Jan Kuchta blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland, men i Sparta Prag føler angriberen sig tilsyneladende helt og aldeles hjemme.
I januar sendte “ulvene” den 28-årige angriber tilbage til Sparta Prag, hvor FC Midtjylland havde købt ham for små 20 millioner i sommer, på en halvårig lejeaftale.
Og her er Jan Kuchta kommet ganske godt fra land.
– Han har været virkelig god hidtil. Han blev førstevalget i angrebet med det samme, og hans stil er præcis, hvad Sparta Prag havde brug for, siger David Čermák, der dækker klubben for iDNES.cz, og tilføjer:
– Jan virker også glad.
De gode præstationer har også resulteret i en fin målstatistik indtil videre.
Jan Kuchta scorede allerede i sin comebackkamp mod Slovacko, og siden er det blevet til tre mål i fem ligakampe. Alle fem kampe er desuden blevet vundet. Derudover har FC Midtjylland-lejesvenden også leveret en assist i en pokalkamp.
Succesen må også glæde Lars Friis, der som bekendt er cheftræner i Sparta Prag. Ovenpå en turbulent periode i slutningen af efteråret, hvor der var meget snak om en fyring, har danskeren fået sit mandskab tilbage på sporet med ni sejre i træk i de hjemlige turneringer.
Artiklen fortsætter efter. billedet…

Kan blive købt
Jan Kuchta, 28 år, er i første omgang udlejet fra FC Midtjylland til Sparta Prag, men sportsdirektør Tomas Rosicky har før fortalt, at man er åben for at gøre samarbejdet permanent.
– Jeg er nødt til at give hele historien. I de foregående to gode sæsoner var Kuchta en afgørende spiller for os. Ubehagelig, aggressiv. Han havde to meget lukrative tilbud, men vi blev enige om, at tiden ville komme i sommer. Vi lovede at lade ham skifte.
– Efter EM var han hverken fysisk eller mentalt så forberedt, som vi troede. Han besluttede, hvor han ville skifte hen, og i sidste ende blev det Midtjylland.
– Han starter fra bunden nu. Det, der skete, er historie, ingen vil spille for fortjeneste. Vi kunne have købt ham med det samme, men det ville jeg ikke. Han skal komme og vise alle, at han er den Kuchta, der var hos os for to år siden, og ikke den fra i sommer, for så køber vi ham med glæde, sagde Tomas Rosicky i januar.
Tidligere har Jan Kuchta optrådt med stor succes i Sparta Prag. Det ser ud til at gentage sig.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
Arsenal-profil på vej væk? Det koster han
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Messi-statue fjernes
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Palace i stor triumf – nu smutter succestræneren
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet