Vil spille CL-finale på andet kontinent

Fodbold er blevet ekstremt populært i USA, siger Uefa, som overvejer at rykke Champions League-finale dertil.



Champions League-finalen kan i fremtiden komme til at blive spillet i USA, eftersom Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) forsøger at udnytte sportens stigende popularitet i landet.

Det siger Uefa-præsident Aleksander Ceferin.

Finalen i den prestigefulde, europæiske fodboldturnering er aldrig blevet spillet uden for det europæiske kontinent siden turneringens begyndelse i 1955.

Men ifølge Ceferin kan et brud med den mangeårige tradition altså ligge i kortene, idet forbundet leger med idéen.

– Det er en mulighed. Vi begyndte at drøfte det, men så var det VM et år, i 2024 er der EM, dette år er finalen i Istanbul, i 2024 er den i London, i 2025 i München, og efter det må vi se, siger Uefa-præsidenten i fodboldpodcasten "Men in Blazers".

– Fodbold er ekstremt populært i USA i disse dage. Amerikanerne er villige til at betale for det bedste. Så de vil følge europæisk fodbold, ligesom basketballelskere i Europa følger NBA.

– Det, der chokerede mig (omkring det amerikanske publikum, red.), var, at EM-finalen blev set af flere mennesker i USA end NBA-finalerne. For 30 EM-kampe var seertallet det samme som Super Bowl-seertal, siger han.

Dette års Super Bowl, der er finalen i NFL, tiltrak i gennemsnit 113 millioner seere på amerikansk tv og digitale platforme.

Ifølge Aleksander Ceferin kan tidsforskellen mellem USA og Europa dog blive et problem. Især ved de kampe, der bliver spillet om eftermiddag på den amerikanske stillehavskyst, da de i så fald ville skulle starte omkring midnat i Europa.

I 2026 skal USA være vært for VM sammen med Mexico og Canada.

Aleksander Ceferin er en slovensk advokat. Han har været præsident for Uefa siden 2016 og blev genvalgt uden modkandidater under forbundets generalforsamling i Lissabon tidligere i april.

Det betyder, at han vil sidde på posten i endnu fire år frem til 2027.

/ritzau/Reuters





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Erstatter han Kent Nielsen? ‘Han er superdygtig’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Sat til salg – så dyr er han

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Klar melding fra Thomas Gravesen

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Kommer med kæmpe Agger-nyhed