Det vakte opsigt i både Danmark og udlandet, da den amerikanske forretningsmand Robert Platek i september sidste år købte aktiemajoriteten i SønderjyskE.
Platek havde også været med som en af frontfigurerne på vegne af mangemilliardæren Michael Dells investeringsselskab MSD Capital i flere forretningsaftaler i engelsk fodbold, hvor klubberne Southampton, Derby og Sunderland har lånt millioner, og SønderjyskE-ejeren havde sammen med forretningspartnere undersøgt mulighederne for at købe sig ind i Sunderland, før Platek altså selv valgte at opkøbe SønderjyskE.
I dag fortæller det italienske medie Calcio e Finanza, at Robert Platek er tæt på at købe Serie A-klubben Spezia for 22 millioner euro.
Historierne om Plateks og hans netværks interesse for Spezia har tipsbladet.dk gennem et stykke tid søgt at be- eller afkræfte, og dagens nyhed fra Italien er interessant i et dansk perspektiv.
Ender Robert Platek med at overtage Spezia, er vejen på papiret banet for et klubsamarbejde i stil med det, der efterhånden er en velkendt model i Europa med klubber i flere lande, der kan samarbejde om at finde og udvikle spillere.
– Den her model går ud på at opbygge netværk af klubber, der samarbejder og skaber en fødekæde. Hvis den her konkrete model bliver virkelighed, vil det helt klart være Spezia, der i første omgang er i front, siger Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, til tipsbladet.dk.
Læs også:Det lærte vi af SL: FCK og BIF viser tænder
– Der er markant flere penge i Serie A og en klub som Spezia, end der er i Superligaen og SønderjyskE. Der vil det være oplagt, at SønderjyskE bliver første skridt for nye spillere, hvorefter de eventuelt kan komme til Italien og blive endnu mere værd på transfermarkedet, uden at vi skal gøre Spezia til et nyt AC Milan eller Juventus, siger Jesper Jørgensen.
I de seneste uger har også Burnleys nye ejer Alan Pace og hans selskab ALK Capital været sat i forbindelse med en investering i Spezia.
Avisen The Guardian fortalte tidligere i denne uge, at Alan Pace og ALK Capital købte Burnley ved nytår blandt andet via et stort lån fra selskabet MSD Capital, hvor SønderjyskE-boss Robert Platek er en af lederne, og som også har spillet en hovedrolle i de førnævnte lån til Sunderland, Derby og Southampton.
Det skal understreges, at Robert Plateks eventuelle køb af Spezia ikke er bekræftet, ej heller, om og hvordan SønderjyskE skal spille en rolle i et samarbejde. Der har heller ikke været nogen udmeldinger omkring Burnleys eventuelle rolle fra hverken Alan Pace eller Robert Platek. Andre italienske medier nævner fortsat MSD Capital som værende involveret i handlen med Spezia.
– Hvis det viser sig, at der er en forbindelse til Burnley, vil det understrege, at man er i færd med at bygge et imperium af klubber, der skal hjælpe hinanden. Hvis forbindelsen er der, er det vigtigt at have øje for, at Premier League er endnu større end Serie A i forhold til, hvor Burnley og Spezia vil ligge i et form for samarbejde, siger Jesper Jørgensen.
Burnleys nye ejer Alan Pace har til flere internationale medier i januar udtalt, at et samarbejde eller et opkøb af en klub uden for Storbritannien er en oplagt mulighed, han og ALK Capital arbejder på.
Læs også:Medier: SønderjyskE-ejer køber Serie A-klub
Uanset den endelige model, og om Burnley kommer til at spille en rolle eller blot har lånt penge af MSD Capital, er det efter Jesper Jørgensens vurdering vigtigt at holde sig for øje, at sådanne typer klubsamarbejder først og fremmest handler om at drive forretning.
– Den her type investorer fra finansverdenen går jo ikke ind i klubber som SønderjyskE og Spezia for deres blå øjnes skyld. De går ind i det her for at få fodfæste i fodboldverdenen, og fordi de øjner en mulighed for at skabe en god forretning. De gør ikke det her for hyggens skyld, siger Jesper Jørgensen.
Tipsbladet har været i kontakt med SønderjyskE, der ikke ønsker at udtale sig.
– Det har vi i SønderjyskE ingen kommentarer til, lyder det fra klubbens pressechef, Jacob Ravn.
SønderjyskE åbnede Superliga-året torsdag med en overraskende 2-1-sejr i Herning over FC Midtjylland.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Vejle Boldklub
Læs også:Rigmænd indtager Superligaen: Så meget er de værd
Læs også:Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
