Kontrakt-knas: Tuchel er benhård mod ‘AC’

Danskeren har ikke fået spilletid på det seneste. Det skal ifølge manageren sætte skub i kontraktafklaring.



Når Chelsea onsdag aften møder Watford på udebane i Premier League, bliver det formentlig uden Andreas Christensen – igen.

Chelseas manager, Thomas Tuchel, fortæller således forud for kampen, at han på det seneste har valgt at lade den danske forsvarsspiller sidde over som følge af uafklarede spørgsmål omkring hans kontrakt.

Ifølge den tyske manager udviser Christensen en modvilje mod at få en ny kontrakt med London-klubben på plads.

– Vi er nødt til at håbe på, at dette kan være med til at påvirke kontraktsituationen en lille smule, siger Thomas Tuchel på et pressemøde forud for Chelseas tur til Watford ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Den 25-årige danskers nuværende kontrakt udløber ved udgangen af denne sæson.

Andreas Christensen har spillet 13 kampe for Chelsea i indeværende sæson, men har ikke været på banen, siden holdet spillede 1-1 mod Burnley den 6. november.

– Vi har ventet længe på en bekræftelse, siger Thomas Tuchel ifølge Reuters.

– Det var min forståelse for flere uger siden, at Andreas ønskede det samme som klubben og jeg.

– Han fortæller os, at han elsker Chelsea, at han ønsker at blive og blive en stor del af klubben, som han allerede er en stor del af. Jeg tror, at han passer perfekt ind. Han er ikke færdig her endnu. Hans karriere her er ikke slut.

Bold.dk har været i kontakt med Andreas Christensens far og agent, Sten Christensen, der ikke har lyst til at bidrage til kontraktspekulationer.

– Jeg har ikke nogle kommentarer. Jeg har ikke lyst til at forhandle gennem pressen, siger Sten Christensen.

Andreas Christensen kan allerede i januars transfervindue begynde at forhandle med andre klubber, da hans kontrakt med Chelsea udløber til sommer.

I begyndelsen af november afviste danskeren, at den manglende underskrift skyldes, at han ikke føler sig værdsat eller godt behandlet i Chelsea.

– Det kan jeg overhovedet ikke genkende. Jeg føler mig værdsat. Jeg er stadig glad. Jeg nyder fodbolden, sagde han i forbindelse med landsholdssamlingen.

Chelsea topper Premier League med 30 point efter 13 kampe. Det er ét point mere end Manchester City på andenpladsen.

Watford ligger tre point over nedrykningsstregen.

/ritzau/





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Køber Mads Bidstrup til spotpris



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Ghana – Panama

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Succestræner død af kræft

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Mexico – Sydkorea

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Får afvist bud på dansk profil

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard