FC Nordsjælland har overvintret på førstepladsen i Superligaen, og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der kun én klub, der kan snyde Farum-klubben for guldet.
Ifølge den tidligere AGF-træner er det nemlig et særligt stort plus for FC København, at de har lejet offensivspilleren Jordan Larsson i Bundesliga-klubben Schalke 04.
– Efter min bedste overbevisning er der kun ét hold, der har nogen som helst mulighed for at fange dem, fordi der er ressourcer til det, nemlig FCK. Jeg er lidt uenige med jer (Kenneth Emil Petersen og Per Frimann, red.), for jeg synes, at FCK, spiller for spiller, er et fantastisk godt hold. Klart det bedste hold. De har haft én mangelvare, nemlig en god højre kant. En venstrebenet højre kant. Og ham, tror jeg, de har fundet i Jordan Larsson. Jeg tror, at han er præcis den type spiller, som de har savnet, lød det fra Peter Sørensen i Viaplays transfer-udsendelse tirsdag aften.
Her blev Peter Sørensen dog prompte afbrudt af sin kollega, Kenneth Emil Petersen, der erklærede sig lodret uenig, hvad Jordan Larsson angår.
– Jeg tror slet ikke, at han kommer til at spille, lød det fra Kenneth Emil Petersen.
– Jeg tror, at han er hentet ene og alene som backup for Andreas Cornelius. Det er jeg næsten sikker på. Men det bliver jo sindssygt spændende, også fordi jeg tror, at Roony kommer til at tage nogle skridt.
FC København hentede i januar også den portugisiske højre kantspiller Diogo Gonçalves i Benfica, så det bliver interessant at se, hvem der lykkes med at sætte sig på positionen i løbet af foråret.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Sprudler i MLS
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Oddset styrtdykker
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg