Direktørerne i de danske Superliga-klubber mødtes tidligere på ugen for at diskutere den nye tv-aftale, de til foråret sender i udbud hos interesserede tv-kanaler.
Den eneste officielle udmelding fra mødet er, at man forhandler rettighederne kollektivt, hvilket på ingen måde er en overraskelse, men ifølge en veteran i den slags forhandlinger er der også god grund til at spille kortene så smart som muligt denne gang.
Overfor Tipsbladet har TV2 Sport erklæret, at man helst vil betale mindre i næste aftale for fortsat at kunne tjene penge, og i en tid med tvivlsom samfundsøkonomi tror den tidligere chef for Divisionsforeningen Hans Bjerg Pedersen, at Superliga-klubberne får svært ved at matche størrelsen på deres nuværende aftale.
– Der venter en relativt hård forhandling. Klubberne betaler prisen for opgøret med et af de mantra, jeg slog fast, at Superliga-runder skal spilles samtidig. Spredningen af hensyn til tv har en afsmitning, som du nu kan se på skærmen. Parret med en uheldig skævvridning af turneringen har FCK’s fortjente succes kostet tilskuere hos alle andre. Folk kan bare blive hjemme og se kampene, siger Hans Bjerg Pedersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Champions League kan kickstarte Superligaen
– I Divisionsforeningen skal man gøre op, om tv betaler så meget, at man fortsætter den politik, eller om man vil reducere spredningen af kampe. Man skal passe på med ikke at få en publikums-død. Når FC Nordsjælland mod Lyngby er den bedst besøgte kamp i en Superliga-runde, får jeg gåsehud, siger Hans Bjerg Pedersen.
Bjerg Pedersen er også i tvivl om, hvorvidt tv-stationerne kan betale de beløb, der har givet i den nuværende aftale.
– Jeg kan ikke tro, at tv kan betale lige så meget igen. Der er færre seere, og pengene er der ikke mere. De glade dage, hvor den nuværende kontrakt blev indgået, er der ikke i øjeblikket. Jeg synes, at Divisionsforeningen skal give køb på spredningen af spilletidspunkter og ikke længere præsentere en fuld flade for tv-stationerne. En kamp mellem SønderjyskE og Horsens mandag aften, er det noget der skal på landsdækkende kanaler? Jeg synes, man skal kvalitetsmærke lidt bedre. Men det er ikke nemt, for det er mange penge for klubberne. Med den placering, Lyngby har lige nu, er tv nok den største sponsor, de har, siger Hans Bjerg Pedersen.
Den kommende tv-aftale skal dække perioden fra sommeren 2012 til sommeren 2015. I den nuværende tv-aftale er pengene for 2009 til 2012 blandet sammen med tv-pengene fra 2007 til 2009. Det betyder, at Superliga-klubberne kan tåle en nedgang i beløbet på tv-aftalen for 2012 til 2015 uden at det betyder, at tv-pengene udbetalt til de enkelte klubber bliver mindre.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Tullberg tror på overraskelsen
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL