Udlandet jagter Viborg-stjerne: Må se til sommer

Han er topkandidat til et lukrativt sommerskifte, men det betyder intet lige nu, bedyrer hovedpersonen.



ÅRHUS (Tipsbladet): Bolden var måske på vej forbi mål, men Serginhos skud blev afrettet af Frederik Tingager, og så var Viborg FF foran 1-0 i Århus.

Det endte med et stormvejr af et AGF-pres, og at viborgenserne var lykkelige for at spille 1-1 efter Elias Anderssons udvisning med over 20 minutters spilletid tilbage i kampe.

Men Serginho havde en god kamp, og det er langt fra den første i Viborg-trøjen.

Viborg-spilleren har otte assists i ligasæsonen, hvilket er flest af alle i Superligaen og på trods af, at Serginho missede de to sidste måneder i efteråret med en skade.

I vinter var der igen interesse fra udlandet for Serginho, ligesom der var sidste sommer, og signalerne fra Viborg FF er, at assistmageren meget vel kunne blive solgt i næste transfervindue.

Og det spil er Serginho naturligvis bevidst om, men efter kampen mod AGF fortalte kantspilleren, at det intet kommer til at fylde de næste måneder.

– I øjeblikket tænker jeg kun på at hjælpe holdet så meget som muligt, så jeg gør det så godt som muligt individuelt og på vegne af holdet, siger Serginho.

Læs også Tipsbladets Dom fra AGF-Viborg FF her

– Det er også derfor, jeg forsøger at få flere tal [mål og assists] på mit spil, for det mangler jeg nogle gange. I øjeblikket tager jeg det kun fra kamp til kamp, og jeg vil vinde så mange kampe som overhovedet muligt.

– Så får vi at se til sommeren, om det sker eller ej. Lige nu tænker jeg ikke det mindste på det, det handler kun om at hjælpe holdet.

– Vi har vigtige opgaver i ligaen og pokalen, og det er derfor, jeg er ekstremt fokuseret på holdet og kun holdet. Og så får vi at se til sommer, siger den portugisiskfødte profil.

Serginho kom til Viborg i 2023 fra Estoril efter en god udlejning til den lille klub Oliveirense i foråret 2023.

Serginho spillede i Benficas ungdomsafdeling i to omgange, hvor landsholdsspilleren for Kap Verde spillede med flere store profiler. Læs et interview med Serginho om den tid her.

VFF har to pokalsemifinaler mod FC København om halvanden måneds tid og skal i Bund 6-slutspillet forsøge at nærme sig det hold, der er uheld nok til at blive syver efter sidste spillerunde i grundspillet.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Maxsø træner med i Brøndby

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

‘Det er et større problem for os’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

FC København i intense transferforhandlinger

Jess Thorup på vej til denne klub

‘Kæmpe cadeau til AGF’