Søndagens derby fik en højdramatisk afslutning, da Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12.
Aktionen udløste en større batalje mellem Brøndby og FCK‘s spillere, så dommer Sandi Putros måtte lange røde kort ud til Patrick Pentz, Diant Ramaj og Thomas Mikkelsen, mens der fortsat kan komme yderligere sanktioner fra Fodboldens Disciplinærinstans i de kommende dage.
Uanset er det en situation, som overskyggede derbyet, og derfor fik den også masser af opmærksomhed i Viaplays studie.
– Det Ramaj, gør der, er så torskedumt. Han er også ude efter Kvistgaarden, da han kysser logoet efter sin scoring. Jeg har ikke tal på, hvor mange FCK’ere – Jonas Wind, Zanka, Roony, der har provokeret ned mod Sydsiden, når de har scoret et mål. Det skal der sku da være plads til, siger Kenneth Emil Petersen.
Diant Ramaj så rødt, da han farede i flæsket på Thomas Mikkelsen.
– Så topper han (Ramaj, red.) den med at løbe op og nikke en skalle efter kampen. Jeg tvivler på, han kommer til at spille mange flere kampe i FCK. Han er lejet med et formål, og det er at levere en målmandspræstation, så FCK vinder et dansk mesterskab. Han får mere end to dage for at nikke et andet menneske en skalle.
Men Kenneth Emil Petersen var ikke færdig med at uddele håndmadder.
– De er så udisciplinerede FCK. De er så udisciplinerede. Det er helt vildt at se. Jeg har set det mange gange. Gabriel (Pereira) ligner en, der er i gang med et værtshusslagsmål uanset, om han spiller i Randers eller Farum. De er så udisciplinerede. Huescas også. Han er inde og skubbe til Divkovic på et tidspunkt (efter slutfløjt, red.).
Har Ramaj spillet sin sidste FCK-kamp?
0 Votes
Stig Tøfting maner omvendt til besindighed og mener, at FCK-spillerne overreagerede på Patrick Pentz gestikuleren mod Sektion 12.
– Det er torskedumt, men det er sådan noget, der sker. Men jeg synes, det bliver for overdrevet, når han (Pentz, red.) laver den gestikuleren, han gør. Hvis han havde løbet helt derned eller gav dem fingeren, så kunne jeg godt forstå det. Manden er blevet svinet til i 90 minutter og har fået kastet jeg ved ikke hvor mange fadøl mod sig.
Jacob Neestrup kommenterede også Diant Ramajs aktion overfor Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.
– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, siger Jacob Neestrup.
Nu må tiden vise, om målmanden står overfor yderligere karantænedage end de to, det røde kort giver ham. På torsdag bliver det i hvert fald Nathan Trott, som skal gøre sig klar mod FC Midtjylland.
I afspilleren ovenfor kan du se hele diskussionen i Viaplays studie.

TransferLIVE: Tæt på FCK-exit

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Hård AGF-afsked

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Horsens i millionhandel

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

– Det virker bare lidt mærkeligt

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Kold krig i ni måneder

‘En gennemsnitlig målmand’

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Tæt på FC København-exit

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Hvalfangere indtager Bergen

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Makreller vinder derby i Göteborg

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

De dropper Højlund

Lægetjek booket – enige om kongeløn