Tvivler på Dal Hende-salg: For ham handler det om at blive helt klar

I sommer forsøgte Marc Dal Hende at blive solgt, men det skete ikke. Og det lader heller ikke umiddelbart til, at han bliver solgt i januar.



De hentede i sommer brasilianske Paulinho, og også unge Nikolas Dyhr har vist lovende takter på venstrebacken i FC Midtjylland i løbet af efteråret, så det ville give mening, hvis FC Midtjylland i januar solgte den dygtige og målfarlige back Marc Dal Hende.

Det skulle man sådan set allerede have gjort i sommer – her var der en aftale om at forsøge at få Marc Dal Hende solgt til udlandet, men en sådan aftale endte med at ryge i vasken.

Desværre for Marc Dal Hende er han ikke just blevet mere interessant for udenlandske klubber i løbet af efteråret, for han har været skadet det meste af tiden. Og administrerende direktør i FC Midtjylland Claus Steinlein tror ikke på, at han i januar er i stand til at finde en klub, der vil indfri FC Midtjyllands økonomiske forventninger. 

– Marc har jo slet ikke spillet, så det handler for ham om at blive 100 procent klar i løbet af januar, så han kan spille sig på holdet og konkurrere om spilletiden, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det bliver svært at sælge ham med det sidste halve år in mente.

I starten af sæsonen sad Marc Dal Hende ude, mens han afsøgte sine muligheder. Da transfervinduet blev lukket, og 29-årige venstre back fortsat var at finde i FC Midtjylland, kom han tilbage på holdkortet. Han blev dog skadet efter bare tre førsteholdskampe, og nu arbejder den tidligere SønderjyskE- og FC Vestsjælland-spiller på at komme tilbage i kampform.

Dal Hende har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2021, og der er trods alt et mesterskab at spille om, hvis det som forventet bliver til endnu en halvsæson i klubben fra Ikast og Herning.

Læs også:Allan Simonsens Barca-ven blev bortført: Ingen gad spille fodbold mere






LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Stor hyldest af Mike Tullberg