– Ingen afslutter bedre end Agger

Brøndbys Nicolaj Agger er Superligaens bedste afslutter, når han får tid og plads, lyder det fra angrebstræner Bent ‘Turbo’ Christensen. Det nytter imidlertid ikke noget, når både timing og bevægelse mangler.



Brøndby-angriberne har haft svært ved at finde vej til netmaskerne i denne sæson. I stedet er størstedelen af holdets 35 Superliga-mål kommet fra forsvaret og midtbanen.

Alexander Farnerud nåede at nette tre gange, inden han i januar dragede til schweiziske Young Boys, og forrige søndag skød Nicolaj Agger sig ind som den mest scorende angriber i den nuværende trup, da han lavede sit andet sæsonmål i ligaen.

Angrebstræner Bent Christensen Arensøe – bedre kendt som ‘Turbo’ – har imidlertid store forhåbninger til den 22-årige angriber, selv om der stadig er meget at arbejde med.

– Du finder ikke en spiller i den danske liga, der afslutter bedre end Agger – det kan både være med benene og med hovedet – men det kræver, at han kan iscenesætte sig selv, så han kommer frem til bolden, siger ‘Turbo’ til Tipsbladet.

Han forklarer de manglende mål med manglende bevægelse.

– Det nytter ikke noget, at du er en god afslutter, når du står fuldstændig alene, og ingen går til dig. Agger skal have noget timing og bevægelse. Det har han ikke haft i ungdomsårene, for der har han været så god, at han bare har scoret mål. Når modstanderne er bedre, så kræver det, at han bevæger sig mere. Han har også været meget plaget af skader. Derfor skal man nok trække nogle år fra hans fodboldalder, fordi der er en del, han er gået glip af i sin udvikling, lyder det fra de blå-gules angrebstræner.

– Det er vigtigt, at løbet bliver timet rigtigt, så man er oppe i fart, når man møder bolden. Agger har eksempelvis en tendens til, at han kommer ind i feltet og bliver stående. Det gør det rimelig nemt for forsvarsspillerne at dæmme op for ham. Vi arbejder derfor en del med, at han skal være lidt mere tålmodig, så han kommer ind i feltet med noget fart i stedet for at komme for tidligt derind.

Læs hele historien om Brøndbys angrebstræning og de blå-gules manglende held med at finde nye målmagere i Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer – !







FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Officielt: Her spilles AGF-OB

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Superliga-premiere aflyst



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

FC Midtjylland – FC København



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Fælder bekymrende dom efter chok

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Brøndby IF – Randers FC

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

– Priserne er eksploderet

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Topscorer kritiserer Silkeborg

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Silkeborg IF – Viborg FF

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Spændende OB-nyhed

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

AGF – OB

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Superliga-profil skadet

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

De vil have Martin Braithwaite

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’