Vil spille CL-finale på andet kontinent

Fodbold er blevet ekstremt populært i USA, siger Uefa, som overvejer at rykke Champions League-finale dertil.



Champions League-finalen kan i fremtiden komme til at blive spillet i USA, eftersom Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) forsøger at udnytte sportens stigende popularitet i landet.

Det siger Uefa-præsident Aleksander Ceferin.

Finalen i den prestigefulde, europæiske fodboldturnering er aldrig blevet spillet uden for det europæiske kontinent siden turneringens begyndelse i 1955.

Men ifølge Ceferin kan et brud med den mangeårige tradition altså ligge i kortene, idet forbundet leger med idéen.

– Det er en mulighed. Vi begyndte at drøfte det, men så var det VM et år, i 2024 er der EM, dette år er finalen i Istanbul, i 2024 er den i London, i 2025 i München, og efter det må vi se, siger Uefa-præsidenten i fodboldpodcasten "Men in Blazers".

– Fodbold er ekstremt populært i USA i disse dage. Amerikanerne er villige til at betale for det bedste. Så de vil følge europæisk fodbold, ligesom basketballelskere i Europa følger NBA.

– Det, der chokerede mig (omkring det amerikanske publikum, red.), var, at EM-finalen blev set af flere mennesker i USA end NBA-finalerne. For 30 EM-kampe var seertallet det samme som Super Bowl-seertal, siger han.

Dette års Super Bowl, der er finalen i NFL, tiltrak i gennemsnit 113 millioner seere på amerikansk tv og digitale platforme.

Ifølge Aleksander Ceferin kan tidsforskellen mellem USA og Europa dog blive et problem. Især ved de kampe, der bliver spillet om eftermiddag på den amerikanske stillehavskyst, da de i så fald ville skulle starte omkring midnat i Europa.

I 2026 skal USA være vært for VM sammen med Mexico og Canada.

Aleksander Ceferin er en slovensk advokat. Han har været præsident for Uefa siden 2016 og blev genvalgt uden modkandidater under forbundets generalforsamling i Lissabon tidligere i april.

Det betyder, at han vil sidde på posten i endnu fire år frem til 2027.

/ritzau/Reuters





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk angriber sat til salg

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Kontant dom over Elyounoussi

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

FCM-transfer i fare

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Afsløring: FC København afviser millionbud

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

OB vil have tidligere Superliga-profil

Henter Mads Junker

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl