Jeppe Tverskov har meldt ud, at han efter denne sæson skifter væk fra OB efter syv år i klubben. Det sker i forbindelse med, at han har kontraktudløb, hvor det i første omgang har været meldt, at det er med udlandet for øje i første omgang.
Men en dansk klub kan også blive en mulighed. Det fortæller OB-spilleren i et interview i Offside-studiet.
– Jeg synes ikke, at jeg er forkælet nok til at kunne sige, at det ikke kunne være det. Så ja, det kunne det jo også godt, lyder det fra Tverskov.
Dog er der også noget, der taler imod, at det lige skal ende med at blive en dansk klub for ham efter tiden i OB.
– Men det er jo klart. Jeg tror også godt, at fredags var et tydeligt bevis også på det indtryk, som man får efter sådan en dag, at man har været i en klub, hvor man ligesom har noget og er ekstremt værdsat. Det fylder også noget, fortæller han.
Tidligere er han blevet sat i forbindelse med et par danske klubber, hvor særligt Brøndby har været nævnt, men endnu er der altså ikke blevet tale om et skifte væk.
Tverskov kommer desuden ind på i videoen øverst i artiklen, hvad det er for nogle parametre, han kigger på, når han skal finde sin nye klub, hvor der er lagt op til, at han kigger i udlandet til at begynde med.
Men inden det hele er slut i OB, så har han en kamp ude mod FC Midtjylland på lørdag om en plads i playoff-kampen om en plads i Conference League. Her skal fynboerne vinde for at tage pladsen for næsen af FCM.
I forbindelse med sin sidste hjemmekamp for fynboerne var der også tilråb til ham i stor stil, som helt åbenlyst fremkaldte nogle følelser hos ham efter kampen. Læs mere om afskeden med fansene her.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
Liverpool præsenterer succestræner
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Jess Thorup fyret
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE