Søndagens derby fik en højdramatisk afslutning, da Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12.
Aktionen udløste en større batalje mellem Brøndby og FCK‘s spillere, så dommer Sandi Putros måtte lange røde kort ud til Patrick Pentz, Diant Ramaj og Thomas Mikkelsen, mens der fortsat kan komme yderligere sanktioner fra Fodboldens Disciplinærinstans i de kommende dage.
Uanset er det en situation, som overskyggede derbyet, og derfor fik den også masser af opmærksomhed i Viaplays studie.
– Det Ramaj, gør der, er så torskedumt. Han er også ude efter Kvistgaarden, da han kysser logoet efter sin scoring. Jeg har ikke tal på, hvor mange FCK’ere – Jonas Wind, Zanka, Roony, der har provokeret ned mod Sydsiden, når de har scoret et mål. Det skal der sku da være plads til, siger Kenneth Emil Petersen.
Diant Ramaj så rødt, da han farede i flæsket på Thomas Mikkelsen.
– Så topper han (Ramaj, red.) den med at løbe op og nikke en skalle efter kampen. Jeg tvivler på, han kommer til at spille mange flere kampe i FCK. Han er lejet med et formål, og det er at levere en målmandspræstation, så FCK vinder et dansk mesterskab. Han får mere end to dage for at nikke et andet menneske en skalle.
Men Kenneth Emil Petersen var ikke færdig med at uddele håndmadder.
– De er så udisciplinerede FCK. De er så udisciplinerede. Det er helt vildt at se. Jeg har set det mange gange. Gabriel (Pereira) ligner en, der er i gang med et værtshusslagsmål uanset, om han spiller i Randers eller Farum. De er så udisciplinerede. Huescas også. Han er inde og skubbe til Divkovic på et tidspunkt (efter slutfløjt, red.).
Har Ramaj spillet sin sidste FCK-kamp?
0 Votes
Stig Tøfting maner omvendt til besindighed og mener, at FCK-spillerne overreagerede på Patrick Pentz gestikuleren mod Sektion 12.
– Det er torskedumt, men det er sådan noget, der sker. Men jeg synes, det bliver for overdrevet, når han (Pentz, red.) laver den gestikuleren, han gør. Hvis han havde løbet helt derned eller gav dem fingeren, så kunne jeg godt forstå det. Manden er blevet svinet til i 90 minutter og har fået kastet jeg ved ikke hvor mange fadøl mod sig.
Jacob Neestrup kommenterede også Diant Ramajs aktion overfor Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.
– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, siger Jacob Neestrup.
Nu må tiden vise, om målmanden står overfor yderligere karantænedage end de to, det røde kort giver ham. På torsdag bliver det i hvert fald Nathan Trott, som skal gøre sig klar mod FC Midtjylland.
I afspilleren ovenfor kan du se hele diskussionen i Viaplays studie.
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
Forlænger med to Superliga-talenter
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
City-ejer sælger klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER