitale kamp.
– Vi har spillere, der ikke har været til rådighed, men som måske bliver det nu. Vi vil give så lidt information væk som muligt til modstanderne i den situation, vi er i nu. Lidt fred og ro er godt for os, tror jeg, deroppe [på AGF’s bane fem bagerst på anlægget] kunne vi træne på en ting eller to i fred, siger Uwe Rösler, der ikke ser tiltaget som et tegn på problemer eller panik.
– Når man har en halvfuld kop kaffe, vil nogen sige, at det er halvtomt, og jeg kan ikke kontrollere, hvad folk siger. Hver uge lukker vi to træningspas, og denne gang gjorde vi det bare på en anden dag. Vi ændrer ikke noget som helst, vi laver bare justeringer, siger Uwe Rösler.
Som en Superliga-finale
AGF-cheftræneren kalder kampen mod Randers en finale for at skærpe fokus på opgøret søndag, og han forventer et AGF-hold, der leverer en god indsats, ligesom AGF var med i kampene senest mod FC København og FC Midtjylland indtil de afsluttende minutter.

– Jeg skal nok finde 11 spillere, siger Uwe Rösler med et smil.
– Vi kommer til at være kompetitive. Resultaterne er ikke der, hvor vi gerne vil have dem. Men vi har været kompetitive igen på det seneste og i længere perioder i kampene, hvilket glæder mig. Resultaterne er der ikke, men vi kommer til at være kompetitive, siger AGF-cheftræneren.
Med tre kampe igen er AGF fem point efter Randers på fjerdepladsen, og århusianerne skal dermed vinde søndag for at have en realistisk chance for at blive nummer fire.
Fjerdepladsen giver en playoffkamp om at komme i Conference League-kvalifikationen, hvis FC København vinder pokalfinalen og bliver dansk mester.
Læs også om Superligaens spillerbudgetter – mere her!
AGF er sekser i Top 6 og har fire point i slutspillet via en sejr over FCN og uafgjort hjemme mod FC Midtjylland.
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
TOPNYHED
Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
INTERVIEW
Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
