Tverskov forlader OB: Er åben for dansk klub

Jeppe Tverskov er fortid i den fynske Superliga-klub til sommer, hvor kontrakten udløber med dem.



Jeppe Tverskov har meldt ud, at han efter denne sæson skifter væk fra OB efter syv år i klubben. Det sker i forbindelse med, at han har kontraktudløb, hvor det i første omgang har været meldt, at det er med udlandet for øje i første omgang.

Men en dansk klub kan også blive en mulighed. Det fortæller OB-spilleren i et interview i Offside-studiet.

– Jeg synes ikke, at jeg er forkælet nok til at kunne sige, at det ikke kunne være det. Så ja, det kunne det jo også godt, lyder det fra Tverskov.

Dog er der også noget, der taler imod, at det lige skal ende med at blive en dansk klub for ham efter tiden i OB.

– Men det er jo klart. Jeg tror også godt, at fredags var et tydeligt bevis også på det indtryk, som man får efter sådan en dag, at man har været i en klub, hvor man ligesom har noget og er ekstremt værdsat. Det fylder også noget, fortæller han.

Tidligere er han blevet sat i forbindelse med et par danske klubber, hvor særligt Brøndby har været nævnt, men endnu er der altså ikke blevet tale om et skifte væk. 

Tverskov kommer desuden ind på i videoen øverst i artiklen, hvad det er for nogle parametre, han kigger på, når han skal finde sin nye klub, hvor der er lagt op til, at han kigger i udlandet til at begynde med.

Men inden det hele er slut i OB, så har han en kamp ude mod FC Midtjylland på lørdag om en plads i playoff-kampen om en plads i Conference League. Her skal fynboerne vinde for at tage pladsen for næsen af FCM.

I forbindelse med sin sidste hjemmekamp for fynboerne var der også tilråb til ham i stor stil, som helt åbenlyst fremkaldte nogle følelser hos ham efter kampen. Læs mere om afskeden med fansene her. 







LIVE

LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Køber snart Brøndby-angriber

Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Peter Schmeichel lander stort job



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Liverpool – Chelsea

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Frygter Christian Eriksen-problem

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF køber dansk profil

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!