Sidste uge bød på flere overraskelser for dem, der følger SønderjyskE og Superligaen.
Dels kom det frem, at klubbens ejer, Robert Platek, var ved at opkøbe Spezia fra Serie A.
Men det viste sig også, at SønderjyskE åbenbart allerede havde en søsterklub. I Portugal.
Noget, Tipsbladet har arbejdet på at verificere siden, og nu kan bekræfte.
Flere italienske medier skrev, at Platek allerede var i besiddelse af Casa Pia AC, en lille klub i Portugals næstbedste række. Da tipsbladet.dk kontaktede en række portugisiske kilder, reagerede de med undren. De havde aldrig hørt om amerikaneren i Casa Pia. Siden har vi fået bekræftet oplysningerne fra Italien.
Det samme gælder oplysningerne om, at Platek skulle være tæt på at præsentere købet af Spezia, der er oprykker i Serie A og efter de første 21 runder har seks point ned til Cagliari under stregen.
Tavshed fra SønderjyskE
Foruden Robert Platek går mindst én person igen i SønderjyskE og Casa Pia: Andrew Ramsey, en 28-årig amerikansk talknuser. I Danmark er han ansat som analytiker og nævnes som en af kandidaterne til at overtage jobbet som sportschef efter Hans Jørgen Haysen. I Portugal spiller han angiveligt allerede en rolle, når der skal købes og sælges spillere i Casa Pia.
Ifølge Der Nordschleswiger var uenigheder mellem Ramsey og Haysen årsagen til, at flere potentielle vintertransfers ikke blev til noget i SønderjyskE. Hvilket igen var en af årsagerne til den uro, der ulmer under overfladen i klubben, hvor den danske og amerikansk del ikke altid ser ens på tingene.
Tipsbladet.dk har henvendt sig til Robert Plateks datter, Amanda Platek, som i forbindelse med købet af SønderjyskE flyttede til Danmark for at være tæt på det, der blev betegnet som et familieforetagende. Hun er ikke vendt tilbage.
Fra SønderjyskE’s pressechef, Jacob Ravn, lyder det, at klubben ikke har nogen kommentarer.
Det tyder dog på, at opkøbet af Spezia er tæt på. Italienske medier skriver, at Robert Platek og den nuværende ejer, Gabriele Volpi, skriver under på aftalen onsdag, med mindre der opstår uforudsete komplikationer.
Går købet af Spezia igennem som ventet, vil Serie A-klubben givetvis være over SønderjyskE i det interne Platek-hierarki, vurderer en ekspert her.
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Oddset styrtdykker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
INTERVIEW
