I 2017 gjorde AS Monaco det. Afsporede Paris Saint-Germains TGV-mesterskabstog, som siden 2012/2013 ellers er buldret forbi al modstand på sin vej mod titlen år efter år.
De seneste otte sæsoner har PSG taget syv mesterskaber, men i år har Lille muligheden for at forpurre endnu en mesterskabsfest i hovedstaden.
Inden søndagens sidste spillerunde i Ligue 1, Frankrigs bedste række, topper Lille tabellen et enkelt point foran PSG. Skæbnen er altså i den nordfranske klubs egne hænder.
Triumfen skal sikres på udebane mod Angers. Normalt ikke en ønskeposition at skulle spille på fremmed græs, men et kig på Lilles sæson viser, at det faktisk nærmest er en fordel.
– Vores kurs mod mesterskabet er blevet bygget på udebanepræstationer. Vi skal bare holde fast i det, siger holdets cheftræner, Christophe Galtier, ifølge AFP inden ligaafslutningen.
Faktum er nemlig, at mens Lille på eget græs har hentet 10 sejre i 19 kampe i sæsonen og i alt 37 point, er man ligaens bedste udehold. 13 sejre i 18 udekampe og 43 point er det blevet til.
Inden sæsonen havde de fleste eksperter nok peget på andre hold end netop Lille, hvis nogen skulle forhindre endnu et PSG-mesterskab.
Klubber som Lyon, Marseille og Monaco har på papiret større stjerner på holdet og et højere budget end Lille.
Topholdets topscorer er den tyrkiske veteranangriber Burak Yilmaz, der fylder 36 år til juli. Med 15 mål har han vist sig flot frem, men succesen bunder i den gamle kliché om, at holdet er stjernen.
Hvis holdet har endnu en sejr i sig, vil overraskelsen være en kendsgerning.
Med superstjerner som Neymar og ligatopscorer Kylian Mbappé vil det være en stor skuffelse for stenrige PSG at gå glip af et mesterskab.
Holdet har præsteret meget ujævnt i denne sæson, og kort før nytår blev cheftræner Thomas Tuchel fyret.
Han blev erstattet af Mauricio Pochettino, men det har ikke helt fået bugt med slingrekursen, så storklubben er afhængig af, at Lille flopper søndag.
– Vi er nødt til at tro på, at det er muligt. Vi skal sørge for at gøre vores job og vinde i Brest og så se, om Lille løber ind i problemer, siger PSG-træneren ifølge AFP.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortryder FC Barcelona-transfer
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
Jess Thorup indlagt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
