IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland trænede torsdag på fuld gas i det bragende solskin.
På sidelinjen fulgte det nye bestyrelsesmedlem Simon Kjær med sammen med vicesportschef Kristian Bach Bak.
Og da FC Midtjylland spillede 11 mod 11 til sidst i træningen, var holdene så blandede, at det ikke gav den store mening at gætte på, hvem der var på det ‘rigtige’ hold, om end det var svært ikke at lægge mærke til, at Lee Han-Beom spillede i forsvarskæde med Mads Bech Sørensen, Victor Bak og Kevin Mbabu.
Og det er heller ikke sikkert, cheftræner Thomas Thomasberg og hans assistenttrænere ved det, for der er flere spørgsmål at forholde sig til.
Valdemar Byskov gjorde det flot mod FC Nordsjælland men står nu overfor en helt anden type modstander i form af et såret, og sædvanligvis fysisk stærkt, AGF, hvor Dani Silva kunne være i spil til et comeback.

Oppe foran ved cheftræneren med garanti, at han skal stille anderledes op, da Adam Buksa er i karantæne på grund af et gult kort mod FCN.
Og endelig er det også interessant, hvad cheftræneren gør i midterforsvaret.
Her er Ousmane Diao tilbage fra den karantæne, han ragede til sig med et rødt kort i den første kamp mod FCN i Farum, og hvad gør man så som cheftræner i FC Midtjylland?
– Det betyder, at vi har en midtforsvarer ekstra at vælge mellem. Når vi spillede en kamp, som vi gjorde mod FC Nordsjælland, er der rigtig mange positive ting at hæfte sig ved. Både individuelt og holdmæssigt. Det vil man selvfølgelig gerne have til at ske igen. Og hvordan gør man så det?
– Vi har ikke Buksa i truppen og skal finde en anden, og hvordan det bliver, det må I vente med at se indtil på søndag.
– Det er også en helt anden type modstander, som formentlig gør tingene anderledes end FCN. Så det skal vi måske også, når vi sætter vores presspil og vores defensiv, så vi undgår, de får chancer, og vi samtidig får bolderobringer, der giver noget offensivt.
Vil det være hårdt at sætte Han-Beom Lee af efter den kamp, han spillede mod FCN?
– Det ved du ikke, om han bliver. Det må du også vente med at se indtil på søndag. Jeg har læst nogle fine statistikker om, hvor godt vi klarer os, når han er på banen. Så selvfølgelig sidder vi og spekulerer over, om det skal være den ene eller anden konstellation. For han var god del af det, vi gjorde godt i søndags.
Ousmane Diao har spillet fast gennem hele sæsonen, når han er klar, men noget tyder altså på, at der er gang i en positionskamp, i hvert fald frem mod søndagens AGF-kamp.
På plus-siden var Darío Osorio og Dani Silva i fuld træning torsdag, efter de havde døjet med skavanker i sidste uge.
Hvem ville du starte med mod AGF?
0 Votes
– De havde begge noget i sidste uge, men de har trænet med her hele ugen. Så langt de fleste er klar, siger FCM-cheftræneren, der dog melder Aral Simsir, der ikke var på træningsbanen torsdag, ude af søndagens opgør.
I front har FCM Edward Chilufya og Marrony som alternativer, hvis ikke Franculino skal spille centralt i en 4-3-3 med Darío Osorio og Mikel Gogorza på hver deres kant.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
OPTAKT
New Zealand – Belgien
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE