Udlejet FCMer vil overveje fremtiden til sommer

Casper Tengstedt, der er udlejet til AC Horsens, vil allerhelst slå til i FC Midtjylland, men konkurrencen er hård, så efter sæsonen vil han se på sin situation.



Om halvanden uge er sæsonen forbi, og så er tiden inde til at gøre status for en lang række Superliga-spillere, herunder Casper Tengstedt. Han er udlejet fra FC Midtjylland, og han skal overveje, hvad fremtiden skal bringe.

Allerhelst vil han slå igennem i Herning og Ikast, men han er ikke blind for, at der er mange om buddet hos mestrene. 

– Vi har haft en løbende dialog gennem sæsonen, og så må vi se, hvad der sker. Jeg har ikke tænkt så meget over fremtiden, og vi har jo også stadig et par kampe tilbage i Horsens, så mit fokus ligger på at gøre det færdigt her, siger Casper Tengstedt til fcm.dk.

– Der er ikke noget, jeg hellere vil end at slå igennem i Midtjylland, men det er klart, at der er hård konkurrence på alle pladser. Så nu må kigge på det hele her til sommer.

Den 20-årige offensivspiller har hele denne sæson været udlejet til AC Horsens, men lejeaftalen udløber til sommer. Derefter har han stadig et år tilbage af sin kontrakt med FC Midtjylland.

Casper Tengstedt har i løbet af sæsonen spillet 21 kampe i Superligaen og scoret to mål. De faldt begge i kampen mod SønderjyskE i april måned.

Hos AC Horsens har de ikke afskrevet at beholde Tengstedt og de to andre lejesvende fra FC Midtjylland, Søren Reese og Nikolas Dyhr. Det sagde sportschefen for en måned siden.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jess Thorup indlagt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Roy Keane slagter dansk stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

“Brøndby er skræddersyet til ham”

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

I dialog – stor klub vil have denne dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Dansk stortalents værdi eksploderer