– Ingen afslutter bedre end Agger

Brøndbys Nicolaj Agger er Superligaens bedste afslutter, når han får tid og plads, lyder det fra angrebstræner Bent ‘Turbo’ Christensen. Det nytter imidlertid ikke noget, når både timing og bevægelse mangler.



Brøndby-angriberne har haft svært ved at finde vej til netmaskerne i denne sæson. I stedet er størstedelen af holdets 35 Superliga-mål kommet fra forsvaret og midtbanen.

Alexander Farnerud nåede at nette tre gange, inden han i januar dragede til schweiziske Young Boys, og forrige søndag skød Nicolaj Agger sig ind som den mest scorende angriber i den nuværende trup, da han lavede sit andet sæsonmål i ligaen.

Angrebstræner Bent Christensen Arensøe – bedre kendt som ‘Turbo’ – har imidlertid store forhåbninger til den 22-årige angriber, selv om der stadig er meget at arbejde med.

– Du finder ikke en spiller i den danske liga, der afslutter bedre end Agger – det kan både være med benene og med hovedet – men det kræver, at han kan iscenesætte sig selv, så han kommer frem til bolden, siger ‘Turbo’ til Tipsbladet.

Han forklarer de manglende mål med manglende bevægelse.

– Det nytter ikke noget, at du er en god afslutter, når du står fuldstændig alene, og ingen går til dig. Agger skal have noget timing og bevægelse. Det har han ikke haft i ungdomsårene, for der har han været så god, at han bare har scoret mål. Når modstanderne er bedre, så kræver det, at han bevæger sig mere. Han har også været meget plaget af skader. Derfor skal man nok trække nogle år fra hans fodboldalder, fordi der er en del, han er gået glip af i sin udvikling, lyder det fra de blå-gules angrebstræner.

– Det er vigtigt, at løbet bliver timet rigtigt, så man er oppe i fart, når man møder bolden. Agger har eksempelvis en tendens til, at han kommer ind i feltet og bliver stående. Det gør det rimelig nemt for forsvarsspillerne at dæmme op for ham. Vi arbejder derfor en del med, at han skal være lidt mere tålmodig, så han kommer ind i feltet med noget fart i stedet for at komme for tidligt derind.

Læs hele historien om Brøndbys angrebstræning og de blå-gules manglende held med at finde nye målmagere i Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer – !







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Det kan ske mandag i FC København

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

AGF var klar med rekordbeløb

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Brøndby præsenterer ny profil

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller