Manchester Uniteds sidste skanse, André Onana, har været genstand for en del kritik efter 3-3-kampen mod Galatasaray onsdag.
Her så camerouneren meget skidt ud ved begge Hakim Ziyechs frisparksmål, og det er ikke første gang i denne sæson, at målmanden har lavet kampafgørende fejl.
Den ansvarlige for holdudtagelsen i United, manager Erik ten Hag, forsvarer sit førstevalg, der kom til klubben fra italienske Inter i sommer.
– Når man analyserer det grundigt, vil man se, at han statistisk er den næstbedste målmand i Premier League.
– Han gør det godt. Han ved godt, at han har lavet nogle fejl i Champions League, men overordnet set har han gjort det glimrende i sine første fem måneder, siger Erik ten Hag på et pressemøde fredag ifølge AFP.
Det er uvist, hvilke statistikker manageren henviser til, men Onana er sammen med Fulhams Bernd Leno nummer to på listen over keepere med flest redninger efter Sheffield Uniteds Wes Foderingham.
Onana er ifølge statistikfirmaet OptaJoe desuden nummer to på listen over keepere, der har forhindret flest "expected goals" – eller forventede scoringer – efter bundholdet Lutons Thomas Kaminski.
United gæster lørdag Newcastle i en nøglekamp i forhold til at hænge på toppen i Premier League, og ten Hag tror på en stærk optræden af Onana.
– I har set, hvordan han reagerer efter en dårlig præstation. For eksempel den i München (Bayern slog United 4-3, red). Tre dage senere var han enestående i Burnley.
– Han er en stærk karakter og en stor personlighed, så han kommer til at håndtere det godt, siger United-manageren.
27-årige Onana spillede tidligere i karrieren under Erik ten Hag i hollandske Ajax, og sammen var de i 2018/19 med til at føre holdet frem til en overraskende semifinale i Champions League.
/ritzau/
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER