Udpeger den vigtigste opgave for ‘CV’ i AGF

Ansættelsen af Carsten V. Jensen som fodbolddirektør tegner lovende for AGF's fremtid, siger Francis Dickoh til Tipsbladet. I første omgang skal der mere bredde i spillertruppen, vurderer Viaplay-eksperten.



Tre måneder efter afskeden med Brøndby IF blev Carsten V. Jensen i morges præsenteret som ny fodbolddirektør i AGF.

Og det er selvsagt en meget opsigtsvækkende nyhed, lyder det fra Viaplay-ekspert Francis Dickoh.

– Det er en rigtigt spændende historie, fordi den indikerer, at det næste skridt for AGF skal tages i forhold til at polstre direktionsgangen og i forhold til måske at få nogle nye muligheder på transfermarkedet, til at gøre AGF til en topklub, siger Francis Dickoh til Tipsbladet.

Har du en tro på, at Carsten V. Jensen kan lykkes med at få AGF til at tage det her næste skridt?

– Ja, det synes jeg helt sikkert. Carsten V. Jensen er virkelig en mand, som har indsigt i dansk fodbold og har utroligt stort knowhow. Han er meget, meget detaljeret i sit arbejde. Han kommer jo til at arbejde tættere op ad Jacob Nielsen, i forhold til at være det sportslige led i direktionen. Jeg tror, at han kommer til at få relativt stort råderum. Så er spørgsmålet, om han får økonomiske muskler til at gøre noget i AGF. Hvis du kigger på deres regnskaber i de sidste rigtigt mange år, så leverer de jo rigtigt godt, siger Francis Dickoh og fortsætter:

– Det er derfor, at de skal have en mand ind, som kan løfte dem endnu mere, så de kan få endnu bedre spillere og en endnu bredere trup, på kvalitet og ikke bare kvantitet. Og der kan jeg godt se, hvorfor man har valgt at se “CV”s vej, for jeg synes da, at han har masser af positiv bagage med sig.

AGF har allerede et stærkt hold, men hvad ser du i første omgang som Carsten V. Jensens vigtigste opgave som fodbolddirektør?

– For mig handler det om, at de bliver bredere. Vi kan nok godt blive enige om, at de har en stærk trup, forstået på den måde, at de har 12-14 spillere, som jeg synes er rigtigt, rigtigt gode. Men der er jo nu engang sådan, at der en gang imellem kommer skader, og de store hold – FC København, Brøndby og i særdeleshed FC Midtjylland – de har bare rigtigt mange dygtige spillere, lyder det fra Francis Dickoh.

Et vigtigt spørgsmål, der skal afklares, er anførerens fremtid.

– Ét af punkterne kunne jo sagtens være Patrick Mortensen. Han har udløb til sommer. Skal man kigge efter en, som ligger på et niveau tættere på ham? Det har jeg jo skreget op om i et stykke tid. Forstået på den måde, at hvis Patrick Mortensen ikke skal være der, så skal det virkeligt være en dygtig angriber, som man går ind og henter, for han har leveret varen. Men det er jo også sådan, at rigtigt mange klubber gerne vil have en angriber, der laver mål, så det er selvfølgelig heller ikke den nemmeste opgave, siger Francis Dickoh og fortsætter:

– Men for mig er det primære, at man får forlænget med dem, man skal have forlænget med, og ellers så få polstret truppen og få gjort den bredere, så de kan modstå både formnedgang og skader og karantæner. 

Farvel til Bjørnebye
Med ansættelsen af Carsten V. Jensen siger AGF også farvel til sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye, der ikke får forlænget sin kontrakt, som udløber den 30. april. Nordmanden efterlader et positivt eftermæle i AGF, hvor han til april har været i fire år, mener Francis Dickoh.

– Jeg synes, at det har været positivt. AGF har jo rykket sig med små skridt. Der har selvfølgelig været nogle sæsonmål, man ikke har nået, blandt andet ét i år i forhold til pokalfinalen. Vi kan jo også kigge på transfermarkedet og se, at der måske har været noget (der ikke har været en succes, red.). Men overordnet set tror jeg, at det har været et positivt bekendtskab, hvis du spørger dem internt i AGF.

– Og når jeg kigger udefra, så synes jeg også, at AGF har rykket sig i den rigtige retning, sådan at de er blevet attraktive igen på forskellige parametre. Det ser vi jo blandt andet ved, at “CV synes, at AGF er et sted, hvor han kan videreudvikle, lyder det afslutningsvist fra Francis Dickoh.

AGF ligger aktuelt på fjerdepladsen i Superligaen.






VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Blæst bagover af 18-årig

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Raser over VM-tiltag

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jagter tidligere FCK-stjerne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Brøndby melder duo færdig og teaser

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Brøndby henter Alexander Drexel

Spanien – Kap Verde

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Sverige – Tunesien

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Roser Superliga-klub: Godt set!