Søndagens derby fik en højdramatisk afslutning, da Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12.
Aktionen udløste en større batalje mellem Brøndby og FCK‘s spillere, så dommer Sandi Putros måtte lange røde kort ud til Patrick Pentz, Diant Ramaj og Thomas Mikkelsen, mens der fortsat kan komme yderligere sanktioner fra Fodboldens Disciplinærinstans i de kommende dage.
Uanset er det en situation, som overskyggede derbyet, og derfor fik den også masser af opmærksomhed i Viaplays studie.
– Det Ramaj, gør der, er så torskedumt. Han er også ude efter Kvistgaarden, da han kysser logoet efter sin scoring. Jeg har ikke tal på, hvor mange FCK’ere – Jonas Wind, Zanka, Roony, der har provokeret ned mod Sydsiden, når de har scoret et mål. Det skal der sku da være plads til, siger Kenneth Emil Petersen.
Diant Ramaj så rødt, da han farede i flæsket på Thomas Mikkelsen.
– Så topper han (Ramaj, red.) den med at løbe op og nikke en skalle efter kampen. Jeg tvivler på, han kommer til at spille mange flere kampe i FCK. Han er lejet med et formål, og det er at levere en målmandspræstation, så FCK vinder et dansk mesterskab. Han får mere end to dage for at nikke et andet menneske en skalle.
Men Kenneth Emil Petersen var ikke færdig med at uddele håndmadder.
– De er så udisciplinerede FCK. De er så udisciplinerede. Det er helt vildt at se. Jeg har set det mange gange. Gabriel (Pereira) ligner en, der er i gang med et værtshusslagsmål uanset, om han spiller i Randers eller Farum. De er så udisciplinerede. Huescas også. Han er inde og skubbe til Divkovic på et tidspunkt (efter slutfløjt, red.).
Har Ramaj spillet sin sidste FCK-kamp?
0 Votes
Stig Tøfting maner omvendt til besindighed og mener, at FCK-spillerne overreagerede på Patrick Pentz gestikuleren mod Sektion 12.
– Det er torskedumt, men det er sådan noget, der sker. Men jeg synes, det bliver for overdrevet, når han (Pentz, red.) laver den gestikuleren, han gør. Hvis han havde løbet helt derned eller gav dem fingeren, så kunne jeg godt forstå det. Manden er blevet svinet til i 90 minutter og har fået kastet jeg ved ikke hvor mange fadøl mod sig.
Jacob Neestrup kommenterede også Diant Ramajs aktion overfor Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.
– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, siger Jacob Neestrup.
Nu må tiden vise, om målmanden står overfor yderligere karantænedage end de to, det røde kort giver ham. På torsdag bliver det i hvert fald Nathan Trott, som skal gøre sig klar mod FC Midtjylland.
I afspilleren ovenfor kan du se hele diskussionen i Viaplays studie.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Liverpool præsenterer succestræner
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED