Champions League-finalen kan i fremtiden komme til at blive spillet i USA, eftersom Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) forsøger at udnytte sportens stigende popularitet i landet.
Det siger Uefa-præsident Aleksander Ceferin.
Finalen i den prestigefulde, europæiske fodboldturnering er aldrig blevet spillet uden for det europæiske kontinent siden turneringens begyndelse i 1955.
Men ifølge Ceferin kan et brud med den mangeårige tradition altså ligge i kortene, idet forbundet leger med idéen.
– Det er en mulighed. Vi begyndte at drøfte det, men så var det VM et år, i 2024 er der EM, dette år er finalen i Istanbul, i 2024 er den i London, i 2025 i München, og efter det må vi se, siger Uefa-præsidenten i fodboldpodcasten "Men in Blazers".
– Fodbold er ekstremt populært i USA i disse dage. Amerikanerne er villige til at betale for det bedste. Så de vil følge europæisk fodbold, ligesom basketballelskere i Europa følger NBA.
– Det, der chokerede mig (omkring det amerikanske publikum, red.), var, at EM-finalen blev set af flere mennesker i USA end NBA-finalerne. For 30 EM-kampe var seertallet det samme som Super Bowl-seertal, siger han.
Dette års Super Bowl, der er finalen i NFL, tiltrak i gennemsnit 113 millioner seere på amerikansk tv og digitale platforme.
Ifølge Aleksander Ceferin kan tidsforskellen mellem USA og Europa dog blive et problem. Især ved de kampe, der bliver spillet om eftermiddag på den amerikanske stillehavskyst, da de i så fald ville skulle starte omkring midnat i Europa.
I 2026 skal USA være vært for VM sammen med Mexico og Canada.
Aleksander Ceferin er en slovensk advokat. Han har været præsident for Uefa siden 2016 og blev genvalgt uden modkandidater under forbundets generalforsamling i Lissabon tidligere i april.
Det betyder, at han vil sidde på posten i endnu fire år frem til 2027.
/ritzau/Reuters
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Knuser transferrekord
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER