En sejr fra sensationen – kan detronisere giganten

En sejr ude over Angers søndag vil gøre Lille til fransk mester for første gang i ti år og femte gang i alt.



I 2017 gjorde AS Monaco det. Afsporede Paris Saint-Germains TGV-mesterskabstog, som siden 2012/2013 ellers er buldret forbi al modstand på sin vej mod titlen år efter år.

De seneste otte sæsoner har PSG taget syv mesterskaber, men i år har Lille muligheden for at forpurre endnu en mesterskabsfest i hovedstaden.

Inden søndagens sidste spillerunde i Ligue 1, Frankrigs bedste række, topper Lille tabellen et enkelt point foran PSG. Skæbnen er altså i den nordfranske klubs egne hænder.

Triumfen skal sikres på udebane mod Angers. Normalt ikke en ønskeposition at skulle spille på fremmed græs, men et kig på Lilles sæson viser, at det faktisk nærmest er en fordel.

– Vores kurs mod mesterskabet er blevet bygget på udebanepræstationer. Vi skal bare holde fast i det, siger holdets cheftræner, Christophe Galtier, ifølge AFP inden ligaafslutningen.

Faktum er nemlig, at mens Lille på eget græs har hentet 10 sejre i 19 kampe i sæsonen og i alt 37 point, er man ligaens bedste udehold. 13 sejre i 18 udekampe og 43 point er det blevet til.

Inden sæsonen havde de fleste eksperter nok peget på andre hold end netop Lille, hvis nogen skulle forhindre endnu et PSG-mesterskab.

Klubber som Lyon, Marseille og Monaco har på papiret større stjerner på holdet og et højere budget end Lille.

Topholdets topscorer er den tyrkiske veteranangriber Burak Yilmaz, der fylder 36 år til juli. Med 15 mål har han vist sig flot frem, men succesen bunder i den gamle kliché om, at holdet er stjernen.

Hvis holdet har endnu en sejr i sig, vil overraskelsen være en kendsgerning.

Med superstjerner som Neymar og ligatopscorer Kylian Mbappé vil det være en stor skuffelse for stenrige PSG at gå glip af et mesterskab.

Holdet har præsteret meget ujævnt i denne sæson, og kort før nytår blev cheftræner Thomas Tuchel fyret.

Han blev erstattet af Mauricio Pochettino, men det har ikke helt fået bugt med slingrekursen, så storklubben er afhængig af, at Lille flopper søndag.

– Vi er nødt til at tro på, at det er muligt. Vi skal sørge for at gøre vores job og vinde i Brest og så se, om Lille løber ind i problemer, siger PSG-træneren ifølge AFP.

/ritzau/



Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

– Det var vanvittigt brutalt!

Slagter Superligaklub: ‘Jeg har bange anelser’

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Manchester United dummede sig mod West Ham

Griner af AaB-rygte

Stor derby-bøde til FC København

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

– Det har man nok aldrig set før

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Danske klubber vil have ham

Nu er han gratis – på vej til OB?

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

På rov i FC København

Frank reddet i døende sekunder

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Froholdt får kæmpe hæder

Dybt skuffet og trist

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Brest moser mandefaldsramte Monaco

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

– Har ikke ubegrænset kredit

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe