De hentede både Philipp Schmiedl og Ogenyi Onazi i de sidste dage af transfervinduet, og SønderjyskE anført af sportschef Hans Jørgen Haysen arbejdede på flere rekrutteringer i de sidste timer af vinduet. Det lykkedes som bekendt ikke, men på den lange bane er SønderjyskE med nye ejere nu endnu bedre rustet i forhold til at hente spillere.
Ikke kun fordi klubben har fået flere penge til transfers, men også fordi de nye ejere ifølge Der Nordschleswiger har medbragt en analytisk gruppe. Den gruppe skal altså være med til at sikre, at man bliver endnu bedre på transfermarkedet, så det ikke kun er på mavefornemelse, men også på baggrund af tal, at man rekrutterer.
Læs også:Transfervinduet LIVE: FC Midtjylland bød på La Liga-spanier
– Heldigvis er der tilføjet ressourcer, der hjælper os med at træffe beslutninger på et endnu bedre grundlag. Vi har en mulighed for at bruge tal endnu bedre, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til Der Nordschleswiger og forklarer, at man ikke skal agere meget anderledes i markedet:
– Det ene adskiller sig ikke fra det andet. Vi er i en konstruktiv dialog. Hvis vi kommer til et resultat på baggrund af vores faglige kvalifikationer, og vores øjne understøttes af tallene, er chancerne for at ramme plet endnu større.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – september
SønderjyskE forsøgte i de sidste dage af transfervinduet at få Ayo Simon Okosun, men han valgte altså at skifte til OB, mens man ifølge JydskeVestkysten også skal have henvendt sig til Bodø/Glimt i forhold til målmaskinen Philip Zinckernagel, der har en fortid i netop SønderjyskE. Men det blev heller ikke til mere end en forespørgsel.
Glen Riddersholms mandskab, der vandt pokalturneringen i sidste sæson, ligger aktuelt nummer fire i Superligaen med syv point for fire kampe.
Det er den amerikanske investorfamilie Platek – anført af Robert Platek – der har købt SønderjyskE Fodbold.
Læs også:Solstrålehistorier, knive i ryggen og agendaer: Guide til transfer-skæbneugen
Læs også:FC København meldes interesseret i Lasse Schöne
Læs også:Medie: Brøndby er tæt på ny venstre back
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
