Udlandet jagter Viborg-stjerne: Må se til sommer

Han er topkandidat til et lukrativt sommerskifte, men det betyder intet lige nu, bedyrer hovedpersonen.



ÅRHUS (Tipsbladet): Bolden var måske på vej forbi mål, men Serginhos skud blev afrettet af Frederik Tingager, og så var Viborg FF foran 1-0 i Århus.

Det endte med et stormvejr af et AGF-pres, og at viborgenserne var lykkelige for at spille 1-1 efter Elias Anderssons udvisning med over 20 minutters spilletid tilbage i kampe.

Men Serginho havde en god kamp, og det er langt fra den første i Viborg-trøjen.

Viborg-spilleren har otte assists i ligasæsonen, hvilket er flest af alle i Superligaen og på trods af, at Serginho missede de to sidste måneder i efteråret med en skade.

I vinter var der igen interesse fra udlandet for Serginho, ligesom der var sidste sommer, og signalerne fra Viborg FF er, at assistmageren meget vel kunne blive solgt i næste transfervindue.

Og det spil er Serginho naturligvis bevidst om, men efter kampen mod AGF fortalte kantspilleren, at det intet kommer til at fylde de næste måneder.

– I øjeblikket tænker jeg kun på at hjælpe holdet så meget som muligt, så jeg gør det så godt som muligt individuelt og på vegne af holdet, siger Serginho.

Læs også Tipsbladets Dom fra AGF-Viborg FF her

– Det er også derfor, jeg forsøger at få flere tal [mål og assists] på mit spil, for det mangler jeg nogle gange. I øjeblikket tager jeg det kun fra kamp til kamp, og jeg vil vinde så mange kampe som overhovedet muligt.

– Så får vi at se til sommeren, om det sker eller ej. Lige nu tænker jeg ikke det mindste på det, det handler kun om at hjælpe holdet.

– Vi har vigtige opgaver i ligaen og pokalen, og det er derfor, jeg er ekstremt fokuseret på holdet og kun holdet. Og så får vi at se til sommer, siger den portugisiskfødte profil.

Serginho kom til Viborg i 2023 fra Estoril efter en god udlejning til den lille klub Oliveirense i foråret 2023.

Serginho spillede i Benficas ungdomsafdeling i to omgange, hvor landsholdsspilleren for Kap Verde spillede med flere store profiler. Læs et interview med Serginho om den tid her.

VFF har to pokalsemifinaler mod FC København om halvanden måneds tid og skal i Bund 6-slutspillet forsøge at nærme sig det hold, der er uheld nok til at blive syver efter sidste spillerunde i grundspillet.



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Bach Bak i svime over Uhre

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

– Lange forhandlinger med FC København

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Brentford har gjort det igen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Storklub vil have Filip Jörgensen

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Real Madrid satte Atlético på plads