– De gør ikke det her for hyggens skyld

Hvis SønderjyskE’s ejer Robert Platek køber Serie A-klubben Spezia, kan et samarbejde mellem Superliga-klubben og Serie A-holdet være et af de næste skridt, vurderer økonomiekspert.



Det vakte opsigt i både Danmark og udlandet, da den amerikanske forretningsmand Robert Platek i september sidste år købte aktiemajoriteten i SønderjyskE.

Platek havde også været med som en af frontfigurerne på vegne af mangemilliardæren Michael Dells investeringsselskab MSD Capital i flere forretningsaftaler i engelsk fodbold, hvor klubberne Southampton, Derby og Sunderland har lånt millioner, og SønderjyskE-ejeren havde sammen med forretningspartnere undersøgt mulighederne for at købe sig ind i Sunderland, før Platek altså selv valgte at opkøbe SønderjyskE.

I dag fortæller det italienske medie Calcio e Finanza, at Robert Platek er tæt på at købe Serie A-klubben Spezia for 22 millioner euro.

Historierne om Plateks og hans netværks interesse for Spezia har tipsbladet.dk gennem et stykke tid søgt at be- eller afkræfte, og dagens nyhed fra Italien er interessant i et dansk perspektiv.

Ender Robert Platek med at overtage Spezia, er vejen på papiret banet for et klubsamarbejde i stil med det, der efterhånden er en velkendt model i Europa med klubber i flere lande, der kan samarbejde om at finde og udvikle spillere.

– Den her model går ud på at opbygge netværk af klubber, der samarbejder og skaber en fødekæde. Hvis den her konkrete model bliver virkelighed, vil det helt klart være Spezia, der i første omgang er i front, siger Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, til tipsbladet.dk.

Læs også:Det lærte vi af SL: FCK og BIF viser tænder

– Der er markant flere penge i Serie A og en klub som Spezia, end der er i Superligaen og SønderjyskE. Der vil det være oplagt, at SønderjyskE bliver første skridt for nye spillere, hvorefter de eventuelt kan komme til Italien og blive endnu mere værd på transfermarkedet, uden at vi skal gøre Spezia til et nyt AC Milan eller Juventus, siger Jesper Jørgensen.

I de seneste uger har også Burnleys nye ejer Alan Pace og hans selskab ALK Capital været sat i forbindelse med en investering i Spezia.

Avisen The Guardian fortalte tidligere i denne uge, at Alan Pace og ALK Capital købte Burnley ved nytår blandt andet via et stort lån fra selskabet MSD Capital, hvor SønderjyskE-boss Robert Platek er en af lederne, og som også har spillet en hovedrolle i de førnævnte lån til Sunderland, Derby og Southampton.

Det skal understreges, at Robert Plateks eventuelle køb af Spezia ikke er bekræftet, ej heller, om og hvordan SønderjyskE skal spille en rolle i et samarbejde. Der har heller ikke været nogen udmeldinger omkring Burnleys eventuelle rolle fra hverken Alan Pace eller Robert Platek. Andre italienske medier nævner fortsat MSD Capital som værende involveret i handlen med Spezia.

– Hvis det viser sig, at der er en forbindelse til Burnley, vil det understrege, at man er i færd med at bygge et imperium af klubber, der skal hjælpe hinanden. Hvis forbindelsen er der, er det vigtigt at have øje for, at Premier League er endnu større end Serie A i forhold til, hvor Burnley og Spezia vil ligge i et form for samarbejde, siger Jesper Jørgensen.

Burnleys nye ejer Alan Pace har til flere internationale medier i januar udtalt, at et samarbejde eller et opkøb af en klub uden for Storbritannien er en oplagt mulighed, han og ALK Capital arbejder på.

Læs også:Medier: SønderjyskE-ejer køber Serie A-klub

Uanset den endelige model, og om Burnley kommer til at spille en rolle eller blot har lånt penge af MSD Capital, er det efter Jesper Jørgensens vurdering vigtigt at holde sig for øje, at sådanne typer klubsamarbejder først og fremmest handler om at drive forretning.

– Den her type investorer fra finansverdenen går jo ikke ind i klubber som SønderjyskE og Spezia for deres blå øjnes skyld. De går ind i det her for at få fodfæste i fodboldverdenen, og fordi de øjner en mulighed for at skabe en god forretning. De gør ikke det her for hyggens skyld, siger Jesper Jørgensen.

Tipsbladet har været i kontakt med SønderjyskE, der ikke ønsker at udtale sig.

– Det har vi i SønderjyskE ingen kommentarer til, lyder det fra klubbens pressechef, Jacob Ravn.

SønderjyskE åbnede Superliga-året torsdag med en overraskende 2-1-sejr i Herning over FC Midtjylland.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – Vejle Boldklub
Læs også:Rigmænd indtager Superligaen: Så meget er de værd
Læs også:Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona






LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Danske klubber scorer millioner på VM

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

‘AC’-forlængelse på plads, men…



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente