TV-station beklager: Drillede BIF med mesterskab

TV3 Sport beklager nu, at man markerede, hvornår Brøndby sidst havde vundet mesterskabet, da man i starten af udsendelsen til opgøret mandag indledte med at vise DM-trofæet.



Superligaen fik nyt tophold mandag, hvor Brøndby IF tabte med 0-1 i Herning, og det var anden gang i streg, at Brøndby-mandskabet tabte med 0-1 i Herning.

Guldkampen blev ikke specielt velspillet, men der var masser af intensitet, og så var der også lidt drama – både inden og efter opgøret.

Da 3+ indledte optakten til kampen mandag, var det med et billede af DM-trofæet, og der var sat et rødt mærke under Brøndby IF 2005 – altså senest klubben fra den københavnske Vestegn vandt mesterskabet.

Det blev tolket, som om FC Midtjylland drillede gæsterne med, hvornår de senest har vundet Superligaen. Men det viser sig nu, at det ikke er hele sandheden.

For godt nok stillede FC Midtjylland pokalen frem, men det var TV3 Sport, der satte streg under, hvornår Brøndby senest vandt mesterskabet.

Det erkender TV3 Sport, der også beklager.

– Denne markering af Brøndby-mesterskabet blev i TV3-studiet efterfølgende tolket som et drilleri fra Midtjyllands side i retning mod Brøndby. Det viste sig imidlertid senere mandag aften – desværre først efter både kamp og studieprogrammer – at det ikke var FC Midtjylland, der havde understreget Brøndbys seneste mesterskab med tape, men en af TV3 Sports egne produktionsfolk på kampen, står der på TV3 Sports hjemmeside i en artikel forfattet af redaktionschef Benjamin Munk Lund.

Han skriver også:

– TV3 Sport beklager den fejl – og det kommer vi også til at gøre i starten af aftenens superligaudsendelse.

– Det var en fin og sjov gimmick af FCM at byde Brøndby velkommen i Herning ved at stille DM-pokalen frem, og derfor tog vi det også op, som en del af vores optakt, da vi blev opmærksomme på det. Men det er selvfølgelig ikke i orden, at TV3 Sport ender med at være ansvarlige for at twiste gimmicken yderligere. Det bærer TV3 Sport ansvaret for, og det beklager vi.

Brøndby er et enkelt point efter FC Midtjylland i toppen af Superligaen. Der resterer ni runder i mesterskabsspillet.

thumbnail_IMG_3513
Foto: Screendump fra udsendelsen på 3+ mandag.





Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy


Han er ny cheftræner for Real Madrid

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Meldes på vej mod nyt skifte

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Ny cheftræner stort set på plads i United

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Går langt ned i løn

Afviser millionbud fra Brøndby

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Mareridt for FC Augsburg

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Mohamed Daramy vender tilbage

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte