Den store guldfest blev aflyst i Brøndby søndag, og efter kampen mellem Brøndby IF og AGF var der søndag aften nok at se til for politiet.
Københavns Vestegns Politi har efterfølgende gjort status over de voldsomme begivenheder omkring Brøndby Stadion.
– Efter fodboldkampen mellem Brøndby IF og AGF opstod der uro, da hooligans forsøgte at nå frem til udebanefans, og der blev kastet blandt andet romerlys. Politiet lagde sig imellem, så hooligansene ikke nåede frem til udebanefansene. I forbindelse med aktionen gjorde politiet brug af tåregas, politistave og politihunde.
– Efterfølgende angreb hooligans flere gange politiet, og af hensyn til udebanefansenes sikkerhed, måtte de vente en længere periode på Brøndby Station, skriver Københavns Vestegns Politi.
Ekstra Bladet skrev søndag aften, at en del medrejsende AGF-fans var fanget inde på Brøndby Stadion, fordi vagterne af sikkerhedshensyn ikke kunne lukke dem ud.
– Langt de fleste fodboldfans, vi mødte i dag, var til fest og hygge. Desværre var der en mindre gruppe, der ville ballade, og de blev håndteret, siger politiinspektør Tenna Wilbert.
Københavns Vestegns Politi oplyser endvidere, at uroen omkring Brøndby Stadion 'efter nogen tid blev bragt til ophør', og at i alt tre personer blev anholdt under optøjerne.
Politiet oplyser desuden, at man vil fortsætte med at gennemgå overvågningsvideoer og andet materiale, hvilket sandsynligvis vil resultere i yderligere anholdelser. I forbindelse med søndagens politiaktion blev en politimand ramt af sten, og han har pådraget sig mindre skader.
Tipsbladet har mandag morgen været i kontakt med Københavns Vestegns Politi, som endnu ikke har nye oplysninger om yderligere anholdte. Politiet kunne heller ikke oplyse, hvornår de sidste AGF-fans kunne forlade Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT