ÅRHUS (Tipsbladet): Bolden var måske på vej forbi mål, men Serginhos skud blev afrettet af Frederik Tingager, og så var Viborg FF foran 1-0 i Århus.
Det endte med et stormvejr af et AGF-pres, og at viborgenserne var lykkelige for at spille 1-1 efter Elias Anderssons udvisning med over 20 minutters spilletid tilbage i kampe.
Men Serginho havde en god kamp, og det er langt fra den første i Viborg-trøjen.
Viborg-spilleren har otte assists i ligasæsonen, hvilket er flest af alle i Superligaen og på trods af, at Serginho missede de to sidste måneder i efteråret med en skade.

I vinter var der igen interesse fra udlandet for Serginho, ligesom der var sidste sommer, og signalerne fra Viborg FF er, at assistmageren meget vel kunne blive solgt i næste transfervindue.
Og det spil er Serginho naturligvis bevidst om, men efter kampen mod AGF fortalte kantspilleren, at det intet kommer til at fylde de næste måneder.
– I øjeblikket tænker jeg kun på at hjælpe holdet så meget som muligt, så jeg gør det så godt som muligt individuelt og på vegne af holdet, siger Serginho.
Læs også Tipsbladets Dom fra AGF-Viborg FF her
– Det er også derfor, jeg forsøger at få flere tal [mål og assists] på mit spil, for det mangler jeg nogle gange. I øjeblikket tager jeg det kun fra kamp til kamp, og jeg vil vinde så mange kampe som overhovedet muligt.

– Så får vi at se til sommeren, om det sker eller ej. Lige nu tænker jeg ikke det mindste på det, det handler kun om at hjælpe holdet.
– Vi har vigtige opgaver i ligaen og pokalen, og det er derfor, jeg er ekstremt fokuseret på holdet og kun holdet. Og så får vi at se til sommer, siger den portugisiskfødte profil.
Serginho kom til Viborg i 2023 fra Estoril efter en god udlejning til den lille klub Oliveirense i foråret 2023.
Serginho spillede i Benficas ungdomsafdeling i to omgange, hvor landsholdsspilleren for Kap Verde spillede med flere store profiler. Læs et interview med Serginho om den tid her.
VFF har to pokalsemifinaler mod FC København om halvanden måneds tid og skal i Bund 6-slutspillet forsøge at nærme sig det hold, der er uheld nok til at blive syver efter sidste spillerunde i grundspillet.
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
Fortryder FC Barcelona-transfer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner