ÅRHUS (Tipsbladet): Bolden var måske på vej forbi mål, men Serginhos skud blev afrettet af Frederik Tingager, og så var Viborg FF foran 1-0 i Århus.
Det endte med et stormvejr af et AGF-pres, og at viborgenserne var lykkelige for at spille 1-1 efter Elias Anderssons udvisning med over 20 minutters spilletid tilbage i kampe.
Men Serginho havde en god kamp, og det er langt fra den første i Viborg-trøjen.
Viborg-spilleren har otte assists i ligasæsonen, hvilket er flest af alle i Superligaen og på trods af, at Serginho missede de to sidste måneder i efteråret med en skade.

I vinter var der igen interesse fra udlandet for Serginho, ligesom der var sidste sommer, og signalerne fra Viborg FF er, at assistmageren meget vel kunne blive solgt i næste transfervindue.
Og det spil er Serginho naturligvis bevidst om, men efter kampen mod AGF fortalte kantspilleren, at det intet kommer til at fylde de næste måneder.
– I øjeblikket tænker jeg kun på at hjælpe holdet så meget som muligt, så jeg gør det så godt som muligt individuelt og på vegne af holdet, siger Serginho.
Læs også Tipsbladets Dom fra AGF-Viborg FF her
– Det er også derfor, jeg forsøger at få flere tal [mål og assists] på mit spil, for det mangler jeg nogle gange. I øjeblikket tager jeg det kun fra kamp til kamp, og jeg vil vinde så mange kampe som overhovedet muligt.

– Så får vi at se til sommeren, om det sker eller ej. Lige nu tænker jeg ikke det mindste på det, det handler kun om at hjælpe holdet.
– Vi har vigtige opgaver i ligaen og pokalen, og det er derfor, jeg er ekstremt fokuseret på holdet og kun holdet. Og så får vi at se til sommer, siger den portugisiskfødte profil.
Serginho kom til Viborg i 2023 fra Estoril efter en god udlejning til den lille klub Oliveirense i foråret 2023.
Serginho spillede i Benficas ungdomsafdeling i to omgange, hvor landsholdsspilleren for Kap Verde spillede med flere store profiler. Læs et interview med Serginho om den tid her.
VFF har to pokalsemifinaler mod FC København om halvanden måneds tid og skal i Bund 6-slutspillet forsøge at nærme sig det hold, der er uheld nok til at blive syver efter sidste spillerunde i grundspillet.
LIVE
TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
LIVE
Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
AVIS
De vil have Jelert
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Stjerne på plads i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
Kulturministeren vil til kamp mod FIFA