Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona

SønderjyskE er i dette efterår blevet overtaget af familien Platek, og nu fortæller Robert Platek om sin nye investering.



Han har tidligere været sat i forbindelse med køb af store klubber som Sunderland, men det blev ikke den engelske klub, som familien Platek anført af Robert Platek har overtaget. Det er derimod Haderslev-klubben SønderjyskE.

Og nu fortæller Robert Platek, hvorfor han og familien har overtaget klubben samt SønderjyskE Ejendomme. Det gør Robert Platek i et interview med JydskeVestkysten.

Læs også:Stærk trup i SønderjyskE: Alt er muligt – endda top seks

– Vi har kigget på mange forskellige klubber i mange forskellige ligaer. Jeg følte, at Danmark var en af de mere kompetitive ligaer. Det hele er begyndt med Claus (Guldager, formand for Sønderjysk Elitesport, red.) og Klaus (Rasmussen, direktør, red.). Når du lægger på efter at have talt med dem, føler du, at du har talt med hæderlige mennesker. De har en kærlighed for klubben, det handler ikke kun om at vinde. Det handlede ikke kun om penge. Jeg følte, at det bare var rigtigt.

– Jeg er klar over, at placeringen ikke er København, Madrid eller Barcelona, men jeg kan lide underdog-tilgangen. Det var sådan, jeg selv voksede op. Jeg ville gerne kunne fortælle noget mere kompliceret, men det var 90 procent menneskerne og ti procent ligaen. Alle, jeg har talt med, har været gode mennesker, siger Robert Platek til JydskeVestkysten.

Læs også:Avis: Amerikanere købte SønderjyskE for 40 millioner

I interviewet fortæller den nye ejer også, at han ikke har stor forstand på fodbold og derfor lader de kompetente folk i klubben styre det. Han fortæller dog også, at han er opmærksom på de træningsforhold, som Glen Riddersholm ved flere lejligheder har kritiseret, ligesom det også er familien Plateks ønske, at man forbedrer arbejdet med talentudvikling, så man får flere lokale på holdet.

Sportsligt er det også en ambition at komme i Europa.

SønderjyskE lå før niende runde i Superligaen på førstepladsen i dansk fodbolds bedste række.

Læs også:Avis: Ny SønderjyskE-ejer har taget analytisk gruppe med
Læs også:Top 10: FCM, Brøndby, FCK og de andre har meget på spil i dag




LIVE

LIVE: 3 Real Madrid-stjerner mødt af buhråb

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Afslører samtale med Roony Bardghji

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’