Artiklen er opdateret med et citat fra FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen
Tipsbladet i Parken.
Spillet på banen efterlod noget at ønske, da FC København fejrede guldet med uafgjort mod Randers FC søndag aften i Parken.
Allerede i senest spillerunde sikrede FCK sig mesterskabet, da man på busturen hjem fra sejren over Viborg kunne konstatere, at ærkerivalerne fra Brøndby sendte guldet til København med deres sejr over FC Nordsjælland.
Nu skal mesterskabet fejres igen, og klubbens midtbanespiller Rasmus Falk er klar på endnu engang at ligge med tømmermænd i morgen.
– Den skal have fuld gas i aften også. Der bliver gang i den, og denne gang er vi forberedte. Nu har vi haft en hel uge, hvor vi har kunnet forberede, alt det der skal ske. Nu bliver det ikke bare spontant, selvom det også kan noget, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter opgøret, og lufter høje forventninger til holdkammeraterne.
– Vi har faktisk mange, der godt kan træde i karakter. Corner kan, og Zeca går også forrest. Hvis der lige kommer gang i Boile, så kan han også godt. Der er også gang i nogle af de unge.
Inden champagnepropperne kunne ryge, så blev der også spillet 90 minutters fodbold i Parken, som bød på et hav af følelser og tårer. Carlos Zeca startede på banen for første gang siden sin korsbåndsskade sidste år for at tage afsked med klubben, som han forlader ved kontraktudløb.
Han gav bolden op, afleverede den til Rasmus Falk og sparkede den så ud over sidelinjen for at lade sig udskifte til stående ovationer. Hos Rasmus Falk gav det også gåsehud.
– Vi har ramt hinanden meget godt uden for banen og har brugt tid sammen der gennem årene. Vi har været her i gode og dårlige tider sammen, men vi har altid haft den der fornemmelse af, at vi havde hinanden og var trygge ved hinanden inde på banen, uanset hvor meget lokummet brændte. Så der er noget specielt i, at vi har delt så mange minutter på banen, så det var også fedt for mig, at han kunne komme ind og smide bolden væk.
Foruden Carlos Zeca forlader Kalle Johnsson og Marko Stamenic også FC København, og Rasmus Falk vil heller ikke afvise, at han kunne finde på at jagte sit første udlandseventyr denne sommer.
– Selvfølgelig gør jeg mig nogle overvejelser. Jeg har været her i lang tid nu, men der er selvfølgelig mange parter, som skal være tilfredse med tingene. Jeg nyder at være i København, men jeg ved også godt, at jeg ikke har alt for mange år tilbage i fodboldverdenen på grund af min alder, så selvfølgelig gør jeg mig nogle overvejelser, hvilket vi også snakker om.
FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen trækker på skuldrene over Falks udmelding.
– Det må stå for hans egen regning. Der er nogle, der skal komme med rigtig mange penge for at købe ham, fastslår Peter Christiansen.
Rasmus Falk kom til FC København for syv sæsoner siden, og han er efterhånden blevet 31 år, så hvis han ønsker at prøve kræfter med fodbold i udlandet, så nærmer det sig.
LIVE
TransferLIVE: Man Utd tæt på køb til 330 millioner
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Kasper Schmeichel stopper karrieren
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Schmeichels passion gjorde indtryk på Riemer
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE