ÅRHUS (Tipsbladet): Når AGF‘s Superliga-trup træner hjemme på Fredensvang i Viby, er der ofte skoleklasser, børnehaver, nysgerrige fans og endnu mere nysgerrige journalister til stede.
Men i dag torsdag var der mod sædvanen ingen gæster velkomne på anlægget i det sydlige Århus.
AGF-cheftræner Uwe Rösler plejer at lukke træningerne de sidste to dage før en kamp.
Det ville i denne uge sige fredag og lørdag før den vitale kamp hjemme mod Randers FC på søndag.
Men som noget nyt fik Tipsbladet og repræsentanter fra andre medier med interviewaftaler på mediedagen torsdag tidligere på ugen at vide, at træningen var lukket.
Og lukket var den ganske rigtigt med venlig men bestemt besked om ikke at gå ned til træningsbanerne.

Ingen adgang i dag. Foto: Tipsbladet
Tryk på før Randers-kamp
AGF er dybt inde i en svær periode med fire nederlag på stribe og kun én sejr i ti runder.
Dermed er AGF ude af den topkamp, man lå til at være en særdeles vigtig del af ved begyndelsen på slutspillet, hvor man lå treer.
Søndag møder AGF Randers i en kamp, århusianerne pinedød skal vinde med fem point op til gæsterne på fjerdepladsen.
AGF kan på den måde stadig nå i Europa, hvis FC København samtidig vinder pokalturneringen, og AGF slår nummer syv fra nedrykningsslutspillet.
Og det er for at koncentrere sig om søndagens kamp og træne frit uden årvågne øjne, at Rösler valgte at lukke torsdagens træning.
Og så vil AGF-bossen give så lidt væk som muligt før søndagens vitale kamp.
– Vi har spillere, der ikke har været til rådighed, men som måske bliver det nu. Vi vil give så lidt information væk som muligt til modstanderne i den situation, vi er i nu. Lidt fred og ro er godt for os, tror jeg, deroppe [på AGF’s bane fem bagerst på anlægget] kunne vi træne på en ting eller to i fred, siger Uwe Rösler, der ikke ser tiltaget som et tegn på problemer eller panik.
– Når man har en halvfuld kop kaffe, vil nogen sige, at det er halvtomt, og jeg kan ikke kontrollere, hvad folk siger. Hver uge lukker vi to træningspas, og denne gang gjorde vi det bare på en anden dag. Vi ændrer ikke noget som helst, vi laver bare justeringer, siger Uwe Rösler.
Som en Superliga-finale
AGF-cheftræneren kalder kampen mod Randers en finale for at skærpe fokus på opgøret søndag, og han forventer et AGF-hold, der leverer en god indsats, ligesom AGF var med i kampene senest mod FC København og FC Midtjylland indtil de afsluttende minutter.

– Jeg skal nok finde 11 spillere, siger Uwe Rösler med et smil.
– Vi kommer til at være kompetitive. Resultaterne er ikke der, hvor vi gerne vil have dem. Men vi har været kompetitive igen på det seneste og i længere perioder i kampene, hvilket glæder mig. Resultaterne er der ikke, men vi kommer til at være kompetitive, siger AGF-cheftræneren.
Med tre kampe igen er AGF fem point efter Randers på fjerdepladsen, og århusianerne skal dermed vinde søndag for at have en realistisk chance for at blive nummer fire.
Fjerdepladsen giver en playoffkamp om at komme i Conference League-kvalifikationen, hvis FC København vinder pokalfinalen og bliver dansk mester.
Læs også om Superligaens spillerbudgetter – mere her!
AGF er sekser i Top 6 og har fire point i slutspillet via en sejr over FCN og uafgjort hjemme mod FC Midtjylland.
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
Mareridt for FC Augsburg
FCK-boss kan snart præsentere noget
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
