TV-aftale uden BIF: Her er fordelingen af millionerne

Alle Superliga-klubber undtagen Brøndby har allerede underskrevet en aftale om, hvordan de mange millioner i den kommende tv-aftale skal fordeles. Se fordelingsnøglen her.



Mens Brøndby har besluttet sig for at gå enegang omkring en kommende tv-aftale for Superligaen, holder de resterende 11 klubber sammen og sigter efter en kollektiv aftale, der kan forhandles på plads i en aftale med en løbetid på op til seks år.

De 11 klubber er allerede enige og har underskrevet en aftale om en ny fordelingsnøgle til de mange millioner i en ny tv-aftale.

Tipsbladet har talt med flere kilder, der har indsigt i de igangværende forhandlinger og som bekræfter, at klubberne har givet håndslag og løfter sløret for, hvordan tv-pengene skal fordeles fra sæsonen 2015/16. 

Den underskrevne aftale indeholder en ny fordelingsnøgle som ser således ud:

  • En solidarisk pulje på cirka 30 procent af beløbet
    De 11 klubber får en lige stor andel af millionbeløbet i puljen.
  • En placerings- og præstationspulje på cirka 40 procent af beløbet.
    Fordeles efter placeringer efter 11. 22. og 33. spillerunde samt efter antal sejre og uafgjorte kampe, klubberne har præsteret. 
  • En mediemarkeds-pulje på cirka 30 procent af beløbet 
    Pengene fordeles efter, hvilket valg ens kamp er på tv.Aktuelt vælger Viasat først (Kampen søndag aften – Match of the Week), mens Canal 9 (el. Canal 8) har andetvalg, TV3Sport har tredje- og fjerdevalg, mens Canal 9 og TV3Sport respektivt tager sig af kamp nummer fem og seks. 

Men selv om aftalen om fordelingsnøglen allerede er underskrevet, bliver der alligevel holdt en dør åben for Brøndby, hvis klubben kommer på andre tanker end at gå enegang i jagten på flere millioner. 

– Brøndby er foreløbigt ikke en del af aftalen, men det kan de blive, hvis de søger det og de 11 andre klubber siger god for det. Men Brøndby kan ikke bruge aftalen som en forsikring, hvis det viser sig, at det de ikke opnår, hvad de ønsker ved at stå udenfor, siger direktør for Superligaen A/S, Claus Thomsen, til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ekspert: Brøndbys enegang svækker alle

Og ender Brøndby med at banke på døren hos de 11 i kollektivet, skal de ikke regne med, at aftalen skal til genforhandling. 

– I princippet kan det lade sig gøre, men det er ikke sandsynligt, da der er 11 klubber, der er nået til enighed, siger Claus Thomsen. 

I den aktuelle tv-aftale er der anslået 260 millioner kroner til fordeling i de tre år aftalen varer. Men da den nye tv-aftale kan blive forhandlet til at løbe i helt op til seks år, vil det samlede beløb blive markant større, og tv-stationerne kan også drage fordel af en længere aftale om det attraktive produkt i kampen om seere.

Enigheden om fordelingsnøglen er blot første skridt i en række forhandlinger, hvor beløbene for den samlede pakke og aftalens løbetid skal på plads. 





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Chido Obi var ustyrlig

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Benfica – Real Madrid

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Sønderjyske – Silkeborg IF

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

‘Det er udelukkende mit ansvar’

– Det er en gigantisk fiasko

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Viborg FF – Brøndby IF