IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland trænede torsdag på fuld gas i det bragende solskin.
På sidelinjen fulgte det nye bestyrelsesmedlem Simon Kjær med sammen med vicesportschef Kristian Bach Bak.
Og da FC Midtjylland spillede 11 mod 11 til sidst i træningen, var holdene så blandede, at det ikke gav den store mening at gætte på, hvem der var på det ‘rigtige’ hold, om end det var svært ikke at lægge mærke til, at Lee Han-Beom spillede i forsvarskæde med Mads Bech Sørensen, Victor Bak og Kevin Mbabu.
Og det er heller ikke sikkert, cheftræner Thomas Thomasberg og hans assistenttrænere ved det, for der er flere spørgsmål at forholde sig til.
Valdemar Byskov gjorde det flot mod FC Nordsjælland men står nu overfor en helt anden type modstander i form af et såret, og sædvanligvis fysisk stærkt, AGF, hvor Dani Silva kunne være i spil til et comeback.

Oppe foran ved cheftræneren med garanti, at han skal stille anderledes op, da Adam Buksa er i karantæne på grund af et gult kort mod FCN.
Og endelig er det også interessant, hvad cheftræneren gør i midterforsvaret.
Her er Ousmane Diao tilbage fra den karantæne, han ragede til sig med et rødt kort i den første kamp mod FCN i Farum, og hvad gør man så som cheftræner i FC Midtjylland?
– Det betyder, at vi har en midtforsvarer ekstra at vælge mellem. Når vi spillede en kamp, som vi gjorde mod FC Nordsjælland, er der rigtig mange positive ting at hæfte sig ved. Både individuelt og holdmæssigt. Det vil man selvfølgelig gerne have til at ske igen. Og hvordan gør man så det?
– Vi har ikke Buksa i truppen og skal finde en anden, og hvordan det bliver, det må I vente med at se indtil på søndag.
– Det er også en helt anden type modstander, som formentlig gør tingene anderledes end FCN. Så det skal vi måske også, når vi sætter vores presspil og vores defensiv, så vi undgår, de får chancer, og vi samtidig får bolderobringer, der giver noget offensivt.
Vil det være hårdt at sætte Han-Beom Lee af efter den kamp, han spillede mod FCN?
– Det ved du ikke, om han bliver. Det må du også vente med at se indtil på søndag. Jeg har læst nogle fine statistikker om, hvor godt vi klarer os, når han er på banen. Så selvfølgelig sidder vi og spekulerer over, om det skal være den ene eller anden konstellation. For han var god del af det, vi gjorde godt i søndags.
Ousmane Diao har spillet fast gennem hele sæsonen, når han er klar, men noget tyder altså på, at der er gang i en positionskamp, i hvert fald frem mod søndagens AGF-kamp.
På plus-siden var Darío Osorio og Dani Silva i fuld træning torsdag, efter de havde døjet med skavanker i sidste uge.
Hvem ville du starte med mod AGF?
0 Votes
– De havde begge noget i sidste uge, men de har trænet med her hele ugen. Så langt de fleste er klar, siger FCM-cheftræneren, der dog melder Aral Simsir, der ikke var på træningsbanen torsdag, ude af søndagens opgør.
I front har FCM Edward Chilufya og Marrony som alternativer, hvis ikke Franculino skal spille centralt i en 4-3-3 med Darío Osorio og Mikel Gogorza på hver deres kant.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Manchester City vinder FA Cup
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
OPTAKT
FC København – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Celtic er mester efter vildt drama
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER