Tv-nedtur lurer forude i Superligaen

Veteran-politiker spår svær tv-forhandling for Superligaen.



Direktørerne i de danske Superliga-klubber mødtes tidligere på ugen for at diskutere den nye tv-aftale, de til foråret sender i udbud hos interesserede tv-kanaler.

Den eneste officielle udmelding fra mødet er, at man forhandler rettighederne kollektivt, hvilket på ingen måde er en overraskelse, men ifølge en veteran i den slags forhandlinger er der også god grund til at spille kortene så smart som muligt denne gang.

Overfor Tipsbladet har TV2 Sport erklæret, at man helst vil betale mindre i næste aftale for fortsat at kunne tjene penge, og i en tid med tvivlsom samfundsøkonomi tror den tidligere chef for Divisionsforeningen Hans Bjerg Pedersen, at Superliga-klubberne får svært ved at matche størrelsen på deres nuværende aftale.

– Der venter en relativt hård forhandling. Klubberne betaler prisen for opgøret med et af de mantra, jeg slog fast, at Superliga-runder skal spilles samtidig. Spredningen af hensyn til tv har en afsmitning, som du nu kan se på skærmen. Parret med en uheldig skævvridning af turneringen har FCK’s fortjente succes kostet tilskuere hos alle andre. Folk kan bare blive hjemme og se kampene, siger Hans Bjerg Pedersen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Champions League kan kickstarte Superligaen


– I Divisionsforeningen skal man gøre op, om tv betaler så meget, at man fortsætter den politik, eller om man vil reducere spredningen af kampe. Man skal passe på med ikke at få en publikums-død. Når FC Nordsjælland mod Lyngby er den bedst besøgte kamp i en Superliga-runde, får jeg gåsehud, siger Hans Bjerg Pedersen.

Bjerg Pedersen er også i tvivl om, hvorvidt tv-stationerne kan betale de beløb, der har givet i den nuværende aftale.

– Jeg kan ikke tro, at tv kan betale lige så meget igen. Der er færre seere, og pengene er der ikke mere. De glade dage, hvor den nuværende kontrakt blev indgået, er der ikke i øjeblikket. Jeg synes, at Divisionsforeningen skal give køb på spredningen af spilletidspunkter og ikke længere præsentere en fuld flade for tv-stationerne. En kamp mellem SønderjyskE og Horsens mandag aften, er det noget der skal på landsdækkende kanaler? Jeg synes, man skal kvalitetsmærke lidt bedre. Men det er ikke nemt, for det er mange penge for klubberne. Med den placering, Lyngby har lige nu, er tv nok den største sponsor, de har, siger Hans Bjerg Pedersen.

Den kommende tv-aftale skal dække perioden fra sommeren 2012 til sommeren 2015. I den nuværende tv-aftale er pengene for 2009 til 2012 blandet sammen med tv-pengene fra 2007 til 2009. Det betyder, at Superliga-klubberne kan tåle en nedgang i beløbet på tv-aftalen for 2012 til 2015 uden at det betyder, at tv-pengene udbetalt til de enkelte klubber bliver mindre.





‘Sort uheld’ i Viborg




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Forventer rekord i Superliga-klub

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Han bestemmer det hele



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

– Han har en “grim” side

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

‘Det er ufatteligt imponerende’

Donald Trump bekræfter