Udlejet FC Midtjylland-angriber bomber løs

Han var ingen succes i FC Midtjylland - nu bomber han løs.



Jan Kuchta blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland, men i Sparta Prag føler angriberen sig tilsyneladende helt og aldeles hjemme.

I januar sendte “ulvene” den 28-årige angriber tilbage til Sparta Prag, hvor FC Midtjylland havde købt ham for små 20 millioner i sommer, på en halvårig lejeaftale.

Og her er Jan Kuchta kommet ganske godt fra land. 

– Han har været virkelig god hidtil. Han blev førstevalget i angrebet med det samme, og hans stil er præcis, hvad Sparta Prag havde brug for, siger David Čermák, der dækker klubben for iDNES.cz, og tilføjer: 

– Jan virker også glad. 

De gode præstationer har også resulteret i en fin målstatistik indtil videre. 

Jan Kuchta scorede allerede i sin comebackkamp mod Slovacko, og siden er det blevet til tre mål i fem ligakampe. Alle fem kampe er desuden blevet vundet. Derudover har FC Midtjylland-lejesvenden også leveret en assist i en pokalkamp. 

Succesen må også glæde Lars Friis, der som bekendt er cheftræner i Sparta Prag. Ovenpå en turbulent periode i slutningen af efteråret, hvor der var meget snak om en fyring, har danskeren fået sit mandskab tilbage på sporet med ni sejre i træk i de hjemlige turneringer. 

Artiklen fortsætter efter. billedet…

Kan blive købt
Jan Kuchta, 28 år, er i første omgang udlejet fra FC Midtjylland til Sparta Prag, men sportsdirektør Tomas Rosicky har før fortalt, at man er åben for at gøre samarbejdet permanent. 

– Jeg er nødt til at give hele historien. I de foregående to gode sæsoner var Kuchta en afgørende spiller for os. Ubehagelig, aggressiv. Han havde to meget lukrative tilbud, men vi blev enige om, at tiden ville komme i sommer. Vi lovede at lade ham skifte.

– Efter EM var han hverken fysisk eller mentalt så forberedt, som vi troede. Han besluttede, hvor han ville skifte hen, og i sidste ende blev det Midtjylland.

– Han starter fra bunden nu. Det, der skete, er historie, ingen vil spille for fortjeneste. Vi kunne have købt ham med det samme, men det ville jeg ikke. Han skal komme og vise alle, at han er den Kuchta, der var hos os for to år siden, og ikke den fra i sommer, for så køber vi ham med glæde, sagde Tomas Rosicky i januar.

Tidligere har Jan Kuchta optrådt med stor succes i Sparta Prag. Det ser ud til at gentage sig. 





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

FC København interesseret i Jonas Kersken

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Her kan du se AGF mod Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Udeladt – kan slet ikke spille

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AC Horsens – FC Nordsjælland

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

‘De har haft det værste transfervindue’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Her er VM-turneringens hold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Nu taler Messi

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Viborg FF – OB