United-manager forsvarer udskældt målmand

André Onana er statistisk den næstbedste målmand i Premier League, hævder manager Erik ten Hag.



Manchester Uniteds sidste skanse, André Onana, har været genstand for en del kritik efter 3-3-kampen mod Galatasaray onsdag.

Her så camerouneren meget skidt ud ved begge Hakim Ziyechs frisparksmål, og det er ikke første gang i denne sæson, at målmanden har lavet kampafgørende fejl.

Den ansvarlige for holdudtagelsen i United, manager Erik ten Hag, forsvarer sit førstevalg, der kom til klubben fra italienske Inter i sommer.

– Når man analyserer det grundigt, vil man se, at han statistisk er den næstbedste målmand i Premier League.

– Han gør det godt. Han ved godt, at han har lavet nogle fejl i Champions League, men overordnet set har han gjort det glimrende i sine første fem måneder, siger Erik ten Hag på et pressemøde fredag ifølge AFP.

Det er uvist, hvilke statistikker manageren henviser til, men Onana er sammen med Fulhams Bernd Leno nummer to på listen over keepere med flest redninger efter Sheffield Uniteds Wes Foderingham.

Onana er ifølge statistikfirmaet OptaJoe desuden nummer to på listen over keepere, der har forhindret flest "expected goals" – eller forventede scoringer – efter bundholdet Lutons Thomas Kaminski.

United gæster lørdag Newcastle i en nøglekamp i forhold til at hænge på toppen i Premier League, og ten Hag tror på en stærk optræden af Onana.

– I har set, hvordan han reagerer efter en dårlig præstation. For eksempel den i München (Bayern slog United 4-3, red). Tre dage senere var han enestående i Burnley.

– Han er en stærk karakter og en stor personlighed, så han kommer til at håndtere det godt, siger United-manageren.

27-årige Onana spillede tidligere i karrieren under Erik ten Hag i hollandske Ajax, og sammen var de i 2018/19 med til at føre holdet frem til en overraskende semifinale i Champions League.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

TransferLIVE: VM-sensation spøger i Real Madrid

Viaplay med stor AGF-nyhed

Brøler sender Mexico videre



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på at købe FC København-spiller

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Zanka ville spille gratis for FC København

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Landstræner affejer Ronaldo-kritik



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Lössl stopper karrieren

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou