Ny ejer af SL-klub: Vi ved godt, placeringen ikke er Madrid eller Barcelona

SønderjyskE er i dette efterår blevet overtaget af familien Platek, og nu fortæller Robert Platek om sin nye investering.



Han har tidligere været sat i forbindelse med køb af store klubber som Sunderland, men det blev ikke den engelske klub, som familien Platek anført af Robert Platek har overtaget. Det er derimod Haderslev-klubben SønderjyskE.

Og nu fortæller Robert Platek, hvorfor han og familien har overtaget klubben samt SønderjyskE Ejendomme. Det gør Robert Platek i et interview med JydskeVestkysten.

Læs også:Stærk trup i SønderjyskE: Alt er muligt – endda top seks

– Vi har kigget på mange forskellige klubber i mange forskellige ligaer. Jeg følte, at Danmark var en af de mere kompetitive ligaer. Det hele er begyndt med Claus (Guldager, formand for Sønderjysk Elitesport, red.) og Klaus (Rasmussen, direktør, red.). Når du lægger på efter at have talt med dem, føler du, at du har talt med hæderlige mennesker. De har en kærlighed for klubben, det handler ikke kun om at vinde. Det handlede ikke kun om penge. Jeg følte, at det bare var rigtigt.

– Jeg er klar over, at placeringen ikke er København, Madrid eller Barcelona, men jeg kan lide underdog-tilgangen. Det var sådan, jeg selv voksede op. Jeg ville gerne kunne fortælle noget mere kompliceret, men det var 90 procent menneskerne og ti procent ligaen. Alle, jeg har talt med, har været gode mennesker, siger Robert Platek til JydskeVestkysten.

Læs også:Avis: Amerikanere købte SønderjyskE for 40 millioner

I interviewet fortæller den nye ejer også, at han ikke har stor forstand på fodbold og derfor lader de kompetente folk i klubben styre det. Han fortæller dog også, at han er opmærksom på de træningsforhold, som Glen Riddersholm ved flere lejligheder har kritiseret, ligesom det også er familien Plateks ønske, at man forbedrer arbejdet med talentudvikling, så man får flere lokale på holdet.

Sportsligt er det også en ambition at komme i Europa.

SønderjyskE lå før niende runde i Superligaen på førstepladsen i dansk fodbolds bedste række.

Læs også:Avis: Ny SønderjyskE-ejer har taget analytisk gruppe med
Læs også:Top 10: FCM, Brøndby, FCK og de andre har meget på spil i dag




Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Teaser for ny AGF-aftale

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr