Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

FC Midtjyllands cheftræner Thomas Thomasberg har nogle store valg at træffe.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland trænede torsdag på fuld gas i det bragende solskin.

På sidelinjen fulgte det nye bestyrelsesmedlem Simon Kjær med sammen med vicesportschef Kristian Bach Bak.

Og da FC Midtjylland spillede 11 mod 11 til sidst i træningen, var holdene så blandede, at det ikke gav den store mening at gætte på, hvem der var på det ‘rigtige’ hold, om end det var svært ikke at lægge mærke til, at Lee Han-Beom spillede i forsvarskæde med Mads Bech Sørensen, Victor Bak og Kevin Mbabu.

Og det er heller ikke sikkert, cheftræner Thomas Thomasberg og hans assistenttrænere ved det, for der er flere spørgsmål at forholde sig til.

Valdemar Byskov gjorde det flot mod FC Nordsjælland men står nu overfor en helt anden type modstander i form af et såret, og sædvanligvis fysisk stærkt, AGF, hvor Dani Silva kunne være i spil til et comeback.

Thomas Thomasberg gik til heftigt modangreb på Jacob Neestrup. Foto: Alamy
Thomas Thomasberg har de fleste af sine førsteholdsspillere til rådighed i slutprogrammet. Foto: Alamy

Oppe foran ved cheftræneren med garanti, at han skal stille anderledes op, da Adam Buksa er i karantæne på grund af et gult kort mod FCN.

Og endelig er det også interessant, hvad cheftræneren gør i midterforsvaret.

Her er Ousmane Diao tilbage fra den karantæne, han ragede til sig med et rødt kort i den første kamp mod FCN i Farum, og hvad gør man så som cheftræner i FC Midtjylland?

– Det betyder, at vi har en midtforsvarer ekstra at vælge mellem. Når vi spillede en kamp, som vi gjorde mod FC Nordsjælland, er der rigtig mange positive ting at hæfte sig ved. Både individuelt og holdmæssigt. Det vil man selvfølgelig gerne have til at ske igen. Og hvordan gør man så det?

– Vi har ikke Buksa i truppen og skal finde en anden, og hvordan det bliver, det må I vente med at se indtil på søndag.

– Det er også en helt anden type modstander, som formentlig gør tingene anderledes end FCN. Så det skal vi måske også, når vi sætter vores presspil og vores defensiv, så vi undgår, de får chancer, og vi samtidig får bolderobringer, der giver noget offensivt.

Vil det være hårdt at sætte Han-Beom Lee af efter den kamp, han spillede mod FCN?

– Det ved du ikke, om han bliver. Det må du også vente med at se indtil på søndag. Jeg har læst nogle fine statistikker om, hvor godt vi klarer os, når han er på banen. Så selvfølgelig sidder vi og spekulerer over, om det skal være den ene eller anden konstellation. For han var god del af det, vi gjorde godt i søndags.

Ousmane Diao har spillet fast gennem hele sæsonen, når han er klar, men noget tyder altså på, at der er gang i en positionskamp, i hvert fald frem mod søndagens AGF-kamp.

På plus-siden var Darío Osorio og Dani Silva i fuld træning torsdag, efter de havde døjet med skavanker i sidste uge.

Hvem ville du starte med mod AGF?

  • Ousmane Diao
  • Han-Beom Lee
  • Ousmane Diao
  • Han-Beom Lee

0 Votes

– De havde begge noget i sidste uge, men de har trænet med her hele ugen. Så langt de fleste er klar, siger FCM-cheftræneren, der dog melder Aral Simsir, der ikke var på træningsbanen torsdag, ude af søndagens opgør.

I front har FCM Edward Chilufya og Marrony som alternativer, hvis ikke Franculino skal spille centralt i en 4-3-3 med Darío Osorio og Mikel Gogorza på hver deres kant.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Her er Danmarks Nations League-pulje!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Snestorm kan udfordre OB

United-ejer giver offentlig undskyldning

Hård dom over Franks fremtid

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Randers FC – Vejle Boldklub

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Derfor var Moukoko vraget

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Sean Dyche fyret

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord