De hentede både Philipp Schmiedl og Ogenyi Onazi i de sidste dage af transfervinduet, og SønderjyskE anført af sportschef Hans Jørgen Haysen arbejdede på flere rekrutteringer i de sidste timer af vinduet. Det lykkedes som bekendt ikke, men på den lange bane er SønderjyskE med nye ejere nu endnu bedre rustet i forhold til at hente spillere.
Ikke kun fordi klubben har fået flere penge til transfers, men også fordi de nye ejere ifølge Der Nordschleswiger har medbragt en analytisk gruppe. Den gruppe skal altså være med til at sikre, at man bliver endnu bedre på transfermarkedet, så det ikke kun er på mavefornemelse, men også på baggrund af tal, at man rekrutterer.
Læs også:Transfervinduet LIVE: FC Midtjylland bød på La Liga-spanier
– Heldigvis er der tilføjet ressourcer, der hjælper os med at træffe beslutninger på et endnu bedre grundlag. Vi har en mulighed for at bruge tal endnu bedre, siger sportschef Hans Jørgen Haysen til Der Nordschleswiger og forklarer, at man ikke skal agere meget anderledes i markedet:
– Det ene adskiller sig ikke fra det andet. Vi er i en konstruktiv dialog. Hvis vi kommer til et resultat på baggrund af vores faglige kvalifikationer, og vores øjne understøttes af tallene, er chancerne for at ramme plet endnu større.
Læs også:Månedens Hold i Superligaen – september
SønderjyskE forsøgte i de sidste dage af transfervinduet at få Ayo Simon Okosun, men han valgte altså at skifte til OB, mens man ifølge JydskeVestkysten også skal have henvendt sig til Bodø/Glimt i forhold til målmaskinen Philip Zinckernagel, der har en fortid i netop SønderjyskE. Men det blev heller ikke til mere end en forespørgsel.
Glen Riddersholms mandskab, der vandt pokalturneringen i sidste sæson, ligger aktuelt nummer fire i Superligaen med syv point for fire kampe.
Det er den amerikanske investorfamilie Platek – anført af Robert Platek – der har købt SønderjyskE Fodbold.
Læs også:Solstrålehistorier, knive i ryggen og agendaer: Guide til transfer-skæbneugen
Læs også:FC København meldes interesseret i Lasse Schöne
Læs også:Medie: Brøndby er tæt på ny venstre back
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
OPTAKT
FC København – OB
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
MEDIE
Offentliggøres i dag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
