Jan Kuchta blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland, men i Sparta Prag føler angriberen sig tilsyneladende helt og aldeles hjemme.
I januar sendte “ulvene” den 28-årige angriber tilbage til Sparta Prag, hvor FC Midtjylland havde købt ham for små 20 millioner i sommer, på en halvårig lejeaftale.
Og her er Jan Kuchta kommet ganske godt fra land.
– Han har været virkelig god hidtil. Han blev førstevalget i angrebet med det samme, og hans stil er præcis, hvad Sparta Prag havde brug for, siger David Čermák, der dækker klubben for iDNES.cz, og tilføjer:
– Jan virker også glad.
De gode præstationer har også resulteret i en fin målstatistik indtil videre.
Jan Kuchta scorede allerede i sin comebackkamp mod Slovacko, og siden er det blevet til tre mål i fem ligakampe. Alle fem kampe er desuden blevet vundet. Derudover har FC Midtjylland-lejesvenden også leveret en assist i en pokalkamp.
Succesen må også glæde Lars Friis, der som bekendt er cheftræner i Sparta Prag. Ovenpå en turbulent periode i slutningen af efteråret, hvor der var meget snak om en fyring, har danskeren fået sit mandskab tilbage på sporet med ni sejre i træk i de hjemlige turneringer.
Artiklen fortsætter efter. billedet…

Kan blive købt
Jan Kuchta, 28 år, er i første omgang udlejet fra FC Midtjylland til Sparta Prag, men sportsdirektør Tomas Rosicky har før fortalt, at man er åben for at gøre samarbejdet permanent.
– Jeg er nødt til at give hele historien. I de foregående to gode sæsoner var Kuchta en afgørende spiller for os. Ubehagelig, aggressiv. Han havde to meget lukrative tilbud, men vi blev enige om, at tiden ville komme i sommer. Vi lovede at lade ham skifte.
– Efter EM var han hverken fysisk eller mentalt så forberedt, som vi troede. Han besluttede, hvor han ville skifte hen, og i sidste ende blev det Midtjylland.
– Han starter fra bunden nu. Det, der skete, er historie, ingen vil spille for fortjeneste. Vi kunne have købt ham med det samme, men det ville jeg ikke. Han skal komme og vise alle, at han er den Kuchta, der var hos os for to år siden, og ikke den fra i sommer, for så køber vi ham med glæde, sagde Tomas Rosicky i januar.
Tidligere har Jan Kuchta optrådt med stor succes i Sparta Prag. Det ser ud til at gentage sig.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED