Det vakte opsigt i både Danmark og udlandet, da den amerikanske forretningsmand Robert Platek i september sidste år købte aktiemajoriteten i SønderjyskE.
Platek havde også været med som en af frontfigurerne på vegne af mangemilliardæren Michael Dells investeringsselskab MSD Capital i flere forretningsaftaler i engelsk fodbold, hvor klubberne Southampton, Derby og Sunderland har lånt millioner, og SønderjyskE-ejeren havde sammen med forretningspartnere undersøgt mulighederne for at købe sig ind i Sunderland, før Platek altså selv valgte at opkøbe SønderjyskE.
I dag fortæller det italienske medie Calcio e Finanza, at Robert Platek er tæt på at købe Serie A-klubben Spezia for 22 millioner euro.
Historierne om Plateks og hans netværks interesse for Spezia har tipsbladet.dk gennem et stykke tid søgt at be- eller afkræfte, og dagens nyhed fra Italien er interessant i et dansk perspektiv.
Ender Robert Platek med at overtage Spezia, er vejen på papiret banet for et klubsamarbejde i stil med det, der efterhånden er en velkendt model i Europa med klubber i flere lande, der kan samarbejde om at finde og udvikle spillere.
– Den her model går ud på at opbygge netværk af klubber, der samarbejder og skaber en fødekæde. Hvis den her konkrete model bliver virkelighed, vil det helt klart være Spezia, der i første omgang er i front, siger Jesper Jørgensen, der er partner og økonom ved Deloitte, til tipsbladet.dk.
Læs også:Det lærte vi af SL: FCK og BIF viser tænder
– Der er markant flere penge i Serie A og en klub som Spezia, end der er i Superligaen og SønderjyskE. Der vil det være oplagt, at SønderjyskE bliver første skridt for nye spillere, hvorefter de eventuelt kan komme til Italien og blive endnu mere værd på transfermarkedet, uden at vi skal gøre Spezia til et nyt AC Milan eller Juventus, siger Jesper Jørgensen.
I de seneste uger har også Burnleys nye ejer Alan Pace og hans selskab ALK Capital været sat i forbindelse med en investering i Spezia.
Avisen The Guardian fortalte tidligere i denne uge, at Alan Pace og ALK Capital købte Burnley ved nytår blandt andet via et stort lån fra selskabet MSD Capital, hvor SønderjyskE-boss Robert Platek er en af lederne, og som også har spillet en hovedrolle i de førnævnte lån til Sunderland, Derby og Southampton.
Det skal understreges, at Robert Plateks eventuelle køb af Spezia ikke er bekræftet, ej heller, om og hvordan SønderjyskE skal spille en rolle i et samarbejde. Der har heller ikke været nogen udmeldinger omkring Burnleys eventuelle rolle fra hverken Alan Pace eller Robert Platek. Andre italienske medier nævner fortsat MSD Capital som værende involveret i handlen med Spezia.
– Hvis det viser sig, at der er en forbindelse til Burnley, vil det understrege, at man er i færd med at bygge et imperium af klubber, der skal hjælpe hinanden. Hvis forbindelsen er der, er det vigtigt at have øje for, at Premier League er endnu større end Serie A i forhold til, hvor Burnley og Spezia vil ligge i et form for samarbejde, siger Jesper Jørgensen.
Burnleys nye ejer Alan Pace har til flere internationale medier i januar udtalt, at et samarbejde eller et opkøb af en klub uden for Storbritannien er en oplagt mulighed, han og ALK Capital arbejder på.
Læs også:Medier: SønderjyskE-ejer køber Serie A-klub
Uanset den endelige model, og om Burnley kommer til at spille en rolle eller blot har lånt penge af MSD Capital, er det efter Jesper Jørgensens vurdering vigtigt at holde sig for øje, at sådanne typer klubsamarbejder først og fremmest handler om at drive forretning.
– Den her type investorer fra finansverdenen går jo ikke ind i klubber som SønderjyskE og Spezia for deres blå øjnes skyld. De går ind i det her for at få fodfæste i fodboldverdenen, og fordi de øjner en mulighed for at skabe en god forretning. De gør ikke det her for hyggens skyld, siger Jesper Jørgensen.
Tipsbladet har været i kontakt med SønderjyskE, der ikke ønsker at udtale sig.
– Det har vi i SønderjyskE ingen kommentarer til, lyder det fra klubbens pressechef, Jacob Ravn.
SønderjyskE åbnede Superliga-året torsdag med en overraskende 2-1-sejr i Herning over FC Midtjylland.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Vejle Boldklub
Læs også:Rigmænd indtager Superligaen: Så meget er de værd
Læs også:Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– En gigantisk nedtur!
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Farzam: En gave for FC København
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
AGF smider sejren i de døende sekunder
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Supercomputer spår FCM-nedtur
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
