Manchester United fik lørdag eftermiddag skovlen under lokalrivalerne fra Manchester City i FA Cup-finalen.
Trods sin tårnhøje favoritværdighed løb City ind i et nederlag på 1-2 på Wembley, hvor Rasmus Højlund modsat Christian Eriksen kom på banen.
To fuldtræffere af Alejandro Garnacho og Kobbie Mainoo på omstillinger før pausen gav United et forspring, som ikke blev sat over styr trods et ihærdigt pres fra Citys stjerner.
Triumfen er Uniteds første i den prestigefyldte turnering siden 2016, og City må samtidig sande, at det blot bliver til en enkelt stor titel i denne sæson.
De fleste havde nok forudset det kampbillede, som viste sig fra begyndelsen af finalen. Og United-manager Erik ten Hag vidste da også, hvor hans holds bedste chancer lå.
Manchester Citys boldfaste profiler havde bolden og kombinerede, mens United lurede på kontrachancer til de lynhurtige talenter.
Efter en halv times forholdsvis begivenhedsløs boldflytteri kom første store højdepunkt på Englands nationalarena.
Ten Hags taktik bar frugt, da Garnacho slap afsted og udnyttede et koks i Citys defensiv.
Forsvarsspilleren Josko Gvardiol headede bolden over Stefan Ortega, som vogtede målet i Edersons skadefravær, og serverede den på et sølvfad for teenageren.
Målet styrkede Uniteds håb om en overraskelse, og det blev næppe mindre ti minutter senere.
Mens City spillede rundt uden at få det store ud af det, var Uniteds offensiv i sit effektive hjørne.
Med godt fem minutter til pausen endte bolden hos Mainoo, som nød godt af en genial aflevering fra anfører Bruno Fernandes og fordoblede føringen.
Uniteds drømmeresultat var en kendsgerning ved pausen, men der ventede fortsat tre kvarter i strid modvind.
Citys stjerner stemplede ind og begyndte at vade i chancer. Erling Haaland hamrede bolden på overliggeren med et kraftfuldt spark, før Kyle Walker fik et projektil af et skud afværget af United-målmand André Onana.
Også indskiftede Julian Alvarez stod bag et nærgående forsøg, men de lyseblå spillere havde ikke tur i den.
United parerede, men det virkede som et spørgsmål om tid, før reduceringen kom.
Lidt hjælp skulle der dog til, for et tilsyneladende ufarligt spark fra Jeremy Doku blev slet ikke håndteret ordentligt af Onana i slutminutterne.
Keeperen havde begge hænder på bolden, men føjede endnu et stort drop til de mange, han har lavet i løbet af sæsonen.
Mens Eriksen forblev på bænken, fik Højlund det sidste kvarter på banen, og med sit store løbepensum var han med til at sørge for, at City ikke fik sendt finalen i forlænget spilletid.
Landsholdsangriberen kan nu kalde sig vinder af sin første titel i storklubben.
/ritzau/
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
FC København scorer millionbeløb
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
AVIS