Om få timer sparker FC Midtjylland og nyoprykkede Hvidovre IF Superliga-sæsonen i gang, når de to mandskaber brager sammen i Herning.
Hjemmeholdet går naturligvis ind til kampen som klare favoritter, og en række nye navne forventes at få Superliga-debut.
Blandt de nye er sydkoreanske Cho Gue-sung, som FC Midtjylland købte for cirka 22 millioner kroner, og der er kæmpe forventninger til den offensive landsholdsspiller, som er blevet tildelt nummer 10.
Tipsbladet har talt med den sydkoreanske journalist Sungmo Lee. Han arbejder hos mediet Goal og følger sydkoreansk fodbold tæt.
Lee fortæller, at man i Sydkorea undrede sig lidt over skiftet, da Cho havde interesse fra større klubber.
– Han havde et tilbud fra Bundesliga-klubben Mainz i vinteren 2022, men det var hans valg at takke nej. Denne sommer har der været interesse fra et par Championship-klubber, herunder Watford, men der kom ikke noget officielt bud fra dem.
– De sydkoreanske fans undrede sig, for de mener, at han kan spille på et højere niveau, men efter at have hørt spillerens forklaring, har de accepteret beslutningen. Cho har sagt, at han følte, Midtjylland ville ham mest.
Fredag aften får vi for alvor lov til at se Cho i en betydningsfuld kamp for FCM, og Sungmo Lee sætter ord på, hvad fansene kan forvente.
– Cho Gue-sung en bomstærk angriber, som er fremragende i luften. Han viste især sine fysiske evner under VM i Qatar, hvor mange fik øjnene op for ham.
– Men han er ikke kun en stærk angriber; han spillede også som kantspiller i begyndelsen af sin karriere og er god til at bevæge sig ind i feltet fra siderne. Derudover har han et godt øje for sine holdkammerater.
– Jeg tror, han har alle evner og potentiale til at få succes i Europa. Udover at være en alsidig spiller, der kan dække mange offensive pladser, så er han meget selvsikker og hans erfaring fra VM i 2022 vil være til stor gavn for ham.
Cho scorede to mål under VM-slutrunden. Før slutrunden i Qatar havde han 20.000 følgere på Instagram, og otte dage senere var antallet af følgere steget til 1,6 millioner. Hvorfor?
Fordi han er en flot mand, og det var første gang, han viste sig frem på den helt store scene.
Cho har blot spillet 24 kampe for Sydkorea. Han har ikke været fast mand, men det kan snart ændre sig.
– Han er stadig ung og har ikke spillet så mange kampe for Sydkorea endnu. Men han havde stor indflydelse under VM i 2022, og nu ser sydkoreanske fans Cho som en af de bedste sydkoreanske angribere, der konkurrerer med Hwang Ui-jo (Nottingham Forest-spiller, red.) om en plads i startopstillingen.
– Hvis han tilpasser sig godt og spiller godt i Midtjylland, er det muligt, at han bliver førsteangriber i de kommende landskampe.
Kampen mellem FCM og Hvidovre sparkes i gang klokken 19.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Det er slut’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem