De hentede både Philipp Schmiedl og Ogenyi Onazi i de sidste dage af transfervinduet, og SønderjyskE anført af sportschef Hans Jørgen Haysen arbejdede på flere rekrutteringer i de sidste timer af vinduet. Det lykkedes som bekendt ikke, men på den lange bane er SønderjyskE med nye ejere nu endnu bedre rustet i forhold til at hente spillere.
Ikke kun fordi klubben har fået flere penge til transfers, men også fordi de nye ejere ifølge Der Nordschleswiger har medbragt en analytisk gruppe. Den gruppe skal altså være med til at sikre, at man bliver endnu bedre på transfermarkedet, så det ikke kun er på mavefornemelse, men også på baggrund af tal, at man rekrutterer.
Læs også:Transfervinduet LIVE: FC Midtjylland bød på La Liga-spanier
– Heldigvis er der tilføjet ressourcer, der hjælper os med at træffe beslutninger på et endnu bedre grundlag. Vi har en mulighed for at bruge tal endnu bedre, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til Der Nordschleswiger og forklarer, at man ikke skal agere meget anderledes i markedet:
– Det ene adskiller sig ikke fra det andet. Vi er i en konstruktiv dialog. Hvis vi kommer til et resultat på baggrund af vores faglige kvalifikationer, og vores øjne understøttes af tallene, er chancerne for at ramme plet endnu større.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – september
SønderjyskE forsøgte i de sidste dage af transfervinduet at få Ayo Simon Okosun, men han valgte altså at skifte til OB, mens man ifølge JydskeVestkysten også skal have henvendt sig til Bodø/Glimt i forhold til målmaskinen Philip Zinckernagel, der har en fortid i netop SønderjyskE. Men det blev heller ikke til mere end en forespørgsel.
Glen Riddersholms mandskab, der vandt pokalturneringen i sidste sæson, ligger aktuelt nummer fire i Superligaen med syv point for fire kampe.
Det er den amerikanske investorfamilie Platek – anført af Robert Platek – der har købt SønderjyskE Fodbold.
Læs også:Solstrålehistorier, knive i ryggen og agendaer: Guide til transfer-skæbneugen
Læs også:FC København meldes interesseret i Lasse Schöne
Læs også:Medie: Brøndby er tæt på ny venstre back
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
