Direktørerne i de danske Superliga-klubber mødtes tidligere på ugen for at diskutere den nye tv-aftale, de til foråret sender i udbud hos interesserede tv-kanaler.
Den eneste officielle udmelding fra mødet er, at man forhandler rettighederne kollektivt, hvilket på ingen måde er en overraskelse, men ifølge en veteran i den slags forhandlinger er der også god grund til at spille kortene så smart som muligt denne gang.
Overfor Tipsbladet har TV2 Sport erklæret, at man helst vil betale mindre i næste aftale for fortsat at kunne tjene penge, og i en tid med tvivlsom samfundsøkonomi tror den tidligere chef for Divisionsforeningen Hans Bjerg Pedersen, at Superliga-klubberne får svært ved at matche størrelsen på deres nuværende aftale.
– Der venter en relativt hård forhandling. Klubberne betaler prisen for opgøret med et af de mantra, jeg slog fast, at Superliga-runder skal spilles samtidig. Spredningen af hensyn til tv har en afsmitning, som du nu kan se på skærmen. Parret med en uheldig skævvridning af turneringen har FCK’s fortjente succes kostet tilskuere hos alle andre. Folk kan bare blive hjemme og se kampene, siger Hans Bjerg Pedersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Champions League kan kickstarte Superligaen
– I Divisionsforeningen skal man gøre op, om tv betaler så meget, at man fortsætter den politik, eller om man vil reducere spredningen af kampe. Man skal passe på med ikke at få en publikums-død. Når FC Nordsjælland mod Lyngby er den bedst besøgte kamp i en Superliga-runde, får jeg gåsehud, siger Hans Bjerg Pedersen.
Bjerg Pedersen er også i tvivl om, hvorvidt tv-stationerne kan betale de beløb, der har givet i den nuværende aftale.
– Jeg kan ikke tro, at tv kan betale lige så meget igen. Der er færre seere, og pengene er der ikke mere. De glade dage, hvor den nuværende kontrakt blev indgået, er der ikke i øjeblikket. Jeg synes, at Divisionsforeningen skal give køb på spredningen af spilletidspunkter og ikke længere præsentere en fuld flade for tv-stationerne. En kamp mellem SønderjyskE og Horsens mandag aften, er det noget der skal på landsdækkende kanaler? Jeg synes, man skal kvalitetsmærke lidt bedre. Men det er ikke nemt, for det er mange penge for klubberne. Med den placering, Lyngby har lige nu, er tv nok den største sponsor, de har, siger Hans Bjerg Pedersen.
Den kommende tv-aftale skal dække perioden fra sommeren 2012 til sommeren 2015. I den nuværende tv-aftale er pengene for 2009 til 2012 blandet sammen med tv-pengene fra 2007 til 2009. Det betyder, at Superliga-klubberne kan tåle en nedgang i beløbet på tv-aftalen for 2012 til 2015 uden at det betyder, at tv-pengene udbetalt til de enkelte klubber bliver mindre.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken