Brøndby havde tabt de seneste tre kampe i Superligaen, men søndag blev den stime brudt, da det blå og gule hjemmehold vandt 2-0 over OB.
OB’s krise er dermed forlænget. Fynboerne ligger fortsat på sidstepladsen i Superligaen og er uden sejr efter fem kampe.
Det er 11 år siden, at Daniel Wass senest spillede for Brøndby, men i sejren over OB gjorde landsholdsspilleren comeback for sin barndomsklub, for hvilken især 16-årige Oscar Schwartau viste sig frem.
Wass og co. var altdominerende i kampen mod OB, og et meget kompakt Brøndby-hold efterlod ikke meget spil og plads til de fynske gæster.
OB havde det i det hele taget rigtig svært ved at sammensætte flere sammenhængende afleveringer, og det høje Brøndby-pres blev for stor mundfuld for gæsterne.
Brøndby-målmand Thomas Mikkelsen havde søndag erstattet en skadet Mads Hermansen, men det var ikke meget, den rutinerede keeper havde at se til. OB havde store udfordringer med at spille sig frem til chancer.
Brøndby kom fantastisk ud til kampen. Hjemmeholdet sad på det hele fra dommerens startfløjt, og OB måtte løbe meget efter bolden.
Den blev spillet flot rundt af Brøndby i første halvleg, og allerede efter 11 minutter fik Niels Frederiksens tropper tildelt et straffespark, da OB-forsvarsspiller Bjørn Paulsen havde hånd på bolden i feltet. En noget hård dom at dømme ud fra den langsomme gengivelse.
Midtbanegeneralen Josip Radosevic tog revanche for det brændte straffespark mod Basel i Conference League-kvalifikationen, da han stensikkert satte bolden ind til 1-0.
Lige over en halv time inde i kampen scorede 16-årige Oscar Schwartau sit første mål i Brøndby-trøjen, da han fra kanten af feltet sendte bolden helt op i målhjørnet.
Det gjorde ham samtidig til Superligaens næstyngste målscorer nogensinde med sine blot 16 år og 89 dage. FC Københavns Roony Bardghji er den yngste. Han var 16 år og 13 dage, da han første gang nettede i ligaen.
Brøndby startede anden halvleg, hvor de slap. Hjemmeholdet var i fuld kontrol, og det var ikke meget tid, som gæsterne fra OB fik på bolden.
Det var dog tydeligt, at Brøndby var fuldt ud tilfredse med 2-0-føringen, så bolden blev bare spillet komfortabelt rundt i egne rækker, og anden halvleg bød dermed ikke på de helt store chancer.
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Kæk Wass: Han filmede!
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Tottenham præsenterer ny træner
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
Rasmus Højlund har ikke set det før
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
Sverige skal til VM
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
NYHEDER