Uenige om FCK-indkøb: Kommer ikke til at spille

Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen har markant forskellige forventninger til Jordan Larssons rolle for FC København i foråret.



FC Nordsjælland har overvintret på førstepladsen i Superligaen, og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der kun én klub, der kan snyde Farum-klubben for guldet. 

Ifølge den tidligere AGF-træner er det nemlig et særligt stort plus for FC København, at de har lejet offensivspilleren Jordan Larsson i Bundesliga-klubben Schalke 04. 

– Efter min bedste overbevisning er der kun ét hold, der har nogen som helst mulighed for at fange dem, fordi der er ressourcer til det, nemlig FCK. Jeg er lidt uenige med jer (Kenneth Emil Petersen og Per Frimann, red.), for jeg synes, at FCK, spiller for spiller, er et fantastisk godt hold. Klart det bedste hold. De har haft én mangelvare, nemlig en god højre kant. En venstrebenet højre kant. Og ham, tror jeg, de har fundet i Jordan Larsson. Jeg tror, at han er præcis den type spiller, som de har savnet, lød det fra Peter Sørensen i Viaplays transfer-udsendelse tirsdag aften.  

Her blev Peter Sørensen dog prompte afbrudt af sin kollega, Kenneth Emil Petersen, der erklærede sig lodret uenig, hvad Jordan Larsson angår. 

– Jeg tror slet ikke, at han kommer til at spille, lød det fra Kenneth Emil Petersen. 

– Jeg tror, at han er hentet ene og alene som backup for Andreas Cornelius. Det er jeg næsten sikker på. Men det bliver jo sindssygt spændende, også fordi jeg tror, at Roony kommer til at tage nogle skridt. 

FC København hentede i januar også den portugisiske højre kantspiller Diogo Gonçalves i Benfica, så det bliver interessant at se, hvem der lykkes med at sætte sig på positionen i løbet af foråret. 





TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

De burde drømme om denne Brøndby-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Liverpool præsenterer succestræner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Vildt transferrygte skydes ned

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jess Thorup fyret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’