IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland trænede torsdag på fuld gas i det bragende solskin.
På sidelinjen fulgte det nye bestyrelsesmedlem Simon Kjær med sammen med vicesportschef Kristian Bach Bak.
Og da FC Midtjylland spillede 11 mod 11 til sidst i træningen, var holdene så blandede, at det ikke gav den store mening at gætte på, hvem der var på det ‘rigtige’ hold, om end det var svært ikke at lægge mærke til, at Lee Han-Beom spillede i forsvarskæde med Mads Bech Sørensen, Victor Bak og Kevin Mbabu.
Og det er heller ikke sikkert, cheftræner Thomas Thomasberg og hans assistenttrænere ved det, for der er flere spørgsmål at forholde sig til.
Valdemar Byskov gjorde det flot mod FC Nordsjælland men står nu overfor en helt anden type modstander i form af et såret, og sædvanligvis fysisk stærkt, AGF, hvor Dani Silva kunne være i spil til et comeback.

Oppe foran ved cheftræneren med garanti, at han skal stille anderledes op, da Adam Buksa er i karantæne på grund af et gult kort mod FCN.
Og endelig er det også interessant, hvad cheftræneren gør i midterforsvaret.
Her er Ousmane Diao tilbage fra den karantæne, han ragede til sig med et rødt kort i den første kamp mod FCN i Farum, og hvad gør man så som cheftræner i FC Midtjylland?
– Det betyder, at vi har en midtforsvarer ekstra at vælge mellem. Når vi spillede en kamp, som vi gjorde mod FC Nordsjælland, er der rigtig mange positive ting at hæfte sig ved. Både individuelt og holdmæssigt. Det vil man selvfølgelig gerne have til at ske igen. Og hvordan gør man så det?
– Vi har ikke Buksa i truppen og skal finde en anden, og hvordan det bliver, det må I vente med at se indtil på søndag.
– Det er også en helt anden type modstander, som formentlig gør tingene anderledes end FCN. Så det skal vi måske også, når vi sætter vores presspil og vores defensiv, så vi undgår, de får chancer, og vi samtidig får bolderobringer, der giver noget offensivt.
Vil det være hårdt at sætte Han-Beom Lee af efter den kamp, han spillede mod FCN?
– Det ved du ikke, om han bliver. Det må du også vente med at se indtil på søndag. Jeg har læst nogle fine statistikker om, hvor godt vi klarer os, når han er på banen. Så selvfølgelig sidder vi og spekulerer over, om det skal være den ene eller anden konstellation. For han var god del af det, vi gjorde godt i søndags.
Ousmane Diao har spillet fast gennem hele sæsonen, når han er klar, men noget tyder altså på, at der er gang i en positionskamp, i hvert fald frem mod søndagens AGF-kamp.
På plus-siden var Darío Osorio og Dani Silva i fuld træning torsdag, efter de havde døjet med skavanker i sidste uge.
Hvem ville du starte med mod AGF?
0 Votes
– De havde begge noget i sidste uge, men de har trænet med her hele ugen. Så langt de fleste er klar, siger FCM-cheftræneren, der dog melder Aral Simsir, der ikke var på træningsbanen torsdag, ude af søndagens opgør.
I front har FCM Edward Chilufya og Marrony som alternativer, hvis ikke Franculino skal spille centralt i en 4-3-3 med Darío Osorio og Mikel Gogorza på hver deres kant.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Thomas Tuchel laver ny aftale
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK
– Det var en skuffelse
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
