DBU offentliggjorde i går, at pokalkampen mellem FC København og Brøndby blev flyttet til Gladsaxe Stadion. Kamptidspunktet er foreløbig fastsat til kl. 20.00, men politiet diskuterer i øjeblikket, om de skal flytte kampen til tidligere på dagen af sikkerhedsmæssige årsager. Sker det, forventer tv-rettighedshaverne SBS TV, at kampen bliver flyttet til en anden kampdato, selv om DBU allerede har afvist at gøre netop det.
– Vi har sagt til DBU og FC København, at vi forventer, at kampen bliver flyttet til en anden dato, hvis kampen skal spilles i dagslys. De kunne for eksempel flytte kampen til dagene for afvikling af kvartfinalerne, og så må vi have et hængeparti med en kvartfinale til foråret. Det har DBU ikke ønsket indtil nu, og på sin vis kan jeg også godt forstå, at det er problematisk, hvis FCK på den måde skal sætte dagsorden for, hvornår andre klubber skal spille deres kampe, siger sportschef Jes Holm Andersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: H. Jensen: FCK har dummet sig
SBS TV er i det hele taget irriteret over den her sag, der allerede blev et tema kort efter lodtrækningen den 2. september. Parken-direktør Anders Hørsholt forsvarer sig med, at technofesten Sensation bookede Parken før, DBU valgte at lægge en pokalrunde i den pågældende uge. Alligevel mener Jes Holm Andersen, at FCK og DBU har tacklet den her sag meget klodset.
– DBU og FCK burde have røde ører over den måde, de har håndteret den her sag på. Og vi er meget skuffede over den arrogance, de har udvist. Hele balladen omkring det her har været rigtig skidt for os, for en afvikling af den her kamp på et mindre stadion er en stor devaluering af det produkt, vi har investeret mange penge i.
– Vi må have en forventning om, at arenaerne er til rådighed til kampene, og da FCK har lejet Parken ud, mener vi, at det ville være naturligt, hvis de måtte afgive deres hjemmebane-ret, så vi kunne have spillet på Brøndby Stadion. Da vi hørte om det her problem første gang for 14 dage siden, havde vi en forventning om, at de kunne finde en løsning, der gav mening. Tænk på, at det her er den største kamp for os overhovedet – måske lige bortset fra finalen. Jeg er meget uforstående overfor beslutningen, siger Jes Holm Andersen.
LÆS OGSÅ: FCK – Brøndby på Gladsaxe Stadion
Fra næste sæson overtager Viasat rettighederne til DBU Pokalen, da de købte turneringen i forbindelse med den tv-aftale, der blev forhandlet på plads i midten af september.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa