Tv-nedtur lurer forude i Superligaen

Veteran-politiker spår svær tv-forhandling for Superligaen.



Direktørerne i de danske Superliga-klubber mødtes tidligere på ugen for at diskutere den nye tv-aftale, de til foråret sender i udbud hos interesserede tv-kanaler.

Den eneste officielle udmelding fra mødet er, at man forhandler rettighederne kollektivt, hvilket på ingen måde er en overraskelse, men ifølge en veteran i den slags forhandlinger er der også god grund til at spille kortene så smart som muligt denne gang.

Overfor Tipsbladet har TV2 Sport erklæret, at man helst vil betale mindre i næste aftale for fortsat at kunne tjene penge, og i en tid med tvivlsom samfundsøkonomi tror den tidligere chef for Divisionsforeningen Hans Bjerg Pedersen, at Superliga-klubberne får svært ved at matche størrelsen på deres nuværende aftale.

– Der venter en relativt hård forhandling. Klubberne betaler prisen for opgøret med et af de mantra, jeg slog fast, at Superliga-runder skal spilles samtidig. Spredningen af hensyn til tv har en afsmitning, som du nu kan se på skærmen. Parret med en uheldig skævvridning af turneringen har FCK’s fortjente succes kostet tilskuere hos alle andre. Folk kan bare blive hjemme og se kampene, siger Hans Bjerg Pedersen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Champions League kan kickstarte Superligaen


– I Divisionsforeningen skal man gøre op, om tv betaler så meget, at man fortsætter den politik, eller om man vil reducere spredningen af kampe. Man skal passe på med ikke at få en publikums-død. Når FC Nordsjælland mod Lyngby er den bedst besøgte kamp i en Superliga-runde, får jeg gåsehud, siger Hans Bjerg Pedersen.

Bjerg Pedersen er også i tvivl om, hvorvidt tv-stationerne kan betale de beløb, der har givet i den nuværende aftale.

– Jeg kan ikke tro, at tv kan betale lige så meget igen. Der er færre seere, og pengene er der ikke mere. De glade dage, hvor den nuværende kontrakt blev indgået, er der ikke i øjeblikket. Jeg synes, at Divisionsforeningen skal give køb på spredningen af spilletidspunkter og ikke længere præsentere en fuld flade for tv-stationerne. En kamp mellem SønderjyskE og Horsens mandag aften, er det noget der skal på landsdækkende kanaler? Jeg synes, man skal kvalitetsmærke lidt bedre. Men det er ikke nemt, for det er mange penge for klubberne. Med den placering, Lyngby har lige nu, er tv nok den største sponsor, de har, siger Hans Bjerg Pedersen.

Den kommende tv-aftale skal dække perioden fra sommeren 2012 til sommeren 2015. I den nuværende tv-aftale er pengene for 2009 til 2012 blandet sammen med tv-pengene fra 2007 til 2009. Det betyder, at Superliga-klubberne kan tåle en nedgang i beløbet på tv-aftalen for 2012 til 2015 uden at det betyder, at tv-pengene udbetalt til de enkelte klubber bliver mindre.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Her er FC Københavns vej i Europa

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Fem bud på Brøndbys nye træner

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Brøndby fyrer Steve Cooper