Den store guldfest blev aflyst i Brøndby søndag, og efter kampen mellem Brøndby IF og AGF var der søndag aften nok at se til for politiet.
Københavns Vestegns Politi har efterfølgende gjort status over de voldsomme begivenheder omkring Brøndby Stadion.
– Efter fodboldkampen mellem Brøndby IF og AGF opstod der uro, da hooligans forsøgte at nå frem til udebanefans, og der blev kastet blandt andet romerlys. Politiet lagde sig imellem, så hooligansene ikke nåede frem til udebanefansene. I forbindelse med aktionen gjorde politiet brug af tåregas, politistave og politihunde.
– Efterfølgende angreb hooligans flere gange politiet, og af hensyn til udebanefansenes sikkerhed, måtte de vente en længere periode på Brøndby Station, skriver Københavns Vestegns Politi.
Ekstra Bladet skrev søndag aften, at en del medrejsende AGF-fans var fanget inde på Brøndby Stadion, fordi vagterne af sikkerhedshensyn ikke kunne lukke dem ud.
– Langt de fleste fodboldfans, vi mødte i dag, var til fest og hygge. Desværre var der en mindre gruppe, der ville ballade, og de blev håndteret, siger politiinspektør Tenna Wilbert.
Københavns Vestegns Politi oplyser endvidere, at uroen omkring Brøndby Stadion 'efter nogen tid blev bragt til ophør', og at i alt tre personer blev anholdt under optøjerne.
Politiet oplyser desuden, at man vil fortsætte med at gennemgå overvågningsvideoer og andet materiale, hvilket sandsynligvis vil resultere i yderligere anholdelser. I forbindelse med søndagens politiaktion blev en politimand ramt af sten, og han har pådraget sig mindre skader.
Tipsbladet har mandag morgen været i kontakt med Københavns Vestegns Politi, som endnu ikke har nye oplysninger om yderligere anholdte. Politiet kunne heller ikke oplyse, hvornår de sidste AGF-fans kunne forlade Brøndby Stadion.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
AVIS
De vil have Jelert
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
Stjerne på plads i Chelsea
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE