DBU offentliggjorde i går, at pokalkampen mellem FC København og Brøndby blev flyttet til Gladsaxe Stadion. Kamptidspunktet er foreløbig fastsat til kl. 20.00, men politiet diskuterer i øjeblikket, om de skal flytte kampen til tidligere på dagen af sikkerhedsmæssige årsager. Sker det, forventer tv-rettighedshaverne SBS TV, at kampen bliver flyttet til en anden kampdato, selv om DBU allerede har afvist at gøre netop det.
– Vi har sagt til DBU og FC København, at vi forventer, at kampen bliver flyttet til en anden dato, hvis kampen skal spilles i dagslys. De kunne for eksempel flytte kampen til dagene for afvikling af kvartfinalerne, og så må vi have et hængeparti med en kvartfinale til foråret. Det har DBU ikke ønsket indtil nu, og på sin vis kan jeg også godt forstå, at det er problematisk, hvis FCK på den måde skal sætte dagsorden for, hvornår andre klubber skal spille deres kampe, siger sportschef Jes Holm Andersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: H. Jensen: FCK har dummet sig
SBS TV er i det hele taget irriteret over den her sag, der allerede blev et tema kort efter lodtrækningen den 2. september. Parken-direktør Anders Hørsholt forsvarer sig med, at technofesten Sensation bookede Parken før, DBU valgte at lægge en pokalrunde i den pågældende uge. Alligevel mener Jes Holm Andersen, at FCK og DBU har tacklet den her sag meget klodset.
– DBU og FCK burde have røde ører over den måde, de har håndteret den her sag på. Og vi er meget skuffede over den arrogance, de har udvist. Hele balladen omkring det her har været rigtig skidt for os, for en afvikling af den her kamp på et mindre stadion er en stor devaluering af det produkt, vi har investeret mange penge i.
– Vi må have en forventning om, at arenaerne er til rådighed til kampene, og da FCK har lejet Parken ud, mener vi, at det ville være naturligt, hvis de måtte afgive deres hjemmebane-ret, så vi kunne have spillet på Brøndby Stadion. Da vi hørte om det her problem første gang for 14 dage siden, havde vi en forventning om, at de kunne finde en løsning, der gav mening. Tænk på, at det her er den største kamp for os overhovedet – måske lige bortset fra finalen. Jeg er meget uforstående overfor beslutningen, siger Jes Holm Andersen.
LÆS OGSÅ: FCK – Brøndby på Gladsaxe Stadion
Fra næste sæson overtager Viasat rettighederne til DBU Pokalen, da de købte turneringen i forbindelse med den tv-aftale, der blev forhandlet på plads i midten af september.
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
City-ejer sælger klub
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG