TV-aftale uden BIF: Her er fordelingen af millionerne

Alle Superliga-klubber undtagen Brøndby har allerede underskrevet en aftale om, hvordan de mange millioner i den kommende tv-aftale skal fordeles. Se fordelingsnøglen her.



Mens Brøndby har besluttet sig for at gå enegang omkring en kommende tv-aftale for Superligaen, holder de resterende 11 klubber sammen og sigter efter en kollektiv aftale, der kan forhandles på plads i en aftale med en løbetid på op til seks år.

De 11 klubber er allerede enige og har underskrevet en aftale om en ny fordelingsnøgle til de mange millioner i en ny tv-aftale.

Tipsbladet har talt med flere kilder, der har indsigt i de igangværende forhandlinger og som bekræfter, at klubberne har givet håndslag og løfter sløret for, hvordan tv-pengene skal fordeles fra sæsonen 2015/16. 

Den underskrevne aftale indeholder en ny fordelingsnøgle som ser således ud:

  • En solidarisk pulje på cirka 30 procent af beløbet
    De 11 klubber får en lige stor andel af millionbeløbet i puljen.
  • En placerings- og præstationspulje på cirka 40 procent af beløbet.
    Fordeles efter placeringer efter 11. 22. og 33. spillerunde samt efter antal sejre og uafgjorte kampe, klubberne har præsteret. 
  • En mediemarkeds-pulje på cirka 30 procent af beløbet 
    Pengene fordeles efter, hvilket valg ens kamp er på tv.Aktuelt vælger Viasat først (Kampen søndag aften – Match of the Week), mens Canal 9 (el. Canal 8) har andetvalg, TV3Sport har tredje- og fjerdevalg, mens Canal 9 og TV3Sport respektivt tager sig af kamp nummer fem og seks. 

Men selv om aftalen om fordelingsnøglen allerede er underskrevet, bliver der alligevel holdt en dør åben for Brøndby, hvis klubben kommer på andre tanker end at gå enegang i jagten på flere millioner. 

– Brøndby er foreløbigt ikke en del af aftalen, men det kan de blive, hvis de søger det og de 11 andre klubber siger god for det. Men Brøndby kan ikke bruge aftalen som en forsikring, hvis det viser sig, at det de ikke opnår, hvad de ønsker ved at stå udenfor, siger direktør for Superligaen A/S, Claus Thomsen, til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ekspert: Brøndbys enegang svækker alle

Og ender Brøndby med at banke på døren hos de 11 i kollektivet, skal de ikke regne med, at aftalen skal til genforhandling. 

– I princippet kan det lade sig gøre, men det er ikke sandsynligt, da der er 11 klubber, der er nået til enighed, siger Claus Thomsen. 

I den aktuelle tv-aftale er der anslået 260 millioner kroner til fordeling i de tre år aftalen varer. Men da den nye tv-aftale kan blive forhandlet til at løbe i helt op til seks år, vil det samlede beløb blive markant større, og tv-stationerne kan også drage fordel af en længere aftale om det attraktive produkt i kampen om seere.

Enigheden om fordelingsnøglen er blot første skridt i en række forhandlinger, hvor beløbene for den samlede pakke og aftalens løbetid skal på plads. 





Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Roony Bardghji med drømmekamp

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Dansker med kongemål mod Napoli

Liverpool-træner er ked af prædikat

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Har talt med Ferguson om United-job

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub