TV-ekspert koger: Han spiller nok ikke i FCK igen

Temperaturen steg i Viaplays studie, da Kenneth Emil Petersen og Stig Tøfting diskuterede søndagens derby.



Søndagens derby fik en højdramatisk afslutning, da Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12.

Aktionen udløste en større batalje mellem Brøndby og FCK‘s spillere, så dommer Sandi Putros måtte lange røde kort ud til Patrick Pentz, Diant Ramaj og Thomas Mikkelsen, mens der fortsat kan komme yderligere sanktioner fra Fodboldens Disciplinærinstans i de kommende dage.

Uanset er det en situation, som overskyggede derbyet, og derfor fik den også masser af opmærksomhed i Viaplays studie.

– Det Ramaj, gør der, er så torskedumt. Han er også ude efter Kvistgaarden, da han kysser logoet efter sin scoring. Jeg har ikke tal på, hvor mange FCK’ere – Jonas Wind, Zanka, Roony, der har provokeret ned mod Sydsiden, når de har scoret et mål. Det skal der sku da være plads til, siger Kenneth Emil Petersen.

Diant Ramaj så rødt, da han farede i flæsket på Thomas Mikkelsen.

– Så topper han (Ramaj, red.) den med at løbe op og nikke en skalle efter kampen. Jeg tvivler på, han kommer til at spille mange flere kampe i FCK. Han er lejet med et formål, og det er at levere en målmandspræstation, så FCK vinder et dansk mesterskab. Han får mere end to dage for at nikke et andet menneske en skalle.

Men Kenneth Emil Petersen var ikke færdig med at uddele håndmadder.

– De er så udisciplinerede FCK. De er så udisciplinerede. Det er helt vildt at se. Jeg har set det mange gange. Gabriel (Pereira) ligner en, der er i gang med et værtshusslagsmål uanset, om han spiller i Randers eller Farum. De er så udisciplinerede. Huescas også. Han er inde og skubbe til Divkovic på et tidspunkt (efter slutfløjt, red.).

Har Ramaj spillet sin sidste FCK-kamp?

  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke
  • Ja
  • Nej
  • Ved ikke

0 Votes

Stig Tøfting maner omvendt til besindighed og mener, at FCK-spillerne overreagerede på Patrick Pentz gestikuleren mod Sektion 12.

– Det er torskedumt, men det er sådan noget, der sker. Men jeg synes, det bliver for overdrevet, når han (Pentz, red.) laver den gestikuleren, han gør. Hvis han havde løbet helt derned eller gav dem fingeren, så kunne jeg godt forstå det. Manden er blevet svinet til i 90 minutter og har fået kastet jeg ved ikke hvor mange fadøl mod sig.

Jacob Neestrup kommenterede også Diant Ramajs aktion overfor Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.

– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, siger Jacob Neestrup.

Nu må tiden vise, om målmanden står overfor yderligere karantænedage end de to, det røde kort giver ham. På torsdag bliver det i hvert fald Nathan Trott, som skal gøre sig klar mod FC Midtjylland.

I afspilleren ovenfor kan du se hele diskussionen i Viaplays studie.



Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

– De skal skille sig af med ham!

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Viktor Claesson bliver i FC København

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Voldsom Franculino-spådom

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Spanske medier i ekstase

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Nu drømmer de stort i AGF

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem