Avis: Ny SønderjyskE-ejer har taget analytisk gruppe med

SønderjyskE får flere tal og ideer i forhold til transfermarkedet, hvor klubbens nye ejere har medbragt en gruppe af analytikere.



De hentede både Philipp Schmiedl og Ogenyi Onazi i de sidste dage af transfervinduet, og SønderjyskE anført af sportschef Hans Jørgen Haysen arbejdede på flere rekrutteringer i de sidste timer af vinduet. Det lykkedes som bekendt ikke, men på den lange bane er SønderjyskE med nye ejere nu endnu bedre rustet i forhold til at hente spillere.

Ikke kun fordi klubben har fået flere penge til transfers, men også fordi de nye ejere ifølge Der Nordschleswiger har medbragt en analytisk gruppe. Den gruppe skal altså være med til at sikre, at man bliver endnu bedre på transfermarkedet, så det ikke kun er på mavefornemelse, men også på baggrund af tal, at man rekrutterer.

Læs også:Transfervinduet LIVE: FC Midtjylland bød på La Liga-spanier

– Heldigvis er der tilføjet ressourcer, der hjælper os med at træffe beslutninger på et endnu bedre grundlag. Vi har en mulighed for at bruge tal endnu bedre, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til Der Nordschleswiger og forklarer, at man ikke skal agere meget anderledes i markedet:

– Det ene adskiller sig ikke fra det andet. Vi er i en konstruktiv dialog. Hvis vi kommer til et resultat på baggrund af vores faglige kvalifikationer, og vores øjne understøttes af tallene, er chancerne for at ramme plet endnu større.

Læs også:Månedens Hold i Superligaen – september

SønderjyskE forsøgte i de sidste dage af transfervinduet at få Ayo Simon Okosun, men han valgte altså at skifte til OB, mens man ifølge JydskeVestkysten også skal have henvendt sig til Bodø/Glimt i forhold til målmaskinen Philip Zinckernagel, der har en fortid i netop SønderjyskE. Men det blev heller ikke til mere end en forespørgsel.

Glen Riddersholms mandskab, der vandt pokalturneringen i sidste sæson, ligger aktuelt nummer fire i Superligaen med syv point for fire kampe.

Det er den amerikanske investorfamilie Platek – anført af Robert Platek – der har købt SønderjyskE Fodbold.

Læs også:Solstrålehistorier, knive i ryggen og agendaer: Guide til transfer-skæbneugen
Læs også:FC København meldes interesseret i Lasse Schöne
Læs også:Medie: Brøndby er tæt på ny venstre back






LIVE

VM-LIVE: Solbakken overrasker

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

“Du er en fucking maskine!”

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Brasilien – Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker på blokken i ny storklub

Brasiliansk boost før Norge

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Portugal – Spanien

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skyder stor FCM-historie ned

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Her er 1/8-finalerne ved VM