Købt for 35 millioner: Hvorfor spiller han ikke?

VIDEOANALYSE: Hvor er Marrony henne, nu hvor Júnior Brumado er skadet? Til denne uges pokalkamp mod AaB var FC Midtjyllands brasilianske rekordkøb igen ikke i truppen.



FC Midtjyllands brasilianske angriber Júnior Brumado måtte i forrige spillerunde udgå med en skade i sejren over FC Nordsjælland.

Det var en bét for både angriberen og FCM, der sammen har profiteret af en god sæsonstart med syv ligascoringer, og i Europa League-kampen mod Røde Stjerne måtte cheftræner Bo Henriksen ty til at stille med de offensive midtbanespillere Gustav Isaksen og Pione Sisto i front, en opgave de to i øvrigt løste ganske fornuftigt i en kamp, FCM havde fortjent at vinde.

FC Midtjyllands brasilianske rekordkøb Marrony har til gengæld ikke spillet nogen større rolle efter Brumados skade.

Marrony blev indskiftet i FCN-kampen, hvor Brumado gik ned med skaden, og Marrony fik også 17 minutter mod Røde Stjerne.

Men mod SønderjyskE, hvor Sisto og Isaksen fik selskab i front af 18-årige Victor Lind fra start, var Marrony ikke i truppen, og det er han heller ikke i torsdagens pokalkamp mod AaB.

Med topscoreren ude ville det være naturligt, at man bragte klubbens rekordkøb mere ind omkring holdet, men ud over meldinger om, at Marrony har et ‘fysisk efterslæb’, står det ikke specielt tydeligt, hvad planen med angriberen er.

Og det undrer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Nu er vi altså to måneder inde i hans ophold i FC Midtjylland. Vi har set ham lidt i aktion i pokalen mod Kjellerup, som er et udmærket sekundahold, men også et sekundahold, som FC Midtjylland havde slået med begge hænder bundet på ryggen. Der har også været andre sporadiske optrædener.

– Der er altså gået to måneder, og nu skal vi have nogle svar. Hvad er planen? Hvis den unge mand er skadet, skal man melde mere tydeligt ud omkring det, så trælse typer som mig ikke hele tiden spørger, hvad der dog sker.

– Det er et rekordkøb, vi er enormt spændte på, om han skal spille fremme eller ude til siden, og det er ikke mindst aktuelt, efter Júnior Brumado var så uheldig at blive skadet i flere uger, efter han endelig havde fået gang i målscoringen. Det gør det kun endnu mere aktuelt. Hvor er Marrony henne, og hvad skal der ske med ham, siger Tipsbladets Troels Bager Thøgersen

Se hele analysen i den video, der ligger i toppen af denne artikel.

Læs også en af vores oprindelige historie om Marrony-transferen, hvor den sælgende klub Atlético Mineiro glemte en væsentlig detalje, da man fortalte om det store salg.





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Klar for FC København

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Han bestemmer det hele

Hjulmand vækker opsigt til første træning

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Forventer rekord i Superliga-klub

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Sort uheld’ i Viborg

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

– Han har en “grim” side

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Spændende transfermelding om Maxsø