ÅRHUS (Tipsbladet): Når AGF‘s Superliga-trup træner hjemme på Fredensvang i Viby, er der ofte skoleklasser, børnehaver, nysgerrige fans og endnu mere nysgerrige journalister til stede.
Men i dag torsdag var der mod sædvanen ingen gæster velkomne på anlægget i det sydlige Århus.
AGF-cheftræner Uwe Rösler plejer at lukke træningerne de sidste to dage før en kamp.
Det ville i denne uge sige fredag og lørdag før den vitale kamp hjemme mod Randers FC på søndag.
Men som noget nyt fik Tipsbladet og repræsentanter fra andre medier med interviewaftaler på mediedagen torsdag tidligere på ugen at vide, at træningen var lukket.
Og lukket var den ganske rigtigt med venlig men bestemt besked om ikke at gå ned til træningsbanerne.

Ingen adgang i dag. Foto: Tipsbladet
Tryk på før Randers-kamp
AGF er dybt inde i en svær periode med fire nederlag på stribe og kun én sejr i ti runder.
Dermed er AGF ude af den topkamp, man lå til at være en særdeles vigtig del af ved begyndelsen på slutspillet, hvor man lå treer.
Søndag møder AGF Randers i en kamp, århusianerne pinedød skal vinde med fem point op til gæsterne på fjerdepladsen.
AGF kan på den måde stadig nå i Europa, hvis FC København samtidig vinder pokalturneringen, og AGF slår nummer syv fra nedrykningsslutspillet.
Og det er for at koncentrere sig om søndagens kamp og træne frit uden årvågne øjne, at Rösler valgte at lukke torsdagens træning.
Og så vil AGF-bossen give så lidt væk som muligt før søndagens vitale kamp.
– Vi har spillere, der ikke har været til rådighed, men som måske bliver det nu. Vi vil give så lidt information væk som muligt til modstanderne i den situation, vi er i nu. Lidt fred og ro er godt for os, tror jeg, deroppe [på AGF’s bane fem bagerst på anlægget] kunne vi træne på en ting eller to i fred, siger Uwe Rösler, der ikke ser tiltaget som et tegn på problemer eller panik.
– Når man har en halvfuld kop kaffe, vil nogen sige, at det er halvtomt, og jeg kan ikke kontrollere, hvad folk siger. Hver uge lukker vi to træningspas, og denne gang gjorde vi det bare på en anden dag. Vi ændrer ikke noget som helst, vi laver bare justeringer, siger Uwe Rösler.
Som en Superliga-finale
AGF-cheftræneren kalder kampen mod Randers en finale for at skærpe fokus på opgøret søndag, og han forventer et AGF-hold, der leverer en god indsats, ligesom AGF var med i kampene senest mod FC København og FC Midtjylland indtil de afsluttende minutter.

– Jeg skal nok finde 11 spillere, siger Uwe Rösler med et smil.
– Vi kommer til at være kompetitive. Resultaterne er ikke der, hvor vi gerne vil have dem. Men vi har været kompetitive igen på det seneste og i længere perioder i kampene, hvilket glæder mig. Resultaterne er der ikke, men vi kommer til at være kompetitive, siger AGF-cheftræneren.
Med tre kampe igen er AGF fem point efter Randers på fjerdepladsen, og århusianerne skal dermed vinde søndag for at have en realistisk chance for at blive nummer fire.
Fjerdepladsen giver en playoffkamp om at komme i Conference League-kvalifikationen, hvis FC København vinder pokalfinalen og bliver dansk mester.
Læs også om Superligaens spillerbudgetter – mere her!
AGF er sekser i Top 6 og har fire point i slutspillet via en sejr over FCN og uafgjort hjemme mod FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
OB siger farvel til seks spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’