Under guldfest: Jeg overvejer min FCK-fremtid

Rasmus Falk er klar på endnu en fest med FC København, men måske ender det med at blive hans sidste, da han overvejer sin fremtid i klubben.



Artiklen er opdateret med et citat fra FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen

Tipsbladet i Parken.

Spillet på banen efterlod noget at ønske, da FC København fejrede guldet med uafgjort mod Randers FC søndag aften i Parken.

Allerede i senest spillerunde sikrede FCK sig mesterskabet, da man på busturen hjem fra sejren over Viborg kunne konstatere, at ærkerivalerne fra Brøndby sendte guldet til København med deres sejr over FC Nordsjælland.

Nu skal mesterskabet fejres igen, og klubbens midtbanespiller Rasmus Falk er klar på endnu engang at ligge med tømmermænd i morgen.

– Den skal have fuld gas i aften også. Der bliver gang i den, og denne gang er vi forberedte. Nu har vi haft en hel uge, hvor vi har kunnet forberede, alt det der skal ske. Nu bliver det ikke bare spontant, selvom det også kan noget, siger Rasmus Falk til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse efter opgøret, og lufter høje forventninger til holdkammeraterne.

– Vi har faktisk mange, der godt kan træde i karakter. Corner kan, og Zeca går også forrest. Hvis der lige kommer gang i Boile, så kan han også godt. Der er også gang i nogle af de unge.

Inden champagnepropperne kunne ryge, så blev der også spillet 90 minutters fodbold i Parken, som bød på et hav af følelser og tårer. Carlos Zeca startede på banen for første gang siden sin korsbåndsskade sidste år for at tage afsked med klubben, som han forlader ved kontraktudløb.

Han gav bolden op, afleverede den til Rasmus Falk og sparkede den så ud over sidelinjen for at lade sig udskifte til stående ovationer. Hos Rasmus Falk gav det også gåsehud.

– Vi har ramt hinanden meget godt uden for banen og har brugt tid sammen der gennem årene. Vi har været her i gode og dårlige tider sammen, men vi har altid haft den der fornemmelse af, at vi havde hinanden og var trygge ved hinanden inde på banen, uanset hvor meget lokummet brændte. Så der er noget specielt i, at vi har delt så mange minutter på banen, så det var også fedt for mig, at han kunne komme ind og smide bolden væk.

Foruden Carlos Zeca forlader Kalle Johnsson og Marko Stamenic også FC København, og Rasmus Falk vil heller ikke afvise, at han kunne finde på at jagte sit første udlandseventyr denne sommer.

– Selvfølgelig gør jeg mig nogle overvejelser. Jeg har været her i lang tid nu, men der er selvfølgelig mange parter, som skal være tilfredse med tingene. Jeg nyder at være i København, men jeg ved også godt, at jeg ikke har alt for mange år tilbage i fodboldverdenen på grund af min alder, så selvfølgelig gør jeg mig nogle overvejelser, hvilket vi også snakker om.

FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen trækker på skuldrene over Falks udmelding.

– Det må stå for hans egen regning. Der er nogle, der skal komme med rigtig mange penge for at købe ham, fastslår Peter Christiansen.

Rasmus Falk kom til FC København for syv sæsoner siden, og han er efterhånden blevet 31 år, så hvis han ønsker at prøve kræfter med fodbold i udlandet, så nærmer det sig.





Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’




LIVE

LIVE: ‘FCK ville ikke en skid’

I chok: Har aldrig set lignende

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Højlund står til at slå personlige rekorder



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Mourinho tog røven på Zeca



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Chido Obi nomineret til pris

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

Bombe – Superliga-klub nævnes

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

I svime over Filip Jørgensen

Her er forklaringen på hans FC København-fravær

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

De danske kvinder tager førstepladsen

På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

FCM ansætter ny topboss

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

‘Tottenham er i overhængende fare’

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

Narteys krav til ny kontrakt

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

Hvor var Maurits Kjærgaard?

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup