Klubberne i de tre bedste rækker i Danmark kan godt begynde at glæde sig – der er penge på vej på kontoen.
Én gang om året udbetaler UEFA de såkaldte solidaritetspenge til alle lande i UEFA-regi, og beløbets størrelse afhænger blandt andet af, hvordan landene klarer sig i europæisk fodbold. Her har Danmark et altoverskyggende lokomotiv i form af FC København, og det er i allerhøjeste grad de mangedobbelte mestre, der har tjent pengene hjem til dansk fodbold.
Men som den eneste klub i Danmarks tre bedste rækker får FC København ikke en bid af kagen.
Det skyldes, at FCK i sidste sæson var med i Europa League-gruppespillet og dermed har tjent en masse millioner på det eventyr. Derfor tilgodeses de ikke i denne henseende, da det skønnes at være mere solidarisk at give pengene til de klubber, der ikke har samme høje indtjening som FCK.
UEFA oplyser, at der er 2.251.969 milloner euro – lige knap 17 millioner kroner – på vej til danske klubber. Tipsbladet.dk har været i kontakt med Claus Thomsen, direktør i Divisionsforeningen, der oplyser at pengene fordeles således, at 5/8 går til Superliga-klubberne, NordicBet Liga-klubberne får hver 2/8, mens klubberne i 2. division scorer 1/8 af beløbet.
Det vil sige, at Superliga-klubberne – altså undtagen FCK – får 812.000 kroner hver. De 12 NordicBet Liga-klubber får hver 351.870 kroner, mens der er knap 88.000 kroner på vej til hver af de 24 klubber i 2. division.
For at få fingrene i solidaritetspengene fra UEFA, skal hver klub have en virksomhedsplan for ungdomsafdelingen. Det er nemlig et krav fra UEFA, at solidaritetspengene går ubeskåret til talentudvikling eller tiltag i lokalområdet. Der er dog ikke noget krav om eksempelvis A, B eller C-licenser.
Alle klubber i Danmark lever op til UEFA’s krav.
Beløbet halveret i forhold til 2017
Selv om det er resultaterne fra sidste sæson, der er med til at fastsætte beløbets størrelse, er det vigtigt at understrege, at de danske klubber får udbetalt penge ud fra deres nuværende ligastatus. Det vil altså sige, at Esbjerg fB, Vejle Boldklub og Vendsyssel FF får 812.000 kroner, mens Silkeborg IF, Lyngby Boldklub og FC Helsingør afregnes på lige fod med klubberne i NordicBet Ligaen.
Sammenlignet med 2017 er det en noget mindre sum, der udbetales til danske klubber. Året forinden var FC København med i Champions League-gruppespilet, og det spyttede godt med penge i solidaritetskassen. I 2017 var beløbet således 34 millioner kroner – altså lige præcis det dobbelte af dette års udbetaling.
Pengene er ikke endnu blevet udbetalt, oplyser Claus Thomsen.
LIVE
LIVE: Jacob Ambæk jubler over ny kontrakt
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Stor profil glad for Brøndby
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
– Det er et møghold!
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Sendt hjem fra FC København-træning
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
