Uenige om FCK-indkøb: Kommer ikke til at spille

Viaplay-eksperterne Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen har markant forskellige forventninger til Jordan Larssons rolle for FC København i foråret.



FC Nordsjælland har overvintret på førstepladsen i Superligaen, og ifølge Viaplay-ekspert Peter Sørensen er der kun én klub, der kan snyde Farum-klubben for guldet. 

Ifølge den tidligere AGF-træner er det nemlig et særligt stort plus for FC København, at de har lejet offensivspilleren Jordan Larsson i Bundesliga-klubben Schalke 04. 

– Efter min bedste overbevisning er der kun ét hold, der har nogen som helst mulighed for at fange dem, fordi der er ressourcer til det, nemlig FCK. Jeg er lidt uenige med jer (Kenneth Emil Petersen og Per Frimann, red.), for jeg synes, at FCK, spiller for spiller, er et fantastisk godt hold. Klart det bedste hold. De har haft én mangelvare, nemlig en god højre kant. En venstrebenet højre kant. Og ham, tror jeg, de har fundet i Jordan Larsson. Jeg tror, at han er præcis den type spiller, som de har savnet, lød det fra Peter Sørensen i Viaplays transfer-udsendelse tirsdag aften.  

Her blev Peter Sørensen dog prompte afbrudt af sin kollega, Kenneth Emil Petersen, der erklærede sig lodret uenig, hvad Jordan Larsson angår. 

– Jeg tror slet ikke, at han kommer til at spille, lød det fra Kenneth Emil Petersen. 

– Jeg tror, at han er hentet ene og alene som backup for Andreas Cornelius. Det er jeg næsten sikker på. Men det bliver jo sindssygt spændende, også fordi jeg tror, at Roony kommer til at tage nogle skridt. 

FC København hentede i januar også den portugisiske højre kantspiller Diogo Gonçalves i Benfica, så det bliver interessant at se, hvem der lykkes med at sætte sig på positionen i løbet af foråret. 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Markant udmelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

I dialog om Albert Grønbæk

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Kræver flere hold i Superligaen

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

FC Midtjylland – Viborg FF

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han