Brøndby havde tabt de seneste tre kampe i Superligaen, men søndag blev den stime brudt, da det blå og gule hjemmehold vandt 2-0 over OB.
OB’s krise er dermed forlænget. Fynboerne ligger fortsat på sidstepladsen i Superligaen og er uden sejr efter fem kampe.
Det er 11 år siden, at Daniel Wass senest spillede for Brøndby, men i sejren over OB gjorde landsholdsspilleren comeback for sin barndomsklub, for hvilken især 16-årige Oscar Schwartau viste sig frem.
Wass og co. var altdominerende i kampen mod OB, og et meget kompakt Brøndby-hold efterlod ikke meget spil og plads til de fynske gæster.
OB havde det i det hele taget rigtig svært ved at sammensætte flere sammenhængende afleveringer, og det høje Brøndby-pres blev for stor mundfuld for gæsterne.
Brøndby-målmand Thomas Mikkelsen havde søndag erstattet en skadet Mads Hermansen, men det var ikke meget, den rutinerede keeper havde at se til. OB havde store udfordringer med at spille sig frem til chancer.
Brøndby kom fantastisk ud til kampen. Hjemmeholdet sad på det hele fra dommerens startfløjt, og OB måtte løbe meget efter bolden.
Den blev spillet flot rundt af Brøndby i første halvleg, og allerede efter 11 minutter fik Niels Frederiksens tropper tildelt et straffespark, da OB-forsvarsspiller Bjørn Paulsen havde hånd på bolden i feltet. En noget hård dom at dømme ud fra den langsomme gengivelse.
Midtbanegeneralen Josip Radosevic tog revanche for det brændte straffespark mod Basel i Conference League-kvalifikationen, da han stensikkert satte bolden ind til 1-0.
Lige over en halv time inde i kampen scorede 16-årige Oscar Schwartau sit første mål i Brøndby-trøjen, da han fra kanten af feltet sendte bolden helt op i målhjørnet.
Det gjorde ham samtidig til Superligaens næstyngste målscorer nogensinde med sine blot 16 år og 89 dage. FC Københavns Roony Bardghji er den yngste. Han var 16 år og 13 dage, da han første gang nettede i ligaen.
Brøndby startede anden halvleg, hvor de slap. Hjemmeholdet var i fuld kontrol, og det var ikke meget tid, som gæsterne fra OB fik på bolden.
Det var dog tydeligt, at Brøndby var fuldt ud tilfredse med 2-0-føringen, så bolden blev bare spillet komfortabelt rundt i egne rækker, og anden halvleg bød dermed ikke på de helt store chancer.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
HELT VILDT
‘De går amok!’
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
NYHEDER
Medier fælder hård dom
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
Stjernetransfer på plads alligevel
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
TRANSFER