Bænket Delaney: Vil have mere spilletid i Dortmund

Thomas Delaney regner med at få mere spilletid i Dortmund, når kampprogrammet er tættere de kommende måneder.



Landsholdsspilleren Thomas Delaney har spillet mindre i Borussia Dortmund i starten af sæsonen, end han selv havde håbet.

Den danske midtbanekriger ser dog lyst på sin egen situation, og han forventer, at han i de kommende uger og måneder vil få rigeligt med spilletid, når Dortmund frem til jul skal spille i både midtugen og weekenden.

– Personligt vil jeg gerne have mere spilletid, end jeg har fået her fra start og komme i bedre kampform.

– Men jeg er ikke bekymret i forhold til mængden af spilletid. Efter den her landsholdssamling kommer vi ind i en tid, hvor vi har mange kampe, og jeg regner med at skulle spille mere.

– Så jeg har overhovedet ikke haft planer om at søge væk, siger Delaney.

Læs også:Avis: Emre Mor var et emne i Brøndby IF

Et tæt kampprogram kan også være en fordel, når man er midtbanemotor med store lunger som den 29-årige dansker.

– Det kan godt være, at de mange kampe passer bedre til en type som mig. Jeg føler mig tilpas, når det er hårdt til sidst i kampene.

– Det bliver et hårdt program i efteråret, men jeg har altid godt kunnet lide de uger, hvor vi ikke rigtig træner så meget. Der hvor vi hele tiden er dagen før eller dagen efter en kamp – hvor det handler om restitution og om at forberede sig til kamp, og så kører rytmen bare.

– Det kan et eller andet. Så kan vi snakke sammen igen i midten af december, så er jeg nok ved at være træt af det, siger Delaney.

Dortmund har spillet tre bundesligakampe, en pokalkamp og en Super Cup-kamp i den nye sæson. Delaney har fået spilletid i fire af de fem kampe, men samlet kun spillet 179 af 450 mulige minutter.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Det er blandt andet de to 17-årige stortalenter Giovanni Reyna og Jude Bellingham, der som en del af midtbanekabalen har sendt Delaney på bænken. Her har også profiler som Julian Brandt og Axel Witsel taget plads i perioder af kampene.

– Lige for tiden sidder vi en del landsholdsspillere på bænken i Dortmund. Det er klassisk Dortmund.

– I fodbold vil vi gerne sige, at det ikke er alderen, der er afgørende, selv om det ikke altid passer. Hos os er det måske endnu mere udpræget, at man spiller, hvis man er dygtig nok, selv om man har spillet nul professionelle kampe.

– Jeg er sikker på, at træneren spiller med dem, som han tror, kan vinde den næste kamp, siger Delaney.

/ritzau/

Læs også:Overblik: Disse hold kan FC Midtjylland møde i Champions League
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Slavia Prag
Læs også:Sisto-comeback og mulig Wind-debut: Her er Kasper Hjulmands landshold






LIVE

LIVE: Reagerer på FCK-bombe

Melder ud om Kasper Hjulmand

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Han er også færdig i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Stor profil glad for Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Klar på chokskifte



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Vild stime før Danmark-brag

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

De nye Wieghorst og Hjulmand?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Ser I med, Brøndby?

Sendt hjem fra FC København-træning

Det skal blive bedre, Isaksen!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Randers var tæt på – nu er han et monster

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Hele holdet er trygge ved ham

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Landstræner håber på Messi

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Cypern moser Moldova

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk