Jan Kuchta blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland, men i Sparta Prag føler angriberen sig tilsyneladende helt og aldeles hjemme.
I januar sendte “ulvene” den 28-årige angriber tilbage til Sparta Prag, hvor FC Midtjylland havde købt ham for små 20 millioner i sommer, på en halvårig lejeaftale.
Og her er Jan Kuchta kommet ganske godt fra land.
– Han har været virkelig god hidtil. Han blev førstevalget i angrebet med det samme, og hans stil er præcis, hvad Sparta Prag havde brug for, siger David Čermák, der dækker klubben for iDNES.cz, og tilføjer:
– Jan virker også glad.
De gode præstationer har også resulteret i en fin målstatistik indtil videre.
Jan Kuchta scorede allerede i sin comebackkamp mod Slovacko, og siden er det blevet til tre mål i fem ligakampe. Alle fem kampe er desuden blevet vundet. Derudover har FC Midtjylland-lejesvenden også leveret en assist i en pokalkamp.
Succesen må også glæde Lars Friis, der som bekendt er cheftræner i Sparta Prag. Ovenpå en turbulent periode i slutningen af efteråret, hvor der var meget snak om en fyring, har danskeren fået sit mandskab tilbage på sporet med ni sejre i træk i de hjemlige turneringer.
Artiklen fortsætter efter. billedet…

Kan blive købt
Jan Kuchta, 28 år, er i første omgang udlejet fra FC Midtjylland til Sparta Prag, men sportsdirektør Tomas Rosicky har før fortalt, at man er åben for at gøre samarbejdet permanent.
– Jeg er nødt til at give hele historien. I de foregående to gode sæsoner var Kuchta en afgørende spiller for os. Ubehagelig, aggressiv. Han havde to meget lukrative tilbud, men vi blev enige om, at tiden ville komme i sommer. Vi lovede at lade ham skifte.
– Efter EM var han hverken fysisk eller mentalt så forberedt, som vi troede. Han besluttede, hvor han ville skifte hen, og i sidste ende blev det Midtjylland.
– Han starter fra bunden nu. Det, der skete, er historie, ingen vil spille for fortjeneste. Vi kunne have købt ham med det samme, men det ville jeg ikke. Han skal komme og vise alle, at han er den Kuchta, der var hos os for to år siden, og ikke den fra i sommer, for så køber vi ham med glæde, sagde Tomas Rosicky i januar.
Tidligere har Jan Kuchta optrådt med stor succes i Sparta Prag. Det ser ud til at gentage sig.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
På vej til storklub?
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
OPTAKT
Panama – England
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT