TV-aftale uden BIF: Her er fordelingen af millionerne

Alle Superliga-klubber undtagen Brøndby har allerede underskrevet en aftale om, hvordan de mange millioner i den kommende tv-aftale skal fordeles. Se fordelingsnøglen her.



Mens Brøndby har besluttet sig for at gå enegang omkring en kommende tv-aftale for Superligaen, holder de resterende 11 klubber sammen og sigter efter en kollektiv aftale, der kan forhandles på plads i en aftale med en løbetid på op til seks år.

De 11 klubber er allerede enige og har underskrevet en aftale om en ny fordelingsnøgle til de mange millioner i en ny tv-aftale.

Tipsbladet har talt med flere kilder, der har indsigt i de igangværende forhandlinger og som bekræfter, at klubberne har givet håndslag og løfter sløret for, hvordan tv-pengene skal fordeles fra sæsonen 2015/16. 

Den underskrevne aftale indeholder en ny fordelingsnøgle som ser således ud:

  • En solidarisk pulje på cirka 30 procent af beløbet
    De 11 klubber får en lige stor andel af millionbeløbet i puljen.
  • En placerings- og præstationspulje på cirka 40 procent af beløbet.
    Fordeles efter placeringer efter 11. 22. og 33. spillerunde samt efter antal sejre og uafgjorte kampe, klubberne har præsteret. 
  • En mediemarkeds-pulje på cirka 30 procent af beløbet 
    Pengene fordeles efter, hvilket valg ens kamp er på tv.Aktuelt vælger Viasat først (Kampen søndag aften – Match of the Week), mens Canal 9 (el. Canal 8) har andetvalg, TV3Sport har tredje- og fjerdevalg, mens Canal 9 og TV3Sport respektivt tager sig af kamp nummer fem og seks. 

Men selv om aftalen om fordelingsnøglen allerede er underskrevet, bliver der alligevel holdt en dør åben for Brøndby, hvis klubben kommer på andre tanker end at gå enegang i jagten på flere millioner. 

– Brøndby er foreløbigt ikke en del af aftalen, men det kan de blive, hvis de søger det og de 11 andre klubber siger god for det. Men Brøndby kan ikke bruge aftalen som en forsikring, hvis det viser sig, at det de ikke opnår, hvad de ønsker ved at stå udenfor, siger direktør for Superligaen A/S, Claus Thomsen, til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ekspert: Brøndbys enegang svækker alle

Og ender Brøndby med at banke på døren hos de 11 i kollektivet, skal de ikke regne med, at aftalen skal til genforhandling. 

– I princippet kan det lade sig gøre, men det er ikke sandsynligt, da der er 11 klubber, der er nået til enighed, siger Claus Thomsen. 

I den aktuelle tv-aftale er der anslået 260 millioner kroner til fordeling i de tre år aftalen varer. Men da den nye tv-aftale kan blive forhandlet til at løbe i helt op til seks år, vil det samlede beløb blive markant større, og tv-stationerne kan også drage fordel af en længere aftale om det attraktive produkt i kampen om seere.

Enigheden om fordelingsnøglen er blot første skridt i en række forhandlinger, hvor beløbene for den samlede pakke og aftalens løbetid skal på plads. 





LIVE

VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Enig med FC Midtjylland-angriber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Portugal – Spanien

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb

AGF-spiller idømt karantæne



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

USA – Belgien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’