Her er Hobros drømmehold af udenlandske spillere

SERIE: Tipsbladet finder de bedste 11 udlændinge i 16 af dansk fodbolds største klubber. I dag er vi forbi Hobro, hvor der er en række gode navne trods klubbens korte historie i Superligaen.



Hobro er hverken første-, anden- eller tredjevælger, når danske fodboldklubber henter udenlandske spillere til landet, men det nuværende 1. divisionshold har alligevel en ganske habil samling udenlandske spillere, der har været forbi klubben og gjort det godt i Superligaen.

Tipsbladet sætter denne vinter fokus på de 12 Superliga-klubber og fire af de største 1. divisionsklubber og de bedste udlændinge, de har rådet over i Superliga-æraen.

Vi har udtaget 11 udlændinge, der udgør klubbens bedste udenlandske spillere i historien, og i denne artikel er det Hobro, vi tager under kærlig behandling.

Her er Hobros drømmehold af udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.

Hobro_4_komma_0

Begrundelsen for holdet

Hobro har ikke spillet ret mange sæsoner i Superligaen, og da man slog igennem både sportsligt og i danskernes hjerter i 2014/15, var det overvejende med et hold bestående af danske spillere.

I det lys er det faktisk et særdeles habilt hold af udlændinge, Hobro kan stille, og som man i en af de mindste fuldtidsprofessionelle klubber i Danmark godt kan ærgre sig lidt over, at man ikke havde længere tid sammen, endsige samtidig.

I målet er Jacob Samnik en ganske ukendt amerikansk reservemålmand, der som flere andre af Hobros amerikanere kommer fra den samme, lille klub tæt på Atlanta.

Midterforsvaret er stærkt. Anel Ahmedhodzic, lejet af Malmö FF i efteråret 2019, var simpelthen et es i Superligaen og en spiller, der fik langt større Superliga-klubber til at spærre øjnene op, men MFF ville have lejesvenden hjem og har haft ham i idealopstillingen siden begyndelsen af 2020. Ahmedhodzic spiller Champions League med Malmö FF og er højst sandsynligt snart fortid i den svenske topklub, der ikke kan holde udenlandske klubber fra et køb ret meget længere.

Norske Yaw Amankwah var ikke og har aldrig været i nærheden af Ahmedhodzic’ enorme talent, men den store nordmand blev hurtigt en populær mand efter sit skifte i 2017 og spillede fast det meste af tiden i 2017/18 og 2018/19 i Superligaen, før han rykkede hjem til Norge. Og som makker får de to schweiziske Brandon Onkony, der er mest kendt for at være Superligaens første og hidtil eneste schweizer.

Midtbanen er decideret stærk.

Emmanuel Sabbi var bedre i Hobro, end han har været det meste af tiden i OB, der hentede den initiativrige amerikaner på fri transfer til en stor løn i 2020, og Christian Cappis truer lige nu med at blive en god spiller med startpotentiale i Brøndby, efter Hobro solgte ham i sommeren 2021. Det kan godt være, at Sabbi ikke er placeret på sin normale position, men vi vil have ham på.

På kanten finder vi den populære hurtigløber Quincy Antipas, der var det store kup på transfermarkedet, da Hobro hentede ham i Brøndby ved oprykningen i 2014.

Jung-Bin Park så dygtig ud og blev bedre, da han tog til Viborg, og spiller i dag for FC Seoul i den sydkoreanske liga. Imed Louati, der i dag er i Etoile Sahel i Tunesien, får pladsen som offensiv midtbane.

Angrebet er skønt med Superliga-topscoreren Pål Kirkevold, der desværre aldrig fik det fortjente skifte til udlandet, før skader tog energien ud af karrieren. At han spillede en landskamp for Norge i 2017 som Hobro-spiller er spektakulært.

Mayron George hakkede den ind for Hobro, selvom man rykkede ud, og han var et scoop, selvom hverken Randers FC eller FC Midtjylland efterfølgende kunne få ham til at fungere.

Kriterierne for drømmeholdene er som følger:

* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.


Superliga-sæsoner: 5
Bedste Superliga-placering: 7 (2014/15)
Placering lige nu: Nummer 11 i 1. division





LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Vild spådom om FC Midtjylland

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Manchester United – Aston Villa

Farzam: En gave for FC København

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Brøndby i transfer-kovending?

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Marseille æder impotent modstander