UEFA-penge på vej til danske klubber – undtagen FC København

Knap 17 millioner kroner skal fordeles mellem klubberne i Danmarks tre bedste rækker. FC København får som den eneste klub ikke en bid af kagen.



Klubberne i de tre bedste rækker i Danmark kan godt begynde at glæde sig – der er penge på vej på kontoen.

Én gang om året udbetaler UEFA de såkaldte solidaritetspenge til alle lande i UEFA-regi, og beløbets størrelse afhænger blandt andet af, hvordan landene klarer sig i europæisk fodbold. Her har Danmark et altoverskyggende lokomotiv i form af FC København, og det er i allerhøjeste grad de mangedobbelte mestre, der har tjent pengene hjem til dansk fodbold.

Men som den eneste klub i Danmarks tre bedste rækker får FC København ikke en bid af kagen. 

Det skyldes, at FCK i sidste sæson var med i Europa League-gruppespillet og dermed har tjent en masse millioner på det eventyr. Derfor tilgodeses de ikke i denne henseende, da det skønnes at være mere solidarisk at give pengene til de klubber, der ikke har samme høje indtjening som FCK.

UEFA oplyser, at der er 2.251.969 milloner euro – lige knap 17 millioner kroner – på vej til danske klubber. Tipsbladet.dk har været i kontakt med Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, der oplyser at pengene fordeles således, at 5/8 går til Superliga-klubberne, NordicBet Liga-klubberne får hver 2/8, mens klubberne i 2. division scorer 1/8 af beløbet.

Det vil sige, at Superliga-klubberne – altså undtagen FCK – får 812.000 kroner hver. De 12 NordicBet Liga-klubber får hver 351.870 kroner, mens der er knap 88.000 kroner på vej til hver af de 24 klubber i 2. division.

For at få fingrene i solidaritetspengene fra UEFA, skal hver klub have en virksomhedsplan for ungdomsafdelingen. Det er nemlig et krav fra UEFA, at solidaritetspengene går ubeskåret til talentudvikling eller tiltag i lokalområdet. Der er dog ikke noget krav om eksempelvis A, B eller C-licenser.

Alle klubber i Danmark lever op til UEFA’s krav.

Beløbet halveret i forhold til 2017
Selv om det er resultaterne fra sidste sæson, der er med til at fastsætte beløbets størrelse, er det vigtigt at understrege, at de danske klubber får udbetalt penge ud fra deres nuværende ligastatus. Det vil altså sige, at Esbjerg fB, Vejle Boldklub og Vendsyssel FF får 812.000 kroner, mens Silkeborg IF, Lyngby Boldklub og FC Helsingør afregnes på lige fod med klubberne i NordicBet Ligaen.

Sammenlignet med 2017 er det en noget mindre sum, der udbetales til danske klubber. Året forinden var FC København med i Champions League-gruppespilet, og det spyttede godt med penge i solidaritetskassen. I 2017 var beløbet således 34 millioner kroner – altså lige præcis det dobbelte af dette års udbetaling.

Pengene er ikke endnu blevet udbetalt, oplyser Claus Thomsen.





Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle




LIVE

TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Storklub jagter to danskere

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Oliver Sonne vender tilbage

Kasper Schmeichel stopper karrieren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League