Uro i Brøndby: Hooligans angreb politiet

Der opstod uro udenfor Brøndby Stadion efter søndagens mesterskabsbrag, hvor tre personer er blevet anholdt indtil videre, mens en politimand er blevet ramt af sten.



Den store guldfest blev aflyst i Brøndby søndag, og efter kampen mellem Brøndby IF og AGF var der søndag aften nok at se til for politiet. 

Københavns Vestegns Politi har efterfølgende gjort status over de voldsomme begivenheder omkring Brøndby Stadion. 

– Efter fodboldkampen mellem Brøndby IF og AGF opstod der uro, da hooligans forsøgte at nå frem til udebanefans, og der blev kastet blandt andet romerlys. Politiet lagde sig imellem, så hooligansene ikke nåede frem til udebanefansene. I forbindelse med aktionen gjorde politiet brug af tåregas, politistave og politihunde.

– Efterfølgende angreb hooligans flere gange politiet, og af hensyn til udebanefansenes sikkerhed, måtte de vente en længere periode på Brøndby Station, skriver Københavns Vestegns Politi. 

Ekstra Bladet skrev søndag aften, at en del medrejsende AGF-fans var fanget inde på Brøndby Stadion, fordi vagterne af sikkerhedshensyn ikke kunne lukke dem ud. 

– Langt de fleste fodboldfans, vi mødte i dag, var til fest og hygge. Desværre var der en mindre gruppe, der ville ballade, og de blev håndteret, siger politiinspektør Tenna Wilbert. 

Københavns Vestegns Politi oplyser endvidere, at uroen omkring Brøndby Stadion 'efter nogen tid blev bragt til ophør', og at i alt tre personer blev anholdt under optøjerne. 

Politiet oplyser desuden, at man vil fortsætte med at gennemgå overvågningsvideoer og andet materiale, hvilket sandsynligvis vil resultere i yderligere anholdelser. I forbindelse med søndagens politiaktion blev en politimand ramt af sten, og han har pådraget sig mindre skader. 

Tipsbladet har mandag morgen været i kontakt med Københavns Vestegns Politi, som endnu ikke har nye oplysninger om yderligere anholdte. Politiet kunne heller ikke oplyse, hvornår de sidste AGF-fans kunne forlade Brøndby Stadion. 





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fortryder Chido Obi-beslutning

Voldsomt transferønske til FCK

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Lerager taler ud om FCK-brud

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Brøndby straffet – får stor bøde

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Lars Friis får ikke stort job

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City