Hemmeligt: SønderjyskE har søsterklub i Portugal

SønderjyskE har siden jul haft en portugisisk søsterklub. Hverken Superliga-klubben eller dens ejere vil dog udtale sig om den.



Sidste uge bød på flere overraskelser for dem, der følger SønderjyskE og Superligaen.

Dels kom det frem, at klubbens ejer, Robert Platek, var ved at opkøbe Spezia fra Serie A.

Men det viste sig også, at SønderjyskE åbenbart allerede havde en søsterklub. I Portugal.

Noget, Tipsbladet har arbejdet på at verificere siden, og nu kan bekræfte.

Flere italienske medier skrev, at Platek allerede var i besiddelse af Casa Pia AC, en lille klub i Portugals næstbedste række. Da tipsbladet.dk kontaktede en række portugisiske kilder, reagerede de med undren. De havde aldrig hørt om amerikaneren i Casa Pia. Siden har vi fået bekræftet oplysningerne fra Italien. 

Det samme gælder oplysningerne om, at Platek skulle være tæt på at præsentere købet af Spezia, der er oprykker i Serie A og efter de første 21 runder har seks point ned til Cagliari under stregen.

Tavshed fra SønderjyskE
Foruden Robert Platek går mindst én person igen i SønderjyskE og Casa Pia: Andrew Ramsey, en 28-årig amerikansk talknuser. I Danmark er han ansat som analytiker og nævnes som en af kandidaterne til at overtage jobbet som sportschef efter Hans Jørgen Haysen. I Portugal spiller han angiveligt allerede en rolle, når der skal købes og sælges spillere i Casa Pia.

Ifølge Der Nordschleswiger var uenigheder mellem Ramsey og Haysen årsagen til, at flere potentielle vintertransfers ikke blev til noget i SønderjyskE. Hvilket igen var en af årsagerne til den uro, der ulmer under overfladen i klubben, hvor den danske og amerikansk del ikke altid ser ens på tingene.

Tipsbladet.dk har henvendt sig til Robert Plateks datter, Amanda Platek, som i forbindelse med købet af SønderjyskE flyttede til Danmark for at være tæt på det, der blev betegnet som et familieforetagende. Hun er ikke vendt tilbage.

Fra SønderjyskE’s pressechef, Jacob Ravn, lyder det, at klubben ikke har nogen kommentarer.

Det tyder dog på, at opkøbet af Spezia er tæt på. Italienske medier skriver, at Robert Platek og den nuværende ejer, Gabriele Volpi, skriver under på aftalen onsdag, med mindre der opstår uforudsete komplikationer.

Går købet af Spezia igennem som ventet, vil Serie A-klubben givetvis være over SønderjyskE i det interne Platek-hierarki, vurderer en ekspert her.





TransferLIVE: Stort salg på vej? Her er status




LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerne igen vraget

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Supercomputer: De vinder Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

De viser interesse for Lyngby-profil

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Afslører Brøndbys transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København – Lyngby BK

 – Mange var søde, og så var der også lidt buhråb

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se