Udlandet jagter Viborg-stjerne: Må se til sommer

Han er topkandidat til et lukrativt sommerskifte, men det betyder intet lige nu, bedyrer hovedpersonen.



ÅRHUS (Tipsbladet): Bolden var måske på vej forbi mål, men Serginhos skud blev afrettet af Frederik Tingager, og så var Viborg FF foran 1-0 i Århus.

Det endte med et stormvejr af et AGF-pres, og at viborgenserne var lykkelige for at spille 1-1 efter Elias Anderssons udvisning med over 20 minutters spilletid tilbage i kampe.

Men Serginho havde en god kamp, og det er langt fra den første i Viborg-trøjen.

Viborg-spilleren har otte assists i ligasæsonen, hvilket er flest af alle i Superligaen og på trods af, at Serginho missede de to sidste måneder i efteråret med en skade.

I vinter var der igen interesse fra udlandet for Serginho, ligesom der var sidste sommer, og signalerne fra Viborg FF er, at assistmageren meget vel kunne blive solgt i næste transfervindue.

Og det spil er Serginho naturligvis bevidst om, men efter kampen mod AGF fortalte kantspilleren, at det intet kommer til at fylde de næste måneder.

– I øjeblikket tænker jeg kun på at hjælpe holdet så meget som muligt, så jeg gør det så godt som muligt individuelt og på vegne af holdet, siger Serginho.

Læs også Tipsbladets Dom fra AGF-Viborg FF her

– Det er også derfor, jeg forsøger at få flere tal [mål og assists] på mit spil, for det mangler jeg nogle gange. I øjeblikket tager jeg det kun fra kamp til kamp, og jeg vil vinde så mange kampe som overhovedet muligt.

– Så får vi at se til sommeren, om det sker eller ej. Lige nu tænker jeg ikke det mindste på det, det handler kun om at hjælpe holdet.

– Vi har vigtige opgaver i ligaen og pokalen, og det er derfor, jeg er ekstremt fokuseret på holdet og kun holdet. Og så får vi at se til sommer, siger den portugisiskfødte profil.

Serginho kom til Viborg i 2023 fra Estoril efter en god udlejning til den lille klub Oliveirense i foråret 2023.

Serginho spillede i Benficas ungdomsafdeling i to omgange, hvor landsholdsspilleren for Kap Verde spillede med flere store profiler. Læs et interview med Serginho om den tid her.

VFF har to pokalsemifinaler mod FC København om halvanden måneds tid og skal i Bund 6-slutspillet forsøge at nærme sig det hold, der er uheld nok til at blive syver efter sidste spillerunde i grundspillet.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Tjekkiet – Sydafrika

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er FCM’s Europa League-modstander



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

FCK-boss roser varm bomber

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Rangerer AGF over Lech Poznan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

De lurer på Kjærgaard

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Denne klub drømmer om Højbjerg

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Portugal – DR Congo

England – Kroatien

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Klar transfermelding