Direktørerne i de danske Superliga-klubber mødtes tidligere på ugen for at diskutere den nye tv-aftale, de til foråret sender i udbud hos interesserede tv-kanaler.
Den eneste officielle udmelding fra mødet er, at man forhandler rettighederne kollektivt, hvilket på ingen måde er en overraskelse, men ifølge en veteran i den slags forhandlinger er der også god grund til at spille kortene så smart som muligt denne gang.
Overfor Tipsbladet har TV2 Sport erklæret, at man helst vil betale mindre i næste aftale for fortsat at kunne tjene penge, og i en tid med tvivlsom samfundsøkonomi tror den tidligere chef for Divisionsforeningen Hans Bjerg Pedersen, at Superliga-klubberne får svært ved at matche størrelsen på deres nuværende aftale.
– Der venter en relativt hård forhandling. Klubberne betaler prisen for opgøret med et af de mantra, jeg slog fast, at Superliga-runder skal spilles samtidig. Spredningen af hensyn til tv har en afsmitning, som du nu kan se på skærmen. Parret med en uheldig skævvridning af turneringen har FCK’s fortjente succes kostet tilskuere hos alle andre. Folk kan bare blive hjemme og se kampene, siger Hans Bjerg Pedersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Champions League kan kickstarte Superligaen
– I Divisionsforeningen skal man gøre op, om tv betaler så meget, at man fortsætter den politik, eller om man vil reducere spredningen af kampe. Man skal passe på med ikke at få en publikums-død. Når FC Nordsjælland mod Lyngby er den bedst besøgte kamp i en Superliga-runde, får jeg gåsehud, siger Hans Bjerg Pedersen.
Bjerg Pedersen er også i tvivl om, hvorvidt tv-stationerne kan betale de beløb, der har givet i den nuværende aftale.
– Jeg kan ikke tro, at tv kan betale lige så meget igen. Der er færre seere, og pengene er der ikke mere. De glade dage, hvor den nuværende kontrakt blev indgået, er der ikke i øjeblikket. Jeg synes, at Divisionsforeningen skal give køb på spredningen af spilletidspunkter og ikke længere præsentere en fuld flade for tv-stationerne. En kamp mellem SønderjyskE og Horsens mandag aften, er det noget der skal på landsdækkende kanaler? Jeg synes, man skal kvalitetsmærke lidt bedre. Men det er ikke nemt, for det er mange penge for klubberne. Med den placering, Lyngby har lige nu, er tv nok den største sponsor, de har, siger Hans Bjerg Pedersen.
Den kommende tv-aftale skal dække perioden fra sommeren 2012 til sommeren 2015. I den nuværende tv-aftale er pengene for 2009 til 2012 blandet sammen med tv-pengene fra 2007 til 2009. Det betyder, at Superliga-klubberne kan tåle en nedgang i beløbet på tv-aftalen for 2012 til 2015 uden at det betyder, at tv-pengene udbetalt til de enkelte klubber bliver mindre.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW