Landsholdsspilleren Thomas Delaney har spillet mindre i Borussia Dortmund i starten af sæsonen, end han selv havde håbet.
Den danske midtbanekriger ser dog lyst på sin egen situation, og han forventer, at han i de kommende uger og måneder vil få rigeligt med spilletid, når Dortmund frem til jul skal spille i både midtugen og weekenden.
– Personligt vil jeg gerne have mere spilletid, end jeg har fået her fra start og komme i bedre kampform.
– Men jeg er ikke bekymret i forhold til mængden af spilletid. Efter den her landsholdssamling kommer vi ind i en tid, hvor vi har mange kampe, og jeg regner med at skulle spille mere.
– Så jeg har overhovedet ikke haft planer om at søge væk, siger Delaney.
Læs også:Avis: Emre Mor var et emne i Brøndby IF
Et tæt kampprogram kan også være en fordel, når man er midtbanemotor med store lunger som den 29-årige dansker.
– Det kan godt være, at de mange kampe passer bedre til en type som mig. Jeg føler mig tilpas, når det er hårdt til sidst i kampene.
– Det bliver et hårdt program i efteråret, men jeg har altid godt kunnet lide de uger, hvor vi ikke rigtig træner så meget. Der hvor vi hele tiden er dagen før eller dagen efter en kamp – hvor det handler om restitution og om at forberede sig til kamp, og så kører rytmen bare.
– Det kan et eller andet. Så kan vi snakke sammen igen i midten af december, så er jeg nok ved at være træt af det, siger Delaney.
Dortmund har spillet tre bundesligakampe, en pokalkamp og en Super Cup-kamp i den nye sæson. Delaney har fået spilletid i fire af de fem kampe, men samlet kun spillet 179 af 450 mulige minutter.
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Det er blandt andet de to 17-årige stortalenter Giovanni Reyna og Jude Bellingham, der som en del af midtbanekabalen har sendt Delaney på bænken. Her har også profiler som Julian Brandt og Axel Witsel taget plads i perioder af kampene.
– Lige for tiden sidder vi en del landsholdsspillere på bænken i Dortmund. Det er klassisk Dortmund.
– I fodbold vil vi gerne sige, at det ikke er alderen, der er afgørende, selv om det ikke altid passer. Hos os er det måske endnu mere udpræget, at man spiller, hvis man er dygtig nok, selv om man har spillet nul professionelle kampe.
– Jeg er sikker på, at træneren spiller med dem, som han tror, kan vinde den næste kamp, siger Delaney.
/ritzau/
Læs også:Overblik: Disse hold kan FC Midtjylland møde i Champions League
Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Slavia Prag
Læs også:Sisto-comeback og mulig Wind-debut: Her er Kasper Hjulmands landshold
LIVE
LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Emre Mor færdig
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
NYHEDER
