Tverskov forlader OB: Er åben for dansk klub

Jeppe Tverskov er fortid i den fynske Superliga-klub til sommer, hvor kontrakten udløber med dem.



Jeppe Tverskov har meldt ud, at han efter denne sæson skifter væk fra OB efter syv år i klubben. Det sker i forbindelse med, at han har kontraktudløb, hvor det i første omgang har været meldt, at det er med udlandet for øje i første omgang.

Men en dansk klub kan også blive en mulighed. Det fortæller OB-spilleren i et interview i Offside-studiet.

– Jeg synes ikke, at jeg er forkælet nok til at kunne sige, at det ikke kunne være det. Så ja, det kunne det jo også godt, lyder det fra Tverskov.

Dog er der også noget, der taler imod, at det lige skal ende med at blive en dansk klub for ham efter tiden i OB.

– Men det er jo klart. Jeg tror også godt, at fredags var et tydeligt bevis også på det indtryk, som man får efter sådan en dag, at man har været i en klub, hvor man ligesom har noget og er ekstremt værdsat. Det fylder også noget, fortæller han.

Tidligere er han blevet sat i forbindelse med et par danske klubber, hvor særligt Brøndby har været nævnt, men endnu er der altså ikke blevet tale om et skifte væk. 

Tverskov kommer desuden ind på i videoen øverst i artiklen, hvad det er for nogle parametre, han kigger på, når han skal finde sin nye klub, hvor der er lagt op til, at han kigger i udlandet til at begynde med.

Men inden det hele er slut i OB, så har han en kamp ude mod FC Midtjylland på lørdag om en plads i playoff-kampen om en plads i Conference League. Her skal fynboerne vinde for at tage pladsen for næsen af FCM.

I forbindelse med sin sidste hjemmekamp for fynboerne var der også tilråb til ham i stor stil, som helt åbenlyst fremkaldte nogle følelser hos ham efter kampen. Læs mere om afskeden med fansene her. 





LIVE

TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge

Her er 1/8-finalerne ved VM

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker på blokken i ny storklub

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Mexico – England

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem