Det danske U21-landshold i fodbold har allerede sikret billetten til EM-slutrunden næste år, og tirsdagens kvalifikationskamp i Rumænien er på papiret uden betydning for Danmark.
Den særlige situation med coronapandemi og heraf restriktioner gør dog, at landstræner Albert Capellas har endnu mere at bruge kampen til, end han under normale omstændigheder ville have.
– Det er måske den sidste kamp, vi får inden EM-slutrunden afhængigt af situationen med covid-19. Derfor er det en meget vigtig kamp for os, lyder det fra Danmarks spanske U21-landstræner inden tirsdagens kamp.
– For det første vil vi gerne fastholde vindermentaliteten og få et godt resultat, så vi ikke ødelægger dynamikken. Dernæst skal vi også stadig udvikle vores spillestil. Det her er en chance for at finpudse den inden EM.
EM-gruppespillet indledes i slutningen af marts, og Capellas får næppe mange muligheder for ved selvsyn at bese de potentielle EM-spillere efter tirsdagens kamp.
Rejserestriktionerne og karantænereglerne er omfattende mange steder og har ikke umiddelbart udsigt til at blive lempet med den nuværende status på pandemien.
– Vi prøver at se så mange kampe som muligt, men det er lettere i nogle lande end andre, forklarer Capellas, der dog ikke vil bruge det som undskyldning, hvis U21-EM ender i skuffelse.
– Det er mit ansvar at finde på metoder, så vi stadig kan scoute spillerne, siger han.
Blandt andet kommer han især til at trække på det netværk, han har rundt omkring i Europa.
– Vi får masser af information på video, men vi har også kontakter i forskellige lande, som måske kan se nogle af spillerne live og give information.
– Det er folk, vi stoler på, som vi kender gennem vores netværk. Vi taler også med klubberne, de fysiske trænere, cheftrænerne og får masser af information den vej fra, siger Capellas.
Han lægger op til, at afhængigt af kampens forløb i Rumænien kan flere af de spillere, som normalt ikke får mange minutter på banen, måske få chancen for at vise sig frem.
En af dem er Ajax-spilleren Victor Jensen, som imponerede, da Danmark med en 2-1-sejr slog Finland og bookede billet til EM tilbage i oktober. Han scorede begge de danske mål i sin blot anden kamp for U21-landsholdet.
Han ved godt, at der er meget på spil i Rumænien, selv om pointene ikke er vigtige for Danmark.
– Det er en vigtig kamp, fordi det muligvis er den sidste inden EM. Så man skal gribe chancen, hvis man får den, og levere en god præstation, siger Ajax-danskeren.
Kampen mod Rumænien fløjtes i gang klokken 19.30 i Bukarest.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
VM-Vækkeuret: Han var fremragende og dybt berørt!
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
NYHEDER
