Mads Bidstrup har spillet en fremragende sæson indtil videre for Superliga-duksen fra FC Nordsjælland, og TV3 Sports fodboldekspert Kenneth Emil Petersen er svært begejstret for lejesvenden fra Brentford FC.
Han er så begejstret, at man han mener, FC København bør gå benhårdt efter at lokke Mads Bidstrup tilbage til sin barndomsklub.
Det har han tidligere fastslået over for TV3 Sport.
– Jeg ser en spiller i FC Nordsjælland, som jeg synes skal være FCK-spiller – Mads Bidstrup. Han er 6'er, og så er jeg med på, at han lige har forlænget sin kontrakt med Brentford, men hold da op en start, han har fået. Han har fysisk og kan løbe solen sort, lød det fra Kenneth Emil Petersen.
På det punkt er ekspertkollegaen Ken Ilsø, som i øvrigt er fætter til Kenneth Emil Petersen, slet ikke enig.
– Jeg garanterer, at han ikke kommer til at spille for FC København. Han er ejet af Brentford, så det vil ligge mere til højrebenet, at FC Midtjylland melder sig ind kampen, før han kan komme til FCK, fastslår Ken Ilsø.
Han lægger dog ikke skjul på, at han på lige fod med Kenneth Emil Petersen er en stor tilhænger af den 21-årige midtbanespiller.
– Han er en lille terrier på midten. Han er god til at læse spillet, og han tør gå ud af sin egen kæde. Han har den aggressivitet, som en defensiv midtbanespiller gerne skal have, siger TV3 Sport-eksperten og fastslår at FCN-profilen skal udvikle sit spil med bolden og sit pasningsspil.
FC Nordsjælland har lejet Mads Bidstrup for hele indeværende sæson, hvorefter han skal retur til Brentford, der har ham på kontrakt frem til sommeren 2024.
Mads Bidstrup har i øvrigt aldrig lavet et mål som seniorspiller.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
10. gang i træk
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT