Kontrakt-knas: Tuchel er benhård mod ‘AC’

Danskeren har ikke fået spilletid på det seneste. Det skal ifølge manageren sætte skub i kontraktafklaring.



Når Chelsea onsdag aften møder Watford på udebane i Premier League, bliver det formentlig uden Andreas Christensen – igen.

Chelseas manager, Thomas Tuchel, fortæller således forud for kampen, at han på det seneste har valgt at lade den danske forsvarsspiller sidde over som følge af uafklarede spørgsmål omkring hans kontrakt.

Ifølge den tyske manager udviser Christensen en modvilje mod at få en ny kontrakt med London-klubben på plads.

– Vi er nødt til at håbe på, at dette kan være med til at påvirke kontraktsituationen en lille smule, siger Thomas Tuchel på et pressemøde forud for Chelseas tur til Watford ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Den 25-årige danskers nuværende kontrakt udløber ved udgangen af denne sæson.

Andreas Christensen har spillet 13 kampe for Chelsea i indeværende sæson, men har ikke været på banen, siden holdet spillede 1-1 mod Burnley den 6. november.

– Vi har ventet længe på en bekræftelse, siger Thomas Tuchel ifølge Reuters.

– Det var min forståelse for flere uger siden, at Andreas ønskede det samme som klubben og jeg.

– Han fortæller os, at han elsker Chelsea, at han ønsker at blive og blive en stor del af klubben, som han allerede er en stor del af. Jeg tror, at han passer perfekt ind. Han er ikke færdig her endnu. Hans karriere her er ikke slut.

Bold.dk har været i kontakt med Andreas Christensens far og agent, Sten Christensen, der ikke har lyst til at bidrage til kontraktspekulationer.

– Jeg har ikke nogle kommentarer. Jeg har ikke lyst til at forhandle gennem pressen, siger Sten Christensen.

Andreas Christensen kan allerede i januars transfervindue begynde at forhandle med andre klubber, da hans kontrakt med Chelsea udløber til sommer.

I begyndelsen af november afviste danskeren, at den manglende underskrift skyldes, at han ikke føler sig værdsat eller godt behandlet i Chelsea.

– Det kan jeg overhovedet ikke genkende. Jeg føler mig værdsat. Jeg er stadig glad. Jeg nyder fodbolden, sagde han i forbindelse med landsholdssamlingen.

Chelsea topper Premier League med 30 point efter 13 kampe. Det er ét point mere end Manchester City på andenpladsen.

Watford ligger tre point over nedrykningsstregen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Arsenal skal til Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen