Bænket Delaney: Vil have mere spilletid i Dortmund

Thomas Delaney regner med at få mere spilletid i Dortmund, når kampprogrammet er tættere de kommende måneder.



Landsholdsspilleren Thomas Delaney har spillet mindre i Borussia Dortmund i starten af sæsonen, end han selv havde håbet.

Den danske midtbanekriger ser dog lyst på sin egen situation, og han forventer, at han i de kommende uger og måneder vil få rigeligt med spilletid, når Dortmund frem til jul skal spille i både midtugen og weekenden.

– Personligt vil jeg gerne have mere spilletid, end jeg har fået her fra start og komme i bedre kampform.

– Men jeg er ikke bekymret i forhold til mængden af spilletid. Efter den her landsholdssamling kommer vi ind i en tid, hvor vi har mange kampe, og jeg regner med at skulle spille mere.

– Så jeg har overhovedet ikke haft planer om at søge væk, siger Delaney.

Læs også:Avis: Emre Mor var et emne i Brøndby IF

Et tæt kampprogram kan også være en fordel, når man er midtbanemotor med store lunger som den 29-årige dansker.

– Det kan godt være, at de mange kampe passer bedre til en type som mig. Jeg føler mig tilpas, når det er hårdt til sidst i kampene.

– Det bliver et hårdt program i efteråret, men jeg har altid godt kunnet lide de uger, hvor vi ikke rigtig træner så meget. Der hvor vi hele tiden er dagen før eller dagen efter en kamp – hvor det handler om restitution og om at forberede sig til kamp, og så kører rytmen bare.

– Det kan et eller andet. Så kan vi snakke sammen igen i midten af december, så er jeg nok ved at være træt af det, siger Delaney.

Dortmund har spillet tre bundesligakampe, en pokalkamp og en Super Cup-kamp i den nye sæson. Delaney har fået spilletid i fire af de fem kampe, men samlet kun spillet 179 af 450 mulige minutter.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Det er blandt andet de to 17-årige stortalenter Giovanni Reyna og Jude Bellingham, der som en del af midtbanekabalen har sendt Delaney på bænken. Her har også profiler som Julian Brandt og Axel Witsel taget plads i perioder af kampene.

– Lige for tiden sidder vi en del landsholdsspillere på bænken i Dortmund. Det er klassisk Dortmund.

– I fodbold vil vi gerne sige, at det ikke er alderen, der er afgørende, selv om det ikke altid passer. Hos os er det måske endnu mere udpræget, at man spiller, hvis man er dygtig nok, selv om man har spillet nul professionelle kampe.

– Jeg er sikker på, at træneren spiller med dem, som han tror, kan vinde den næste kamp, siger Delaney.

/ritzau/

Læs også:Overblik: Disse hold kan FC Midtjylland møde i Champions League
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Slavia Prag
Læs også:Sisto-comeback og mulig Wind-debut: Her er Kasper Hjulmands landshold




Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

– De lignede lort!

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby