Artiklen er opdateret med et citat fra FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen
Tipsbladet i Parken.
Spillet på banen efterlod noget at ønske, da FC København fejrede guldet med uafgjort mod Randers FC søndag aften i Parken.
Allerede i senest spillerunde sikrede FCK sig mesterskabet, da man på busturen hjem fra sejren over Viborg kunne konstatere, at ærkerivalerne fra Brøndby sendte guldet til København med deres sejr over FC Nordsjælland.
Nu skal mesterskabet fejres igen, og klubbens midtbanespiller Rasmus Falk er klar på endnu engang at ligge med tømmermænd i morgen.
– Den skal have fuld gas i aften også. Der bliver gang i den, og denne gang er vi forberedte. Nu har vi haft en hel uge, hvor vi har kunnet forberede, alt det der skal ske. Nu bliver det ikke bare spontant, selvom det også kan noget, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter opgøret, og lufter høje forventninger til holdkammeraterne.
– Vi har faktisk mange, der godt kan træde i karakter. Corner kan, og Zeca går også forrest. Hvis der lige kommer gang i Boile, så kan han også godt. Der er også gang i nogle af de unge.
Inden champagnepropperne kunne ryge, så blev der også spillet 90 minutters fodbold i Parken, som bød på et hav af følelser og tårer. Carlos Zeca startede på banen for første gang siden sin korsbåndsskade sidste år for at tage afsked med klubben, som han forlader ved kontraktudløb.
Han gav bolden op, afleverede den til Rasmus Falk og sparkede den så ud over sidelinjen for at lade sig udskifte til stående ovationer. Hos Rasmus Falk gav det også gåsehud.
– Vi har ramt hinanden meget godt uden for banen og har brugt tid sammen der gennem årene. Vi har været her i gode og dårlige tider sammen, men vi har altid haft den der fornemmelse af, at vi havde hinanden og var trygge ved hinanden inde på banen, uanset hvor meget lokummet brændte. Så der er noget specielt i, at vi har delt så mange minutter på banen, så det var også fedt for mig, at han kunne komme ind og smide bolden væk.
Foruden Carlos Zeca forlader Kalle Johnsson og Marko Stamenic også FC København, og Rasmus Falk vil heller ikke afvise, at han kunne finde på at jagte sit første udlandseventyr denne sommer.
– Selvfølgelig gør jeg mig nogle overvejelser. Jeg har været her i lang tid nu, men der er selvfølgelig mange parter, som skal være tilfredse med tingene. Jeg nyder at være i København, men jeg ved også godt, at jeg ikke har alt for mange år tilbage i fodboldverdenen på grund af min alder, så selvfølgelig gør jeg mig nogle overvejelser, hvilket vi også snakker om.
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen trækker på skuldrene over Falks udmelding.
– Det må stå for hans egen regning. Der er nogle, der skal komme med rigtig mange penge for at købe ham, fastslår Peter Christiansen.
Rasmus Falk kom til FC København for syv sæsoner siden, og han er efterhånden blevet 31 år, så hvis han ønsker at prøve kræfter med fodbold i udlandet, så nærmer det sig.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TRANSFER
– Han virker frustreret!
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
OPTAKT
AGF – OB
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Stjernetransfer på plads alligevel
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
NYHEDER
‘De er tilbage’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer
HELT VILDT
I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Manchester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
HELT VILDT
Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER