DBU offentliggjorde i går, at pokalkampen mellem FC København og Brøndby blev flyttet til Gladsaxe Stadion. Kamptidspunktet er foreløbig fastsat til kl. 20.00, men politiet diskuterer i øjeblikket, om de skal flytte kampen til tidligere på dagen af sikkerhedsmæssige årsager. Sker det, forventer tv-rettighedshaverne SBS TV, at kampen bliver flyttet til en anden kampdato, selv om DBU allerede har afvist at gøre netop det.
– Vi har sagt til DBU og FC København, at vi forventer, at kampen bliver flyttet til en anden dato, hvis kampen skal spilles i dagslys. De kunne for eksempel flytte kampen til dagene for afvikling af kvartfinalerne, og så må vi have et hængeparti med en kvartfinale til foråret. Det har DBU ikke ønsket indtil nu, og på sin vis kan jeg også godt forstå, at det er problematisk, hvis FCK på den måde skal sætte dagsorden for, hvornår andre klubber skal spille deres kampe, siger sportschef Jes Holm Andersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: H. Jensen: FCK har dummet sig
SBS TV er i det hele taget irriteret over den her sag, der allerede blev et tema kort efter lodtrækningen den 2. september. Parken-direktør Anders Hørsholt forsvarer sig med, at technofesten Sensation bookede Parken før, DBU valgte at lægge en pokalrunde i den pågældende uge. Alligevel mener Jes Holm Andersen, at FCK og DBU har tacklet den her sag meget klodset.
– DBU og FCK burde have røde ører over den måde, de har håndteret den her sag på. Og vi er meget skuffede over den arrogance, de har udvist. Hele balladen omkring det her har været rigtig skidt for os, for en afvikling af den her kamp på et mindre stadion er en stor devaluering af det produkt, vi har investeret mange penge i.
– Vi må have en forventning om, at arenaerne er til rådighed til kampene, og da FCK har lejet Parken ud, mener vi, at det ville være naturligt, hvis de måtte afgive deres hjemmebane-ret, så vi kunne have spillet på Brøndby Stadion. Da vi hørte om det her problem første gang for 14 dage siden, havde vi en forventning om, at de kunne finde en løsning, der gav mening. Tænk på, at det her er den største kamp for os overhovedet – måske lige bortset fra finalen. Jeg er meget uforstående overfor beslutningen, siger Jes Holm Andersen.
LÆS OGSÅ: FCK – Brøndby på Gladsaxe Stadion
Fra næste sæson overtager Viasat rettighederne til DBU Pokalen, da de købte turneringen i forbindelse med den tv-aftale, der blev forhandlet på plads i midten af september.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
Tæt på utrolig kamprekord
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER