ÅRHUS (Tipsbladet): Bolden var måske på vej forbi mål, men Serginhos skud blev afrettet af Frederik Tingager, og så var Viborg FF foran 1-0 i Århus.
Det endte med et stormvejr af et AGF-pres, og at viborgenserne var lykkelige for at spille 1-1 efter Elias Anderssons udvisning med over 20 minutters spilletid tilbage i kampe.
Men Serginho havde en god kamp, og det er langt fra den første i Viborg-trøjen.
Viborg-spilleren har otte assists i ligasæsonen, hvilket er flest af alle i Superligaen og på trods af, at Serginho missede de to sidste måneder i efteråret med en skade.

I vinter var der igen interesse fra udlandet for Serginho, ligesom der var sidste sommer, og signalerne fra Viborg FF er, at assistmageren meget vel kunne blive solgt i næste transfervindue.
Og det spil er Serginho naturligvis bevidst om, men efter kampen mod AGF fortalte kantspilleren, at det intet kommer til at fylde de næste måneder.
– I øjeblikket tænker jeg kun på at hjælpe holdet så meget som muligt, så jeg gør det så godt som muligt individuelt og på vegne af holdet, siger Serginho.
Læs også Tipsbladets Dom fra AGF-Viborg FF her
– Det er også derfor, jeg forsøger at få flere tal [mål og assists] på mit spil, for det mangler jeg nogle gange. I øjeblikket tager jeg det kun fra kamp til kamp, og jeg vil vinde så mange kampe som overhovedet muligt.

– Så får vi at se til sommeren, om det sker eller ej. Lige nu tænker jeg ikke det mindste på det, det handler kun om at hjælpe holdet.
– Vi har vigtige opgaver i ligaen og pokalen, og det er derfor, jeg er ekstremt fokuseret på holdet og kun holdet. Og så får vi at se til sommer, siger den portugisiskfødte profil.
Serginho kom til Viborg i 2023 fra Estoril efter en god udlejning til den lille klub Oliveirense i foråret 2023.
Serginho spillede i Benficas ungdomsafdeling i to omgange, hvor landsholdsspilleren for Kap Verde spillede med flere store profiler. Læs et interview med Serginho om den tid her.
VFF har to pokalsemifinaler mod FC København om halvanden måneds tid og skal i Bund 6-slutspillet forsøge at nærme sig det hold, der er uheld nok til at blive syver efter sidste spillerunde i grundspillet.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr