Direktørerne i de danske Superliga-klubber mødtes tidligere på ugen for at diskutere den nye tv-aftale, de til foråret sender i udbud hos interesserede tv-kanaler.
Den eneste officielle udmelding fra mødet er, at man forhandler rettighederne kollektivt, hvilket på ingen måde er en overraskelse, men ifølge en veteran i den slags forhandlinger er der også god grund til at spille kortene så smart som muligt denne gang.
Overfor Tipsbladet har TV2 Sport erklæret, at man helst vil betale mindre i næste aftale for fortsat at kunne tjene penge, og i en tid med tvivlsom samfundsøkonomi tror den tidligere chef for Divisionsforeningen Hans Bjerg Pedersen, at Superliga-klubberne får svært ved at matche størrelsen på deres nuværende aftale.
– Der venter en relativt hård forhandling. Klubberne betaler prisen for opgøret med et af de mantra, jeg slog fast, at Superliga-runder skal spilles samtidig. Spredningen af hensyn til tv har en afsmitning, som du nu kan se på skærmen. Parret med en uheldig skævvridning af turneringen har FCK’s fortjente succes kostet tilskuere hos alle andre. Folk kan bare blive hjemme og se kampene, siger Hans Bjerg Pedersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Champions League kan kickstarte Superligaen
– I Divisionsforeningen skal man gøre op, om tv betaler så meget, at man fortsætter den politik, eller om man vil reducere spredningen af kampe. Man skal passe på med ikke at få en publikums-død. Når FC Nordsjælland mod Lyngby er den bedst besøgte kamp i en Superliga-runde, får jeg gåsehud, siger Hans Bjerg Pedersen.
Bjerg Pedersen er også i tvivl om, hvorvidt tv-stationerne kan betale de beløb, der har givet i den nuværende aftale.
– Jeg kan ikke tro, at tv kan betale lige så meget igen. Der er færre seere, og pengene er der ikke mere. De glade dage, hvor den nuværende kontrakt blev indgået, er der ikke i øjeblikket. Jeg synes, at Divisionsforeningen skal give køb på spredningen af spilletidspunkter og ikke længere præsentere en fuld flade for tv-stationerne. En kamp mellem SønderjyskE og Horsens mandag aften, er det noget der skal på landsdækkende kanaler? Jeg synes, man skal kvalitetsmærke lidt bedre. Men det er ikke nemt, for det er mange penge for klubberne. Med den placering, Lyngby har lige nu, er tv nok den største sponsor, de har, siger Hans Bjerg Pedersen.
Den kommende tv-aftale skal dække perioden fra sommeren 2012 til sommeren 2015. I den nuværende tv-aftale er pengene for 2009 til 2012 blandet sammen med tv-pengene fra 2007 til 2009. Det betyder, at Superliga-klubberne kan tåle en nedgang i beløbet på tv-aftalen for 2012 til 2015 uden at det betyder, at tv-pengene udbetalt til de enkelte klubber bliver mindre.
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
TOPNYHED
Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!
MEDIE
Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso
TOPNYHED
Den største underpræstation i Superligaen
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
TIPSBLADET SPECIAL
Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
LIGE NU
To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
NYHEDER
‘Brøndby var millimeter fra’
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
FCK-stjernefrø scorer!
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
NYHEDER
Manchester United-stjerne skal være mere arrogant
Skuffer fælt
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
NYHEDER
Stjerne i Superligaen – utur i Norge
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
NYHEDER
Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF
MEDIE
Hentet af ambulance
Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne
NYHEDER
– Han kan gøre det med Højlund
NYHEDER
Freder Superliga-boss
Stråler i sikker FCK-sejr
BIZART
Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 13. runde
MEDIE
FCK meldes varm på Newcastle-spiller
TOPNYHED
Hyldes – nu er det forbi
Juventus rejser sig
NYHEDER
Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’
MEDIE
Dansker i spil til stort svensk job
MEDIE
Brian Riemer forlænger
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
Her kan du se Hobro IK mod FC København
NYHEDER
Junnosuke Suzuki overrasker
TOPNYHED
Beklager over for Brøndby og kommer med garanti
AVIS
Raser over ‘heksejagt’
Missede DBU-mål: ‘Det var pivkoldt og oktober’
TOPNYHED