– Ingen afslutter bedre end Agger

Brøndbys Nicolaj Agger er Superligaens bedste afslutter, når han får tid og plads, lyder det fra angrebstræner Bent ‘Turbo’ Christensen. Det nytter imidlertid ikke noget, når både timing og bevægelse mangler.



Brøndby-angriberne har haft svært ved at finde vej til netmaskerne i denne sæson. I stedet er størstedelen af holdets 35 Superliga-mål kommet fra forsvaret og midtbanen.

Alexander Farnerud nåede at nette tre gange, inden han i januar dragede til schweiziske Young Boys, og forrige søndag skød Nicolaj Agger sig ind som den mest scorende angriber i den nuværende trup, da han lavede sit andet sæsonmål i ligaen.

Angrebstræner Bent Christensen Arensøe – bedre kendt som ‘Turbo’ – har imidlertid store forhåbninger til den 22-årige angriber, selv om der stadig er meget at arbejde med.

– Du finder ikke en spiller i den danske liga, der afslutter bedre end Agger – det kan både være med benene og med hovedet – men det kræver, at han kan iscenesætte sig selv, så han kommer frem til bolden, siger ‘Turbo’ til Tipsbladet.

Han forklarer de manglende mål med manglende bevægelse.

– Det nytter ikke noget, at du er en god afslutter, når du står fuldstændig alene, og ingen går til dig. Agger skal have noget timing og bevægelse. Det har han ikke haft i ungdomsårene, for der har han været så god, at han bare har scoret mål. Når modstanderne er bedre, så kræver det, at han bevæger sig mere. Han har også været meget plaget af skader. Derfor skal man nok trække nogle år fra hans fodboldalder, fordi der er en del, han er gået glip af i sin udvikling, lyder det fra de blå-gules angrebstræner.

– Det er vigtigt, at løbet bliver timet rigtigt, så man er oppe i fart, når man møder bolden. Agger har eksempelvis en tendens til, at han kommer ind i feltet og bliver stående. Det gør det rimelig nemt for forsvarsspillerne at dæmme op for ham. Vi arbejder derfor en del med, at han skal være lidt mere tålmodig, så han kommer ind i feltet med noget fart i stedet for at komme for tidligt derind.

Læs hele historien om Brøndbys angrebstræning og de blå-gules manglende held med at finde nye målmagere i Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer – !





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Transferjournalist med Nørgaard-melding

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zinedine Zidane præsenteret

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil lokke superstjerne med monsterløn

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Gaveregn over FC Midtjylland

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges