Tv-nedtur lurer forude i Superligaen

Veteran-politiker spår svær tv-forhandling for Superligaen.



Direktørerne i de danske Superliga-klubber mødtes tidligere på ugen for at diskutere den nye tv-aftale, de til foråret sender i udbud hos interesserede tv-kanaler.

Den eneste officielle udmelding fra mødet er, at man forhandler rettighederne kollektivt, hvilket på ingen måde er en overraskelse, men ifølge en veteran i den slags forhandlinger er der også god grund til at spille kortene så smart som muligt denne gang.

Overfor Tipsbladet har TV2 Sport erklæret, at man helst vil betale mindre i næste aftale for fortsat at kunne tjene penge, og i en tid med tvivlsom samfundsøkonomi tror den tidligere chef for Divisionsforeningen Hans Bjerg Pedersen, at Superliga-klubberne får svært ved at matche størrelsen på deres nuværende aftale.

– Der venter en relativt hård forhandling. Klubberne betaler prisen for opgøret med et af de mantra, jeg slog fast, at Superliga-runder skal spilles samtidig. Spredningen af hensyn til tv har en afsmitning, som du nu kan se på skærmen. Parret med en uheldig skævvridning af turneringen har FCK’s fortjente succes kostet tilskuere hos alle andre. Folk kan bare blive hjemme og se kampene, siger Hans Bjerg Pedersen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Champions League kan kickstarte Superligaen


– I Divisionsforeningen skal man gøre op, om tv betaler så meget, at man fortsætter den politik, eller om man vil reducere spredningen af kampe. Man skal passe på med ikke at få en publikums-død. Når FC Nordsjælland mod Lyngby er den bedst besøgte kamp i en Superliga-runde, får jeg gåsehud, siger Hans Bjerg Pedersen.

Bjerg Pedersen er også i tvivl om, hvorvidt tv-stationerne kan betale de beløb, der har givet i den nuværende aftale.

– Jeg kan ikke tro, at tv kan betale lige så meget igen. Der er færre seere, og pengene er der ikke mere. De glade dage, hvor den nuværende kontrakt blev indgået, er der ikke i øjeblikket. Jeg synes, at Divisionsforeningen skal give køb på spredningen af spilletidspunkter og ikke længere præsentere en fuld flade for tv-stationerne. En kamp mellem SønderjyskE og Horsens mandag aften, er det noget der skal på landsdækkende kanaler? Jeg synes, man skal kvalitetsmærke lidt bedre. Men det er ikke nemt, for det er mange penge for klubberne. Med den placering, Lyngby har lige nu, er tv nok den største sponsor, de har, siger Hans Bjerg Pedersen.

Den kommende tv-aftale skal dække perioden fra sommeren 2012 til sommeren 2015. I den nuværende tv-aftale er pengene for 2009 til 2012 blandet sammen med tv-pengene fra 2007 til 2009. Det betyder, at Superliga-klubberne kan tåle en nedgang i beløbet på tv-aftalen for 2012 til 2015 uden at det betyder, at tv-pengene udbetalt til de enkelte klubber bliver mindre.





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Chido Obi var ustyrlig

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Sønderjyske – Silkeborg IF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

– Det er en gigantisk fiasko

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

‘Det var forfærdeligt at se på!’

AGF dummer sig mod Fredericia

FCK-bænken var rasende!



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

FC Midtjylland kørte OB over

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Præsenterer Thomas Franks afløser

Boilesen peger på FC København

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Viborg FF – Brøndby IF

FC København-boss reagerer på tilråb

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’