Direktørerne i de danske Superliga-klubber mødtes tidligere på ugen for at diskutere den nye tv-aftale, de til foråret sender i udbud hos interesserede tv-kanaler.
Den eneste officielle udmelding fra mødet er, at man forhandler rettighederne kollektivt, hvilket på ingen måde er en overraskelse, men ifølge en veteran i den slags forhandlinger er der også god grund til at spille kortene så smart som muligt denne gang.
Overfor Tipsbladet har TV2 Sport erklæret, at man helst vil betale mindre i næste aftale for fortsat at kunne tjene penge, og i en tid med tvivlsom samfundsøkonomi tror den tidligere chef for Divisionsforeningen Hans Bjerg Pedersen, at Superliga-klubberne får svært ved at matche størrelsen på deres nuværende aftale.
– Der venter en relativt hård forhandling. Klubberne betaler prisen for opgøret med et af de mantra, jeg slog fast, at Superliga-runder skal spilles samtidig. Spredningen af hensyn til tv har en afsmitning, som du nu kan se på skærmen. Parret med en uheldig skævvridning af turneringen har FCK’s fortjente succes kostet tilskuere hos alle andre. Folk kan bare blive hjemme og se kampene, siger Hans Bjerg Pedersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Champions League kan kickstarte Superligaen
– I Divisionsforeningen skal man gøre op, om tv betaler så meget, at man fortsætter den politik, eller om man vil reducere spredningen af kampe. Man skal passe på med ikke at få en publikums-død. Når FC Nordsjælland mod Lyngby er den bedst besøgte kamp i en Superliga-runde, får jeg gåsehud, siger Hans Bjerg Pedersen.
Bjerg Pedersen er også i tvivl om, hvorvidt tv-stationerne kan betale de beløb, der har givet i den nuværende aftale.
– Jeg kan ikke tro, at tv kan betale lige så meget igen. Der er færre seere, og pengene er der ikke mere. De glade dage, hvor den nuværende kontrakt blev indgået, er der ikke i øjeblikket. Jeg synes, at Divisionsforeningen skal give køb på spredningen af spilletidspunkter og ikke længere præsentere en fuld flade for tv-stationerne. En kamp mellem SønderjyskE og Horsens mandag aften, er det noget der skal på landsdækkende kanaler? Jeg synes, man skal kvalitetsmærke lidt bedre. Men det er ikke nemt, for det er mange penge for klubberne. Med den placering, Lyngby har lige nu, er tv nok den største sponsor, de har, siger Hans Bjerg Pedersen.
Den kommende tv-aftale skal dække perioden fra sommeren 2012 til sommeren 2015. I den nuværende tv-aftale er pengene for 2009 til 2012 blandet sammen med tv-pengene fra 2007 til 2009. Det betyder, at Superliga-klubberne kan tåle en nedgang i beløbet på tv-aftalen for 2012 til 2015 uden at det betyder, at tv-pengene udbetalt til de enkelte klubber bliver mindre.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
Bayern slår rekord i ny storsejr
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
OPTAKT
Randers FC – FC København
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Barcelona klager til UEFA
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
Tottenham under stregen
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!