FC Midtjyllands brasilianske angriber Júnior Brumado måtte i forrige spillerunde udgå med en skade i sejren over FC Nordsjælland.
Det var en bét for både angriberen og FCM, der sammen har profiteret af en god sæsonstart med syv ligascoringer, og i Europa League-kampen mod Røde Stjerne måtte cheftræner Bo Henriksen ty til at stille med de offensive midtbanespillere Gustav Isaksen og Pione Sisto i front, en opgave de to i øvrigt løste ganske fornuftigt i en kamp, FCM havde fortjent at vinde.
FC Midtjyllands brasilianske rekordkøb Marrony har til gengæld ikke spillet nogen større rolle efter Brumados skade.
Marrony blev indskiftet i FCN-kampen, hvor Brumado gik ned med skaden, og Marrony fik også 17 minutter mod Røde Stjerne.
Men mod SønderjyskE, hvor Sisto og Isaksen fik selskab i front af 18-årige Victor Lind fra start, var Marrony ikke i truppen, og det er han heller ikke i torsdagens pokalkamp mod AaB.
Med topscoreren ude ville det være naturligt, at man bragte klubbens rekordkøb mere ind omkring holdet, men ud over meldinger om, at Marrony har et ‘fysisk efterslæb’, står det ikke specielt tydeligt, hvad planen med angriberen er.
Og det undrer Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Nu er vi altså to måneder inde i hans ophold i FC Midtjylland. Vi har set ham lidt i aktion i pokalen mod Kjellerup, som er et udmærket sekundahold, men også et sekundahold, som FC Midtjylland havde slået med begge hænder bundet på ryggen. Der har også været andre sporadiske optrædener.
– Der er altså gået to måneder, og nu skal vi have nogle svar. Hvad er planen? Hvis den unge mand er skadet, skal man melde mere tydeligt ud omkring det, så trælse typer som mig ikke hele tiden spørger, hvad der dog sker.
– Det er et rekordkøb, vi er enormt spændte på, om han skal spille fremme eller ude til siden, og det er ikke mindst aktuelt, efter Júnior Brumado var så uheldig at blive skadet i flere uger, efter han endelig havde fået gang i målscoringen. Det gør det kun endnu mere aktuelt. Hvor er Marrony henne, og hvad skal der ske med ham, siger Tipsbladets Troels Bager Thøgersen
Se hele analysen i den video, der ligger i toppen af denne artikel.
Læs også en af vores oprindelige historie om Marrony-transferen, hvor den sælgende klub Atlético Mineiro glemte en væsentlig detalje, da man fortalte om det store salg.
LIVE
LIVE: Dansker sætter negativ rekord
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
Brøndby-fans sender åbent brev
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
EKSKLUSIVT
Sten Grytebust kontaktet af dansk klub
Arsenal snublede i guldkampen
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
Barcelona klager til UEFA
EKSKLUSIVT
– Det kommer til at gå fuldstændig amok!
Tottenham under stregen
Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Milano
AGF snubler i guldkampen
Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER