Tysk klub venter spændt på AGF’s transferkrav

AGF-ejede Sigurd Haugen gør en god figur i Hansa Rostock, hvor chefen er yderst tilfreds med ham.



Hvis man er angriber, må Patrick Mortensen siges at være kollegaen fra helvede.

AGF-kaptajnen er uden tvivl en flink fyr, men set med professionelle briller, er det ikke ligefrem karrierefremmende at være i den århusianske Superliga-klub på samme tidspunkt som Patrick Mortensen.

Bare spørg Dawid Kurminowski, Janni Serra, Sebastian Grønning og Sigurd Haugen, der alle har været chanceløse i konkurrencen med Patrick Mortensen.

Forud for denne sæson tog Sigurd Haugen konsekvensen og lod sig udleje til Hansa Rostock i Tysklands tredjebedste række, og her har nordmanden ganske pæn succes. 10 mål blev det til i efteråret – de fem i ligaen.

– Han gør det godt, men han har potentiale til at score endnu flere mål. Han er en dynamisk angriber, som også er dygtig med hovedet. Han har en god fornemmelse for, hvor han skal placere sig i boksen, og hvor boldene falder ned henne.

– Jeg er meget tilfreds med ham, siger Amir Shapourzadeh, der er direktør i Hansa Rostock, til Tipsbladet.

Sigurd Haugen landede i Hansa Rostock på sidstedagen af sommerens transfervindue.

– Vores chefscout har et godt kendskab til Skandinavien, og da vi sammen tegnede en profil for den angriber, vi gerne ville have, dukkede Sigurd op. Det var hårdt, men vi lykkedes i sidste ende. Sigurd var let at overbevise, for han ville gerne til Tyskland, men det tog noget tid, for AGF skulle have en ny angriber på plads først, fortæller Rostock-direktøren.

Sigurd Haugens lejeaftale udløber efter denne sæson, og Hansa Rostock skal nu tage stilling til, om de vil forsøge at købe angriberen, der har en kontrakt med AGF frem til sommeren 2027.

– Der er tre parter, der skal blive enige, og jeg er spændt på, hvad AGF siger. Det afhænger meget af, hvad de siger. Jeg er i kontakt med Sigurds agent, og vi taler naturligvis løbende om, hvad der skal ske. Det må vi se. Jeg kan bare sige, at vi er meget glade for at have Sigurd i klubben, lyder det fra Amir Shapourzadeh, der altså holder kortene tæt til kroppen.

Hansa Rostock-direktøren ønsker ikke at oplyse, om lejeaftalen indeholder en købsoption.







LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

De er enige med Mathias Jensen

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afslører: FCK ringede aldrig

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen