Søndagens derby fik en højdramatisk afslutning, da Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12.
Aktionen udløste en større batalje mellem Brøndby og FCK‘s spillere, så dommer Sandi Putros måtte lange røde kort ud til Patrick Pentz, Diant Ramaj og Thomas Mikkelsen, mens der fortsat kan komme yderligere sanktioner fra Fodboldens Disciplinærinstans i de kommende dage.
Uanset er det en situation, som overskyggede derbyet, og derfor fik den også masser af opmærksomhed i Viaplays studie.
– Det Ramaj, gør der, er så torskedumt. Han er også ude efter Kvistgaarden, da han kysser logoet efter sin scoring. Jeg har ikke tal på, hvor mange FCK’ere – Jonas Wind, Zanka, Roony, der har provokeret ned mod Sydsiden, når de har scoret et mål. Det skal der sku da være plads til, siger Kenneth Emil Petersen.
Diant Ramaj så rødt, da han farede i flæsket på Thomas Mikkelsen.
– Så topper han (Ramaj, red.) den med at løbe op og nikke en skalle efter kampen. Jeg tvivler på, han kommer til at spille mange flere kampe i FCK. Han er lejet med et formål, og det er at levere en målmandspræstation, så FCK vinder et dansk mesterskab. Han får mere end to dage for at nikke et andet menneske en skalle.
Men Kenneth Emil Petersen var ikke færdig med at uddele håndmadder.
– De er så udisciplinerede FCK. De er så udisciplinerede. Det er helt vildt at se. Jeg har set det mange gange. Gabriel (Pereira) ligner en, der er i gang med et værtshusslagsmål uanset, om han spiller i Randers eller Farum. De er så udisciplinerede. Huescas også. Han er inde og skubbe til Divkovic på et tidspunkt (efter slutfløjt, red.).
Har Ramaj spillet sin sidste FCK-kamp?
0 Votes
Stig Tøfting maner omvendt til besindighed og mener, at FCK-spillerne overreagerede på Patrick Pentz gestikuleren mod Sektion 12.
– Det er torskedumt, men det er sådan noget, der sker. Men jeg synes, det bliver for overdrevet, når han (Pentz, red.) laver den gestikuleren, han gør. Hvis han havde løbet helt derned eller gav dem fingeren, så kunne jeg godt forstå det. Manden er blevet svinet til i 90 minutter og har fået kastet jeg ved ikke hvor mange fadøl mod sig.
Jacob Neestrup kommenterede også Diant Ramajs aktion overfor Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.
– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, siger Jacob Neestrup.
Nu må tiden vise, om målmanden står overfor yderligere karantænedage end de to, det røde kort giver ham. På torsdag bliver det i hvert fald Nathan Trott, som skal gøre sig klar mod FC Midtjylland.
I afspilleren ovenfor kan du se hele diskussionen i Viaplays studie.
LIVE
LIVE: Skrækskade til dansk bomber
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
INTERVIEW