IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland trænede torsdag på fuld gas i det bragende solskin.
På sidelinjen fulgte det nye bestyrelsesmedlem Simon Kjær med sammen med vicesportschef Kristian Bach Bak.
Og da FC Midtjylland spillede 11 mod 11 til sidst i træningen, var holdene så blandede, at det ikke gav den store mening at gætte på, hvem der var på det ‘rigtige’ hold, om end det var svært ikke at lægge mærke til, at Lee Han-Beom spillede i forsvarskæde med Mads Bech Sørensen, Victor Bak og Kevin Mbabu.
Og det er heller ikke sikkert, cheftræner Thomas Thomasberg og hans assistenttrænere ved det, for der er flere spørgsmål at forholde sig til.
Valdemar Byskov gjorde det flot mod FC Nordsjælland men står nu overfor en helt anden type modstander i form af et såret, og sædvanligvis fysisk stærkt, AGF, hvor Dani Silva kunne være i spil til et comeback.

Oppe foran ved cheftræneren med garanti, at han skal stille anderledes op, da Adam Buksa er i karantæne på grund af et gult kort mod FCN.
Og endelig er det også interessant, hvad cheftræneren gør i midterforsvaret.
Her er Ousmane Diao tilbage fra den karantæne, han ragede til sig med et rødt kort i den første kamp mod FCN i Farum, og hvad gør man så som cheftræner i FC Midtjylland?
– Det betyder, at vi har en midtforsvarer ekstra at vælge mellem. Når vi spillede en kamp, som vi gjorde mod FC Nordsjælland, er der rigtig mange positive ting at hæfte sig ved. Både individuelt og holdmæssigt. Det vil man selvfølgelig gerne have til at ske igen. Og hvordan gør man så det?
– Vi har ikke Buksa i truppen og skal finde en anden, og hvordan det bliver, det må I vente med at se indtil på søndag.
– Det er også en helt anden type modstander, som formentlig gør tingene anderledes end FCN. Så det skal vi måske også, når vi sætter vores presspil og vores defensiv, så vi undgår, de får chancer, og vi samtidig får bolderobringer, der giver noget offensivt.
Vil det være hårdt at sætte Han-Beom Lee af efter den kamp, han spillede mod FCN?
– Det ved du ikke, om han bliver. Det må du også vente med at se indtil på søndag. Jeg har læst nogle fine statistikker om, hvor godt vi klarer os, når han er på banen. Så selvfølgelig sidder vi og spekulerer over, om det skal være den ene eller anden konstellation. For han var god del af det, vi gjorde godt i søndags.
Ousmane Diao har spillet fast gennem hele sæsonen, når han er klar, men noget tyder altså på, at der er gang i en positionskamp, i hvert fald frem mod søndagens AGF-kamp.
På plus-siden var Darío Osorio og Dani Silva i fuld træning torsdag, efter de havde døjet med skavanker i sidste uge.
Hvem ville du starte med mod AGF?
0 Votes
– De havde begge noget i sidste uge, men de har trænet med her hele ugen. Så langt de fleste er klar, siger FCM-cheftræneren, der dog melder Aral Simsir, der ikke var på træningsbanen torsdag, ude af søndagens opgør.
I front har FCM Edward Chilufya og Marrony som alternativer, hvis ikke Franculino skal spille centralt i en 4-3-3 med Darío Osorio og Mikel Gogorza på hver deres kant.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fik blackout på Brøndby Stadion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
OB siger farvel til seks spillere
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
Det er aldrig sket før
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Fifa kritiserer transportpriser under
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Nu klager FC Barcelona igen
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal