United-manager forsvarer udskældt målmand

André Onana er statistisk den næstbedste målmand i Premier League, hævder manager Erik ten Hag.



Manchester Uniteds sidste skanse, André Onana, har været genstand for en del kritik efter 3-3-kampen mod Galatasaray onsdag.

Her så camerouneren meget skidt ud ved begge Hakim Ziyechs frisparksmål, og det er ikke første gang i denne sæson, at målmanden har lavet kampafgørende fejl.

Den ansvarlige for holdudtagelsen i United, manager Erik ten Hag, forsvarer sit førstevalg, der kom til klubben fra italienske Inter i sommer.

– Når man analyserer det grundigt, vil man se, at han statistisk er den næstbedste målmand i Premier League.

– Han gør det godt. Han ved godt, at han har lavet nogle fejl i Champions League, men overordnet set har han gjort det glimrende i sine første fem måneder, siger Erik ten Hag på et pressemøde fredag ifølge AFP.

Det er uvist, hvilke statistikker manageren henviser til, men Onana er sammen med Fulhams Bernd Leno nummer to på listen over keepere med flest redninger efter Sheffield Uniteds Wes Foderingham.

Onana er ifølge statistikfirmaet OptaJoe desuden nummer to på listen over keepere, der har forhindret flest "expected goals" – eller forventede scoringer – efter bundholdet Lutons Thomas Kaminski.

United gæster lørdag Newcastle i en nøglekamp i forhold til at hænge på toppen i Premier League, og ten Hag tror på en stærk optræden af Onana.

– I har set, hvordan han reagerer efter en dårlig præstation. For eksempel den i München (Bayern slog United 4-3, red). Tre dage senere var han enestående i Burnley.

– Han er en stærk karakter og en stor personlighed, så han kommer til at håndtere det godt, siger United-manageren.

27-årige Onana spillede tidligere i karrieren under Erik ten Hag i hollandske Ajax, og sammen var de i 2018/19 med til at føre holdet frem til en overraskende semifinale i Champions League.

/ritzau/





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Sverige med drømmestart på VM

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

– Jeg er dybt chokeret og forundret



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Vil hente tysk landsholdsstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over VM-tiltag

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brøndby melder duo færdig og teaser

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Holland – Japan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Saudi-Arabien – Uruguay

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne