Bænket Delaney: Vil have mere spilletid i Dortmund

Thomas Delaney regner med at få mere spilletid i Dortmund, når kampprogrammet er tættere de kommende måneder.



Landsholdsspilleren Thomas Delaney har spillet mindre i Borussia Dortmund i starten af sæsonen, end han selv havde håbet.

Den danske midtbanekriger ser dog lyst på sin egen situation, og han forventer, at han i de kommende uger og måneder vil få rigeligt med spilletid, når Dortmund frem til jul skal spille i både midtugen og weekenden.

– Personligt vil jeg gerne have mere spilletid, end jeg har fået her fra start og komme i bedre kampform.

– Men jeg er ikke bekymret i forhold til mængden af spilletid. Efter den her landsholdssamling kommer vi ind i en tid, hvor vi har mange kampe, og jeg regner med at skulle spille mere.

– Så jeg har overhovedet ikke haft planer om at søge væk, siger Delaney.

Læs også:Avis: Emre Mor var et emne i Brøndby IF

Et tæt kampprogram kan også være en fordel, når man er midtbanemotor med store lunger som den 29-årige dansker.

– Det kan godt være, at de mange kampe passer bedre til en type som mig. Jeg føler mig tilpas, når det er hårdt til sidst i kampene.

– Det bliver et hårdt program i efteråret, men jeg har altid godt kunnet lide de uger, hvor vi ikke rigtig træner så meget. Der hvor vi hele tiden er dagen før eller dagen efter en kamp – hvor det handler om restitution og om at forberede sig til kamp, og så kører rytmen bare.

– Det kan et eller andet. Så kan vi snakke sammen igen i midten af december, så er jeg nok ved at være træt af det, siger Delaney.

Dortmund har spillet tre bundesligakampe, en pokalkamp og en Super Cup-kamp i den nye sæson. Delaney har fået spilletid i fire af de fem kampe, men samlet kun spillet 179 af 450 mulige minutter.

Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020

Det er blandt andet de to 17-årige stortalenter Giovanni Reyna og Jude Bellingham, der som en del af midtbanekabalen har sendt Delaney på bænken. Her har også profiler som Julian Brandt og Axel Witsel taget plads i perioder af kampene.

– Lige for tiden sidder vi en del landsholdsspillere på bænken i Dortmund. Det er klassisk Dortmund.

– I fodbold vil vi gerne sige, at det ikke er alderen, der er afgørende, selv om det ikke altid passer. Hos os er det måske endnu mere udpræget, at man spiller, hvis man er dygtig nok, selv om man har spillet nul professionelle kampe.

– Jeg er sikker på, at træneren spiller med dem, som han tror, kan vinde den næste kamp, siger Delaney.

/ritzau/

Læs også:Overblik: Disse hold kan FC Midtjylland møde i Champions League
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Slavia Prag
Læs også:Sisto-comeback og mulig Wind-debut: Her er Kasper Hjulmands landshold




Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Lerager taler ud om FCK-brud

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’