Klubberne i de tre bedste rækker i Danmark kan godt begynde at glæde sig – der er penge på vej på kontoen.
Én gang om året udbetaler UEFA de såkaldte solidaritetspenge til alle lande i UEFA-regi, og beløbets størrelse afhænger blandt andet af, hvordan landene klarer sig i europæisk fodbold. Her har Danmark et altoverskyggende lokomotiv i form af FC København, og det er i allerhøjeste grad de mangedobbelte mestre, der har tjent pengene hjem til dansk fodbold.
Men som den eneste klub i Danmarks tre bedste rækker får FC København ikke en bid af kagen.
Det skyldes, at FCK i sidste sæson var med i Europa League-gruppespillet og dermed har tjent en masse millioner på det eventyr. Derfor tilgodeses de ikke i denne henseende, da det skønnes at være mere solidarisk at give pengene til de klubber, der ikke har samme høje indtjening som FCK.
UEFA oplyser, at der er 2.251.969 milloner euro – lige knap 17 millioner kroner – på vej til danske klubber. Tipsbladet.dk har været i kontakt med Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, der oplyser at pengene fordeles således, at 5/8 går til Superliga-klubberne, NordicBet Liga-klubberne får hver 2/8, mens klubberne i 2. division scorer 1/8 af beløbet.
Det vil sige, at Superliga-klubberne – altså undtagen FCK – får 812.000 kroner hver. De 12 NordicBet Liga-klubber får hver 351.870 kroner, mens der er knap 88.000 kroner på vej til hver af de 24 klubber i 2. division.
For at få fingrene i solidaritetspengene fra UEFA, skal hver klub have en virksomhedsplan for ungdomsafdelingen. Det er nemlig et krav fra UEFA, at solidaritetspengene går ubeskåret til talentudvikling eller tiltag i lokalområdet. Der er dog ikke noget krav om eksempelvis A, B eller C-licenser.
Alle klubber i Danmark lever op til UEFA’s krav.
Beløbet halveret i forhold til 2017
Selv om det er resultaterne fra sidste sæson, der er med til at fastsætte beløbets størrelse, er det vigtigt at understrege, at de danske klubber får udbetalt penge ud fra deres nuværende ligastatus. Det vil altså sige, at Esbjerg fB, Vejle Boldklub og Vendsyssel FF får 812.000 kroner, mens Silkeborg IF, Lyngby Boldklub og FC Helsingør afregnes på lige fod med klubberne i NordicBet Ligaen.
Sammenlignet med 2017 er det en noget mindre sum, der udbetales til danske klubber. Året forinden var FC København med i Champions League-gruppespilet, og det spyttede godt med penge i solidaritetskassen. I 2017 var beløbet således 34 millioner kroner – altså lige præcis det dobbelte af dette års udbetaling.
Pengene er ikke endnu blevet udbetalt, oplyser Claus Thomsen.
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
TOPNYHED
Superliga-bombe: ‘Det er et fantastisk valg!’
Melder ud om Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Klar på chokskifte
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Stor profil glad for Brøndby
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Sendt hjem fra FC København-træning
Ser I med, Brøndby?
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Vild stime før Danmark-brag
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Joakim Mæhle åbner op
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
AVIS
