U21-landsholdet påvirkes af coronakrisen: Måske vores sidste kamp inden EM

Coronaen gør det svært for Albert Capellas at se U21-danskerne i aktion, men han stoler på sit netværk.



Det danske U21-landshold i fodbold har allerede sikret billetten til EM-slutrunden næste år, og tirsdagens kvalifikationskamp i Rumænien er på papiret uden betydning for Danmark.

Den særlige situation med coronapandemi og heraf restriktioner gør dog, at landstræner Albert Capellas har endnu mere at bruge kampen til, end han under normale omstændigheder ville have.

– Det er måske den sidste kamp, vi får inden EM-slutrunden afhængigt af situationen med covid-19. Derfor er det en meget vigtig kamp for os, lyder det fra Danmarks spanske U21-landstræner inden tirsdagens kamp.

– For det første vil vi gerne fastholde vindermentaliteten og få et godt resultat, så vi ikke ødelægger dynamikken. Dernæst skal vi også stadig udvikle vores spillestil. Det her er en chance for at finpudse den inden EM.

EM-gruppespillet indledes i slutningen af marts, og Capellas får næppe mange muligheder for ved selvsyn at bese de potentielle EM-spillere efter tirsdagens kamp.

Rejserestriktionerne og karantænereglerne er omfattende mange steder og har ikke umiddelbart udsigt til at blive lempet med den nuværende status på pandemien.

– Vi prøver at se så mange kampe som muligt, men det er lettere i nogle lande end andre, forklarer Capellas, der dog ikke vil bruge det som undskyldning, hvis U21-EM ender i skuffelse.

– Det er mit ansvar at finde på metoder, så vi stadig kan scoute spillerne, siger han.

Blandt andet kommer han især til at trække på det netværk, han har rundt omkring i Europa.

– Vi får masser af information på video, men vi har også kontakter i forskellige lande, som måske kan se nogle af spillerne live og give information.

– Det er folk, vi stoler på, som vi kender gennem vores netværk. Vi taler også med klubberne, de fysiske trænere, cheftrænerne og får masser af information den vej fra, siger Capellas.

Han lægger op til, at afhængigt af kampens forløb i Rumænien kan flere af de spillere, som normalt ikke får mange minutter på banen, måske få chancen for at vise sig frem.

En af dem er Ajax-spilleren Victor Jensen, som imponerede, da Danmark med en 2-1-sejr slog Finland og bookede billet til EM tilbage i oktober. Han scorede begge de danske mål i sin blot anden kamp for U21-landsholdet.

Han ved godt, at der er meget på spil i Rumænien, selv om pointene ikke er vigtige for Danmark.

– Det er en vigtig kamp, fordi det muligvis er den sidste inden EM. Så man skal gribe chancen, hvis man får den, og levere en god præstation, siger Ajax-danskeren.

Kampen mod Rumænien fløjtes i gang klokken 19.30 i Bukarest.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FCK går på rov i Viborg

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Køber ind i Barcelona

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Sydafrika – Sydkorea