TV-chef: Arrogant af DBU og FCK

Rettighedshaverne til DBU Pokalen, SBS TV, føler, at deres produkt bliver devalueret af, at kampen er blevet flyttet til Gladsaxe Stadion.



DBU offentliggjorde i går, at pokalkampen mellem FC København og Brøndby blev flyttet til Gladsaxe Stadion. Kamptidspunktet er foreløbig fastsat til kl. 20.00, men politiet diskuterer i øjeblikket, om de skal flytte kampen til tidligere på dagen af sikkerhedsmæssige årsager. Sker det, forventer tv-rettighedshaverne SBS TV, at kampen bliver flyttet til en anden kampdato, selv om DBU allerede har afvist at gøre netop det.

– Vi har sagt til DBU og FC København, at vi forventer, at kampen bliver flyttet til en anden dato, hvis kampen skal spilles i dagslys. De kunne for eksempel flytte kampen til dagene for afvikling af kvartfinalerne, og så må vi have et hængeparti med en kvartfinale til foråret. Det har DBU ikke ønsket indtil nu, og på sin vis kan jeg også godt forstå, at det er problematisk, hvis FCK på den måde skal sætte dagsorden for, hvornår andre klubber skal spille deres kampe, siger sportschef Jes Holm Andersen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: H. Jensen: FCK har dummet sig

SBS TV er i det hele taget irriteret over den her sag, der allerede blev et tema kort efter lodtrækningen den 2. september. Parken-direktør Anders Hørsholt forsvarer sig med, at technofesten Sensation bookede Parken før, DBU valgte at lægge en pokalrunde i den pågældende uge. Alligevel mener Jes Holm Andersen, at FCK og DBU har tacklet den her sag meget klodset.

– DBU og FCK burde have røde ører over den måde, de har håndteret den her sag på. Og vi er meget skuffede over den arrogance, de har udvist. Hele balladen omkring det her har været rigtig skidt for os, for en afvikling af den her kamp på et mindre stadion er en stor devaluering af det produkt, vi har investeret mange penge i.

– Vi må have en forventning om, at arenaerne er til rådighed til kampene, og da FCK har lejet Parken ud, mener vi, at det ville være naturligt, hvis de måtte afgive deres hjemmebane-ret, så vi kunne have spillet på Brøndby Stadion. Da vi hørte om det her problem første gang for 14 dage siden, havde vi en forventning om, at de kunne finde en løsning, der gav mening. Tænk på, at det her er den største kamp for os overhovedet – måske lige bortset fra finalen. Jeg er meget uforstående overfor beslutningen, siger Jes Holm Andersen.

LÆS OGSÅ: FCK – Brøndby på Gladsaxe Stadion

Fra næste sæson overtager Viasat rettighederne til DBU Pokalen, da de købte turneringen i forbindelse med den tv-aftale, der blev forhandlet på plads i midten af september.







NYHEDER

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Stor dansk chance!

Storklub meldes interesseret

Vejen tilbage?

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland



EKSKLUSIVT

– Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK

Her trækkes der lod til VM

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Her kan du se Skotland mod Danmark



EKSKLUSIVT

Andreas Christensen roser FC København

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Steve Coopers højre hånd afviser

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop



MEDIE

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

– Det er så ringe, begge dele!

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Riemer svarer på Tøftings kritik

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

– Han tog mig på røven!

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

– Havde måske brug for slag i ansigtet

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM