IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland trænede torsdag på fuld gas i det bragende solskin.
På sidelinjen fulgte det nye bestyrelsesmedlem Simon Kjær med sammen med vicesportschef Kristian Bach Bak.
Og da FC Midtjylland spillede 11 mod 11 til sidst i træningen, var holdene så blandede, at det ikke gav den store mening at gætte på, hvem der var på det ‘rigtige’ hold, om end det var svært ikke at lægge mærke til, at Lee Han-Beom spillede i forsvarskæde med Mads Bech Sørensen, Victor Bak og Kevin Mbabu.
Og det er heller ikke sikkert, cheftræner Thomas Thomasberg og hans assistenttrænere ved det, for der er flere spørgsmål at forholde sig til.
Valdemar Byskov gjorde det flot mod FC Nordsjælland men står nu overfor en helt anden type modstander i form af et såret, og sædvanligvis fysisk stærkt, AGF, hvor Dani Silva kunne være i spil til et comeback.

Oppe foran ved cheftræneren med garanti, at han skal stille anderledes op, da Adam Buksa er i karantæne på grund af et gult kort mod FCN.
Og endelig er det også interessant, hvad cheftræneren gør i midterforsvaret.
Her er Ousmane Diao tilbage fra den karantæne, han ragede til sig med et rødt kort i den første kamp mod FCN i Farum, og hvad gør man så som cheftræner i FC Midtjylland?
– Det betyder, at vi har en midtforsvarer ekstra at vælge mellem. Når vi spillede en kamp, som vi gjorde mod FC Nordsjælland, er der rigtig mange positive ting at hæfte sig ved. Både individuelt og holdmæssigt. Det vil man selvfølgelig gerne have til at ske igen. Og hvordan gør man så det?
– Vi har ikke Buksa i truppen og skal finde en anden, og hvordan det bliver, det må I vente med at se indtil på søndag.
– Det er også en helt anden type modstander, som formentlig gør tingene anderledes end FCN. Så det skal vi måske også, når vi sætter vores presspil og vores defensiv, så vi undgår, de får chancer, og vi samtidig får bolderobringer, der giver noget offensivt.
Vil det være hårdt at sætte Han-Beom Lee af efter den kamp, han spillede mod FCN?
– Det ved du ikke, om han bliver. Det må du også vente med at se indtil på søndag. Jeg har læst nogle fine statistikker om, hvor godt vi klarer os, når han er på banen. Så selvfølgelig sidder vi og spekulerer over, om det skal være den ene eller anden konstellation. For han var god del af det, vi gjorde godt i søndags.
Ousmane Diao har spillet fast gennem hele sæsonen, når han er klar, men noget tyder altså på, at der er gang i en positionskamp, i hvert fald frem mod søndagens AGF-kamp.
På plus-siden var Darío Osorio og Dani Silva i fuld træning torsdag, efter de havde døjet med skavanker i sidste uge.
Hvem ville du starte med mod AGF?
0 Votes
– De havde begge noget i sidste uge, men de har trænet med her hele ugen. Så langt de fleste er klar, siger FCM-cheftræneren, der dog melder Aral Simsir, der ikke var på træningsbanen torsdag, ude af søndagens opgør.
I front har FCM Edward Chilufya og Marrony som alternativer, hvis ikke Franculino skal spille centralt i en 4-3-3 med Darío Osorio og Mikel Gogorza på hver deres kant.

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

Jess Thorup færdig?

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Daniel Agger rejser til England

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…

Fnyser ad Real Madrid: Liverpool afviser

Hylder tidl. BIF-træner: Elskede at spille for ham

Premier League-angriber er ude af kunstigt koma