FC Midtjyllands brasilianske angriber Júnior Brumado måtte i forrige spillerunde udgå med en skade i sejren over FC Nordsjælland.
Det var en bét for både angriberen og FCM, der sammen har profiteret af en god sæsonstart med syv ligascoringer, og i Europa League-kampen mod Røde Stjerne måtte cheftræner Bo Henriksen ty til at stille med de offensive midtbanespillere Gustav Isaksen og Pione Sisto i front, en opgave de to i øvrigt løste ganske fornuftigt i en kamp, FCM havde fortjent at vinde.
FC Midtjyllands brasilianske rekordkøb Marrony har til gengæld ikke spillet nogen større rolle efter Brumados skade.
Marrony blev indskiftet i FCN-kampen, hvor Brumado gik ned med skaden, og Marrony fik også 17 minutter mod Røde Stjerne.
Men mod SønderjyskE, hvor Sisto og Isaksen fik selskab i front af 18-årige Victor Lind fra start, var Marrony ikke i truppen, og det er han heller ikke i torsdagens pokalkamp mod AaB.
Med topscoreren ude ville det være naturligt, at man bragte klubbens rekordkøb mere ind omkring holdet, men ud over meldinger om, at Marrony har et ‘fysisk efterslæb’, står det ikke specielt tydeligt, hvad planen med angriberen er.
Og det undrer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Nu er vi altså to måneder inde i hans ophold i FC Midtjylland. Vi har set ham lidt i aktion i pokalen mod Kjellerup, som er et udmærket sekundahold, men også et sekundahold, som FC Midtjylland havde slået med begge hænder bundet på ryggen. Der har også været andre sporadiske optrædener.
– Der er altså gået to måneder, og nu skal vi have nogle svar. Hvad er planen? Hvis den unge mand er skadet, skal man melde mere tydeligt ud omkring det, så trælse typer som mig ikke hele tiden spørger, hvad der dog sker.
– Det er et rekordkøb, vi er enormt spændte på, om han skal spille fremme eller ude til siden, og det er ikke mindst aktuelt, efter Júnior Brumado var så uheldig at blive skadet i flere uger, efter han endelig havde fået gang i målscoringen. Det gør det kun endnu mere aktuelt. Hvor er Marrony henne, og hvad skal der ske med ham, siger Tipsbladets Troels Bager Thøgersen
Se hele analysen i den video, der ligger i toppen af denne artikel.
Læs også en af vores oprindelige historie om Marrony-transferen, hvor den sælgende klub Atlético Mineiro glemte en væsentlig detalje, da man fortalte om det store salg.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Klar til at gå shopamok
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano