ÅRHUS (Tipsbladet): Bolden var måske på vej forbi mål, men Serginhos skud blev afrettet af Frederik Tingager, og så var Viborg FF foran 1-0 i Århus.
Det endte med et stormvejr af et AGF-pres, og at viborgenserne var lykkelige for at spille 1-1 efter Elias Anderssons udvisning med over 20 minutters spilletid tilbage i kampe.
Men Serginho havde en god kamp, og det er langt fra den første i Viborg-trøjen.
Viborg-spilleren har otte assists i ligasæsonen, hvilket er flest af alle i Superligaen og på trods af, at Serginho missede de to sidste måneder i efteråret med en skade.

I vinter var der igen interesse fra udlandet for Serginho, ligesom der var sidste sommer, og signalerne fra Viborg FF er, at assistmageren meget vel kunne blive solgt i næste transfervindue.
Og det spil er Serginho naturligvis bevidst om, men efter kampen mod AGF fortalte kantspilleren, at det intet kommer til at fylde de næste måneder.
– I øjeblikket tænker jeg kun på at hjælpe holdet så meget som muligt, så jeg gør det så godt som muligt individuelt og på vegne af holdet, siger Serginho.
Læs også Tipsbladets Dom fra AGF-Viborg FF her
– Det er også derfor, jeg forsøger at få flere tal [mål og assists] på mit spil, for det mangler jeg nogle gange. I øjeblikket tager jeg det kun fra kamp til kamp, og jeg vil vinde så mange kampe som overhovedet muligt.

– Så får vi at se til sommeren, om det sker eller ej. Lige nu tænker jeg ikke det mindste på det, det handler kun om at hjælpe holdet.
– Vi har vigtige opgaver i ligaen og pokalen, og det er derfor, jeg er ekstremt fokuseret på holdet og kun holdet. Og så får vi at se til sommer, siger den portugisiskfødte profil.
Serginho kom til Viborg i 2023 fra Estoril efter en god udlejning til den lille klub Oliveirense i foråret 2023.
Serginho spillede i Benficas ungdomsafdeling i to omgange, hvor landsholdsspilleren for Kap Verde spillede med flere store profiler. Læs et interview med Serginho om den tid her.
VFF har to pokalsemifinaler mod FC København om halvanden måneds tid og skal i Bund 6-slutspillet forsøge at nærme sig det hold, der er uheld nok til at blive syver efter sidste spillerunde i grundspillet.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OPTAKT
Spanien – Belgien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Stor profil ude af Frankrig-brag
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT