FC Nordsjælland har overvintret på førstepladsen i Superligaen, og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der kun én klub, der kan snyde Farum-klubben for guldet.
Ifølge den tidligere AGF-træner er det nemlig et særligt stort plus for FC København, at de har lejet offensivspilleren Jordan Larsson i Bundesliga-klubben Schalke 04.
– Efter min bedste overbevisning er der kun ét hold, der har nogen som helst mulighed for at fange dem, fordi der er ressourcer til det, nemlig FCK. Jeg er lidt uenige med jer (Kenneth Emil Petersen og Per Frimann, red.), for jeg synes, at FCK, spiller for spiller, er et fantastisk godt hold. Klart det bedste hold. De har haft én mangelvare, nemlig en god højre kant. En venstrebenet højre kant. Og ham, tror jeg, de har fundet i Jordan Larsson. Jeg tror, at han er præcis den type spiller, som de har savnet, lød det fra Peter Sørensen i Viaplays transfer-udsendelse tirsdag aften.
Her blev Peter Sørensen dog prompte afbrudt af sin kollega, Kenneth Emil Petersen, der erklærede sig lodret uenig, hvad Jordan Larsson angår.
– Jeg tror slet ikke, at han kommer til at spille, lød det fra Kenneth Emil Petersen.
– Jeg tror, at han er hentet ene og alene som backup for Andreas Cornelius. Det er jeg næsten sikker på. Men det bliver jo sindssygt spændende, også fordi jeg tror, at Roony kommer til at tage nogle skridt.
FC København hentede i januar også den portugisiske højre kantspiller Diogo Gonçalves i Benfica, så det bliver interessant at se, hvem der lykkes med at sætte sig på positionen i løbet af foråret.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER