Pokalkampen mellem FC København og Brøndby kan ikke spilles i Parken på kampdatoen torsdag 27. oktober. Technofesten Sensation Innerspace optager nemlig nationalstadion’et fra dagen før og frem til festen er slut natten mellem lørdag og søndag.
Kampen kan heller ikke flyttes til tirsdag, for FC København spiller om mandagen mod FC Nordsjælland i Superligaen. Brøndby har tilbudt at afvikle kampen på Brøndby Stadion, men det har FCK ikke ønsket. Og derfor peger det lige nu i retning af en afvikling af kampen på den oprindelige kampdag på AB’s hjemmebane Gladsaxe Stadion – hvis politiet vel at mærke tillader det. Sikkerheds-spørgsmålet og politiets godkendelse af spilletidspunktet har i følge tipsbladet.dk’s oplysninger udskudt en endelig beslutning fra i går til i dag.
I Brøndby forstår Henrik Jensen godt, at FCK ikke ønsker at give afkald på sin hjemmebanefordel, men han mener samtidig, at polemikken omkring afviklingen af kampen er udtryk for dårlig planlægning.
– Jeg forstår godt, at FCK ikke vil spille kampen hos os. De vandt hjemmebanen ved lodtrækning, og sådan er det. Vi må bare sige, at FCK har dummet sig lidt, og at det er halvdårlig planlægning at lægge en koncert på et tidspunkt, hvor de ved, at deres stadion kan være optaget af en pokalkamp, siger Brøndby-træner Henrik Jensen til tipsbladet.dk.
Omvendt mener han ikke, at det rent sportsligt er en bagdel, at fjerde runde-kampen flyttes væk fra FC Københavns sædvanlige hjemmebane.
– Det kan i hvert fald ikke være en ulempe for os, at kampen ikke bliver spillet i Parken. Jeg har det fint med, hvis det ender med Gladsaxe Stadion, men egentlig er jeg ligeglad med, hvor vi skal spille, når vi ikke kan spille kampen på Brøndby Stadion, siger han.
Brøndby slog Elite 3000 Helsingør ud i tredje runde, mens FC København slog FC Vestsjælland.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED