FC Midtjyllands brasilianske angriber Júnior Brumado måtte i forrige spillerunde udgå med en skade i sejren over FC Nordsjælland.
Det var en bét for både angriberen og FCM, der sammen har profiteret af en god sæsonstart med syv ligascoringer, og i Europa League-kampen mod Røde Stjerne måtte cheftræner Bo Henriksen ty til at stille med de offensive midtbanespillere Gustav Isaksen og Pione Sisto i front, en opgave de to i øvrigt løste ganske fornuftigt i en kamp, FCM havde fortjent at vinde.
FC Midtjyllands brasilianske rekordkøb Marrony har til gengæld ikke spillet nogen større rolle efter Brumados skade.
Marrony blev indskiftet i FCN-kampen, hvor Brumado gik ned med skaden, og Marrony fik også 17 minutter mod Røde Stjerne.
Men mod SønderjyskE, hvor Sisto og Isaksen fik selskab i front af 18-årige Victor Lind fra start, var Marrony ikke i truppen, og det er han heller ikke i torsdagens pokalkamp mod AaB.
Med topscoreren ude ville det være naturligt, at man bragte klubbens rekordkøb mere ind omkring holdet, men ud over meldinger om, at Marrony har et ‘fysisk efterslæb’, står det ikke specielt tydeligt, hvad planen med angriberen er.
Og det undrer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Nu er vi altså to måneder inde i hans ophold i FC Midtjylland. Vi har set ham lidt i aktion i pokalen mod Kjellerup, som er et udmærket sekundahold, men også et sekundahold, som FC Midtjylland havde slået med begge hænder bundet på ryggen. Der har også været andre sporadiske optrædener.
– Der er altså gået to måneder, og nu skal vi have nogle svar. Hvad er planen? Hvis den unge mand er skadet, skal man melde mere tydeligt ud omkring det, så trælse typer som mig ikke hele tiden spørger, hvad der dog sker.
– Det er et rekordkøb, vi er enormt spændte på, om han skal spille fremme eller ude til siden, og det er ikke mindst aktuelt, efter Júnior Brumado var så uheldig at blive skadet i flere uger, efter han endelig havde fået gang i målscoringen. Det gør det kun endnu mere aktuelt. Hvor er Marrony henne, og hvad skal der ske med ham, siger Tipsbladets Troels Bager Thøgersen
Se hele analysen i den video, der ligger i toppen af denne artikel.
Læs også en af vores oprindelige historie om Marrony-transferen, hvor den sælgende klub Atlético Mineiro glemte en væsentlig detalje, da man fortalte om det store salg.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Jordan – Argentina
TOPNYHED