Højlund og Eriksen vinder FA Cuppen med United

Manchester United tog fusen på rivalerne fra Manchester City og afgjorde FA Cup-finalen i første halvleg.



Manchester United fik lørdag eftermiddag skovlen under lokalrivalerne fra Manchester City i FA Cup-finalen.

Trods sin tårnhøje favoritværdighed løb City ind i et nederlag på 1-2 på Wembley, hvor Rasmus Højlund modsat Christian Eriksen kom på banen.

To fuldtræffere af Alejandro Garnacho og Kobbie Mainoo på omstillinger før pausen gav United et forspring, som ikke blev sat over styr trods et ihærdigt pres fra Citys stjerner.

Triumfen er Uniteds første i den prestigefyldte turnering siden 2016, og City må samtidig sande, at det blot bliver til en enkelt stor titel i denne sæson.

De fleste havde nok forudset det kampbillede, som viste sig fra begyndelsen af finalen. Og United-manager Erik ten Hag vidste da også, hvor hans holds bedste chancer lå.

Manchester Citys boldfaste profiler havde bolden og kombinerede, mens United lurede på kontrachancer til de lynhurtige talenter.

Efter en halv times forholdsvis begivenhedsløs boldflytteri kom første store højdepunkt på Englands nationalarena.

Ten Hags taktik bar frugt, da Garnacho slap afsted og udnyttede et koks i Citys defensiv.

Forsvarsspilleren Josko Gvardiol headede bolden over Stefan Ortega, som vogtede målet i Edersons skadefravær, og serverede den på et sølvfad for teenageren.

Målet styrkede Uniteds håb om en overraskelse, og det blev næppe mindre ti minutter senere.

Mens City spillede rundt uden at få det store ud af det, var Uniteds offensiv i sit effektive hjørne.

Med godt fem minutter til pausen endte bolden hos Mainoo, som nød godt af en genial aflevering fra anfører Bruno Fernandes og fordoblede føringen.

Uniteds drømmeresultat var en kendsgerning ved pausen, men der ventede fortsat tre kvarter i strid modvind.

Citys stjerner stemplede ind og begyndte at vade i chancer. Erling Haaland hamrede bolden på overliggeren med et kraftfuldt spark, før Kyle Walker fik et projektil af et skud afværget af United-målmand André Onana.

Også indskiftede Julian Alvarez stod bag et nærgående forsøg, men de lyseblå spillere havde ikke tur i den.

United parerede, men det virkede som et spørgsmål om tid, før reduceringen kom.

Lidt hjælp skulle der dog til, for et tilsyneladende ufarligt spark fra Jeremy Doku blev slet ikke håndteret ordentligt af Onana i slutminutterne.

Keeperen havde begge hænder på bolden, men føjede endnu et stort drop til de mange, han har lavet i løbet af sæsonen.

Mens Eriksen forblev på bænken, fik Højlund det sidste kvarter på banen, og med sit store løbepensum var han med til at sørge for, at City ikke fik sendt finalen i forlænget spilletid.

Landsholdsangriberen kan nu kalde sig vinder af sin første titel i storklubben.

/ritzau/





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Voldsom udmelding om Froholdt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Vild spådom om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– En gigantisk nedtur!

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

De må have mareridt om ham i nat!

United overvejer disse fem managers

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

AGF-fans raser over Superliga-klub

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

OB – FC København

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Markant transfermelding om Højlund

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Supercomputer spår FCM-nedtur

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros