United-manager forsvarer udskældt målmand

André Onana er statistisk den næstbedste målmand i Premier League, hævder manager Erik ten Hag.



Manchester Uniteds sidste skanse, André Onana, har været genstand for en del kritik efter 3-3-kampen mod Galatasaray onsdag.

Her så camerouneren meget skidt ud ved begge Hakim Ziyechs frisparksmål, og det er ikke første gang i denne sæson, at målmanden har lavet kampafgørende fejl.

Den ansvarlige for holdudtagelsen i United, manager Erik ten Hag, forsvarer sit førstevalg, der kom til klubben fra italienske Inter i sommer.

– Når man analyserer det grundigt, vil man se, at han statistisk er den næstbedste målmand i Premier League.

– Han gør det godt. Han ved godt, at han har lavet nogle fejl i Champions League, men overordnet set har han gjort det glimrende i sine første fem måneder, siger Erik ten Hag på et pressemøde fredag ifølge AFP.

Det er uvist, hvilke statistikker manageren henviser til, men Onana er sammen med Fulhams Bernd Leno nummer to på listen over keepere med flest redninger efter Sheffield Uniteds Wes Foderingham.

Onana er ifølge statistikfirmaet OptaJoe desuden nummer to på listen over keepere, der har forhindret flest "expected goals" – eller forventede scoringer – efter bundholdet Lutons Thomas Kaminski.

United gæster lørdag Newcastle i en nøglekamp i forhold til at hænge på toppen i Premier League, og ten Hag tror på en stærk optræden af Onana.

– I har set, hvordan han reagerer efter en dårlig præstation. For eksempel den i München (Bayern slog United 4-3, red). Tre dage senere var han enestående i Burnley.

– Han er en stærk karakter og en stor personlighed, så han kommer til at håndtere det godt, siger United-manageren.

27-årige Onana spillede tidligere i karrieren under Erik ten Hag i hollandske Ajax, og sammen var de i 2018/19 med til at føre holdet frem til en overraskende semifinale i Champions League.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Han er ny landstræner for Italien

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Rodri er blevet opereret i ryggen