Kontrakt-knas: Tuchel er benhård mod ‘AC’

Danskeren har ikke fået spilletid på det seneste. Det skal ifølge manageren sætte skub i kontraktafklaring.



Når Chelsea onsdag aften møder Watford på udebane i Premier League, bliver det formentlig uden Andreas Christensen – igen.

Chelseas manager, Thomas Tuchel, fortæller således forud for kampen, at han på det seneste har valgt at lade den danske forsvarsspiller sidde over som følge af uafklarede spørgsmål omkring hans kontrakt.

Ifølge den tyske manager udviser Christensen en modvilje mod at få en ny kontrakt med London-klubben på plads.

– Vi er nødt til at håbe på, at dette kan være med til at påvirke kontraktsituationen en lille smule, siger Thomas Tuchel på et pressemøde forud for Chelseas tur til Watford ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Den 25-årige danskers nuværende kontrakt udløber ved udgangen af denne sæson.

Andreas Christensen har spillet 13 kampe for Chelsea i indeværende sæson, men har ikke været på banen, siden holdet spillede 1-1 mod Burnley den 6. november.

– Vi har ventet længe på en bekræftelse, siger Thomas Tuchel ifølge Reuters.

– Det var min forståelse for flere uger siden, at Andreas ønskede det samme som klubben og jeg.

– Han fortæller os, at han elsker Chelsea, at han ønsker at blive og blive en stor del af klubben, som han allerede er en stor del af. Jeg tror, at han passer perfekt ind. Han er ikke færdig her endnu. Hans karriere her er ikke slut.

Bold.dk har været i kontakt med Andreas Christensens far og agent, Sten Christensen, der ikke har lyst til at bidrage til kontraktspekulationer.

– Jeg har ikke nogle kommentarer. Jeg har ikke lyst til at forhandle gennem pressen, siger Sten Christensen.

Andreas Christensen kan allerede i januars transfervindue begynde at forhandle med andre klubber, da hans kontrakt med Chelsea udløber til sommer.

I begyndelsen af november afviste danskeren, at den manglende underskrift skyldes, at han ikke føler sig værdsat eller godt behandlet i Chelsea.

– Det kan jeg overhovedet ikke genkende. Jeg føler mig værdsat. Jeg er stadig glad. Jeg nyder fodbolden, sagde han i forbindelse med landsholdssamlingen.

Chelsea topper Premier League med 30 point efter 13 kampe. Det er ét point mere end Manchester City på andenpladsen.

Watford ligger tre point over nedrykningsstregen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

FC København – Lyngby BK

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

På blokken til stort landstrænerjob

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

I dag er det sidste chance for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Spår FCK-fiasko

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

FCK-stjerne klar til Europa-brag

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Beijmo med kontant AGF-udmelding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp