Højlund og Eriksen vinder FA Cuppen med United

Manchester United tog fusen på rivalerne fra Manchester City og afgjorde FA Cup-finalen i første halvleg.



Manchester United fik lørdag eftermiddag skovlen under lokalrivalerne fra Manchester City i FA Cup-finalen.

Trods sin tårnhøje favoritværdighed løb City ind i et nederlag på 1-2 på Wembley, hvor Rasmus Højlund modsat Christian Eriksen kom på banen.

To fuldtræffere af Alejandro Garnacho og Kobbie Mainoo på omstillinger før pausen gav United et forspring, som ikke blev sat over styr trods et ihærdigt pres fra Citys stjerner.

Triumfen er Uniteds første i den prestigefyldte turnering siden 2016, og City må samtidig sande, at det blot bliver til en enkelt stor titel i denne sæson.

De fleste havde nok forudset det kampbillede, som viste sig fra begyndelsen af finalen. Og United-manager Erik ten Hag vidste da også, hvor hans holds bedste chancer lå.

Manchester Citys boldfaste profiler havde bolden og kombinerede, mens United lurede på kontrachancer til de lynhurtige talenter.

Efter en halv times forholdsvis begivenhedsløs boldflytteri kom første store højdepunkt på Englands nationalarena.

Ten Hags taktik bar frugt, da Garnacho slap afsted og udnyttede et koks i Citys defensiv.

Forsvarsspilleren Josko Gvardiol headede bolden over Stefan Ortega, som vogtede målet i Edersons skadefravær, og serverede den på et sølvfad for teenageren.

Målet styrkede Uniteds håb om en overraskelse, og det blev næppe mindre ti minutter senere.

Mens City spillede rundt uden at få det store ud af det, var Uniteds offensiv i sit effektive hjørne.

Med godt fem minutter til pausen endte bolden hos Mainoo, som nød godt af en genial aflevering fra anfører Bruno Fernandes og fordoblede føringen.

Uniteds drømmeresultat var en kendsgerning ved pausen, men der ventede fortsat tre kvarter i strid modvind.

Citys stjerner stemplede ind og begyndte at vade i chancer. Erling Haaland hamrede bolden på overliggeren med et kraftfuldt spark, før Kyle Walker fik et projektil af et skud afværget af United-målmand André Onana.

Også indskiftede Julian Alvarez stod bag et nærgående forsøg, men de lyseblå spillere havde ikke tur i den.

United parerede, men det virkede som et spørgsmål om tid, før reduceringen kom.

Lidt hjælp skulle der dog til, for et tilsyneladende ufarligt spark fra Jeremy Doku blev slet ikke håndteret ordentligt af Onana i slutminutterne.

Keeperen havde begge hænder på bolden, men føjede endnu et stort drop til de mange, han har lavet i løbet af sæsonen.

Mens Eriksen forblev på bænken, fik Højlund det sidste kvarter på banen, og med sit store løbepensum var han med til at sørge for, at City ikke fik sendt finalen i forlænget spilletid.

Landsholdsangriberen kan nu kalde sig vinder af sin første titel i storklubben.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Thomas Frank er favorit til jobbet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Danmark har aldrig haft så mange før

Gift Links hylder FCK-legende

Han er Superligaens ringeste målmand!

Mathias Zanka går viralt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

FIFA åbner sag mod Spanien

Tøfting lægger hånden på kogepladen

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Højlund stjæler overskrifter

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Han kan meget vel ende som en lille legende

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Viborg FF – AGF