– Ingen afslutter bedre end Agger

Brøndbys Nicolaj Agger er Superligaens bedste afslutter, når han får tid og plads, lyder det fra angrebstræner Bent ‘Turbo’ Christensen. Det nytter imidlertid ikke noget, når både timing og bevægelse mangler.



Brøndby-angriberne har haft svært ved at finde vej til netmaskerne i denne sæson. I stedet er størstedelen af holdets 35 Superliga-mål kommet fra forsvaret og midtbanen.

Alexander Farnerud nåede at nette tre gange, inden han i januar dragede til schweiziske Young Boys, og forrige søndag skød Nicolaj Agger sig ind som den mest scorende angriber i den nuværende trup, da han lavede sit andet sæsonmål i ligaen.

Angrebstræner Bent Christensen Arensøe – bedre kendt som ‘Turbo’ – har imidlertid store forhåbninger til den 22-årige angriber, selv om der stadig er meget at arbejde med.

– Du finder ikke en spiller i den danske liga, der afslutter bedre end Agger – det kan både være med benene og med hovedet – men det kræver, at han kan iscenesætte sig selv, så han kommer frem til bolden, siger ‘Turbo’ til Tipsbladet.

Han forklarer de manglende mål med manglende bevægelse.

– Det nytter ikke noget, at du er en god afslutter, når du står fuldstændig alene, og ingen går til dig. Agger skal have noget timing og bevægelse. Det har han ikke haft i ungdomsårene, for der har han været så god, at han bare har scoret mål. Når modstanderne er bedre, så kræver det, at han bevæger sig mere. Han har også været meget plaget af skader. Derfor skal man nok trække nogle år fra hans fodboldalder, fordi der er en del, han er gået glip af i sin udvikling, lyder det fra de blå-gules angrebstræner.

– Det er vigtigt, at løbet bliver timet rigtigt, så man er oppe i fart, når man møder bolden. Agger har eksempelvis en tendens til, at han kommer ind i feltet og bliver stående. Det gør det rimelig nemt for forsvarsspillerne at dæmme op for ham. Vi arbejder derfor en del med, at han skal være lidt mere tålmodig, så han kommer ind i feltet med noget fart i stedet for at komme for tidligt derind.

Læs hele historien om Brøndbys angrebstræning og de blå-gules manglende held med at finde nye målmagere i Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer – !





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Positive forhandlinger med Nartey

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vil have dansk stjerne til Brøndby



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM