Tvivl om Mikkel Kaufmann-skifte

Den danske angriber har været så god for Karlsruher SC, at der nu er stor tvivl, om klubben kan holde på ham.



Den tyske klub Karlsruher SC er klar til at slå til og betale 7,5 millioner kroner til FC København, som er den pris, de to klubber før sæsonen aftalte, at danske Mikkel Kaufmann koster.

Men der er alligevel tvivl, om klubben kan hente danskeren.

Den tidligere AaB-angriber har været flyvende i denne sæson, hvor det er blevet til 10 scoringer og syv assister. Især i foråret har Kaufmann fundet formen med otte scoringer og fire målgivende afleveringer.

Men danskerens gode præstationer har også betydet, at andre klubber lige nu har en stor interesse i at tilknytte ham.

Ifølge DPA – det tyske svar på Ritzau – er træner Christian Eichner ikke specielt positiv for tiden i forhold til at kunne holde på den 22-årige dansker.

Der skal som bekendt tre til at enes, og mens FCK og Karlsruher SC er enige, lader der ikke helt til at være enighed med Kaufmann.

Det kan skyldes, at angriberen har andre og bedre tilbud på hånden, men det kan også være et ønkse om at lande en bedre aftale i Karlsruher.

Sikkert er det i hvert fald, at det snart skal falde på plads, da der blot er en måneds tid tilbage af lejeaftalen.

I weekenden spiller Kaufmann sæsonens sidste kamp for Karlsruher, der slutter midt i tabellen i 2. Bundesliga. Så må tiden vise, om det også bliver den sidste kamp for klubben i det hele taget.

Kaufmann har stadig halvandet år igen af aftalen med FC København, men der er ikke meget, der tyder på, at han har en fremtid hos de danske mestre.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Uruguay – Spanien

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Kap Verde – Saudi-Arabien

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

Kroatien – Ghana

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

New Zealand – Belgien

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Jordan – Argentina