Kontrakt-knas: Tuchel er benhård mod ‘AC’

Danskeren har ikke fået spilletid på det seneste. Det skal ifølge manageren sætte skub i kontraktafklaring.



Når Chelsea onsdag aften møder Watford på udebane i Premier League, bliver det formentlig uden Andreas Christensen – igen.

Chelseas manager, Thomas Tuchel, fortæller således forud for kampen, at han på det seneste har valgt at lade den danske forsvarsspiller sidde over som følge af uafklarede spørgsmål omkring hans kontrakt.

Ifølge den tyske manager udviser Christensen en modvilje mod at få en ny kontrakt med London-klubben på plads.

– Vi er nødt til at håbe på, at dette kan være med til at påvirke kontraktsituationen en lille smule, siger Thomas Tuchel på et pressemøde forud for Chelseas tur til Watford ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Den 25-årige danskers nuværende kontrakt udløber ved udgangen af denne sæson.

Andreas Christensen har spillet 13 kampe for Chelsea i indeværende sæson, men har ikke været på banen, siden holdet spillede 1-1 mod Burnley den 6. november.

– Vi har ventet længe på en bekræftelse, siger Thomas Tuchel ifølge Reuters.

– Det var min forståelse for flere uger siden, at Andreas ønskede det samme som klubben og jeg.

– Han fortæller os, at han elsker Chelsea, at han ønsker at blive og blive en stor del af klubben, som han allerede er en stor del af. Jeg tror, at han passer perfekt ind. Han er ikke færdig her endnu. Hans karriere her er ikke slut.

Bold.dk har været i kontakt med Andreas Christensens far og agent, Sten Christensen, der ikke har lyst til at bidrage til kontraktspekulationer.

– Jeg har ikke nogle kommentarer. Jeg har ikke lyst til at forhandle gennem pressen, siger Sten Christensen.

Andreas Christensen kan allerede i januars transfervindue begynde at forhandle med andre klubber, da hans kontrakt med Chelsea udløber til sommer.

I begyndelsen af november afviste danskeren, at den manglende underskrift skyldes, at han ikke føler sig værdsat eller godt behandlet i Chelsea.

– Det kan jeg overhovedet ikke genkende. Jeg føler mig værdsat. Jeg er stadig glad. Jeg nyder fodbolden, sagde han i forbindelse med landsholdssamlingen.

Chelsea topper Premier League med 30 point efter 13 kampe. Det er ét point mere end Manchester City på andenpladsen.

Watford ligger tre point over nedrykningsstregen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De overvejer Christian Eriksen

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Raser: Det er latterligt!

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer