Pokalkampen mellem FC København og Brøndby kan ikke spilles i Parken på kampdatoen torsdag 27. oktober. Technofesten Sensation Innerspace optager nemlig nationalstadion’et fra dagen før og frem til festen er slut natten mellem lørdag og søndag.
Kampen kan heller ikke flyttes til tirsdag, for FC København spiller om mandagen mod FC Nordsjælland i Superligaen. Brøndby har tilbudt at afvikle kampen på Brøndby Stadion, men det har FCK ikke ønsket. Og derfor peger det lige nu i retning af en afvikling af kampen på den oprindelige kampdag på AB’s hjemmebane Gladsaxe Stadion – hvis politiet vel at mærke tillader det. Sikkerheds-spørgsmålet og politiets godkendelse af spilletidspunktet har i følge tipsbladet.dk’s oplysninger udskudt en endelig beslutning fra i går til i dag.
I Brøndby forstår Henrik Jensen godt, at FCK ikke ønsker at give afkald på sin hjemmebanefordel, men han mener samtidig, at polemikken omkring afviklingen af kampen er udtryk for dårlig planlægning.
– Jeg forstår godt, at FCK ikke vil spille kampen hos os. De vandt hjemmebanen ved lodtrækning, og sådan er det. Vi må bare sige, at FCK har dummet sig lidt, og at det er halvdårlig planlægning at lægge en koncert på et tidspunkt, hvor de ved, at deres stadion kan være optaget af en pokalkamp, siger Brøndby-træner Henrik Jensen til tipsbladet.dk.
Omvendt mener han ikke, at det rent sportsligt er en bagdel, at fjerde runde-kampen flyttes væk fra FC Københavns sædvanlige hjemmebane.
– Det kan i hvert fald ikke være en ulempe for os, at kampen ikke bliver spillet i Parken. Jeg har det fint med, hvis det ender med Gladsaxe Stadion, men egentlig er jeg ligeglad med, hvor vi skal spille, når vi ikke kan spille kampen på Brøndby Stadion, siger han.
Brøndby slog Elite 3000 Helsingør ud i tredje runde, mens FC København slog FC Vestsjælland.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
HELT VILDT