Kontrakt-knas: Tuchel er benhård mod ‘AC’

Danskeren har ikke fået spilletid på det seneste. Det skal ifølge manageren sætte skub i kontraktafklaring.



Når Chelsea onsdag aften møder Watford på udebane i Premier League, bliver det formentlig uden Andreas Christensen – igen.

Chelseas manager, Thomas Tuchel, fortæller således forud for kampen, at han på det seneste har valgt at lade den danske forsvarsspiller sidde over som følge af uafklarede spørgsmål omkring hans kontrakt.

Ifølge den tyske manager udviser Christensen en modvilje mod at få en ny kontrakt med London-klubben på plads.

– Vi er nødt til at håbe på, at dette kan være med til at påvirke kontraktsituationen en lille smule, siger Thomas Tuchel på et pressemøde forud for Chelseas tur til Watford ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Den 25-årige danskers nuværende kontrakt udløber ved udgangen af denne sæson.

Andreas Christensen har spillet 13 kampe for Chelsea i indeværende sæson, men har ikke været på banen, siden holdet spillede 1-1 mod Burnley den 6. november.

– Vi har ventet længe på en bekræftelse, siger Thomas Tuchel ifølge Reuters.

– Det var min forståelse for flere uger siden, at Andreas ønskede det samme som klubben og jeg.

– Han fortæller os, at han elsker Chelsea, at han ønsker at blive og blive en stor del af klubben, som han allerede er en stor del af. Jeg tror, at han passer perfekt ind. Han er ikke færdig her endnu. Hans karriere her er ikke slut.

Bold.dk har været i kontakt med Andreas Christensens far og agent, Sten Christensen, der ikke har lyst til at bidrage til kontraktspekulationer.

– Jeg har ikke nogle kommentarer. Jeg har ikke lyst til at forhandle gennem pressen, siger Sten Christensen.

Andreas Christensen kan allerede i januars transfervindue begynde at forhandle med andre klubber, da hans kontrakt med Chelsea udløber til sommer.

I begyndelsen af november afviste danskeren, at den manglende underskrift skyldes, at han ikke føler sig værdsat eller godt behandlet i Chelsea.

– Det kan jeg overhovedet ikke genkende. Jeg føler mig værdsat. Jeg er stadig glad. Jeg nyder fodbolden, sagde han i forbindelse med landsholdssamlingen.

Chelsea topper Premier League med 30 point efter 13 kampe. Det er ét point mere end Manchester City på andenpladsen.

Watford ligger tre point over nedrykningsstregen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chok i Wolfsburg

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tottenham jagter choktransfer

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Arsenal – Fulham

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– Vi har alle fejlet

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’