DBU offentliggjorde i går, at pokalkampen mellem FC København og Brøndby blev flyttet til Gladsaxe Stadion. Kamptidspunktet er foreløbig fastsat til kl. 20.00, men politiet diskuterer i øjeblikket, om de skal flytte kampen til tidligere på dagen af sikkerhedsmæssige årsager. Sker det, forventer tv-rettighedshaverne SBS TV, at kampen bliver flyttet til en anden kampdato, selv om DBU allerede har afvist at gøre netop det.
– Vi har sagt til DBU og FC København, at vi forventer, at kampen bliver flyttet til en anden dato, hvis kampen skal spilles i dagslys. De kunne for eksempel flytte kampen til dagene for afvikling af kvartfinalerne, og så må vi have et hængeparti med en kvartfinale til foråret. Det har DBU ikke ønsket indtil nu, og på sin vis kan jeg også godt forstå, at det er problematisk, hvis FCK på den måde skal sætte dagsorden for, hvornår andre klubber skal spille deres kampe, siger sportschef Jes Holm Andersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: H. Jensen: FCK har dummet sig
SBS TV er i det hele taget irriteret over den her sag, der allerede blev et tema kort efter lodtrækningen den 2. september. Parken-direktør Anders Hørsholt forsvarer sig med, at technofesten Sensation bookede Parken før, DBU valgte at lægge en pokalrunde i den pågældende uge. Alligevel mener Jes Holm Andersen, at FCK og DBU har tacklet den her sag meget klodset.
– DBU og FCK burde have røde ører over den måde, de har håndteret den her sag på. Og vi er meget skuffede over den arrogance, de har udvist. Hele balladen omkring det her har været rigtig skidt for os, for en afvikling af den her kamp på et mindre stadion er en stor devaluering af det produkt, vi har investeret mange penge i.
– Vi må have en forventning om, at arenaerne er til rådighed til kampene, og da FCK har lejet Parken ud, mener vi, at det ville være naturligt, hvis de måtte afgive deres hjemmebane-ret, så vi kunne have spillet på Brøndby Stadion. Da vi hørte om det her problem første gang for 14 dage siden, havde vi en forventning om, at de kunne finde en løsning, der gav mening. Tænk på, at det her er den største kamp for os overhovedet – måske lige bortset fra finalen. Jeg er meget uforstående overfor beslutningen, siger Jes Holm Andersen.
LÆS OGSÅ: FCK – Brøndby på Gladsaxe Stadion
Fra næste sæson overtager Viasat rettighederne til DBU Pokalen, da de købte turneringen i forbindelse med den tv-aftale, der blev forhandlet på plads i midten af september.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE