IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland trænede torsdag på fuld gas i det bragende solskin.
På sidelinjen fulgte det nye bestyrelsesmedlem Simon Kjær med sammen med vicesportschef Kristian Bach Bak.
Og da FC Midtjylland spillede 11 mod 11 til sidst i træningen, var holdene så blandede, at det ikke gav den store mening at gætte på, hvem der var på det ‘rigtige’ hold, om end det var svært ikke at lægge mærke til, at Lee Han-Beom spillede i forsvarskæde med Mads Bech Sørensen, Victor Bak og Kevin Mbabu.
Og det er heller ikke sikkert, cheftræner Thomas Thomasberg og hans assistenttrænere ved det, for der er flere spørgsmål at forholde sig til.
Valdemar Byskov gjorde det flot mod FC Nordsjælland men står nu overfor en helt anden type modstander i form af et såret, og sædvanligvis fysisk stærkt, AGF, hvor Dani Silva kunne være i spil til et comeback.

Oppe foran ved cheftræneren med garanti, at han skal stille anderledes op, da Adam Buksa er i karantæne på grund af et gult kort mod FCN.
Og endelig er det også interessant, hvad cheftræneren gør i midterforsvaret.
Her er Ousmane Diao tilbage fra den karantæne, han ragede til sig med et rødt kort i den første kamp mod FCN i Farum, og hvad gør man så som cheftræner i FC Midtjylland?
– Det betyder, at vi har en midtforsvarer ekstra at vælge mellem. Når vi spillede en kamp, som vi gjorde mod FC Nordsjælland, er der rigtig mange positive ting at hæfte sig ved. Både individuelt og holdmæssigt. Det vil man selvfølgelig gerne have til at ske igen. Og hvordan gør man så det?
– Vi har ikke Buksa i truppen og skal finde en anden, og hvordan det bliver, det må I vente med at se indtil på søndag.
– Det er også en helt anden type modstander, som formentlig gør tingene anderledes end FCN. Så det skal vi måske også, når vi sætter vores presspil og vores defensiv, så vi undgår, de får chancer, og vi samtidig får bolderobringer, der giver noget offensivt.
Vil det være hårdt at sætte Han-Beom Lee af efter den kamp, han spillede mod FCN?
– Det ved du ikke, om han bliver. Det må du også vente med at se indtil på søndag. Jeg har læst nogle fine statistikker om, hvor godt vi klarer os, når han er på banen. Så selvfølgelig sidder vi og spekulerer over, om det skal være den ene eller anden konstellation. For han var god del af det, vi gjorde godt i søndags.
Ousmane Diao har spillet fast gennem hele sæsonen, når han er klar, men noget tyder altså på, at der er gang i en positionskamp, i hvert fald frem mod søndagens AGF-kamp.
På plus-siden var Darío Osorio og Dani Silva i fuld træning torsdag, efter de havde døjet med skavanker i sidste uge.
Hvem ville du starte med mod AGF?
0 Votes
– De havde begge noget i sidste uge, men de har trænet med her hele ugen. Så langt de fleste er klar, siger FCM-cheftræneren, der dog melder Aral Simsir, der ikke var på træningsbanen torsdag, ude af søndagens opgør.
I front har FCM Edward Chilufya og Marrony som alternativer, hvis ikke Franculino skal spille centralt i en 4-3-3 med Darío Osorio og Mikel Gogorza på hver deres kant.
Tadej vil gerne – holdet siger nej
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
TOPNYHED
Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo
TRANSFER
David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
NYHEDER
Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup
AVIS
Storklub meldes varm på Adam Daghim
INTERVIEW
Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
TOPNYHED
Rasmus Højlund pryder forsiden
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
INTERVIEW
Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen
TOPNYHED
Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål
TOPNYHED
AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – OB
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
OPTAKT
Viborg FF – Randers FC
OPTAKT
Sønderjyske – Vejle Boldklub
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
NYHEDER
– Udstillede hvad mange vidste
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
AVIS
Godt nyt om ‘AC’
INTERVIEW
FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’
INTERVIEW
Bo Henriksen med hård erkendelse
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
HELT VILDT
Rystet over Tottenham: ‘De havde INGEN idé’
TOPNYHED
‘Tror ikke Brøndby forlænger med ham’
MEDIE
Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar
Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.
TOPNYHED
Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’
EKSKLUSIVT
– Jeg tror godt, der kan være en Cooper-klausul
TOPNYHED
Jens Stage med ny mavepuster til Bo Henriksen
Amerikaner er årets tennisoverraskelse
San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp
Manglende målfarlighed gør ondt på Thomas Frank
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’
Thomas Frank og Tottenham taber før FCK-brag
LIGE NU
FCK knækker Fredericia med stort besvær
Jesper Jensens tropper får skovlen under Ikast
NYHEDER
Sent pragtmål sikrer Manchester United point
TOPNYHED
Sådan starter FCK mod Fredericia
TOPNYHED
Stor uenighed: ‘Jeg ser dem ikke som mester’
NYHEDER