Direktørerne i de danske Superliga-klubber mødtes tidligere på ugen for at diskutere den nye tv-aftale, de til foråret sender i udbud hos interesserede tv-kanaler.
Den eneste officielle udmelding fra mødet er, at man forhandler rettighederne kollektivt, hvilket på ingen måde er en overraskelse, men ifølge en veteran i den slags forhandlinger er der også god grund til at spille kortene så smart som muligt denne gang.
Overfor Tipsbladet har TV2 Sport erklæret, at man helst vil betale mindre i næste aftale for fortsat at kunne tjene penge, og i en tid med tvivlsom samfundsøkonomi tror den tidligere chef for Divisionsforeningen Hans Bjerg Pedersen, at Superliga-klubberne får svært ved at matche størrelsen på deres nuværende aftale.
– Der venter en relativt hård forhandling. Klubberne betaler prisen for opgøret med et af de mantra, jeg slog fast, at Superliga-runder skal spilles samtidig. Spredningen af hensyn til tv har en afsmitning, som du nu kan se på skærmen. Parret med en uheldig skævvridning af turneringen har FCK’s fortjente succes kostet tilskuere hos alle andre. Folk kan bare blive hjemme og se kampene, siger Hans Bjerg Pedersen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: Champions League kan kickstarte Superligaen
– I Divisionsforeningen skal man gøre op, om tv betaler så meget, at man fortsætter den politik, eller om man vil reducere spredningen af kampe. Man skal passe på med ikke at få en publikums-død. Når FC Nordsjælland mod Lyngby er den bedst besøgte kamp i en Superliga-runde, får jeg gåsehud, siger Hans Bjerg Pedersen.
Bjerg Pedersen er også i tvivl om, hvorvidt tv-stationerne kan betale de beløb, der har givet i den nuværende aftale.
– Jeg kan ikke tro, at tv kan betale lige så meget igen. Der er færre seere, og pengene er der ikke mere. De glade dage, hvor den nuværende kontrakt blev indgået, er der ikke i øjeblikket. Jeg synes, at Divisionsforeningen skal give køb på spredningen af spilletidspunkter og ikke længere præsentere en fuld flade for tv-stationerne. En kamp mellem SønderjyskE og Horsens mandag aften, er det noget der skal på landsdækkende kanaler? Jeg synes, man skal kvalitetsmærke lidt bedre. Men det er ikke nemt, for det er mange penge for klubberne. Med den placering, Lyngby har lige nu, er tv nok den største sponsor, de har, siger Hans Bjerg Pedersen.
Den kommende tv-aftale skal dække perioden fra sommeren 2012 til sommeren 2015. I den nuværende tv-aftale er pengene for 2009 til 2012 blandet sammen med tv-pengene fra 2007 til 2009. Det betyder, at Superliga-klubberne kan tåle en nedgang i beløbet på tv-aftalen for 2012 til 2015 uden at det betyder, at tv-pengene udbetalt til de enkelte klubber bliver mindre.
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
OPTAKT
Randers FC – OB
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
‘Tæt på ren elendighed’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Pogba er lettet
MEDIE