Søndagens derby fik en højdramatisk afslutning, da Patrick Pentz bukkede og nejede foran Sektion 12.
Aktionen udløste en større batalje mellem Brøndby og FCK‘s spillere, så dommer Sandi Putros måtte lange røde kort ud til Patrick Pentz, Diant Ramaj og Thomas Mikkelsen, mens der fortsat kan komme yderligere sanktioner fra Fodboldens Disciplinærinstans i de kommende dage.
Uanset er det en situation, som overskyggede derbyet, og derfor fik den også masser af opmærksomhed i Viaplays studie.
– Det Ramaj, gør der, er så torskedumt. Han er også ude efter Kvistgaarden, da han kysser logoet efter sin scoring. Jeg har ikke tal på, hvor mange FCK’ere – Jonas Wind, Zanka, Roony, der har provokeret ned mod Sydsiden, når de har scoret et mål. Det skal der sku da være plads til, siger Kenneth Emil Petersen.
Diant Ramaj så rødt, da han farede i flæsket på Thomas Mikkelsen.
– Så topper han (Ramaj, red.) den med at løbe op og nikke en skalle efter kampen. Jeg tvivler på, han kommer til at spille mange flere kampe i FCK. Han er lejet med et formål, og det er at levere en målmandspræstation, så FCK vinder et dansk mesterskab. Han får mere end to dage for at nikke et andet menneske en skalle.
Men Kenneth Emil Petersen var ikke færdig med at uddele håndmadder.
– De er så udisciplinerede FCK. De er så udisciplinerede. Det er helt vildt at se. Jeg har set det mange gange. Gabriel (Pereira) ligner en, der er i gang med et værtshusslagsmål uanset, om han spiller i Randers eller Farum. De er så udisciplinerede. Huescas også. Han er inde og skubbe til Divkovic på et tidspunkt (efter slutfløjt, red.).
Har Ramaj spillet sin sidste FCK-kamp?
0 Votes
Stig Tøfting maner omvendt til besindighed og mener, at FCK-spillerne overreagerede på Patrick Pentz gestikuleren mod Sektion 12.
– Det er torskedumt, men det er sådan noget, der sker. Men jeg synes, det bliver for overdrevet, når han (Pentz, red.) laver den gestikuleren, han gør. Hvis han havde løbet helt derned eller gav dem fingeren, så kunne jeg godt forstå det. Manden er blevet svinet til i 90 minutter og har fået kastet jeg ved ikke hvor mange fadøl mod sig.
Jacob Neestrup kommenterede også Diant Ramajs aktion overfor Tipsbladet og den øvrige presse efter kampen.
– Jeg er blevet præsenteret for det på nogle billeder, og det er selvfølgelig uacceptabelt, at Diant ender i den situation, selv om følelserne går højt i et derby. Der er ikke noget at sige til det røde kort, skal vi ikke bare sige det sådan, siger Jacob Neestrup.
Nu må tiden vise, om målmanden står overfor yderligere karantænedage end de to, det røde kort giver ham. På torsdag bliver det i hvert fald Nathan Trott, som skal gøre sig klar mod FC Midtjylland.
I afspilleren ovenfor kan du se hele diskussionen i Viaplays studie.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Sune Smith-Nielsen færdig
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Giver VM-garanti
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED