– Ingen afslutter bedre end Agger

Brøndbys Nicolaj Agger er Superligaens bedste afslutter, når han får tid og plads, lyder det fra angrebstræner Bent ‘Turbo’ Christensen. Det nytter imidlertid ikke noget, når både timing og bevægelse mangler.



Brøndby-angriberne har haft svært ved at finde vej til netmaskerne i denne sæson. I stedet er størstedelen af holdets 35 Superliga-mål kommet fra forsvaret og midtbanen.

Alexander Farnerud nåede at nette tre gange, inden han i januar dragede til schweiziske Young Boys, og forrige søndag skød Nicolaj Agger sig ind som den mest scorende angriber i den nuværende trup, da han lavede sit andet sæsonmål i ligaen.

Angrebstræner Bent Christensen Arensøe – bedre kendt som ‘Turbo’ – har imidlertid store forhåbninger til den 22-årige angriber, selv om der stadig er meget at arbejde med.

– Du finder ikke en spiller i den danske liga, der afslutter bedre end Agger – det kan både være med benene og med hovedet – men det kræver, at han kan iscenesætte sig selv, så han kommer frem til bolden, siger ‘Turbo’ til Tipsbladet.

Han forklarer de manglende mål med manglende bevægelse.

– Det nytter ikke noget, at du er en god afslutter, når du står fuldstændig alene, og ingen går til dig. Agger skal have noget timing og bevægelse. Det har han ikke haft i ungdomsårene, for der har han været så god, at han bare har scoret mål. Når modstanderne er bedre, så kræver det, at han bevæger sig mere. Han har også været meget plaget af skader. Derfor skal man nok trække nogle år fra hans fodboldalder, fordi der er en del, han er gået glip af i sin udvikling, lyder det fra de blå-gules angrebstræner.

– Det er vigtigt, at løbet bliver timet rigtigt, så man er oppe i fart, når man møder bolden. Agger har eksempelvis en tendens til, at han kommer ind i feltet og bliver stående. Det gør det rimelig nemt for forsvarsspillerne at dæmme op for ham. Vi arbejder derfor en del med, at han skal være lidt mere tålmodig, så han kommer ind i feltet med noget fart i stedet for at komme for tidligt derind.

Læs hele historien om Brøndbys angrebstræning og de blå-gules manglende held med at finde nye målmagere i Tipsbladet Indsigt, som er på gaden nu. Du kan også spare turen til kiosken og læse avisen direkte på din computer – !





Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Voldsomt transferønske til FCK

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

I spil til stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Fortryder Chido Obi-beslutning

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Lerager taler ud om FCK-brud

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Ajax skraber bunden i Champions League

Bekræfter: Her er der transferdeadline

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Xabi Alonso lever med presset

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City