Ung komet med perlemål i Daniel Wass-comeback

Brøndby slog OB med 2-0 i Daniel Wass’ comeback-kamp for klubben, hvor 16-årige Oscar Schwartau brillerede.



Brøndby havde tabt de seneste tre kampe i Superligaen, men søndag blev den stime brudt, da det blå og gule hjemmehold vandt 2-0 over OB.

OB’s krise er dermed forlænget. Fynboerne ligger fortsat på sidstepladsen i Superligaen og er uden sejr efter fem kampe.

Det er 11 år siden, at Daniel Wass senest spillede for Brøndby, men i sejren over OB gjorde landsholdsspilleren comeback for sin barndomsklub, for hvilken især 16-årige Oscar Schwartau viste sig frem.

Wass og co. var altdominerende i kampen mod OB, og et meget kompakt Brøndby-hold efterlod ikke meget spil og plads til de fynske gæster.

OB havde det i det hele taget rigtig svært ved at sammensætte flere sammenhængende afleveringer, og det høje Brøndby-pres blev for stor mundfuld for gæsterne.

Brøndby-målmand Thomas Mikkelsen havde søndag erstattet en skadet Mads Hermansen, men det var ikke meget, den rutinerede keeper havde at se til. OB havde store udfordringer med at spille sig frem til chancer.

Brøndby kom fantastisk ud til kampen. Hjemmeholdet sad på det hele fra dommerens startfløjt, og OB måtte løbe meget efter bolden.

Den blev spillet flot rundt af Brøndby i første halvleg, og allerede efter 11 minutter fik Niels Frederiksens tropper tildelt et straffespark, da OB-forsvarsspiller Bjørn Paulsen havde hånd på bolden i feltet. En noget hård dom at dømme ud fra den langsomme gengivelse.

Midtbanegeneralen Josip Radosevic tog revanche for det brændte straffespark mod Basel i Conference League-kvalifikationen, da han stensikkert satte bolden ind til 1-0.

Lige over en halv time inde i kampen scorede 16-årige Oscar Schwartau sit første mål i Brøndby-trøjen, da han fra kanten af feltet sendte bolden helt op i målhjørnet.

Det gjorde ham samtidig til Superligaens næstyngste målscorer nogensinde med sine blot 16 år og 89 dage. FC Københavns Roony Bardghji er den yngste. Han var 16 år og 13 dage, da han første gang nettede i ligaen.

Brøndby startede anden halvleg, hvor de slap. Hjemmeholdet var i fuld kontrol, og det var ikke meget tid, som gæsterne fra OB fik på bolden.

Det var dog tydeligt, at Brøndby var fuldt ud tilfredse med 2-0-føringen, så bolden blev bare spillet komfortabelt rundt i egne rækker, og anden halvleg bød dermed ikke på de helt store chancer.

/ritzau/






Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Følg lodtrækningen til Champions- og Europa League

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Dem kan FCM trække i Europa League

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Vil gøre det onde ved Brøndby



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Første gang nogensinde for Eriksen

FCM-profil – Riemer har ikke ringet



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kontant melding fra ny Spurs-boss



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

‘Han er tilgivet’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Stor overraskelse til FCM-træning

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Liverpool – West Ham United

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Her skal Sepp Piontek begraves

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League