Udskældt dommer efter fejl: Alt er sort og træls

Sandi Putros har meget skuffet over sin præstation i mandagens Superliga-kamp.



FC København besejrede mandag aften SønderjyskE, men det helt store samtaleemne efter den kamp har ikke været københavnernes sejr eller sønderjydernes nederlag. Det har i stedet været dommer Sandi Putros, der har været udskældt for at dømme tre straffespark i kampen.

Nu åbner dommeren selv op over for B.T. Sport i et længere interview og fortæller, hvordan han har håndteret situationen.

Sandi Putros har – som han plejer efter en Superliga-kamp – taget to dage fri fra sit normale job som politimand og har brugt tiden på at gense kampen et hav af gange. Og det har ikke været nogle rare dage.

– Lige i nuet og de efterfølgende dage er alt sort og træls. Man er skuffet, sur, vred og irriteret, men man skal også videre på et tidspunkt. Og man skal ikke tage fejl af, at jeg er den, der er mest irriteret og ærgerlig – og mere end hvad man ellers kan læse på nettet.

– Jeg er den, der er allermest træt af, at jeg dømte de tre straffespark, det skal der ikke herske nogen tvivl om, siger Sandi Putros til B.T. Sport.

Sandi Putros har ifølge B.T. dømt hele 35 straffespark på 80 kampe, men selv kan dommeren ikke forklare, hvorfor han dømmer flere straffespark end flere af kollegerne. 

Onsdag har formanden for DBU’s dommerudvalg, Michael Johansen, bekræftet, at kampens tre straffespark ikke skulle være dømt, mens SønderjyskE-spilleren Victor Ekani Mpindi har fået omstødt sin karantæne – læs mere her.





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Hård dom over Kvistgaarden

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Holland – Marokko

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Elfenbenskysten – Norge

Afviste Premier League-klubber

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Stopper efter VM-nedtur

Tyskland – Paraguay

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag