Den tyske klub Karlsruher SC er klar til at slå til og betale 7,5 millioner kroner til FC København, som er den pris, de to klubber før sæsonen aftalte, at danske Mikkel Kaufmann koster.
Men der er alligevel tvivl, om klubben kan hente danskeren.
Den tidligere AaB-angriber har været flyvende i denne sæson, hvor det er blevet til 10 scoringer og syv assister. Især i foråret har Kaufmann fundet formen med otte scoringer og fire målgivende afleveringer.
Men danskerens gode præstationer har også betydet, at andre klubber lige nu har en stor interesse i at tilknytte ham.
Ifølge DPA – det tyske svar på Ritzau – er træner Christian Eichner ikke specielt positiv for tiden i forhold til at kunne holde på den 22-årige dansker.
Der skal som bekendt tre til at enes, og mens FCK og Karlsruher SC er enige, lader der ikke helt til at være enighed med Kaufmann.
Det kan skyldes, at angriberen har andre og bedre tilbud på hånden, men det kan også være et ønkse om at lande en bedre aftale i Karlsruher.
Sikkert er det i hvert fald, at det snart skal falde på plads, da der blot er en måneds tid tilbage af lejeaftalen.
I weekenden spiller Kaufmann sæsonens sidste kamp for Karlsruher, der slutter midt i tabellen i 2. Bundesliga. Så må tiden vise, om det også bliver den sidste kamp for klubben i det hele taget.
Kaufmann har stadig halvandet år igen af aftalen med FC København, men der er ikke meget, der tyder på, at han har en fremtid hos de danske mestre.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne afvist – nu blander minister sig
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TV-ekspert chokerer på direkte tv
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
MEDIE
Lurer på PSG-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER