U21-landsholdet påvirkes af coronakrisen: Måske vores sidste kamp inden EM

Coronaen gør det svært for Albert Capellas at se U21-danskerne i aktion, men han stoler på sit netværk.



Det danske U21-landshold i fodbold har allerede sikret billetten til EM-slutrunden næste år, og tirsdagens kvalifikationskamp i Rumænien er på papiret uden betydning for Danmark.

Den særlige situation med coronapandemi og heraf restriktioner gør dog, at landstræner Albert Capellas har endnu mere at bruge kampen til, end han under normale omstændigheder ville have.

– Det er måske den sidste kamp, vi får inden EM-slutrunden afhængigt af situationen med covid-19. Derfor er det en meget vigtig kamp for os, lyder det fra Danmarks spanske U21-landstræner inden tirsdagens kamp.

– For det første vil vi gerne fastholde vindermentaliteten og få et godt resultat, så vi ikke ødelægger dynamikken. Dernæst skal vi også stadig udvikle vores spillestil. Det her er en chance for at finpudse den inden EM.

EM-gruppespillet indledes i slutningen af marts, og Capellas får næppe mange muligheder for ved selvsyn at bese de potentielle EM-spillere efter tirsdagens kamp.

Rejserestriktionerne og karantænereglerne er omfattende mange steder og har ikke umiddelbart udsigt til at blive lempet med den nuværende status på pandemien.

– Vi prøver at se så mange kampe som muligt, men det er lettere i nogle lande end andre, forklarer Capellas, der dog ikke vil bruge det som undskyldning, hvis U21-EM ender i skuffelse.

– Det er mit ansvar at finde på metoder, så vi stadig kan scoute spillerne, siger han.

Blandt andet kommer han især til at trække på det netværk, han har rundt omkring i Europa.

– Vi får masser af information på video, men vi har også kontakter i forskellige lande, som måske kan se nogle af spillerne live og give information.

– Det er folk, vi stoler på, som vi kender gennem vores netværk. Vi taler også med klubberne, de fysiske trænere, cheftrænerne og får masser af information den vej fra, siger Capellas.

Han lægger op til, at afhængigt af kampens forløb i Rumænien kan flere af de spillere, som normalt ikke får mange minutter på banen, måske få chancen for at vise sig frem.

En af dem er Ajax-spilleren Victor Jensen, som imponerede, da Danmark med en 2-1-sejr slog Finland og bookede billet til EM tilbage i oktober. Han scorede begge de danske mål i sin blot anden kamp for U21-landsholdet.

Han ved godt, at der er meget på spil i Rumænien, selv om pointene ikke er vigtige for Danmark.

– Det er en vigtig kamp, fordi det muligvis er den sidste inden EM. Så man skal gribe chancen, hvis man får den, og levere en god præstation, siger Ajax-danskeren.

Kampen mod Rumænien fløjtes i gang klokken 19.30 i Bukarest.

/ritzau/





LIVE

LIVE: ‘Det bliver spektakulært’

Celta Vigo – Real Madrid

Rasmus Højlund i massiv modvind

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Her lander kampprogrammet for slutspillet



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Bombe – Superliga-klub nævnes

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

– Der får David at vide, at han er fyret

Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCM ansætter ny topboss

Mourinho tog røven på Zeca

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Deler nyt om fremtiden



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Tottenham-træner positiv trods skrækstime

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef

Jonas Schwartz lander nyt job

Nu svarer David Nielsen

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

I svime over Filip Jørgensen

Trist Zeca sender klar opfordring til FCK

Dansk milliardær smider 75.000

Hjulmand vinder i Hamborg

Reagerer på Brøndby-bombe

Medie afslører møde med Deco

Dansk træner storroses

Tottenhams nedtur fortsætter

Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Få mål i München uden Kane

Wolfsburg-træner bønfalder fans

‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’

Superliga: Fem spillere – fem vilde stats

Her tager de stor beslutning

Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace

Dansker topper vild liste med Messi og Kane

Schmedes afslører detaljer om tilbud

Brøndby-stjerne melder ud om svær periode

Superligaklub præsenterer millionoverskud