Jan Kuchta blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland, men i Sparta Prag føler angriberen sig tilsyneladende helt og aldeles hjemme.
I januar sendte “ulvene” den 28-årige angriber tilbage til Sparta Prag, hvor FC Midtjylland havde købt ham for små 20 millioner i sommer, på en halvårig lejeaftale.
Og her er Jan Kuchta kommet ganske godt fra land.
– Han har været virkelig god hidtil. Han blev førstevalget i angrebet med det samme, og hans stil er præcis, hvad Sparta Prag havde brug for, siger David Čermák, der dækker klubben for iDNES.cz, og tilføjer:
– Jan virker også glad.
De gode præstationer har også resulteret i en fin målstatistik indtil videre.
Jan Kuchta scorede allerede i sin comebackkamp mod Slovacko, og siden er det blevet til tre mål i fem ligakampe. Alle fem kampe er desuden blevet vundet. Derudover har FC Midtjylland-lejesvenden også leveret en assist i en pokalkamp.
Succesen må også glæde Lars Friis, der som bekendt er cheftræner i Sparta Prag. Ovenpå en turbulent periode i slutningen af efteråret, hvor der var meget snak om en fyring, har danskeren fået sit mandskab tilbage på sporet med ni sejre i træk i de hjemlige turneringer.
Artiklen fortsætter efter. billedet…

Kan blive købt
Jan Kuchta, 28 år, er i første omgang udlejet fra FC Midtjylland til Sparta Prag, men sportsdirektør Tomas Rosicky har før fortalt, at man er åben for at gøre samarbejdet permanent.
– Jeg er nødt til at give hele historien. I de foregående to gode sæsoner var Kuchta en afgørende spiller for os. Ubehagelig, aggressiv. Han havde to meget lukrative tilbud, men vi blev enige om, at tiden ville komme i sommer. Vi lovede at lade ham skifte.
– Efter EM var han hverken fysisk eller mentalt så forberedt, som vi troede. Han besluttede, hvor han ville skifte hen, og i sidste ende blev det Midtjylland.
– Han starter fra bunden nu. Det, der skete, er historie, ingen vil spille for fortjeneste. Vi kunne have købt ham med det samme, men det ville jeg ikke. Han skal komme og vise alle, at han er den Kuchta, der var hos os for to år siden, og ikke den fra i sommer, for så køber vi ham med glæde, sagde Tomas Rosicky i januar.
Tidligere har Jan Kuchta optrådt med stor succes i Sparta Prag. Det ser ud til at gentage sig.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT