Brøndby havde tabt de seneste tre kampe i Superligaen, men søndag blev den stime brudt, da det blå og gule hjemmehold vandt 2-0 over OB.
OB’s krise er dermed forlænget. Fynboerne ligger fortsat på sidstepladsen i Superligaen og er uden sejr efter fem kampe.
Det er 11 år siden, at Daniel Wass senest spillede for Brøndby, men i sejren over OB gjorde landsholdsspilleren comeback for sin barndomsklub, for hvilken især 16-årige Oscar Schwartau viste sig frem.
Wass og co. var altdominerende i kampen mod OB, og et meget kompakt Brøndby-hold efterlod ikke meget spil og plads til de fynske gæster.
OB havde det i det hele taget rigtig svært ved at sammensætte flere sammenhængende afleveringer, og det høje Brøndby-pres blev for stor mundfuld for gæsterne.
Brøndby-målmand Thomas Mikkelsen havde søndag erstattet en skadet Mads Hermansen, men det var ikke meget, den rutinerede keeper havde at se til. OB havde store udfordringer med at spille sig frem til chancer.
Brøndby kom fantastisk ud til kampen. Hjemmeholdet sad på det hele fra dommerens startfløjt, og OB måtte løbe meget efter bolden.
Den blev spillet flot rundt af Brøndby i første halvleg, og allerede efter 11 minutter fik Niels Frederiksens tropper tildelt et straffespark, da OB-forsvarsspiller Bjørn Paulsen havde hånd på bolden i feltet. En noget hård dom at dømme ud fra den langsomme gengivelse.
Midtbanegeneralen Josip Radosevic tog revanche for det brændte straffespark mod Basel i Conference League-kvalifikationen, da han stensikkert satte bolden ind til 1-0.
Lige over en halv time inde i kampen scorede 16-årige Oscar Schwartau sit første mål i Brøndby-trøjen, da han fra kanten af feltet sendte bolden helt op i målhjørnet.
Det gjorde ham samtidig til Superligaens næstyngste målscorer nogensinde med sine blot 16 år og 89 dage. FC Københavns Roony Bardghji er den yngste. Han var 16 år og 13 dage, da han første gang nettede i ligaen.
Brøndby startede anden halvleg, hvor de slap. Hjemmeholdet var i fuld kontrol, og det var ikke meget tid, som gæsterne fra OB fik på bolden.
Det var dog tydeligt, at Brøndby var fuldt ud tilfredse med 2-0-føringen, så bolden blev bare spillet komfortabelt rundt i egne rækker, og anden halvleg bød dermed ikke på de helt store chancer.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
Superliga-ekspert i svime over FCK
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
Moukoko vækker opsigt i udlandet
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT