Købt for 35 millioner: Hvorfor spiller han ikke?

VIDEOANALYSE: Hvor er Marrony henne, nu hvor Júnior Brumado er skadet? Til denne uges pokalkamp mod AaB var FC Midtjyllands brasilianske rekordkøb igen ikke i truppen.



FC Midtjyllands brasilianske angriber Júnior Brumado måtte i forrige spillerunde udgå med en skade i sejren over FC Nordsjælland.

Det var en bét for både angriberen og FCM, der sammen har profiteret af en god sæsonstart med syv ligascoringer, og i Europa League-kampen mod Røde Stjerne måtte cheftræner Bo Henriksen ty til at stille med de offensive midtbanespillere Gustav Isaksen og Pione Sisto i front, en opgave de to i øvrigt løste ganske fornuftigt i en kamp, FCM havde fortjent at vinde.

FC Midtjyllands brasilianske rekordkøb Marrony har til gengæld ikke spillet nogen større rolle efter Brumados skade.

Marrony blev indskiftet i FCN-kampen, hvor Brumado gik ned med skaden, og Marrony fik også 17 minutter mod Røde Stjerne.

Men mod SønderjyskE, hvor Sisto og Isaksen fik selskab i front af 18-årige Victor Lind fra start, var Marrony ikke i truppen, og det er han heller ikke i torsdagens pokalkamp mod AaB.

Med topscoreren ude ville det være naturligt, at man bragte klubbens rekordkøb mere ind omkring holdet, men ud over meldinger om, at Marrony har et ‘fysisk efterslæb’, står det ikke specielt tydeligt, hvad planen med angriberen er.

Og det undrer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Nu er vi altså to måneder inde i hans ophold i FC Midtjylland. Vi har set ham lidt i aktion i pokalen mod Kjellerup, som er et udmærket sekundahold, men også et sekundahold, som FC Midtjylland havde slået med begge hænder bundet på ryggen. Der har også været andre sporadiske optrædener.

– Der er altså gået to måneder, og nu skal vi have nogle svar. Hvad er planen? Hvis den unge mand er skadet, skal man melde mere tydeligt ud omkring det, så trælse typer som mig ikke hele tiden spørger, hvad der dog sker.

– Det er et rekordkøb, vi er enormt spændte på, om han skal spille fremme eller ude til siden, og det er ikke mindst aktuelt, efter Júnior Brumado var så uheldig at blive skadet i flere uger, efter han endelig havde fået gang i målscoringen. Det gør det kun endnu mere aktuelt. Hvor er Marrony henne, og hvad skal der ske med ham, siger Tipsbladets Troels Bager Thøgersen

Se hele analysen i den video, der ligger i toppen af denne artikel.

Læs også en af vores oprindelige historie om Marrony-transferen, hvor den sælgende klub Atlético Mineiro glemte en væsentlig detalje, da man fortalte om det store salg.





Er det Dolbergs vilde millionløn?




LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Ny storklub jagter Roony Bardghji

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vejle Boldklub – FC København

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fyrer landstræner to måneder før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FC Nordsjælland – Viborg FF

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

OB – Randers FC

Her spiller Lasse Schöne i dag

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Silkeborg IF – FC Fredericia

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fik blackout på Brøndby Stadion

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Det er aldrig sket før

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

OB siger farvel til seks spillere

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne