Champions League-finalen kan i fremtiden komme til at blive spillet i USA, eftersom Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) forsøger at udnytte sportens stigende popularitet i landet.
Det siger Uefa-præsident Aleksander Ceferin.
Finalen i den prestigefulde, europæiske fodboldturnering er aldrig blevet spillet uden for det europæiske kontinent siden turneringens begyndelse i 1955.
Men ifølge Ceferin kan et brud med den mangeårige tradition altså ligge i kortene, idet forbundet leger med idéen.
– Det er en mulighed. Vi begyndte at drøfte det, men så var det VM et år, i 2024 er der EM, dette år er finalen i Istanbul, i 2024 er den i London, i 2025 i München, og efter det må vi se, siger Uefa-præsidenten i fodboldpodcasten "Men in Blazers".
– Fodbold er ekstremt populært i USA i disse dage. Amerikanerne er villige til at betale for det bedste. Så de vil følge europæisk fodbold, ligesom basketballelskere i Europa følger NBA.
– Det, der chokerede mig (omkring det amerikanske publikum, red.), var, at EM-finalen blev set af flere mennesker i USA end NBA-finalerne. For 30 EM-kampe var seertallet det samme som Super Bowl-seertal, siger han.
Dette års Super Bowl, der er finalen i NFL, tiltrak i gennemsnit 113 millioner seere på amerikansk tv og digitale platforme.
Ifølge Aleksander Ceferin kan tidsforskellen mellem USA og Europa dog blive et problem. Især ved de kampe, der bliver spillet om eftermiddag på den amerikanske stillehavskyst, da de i så fald ville skulle starte omkring midnat i Europa.
I 2026 skal USA være vært for VM sammen med Mexico og Canada.
Aleksander Ceferin er en slovensk advokat. Han har været præsident for Uefa siden 2016 og blev genvalgt uden modkandidater under forbundets generalforsamling i Lissabon tidligere i april.
Det betyder, at han vil sidde på posten i endnu fire år frem til 2027.
/ritzau/Reuters
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW