Angriberne svigtede: Brøndby mister førstepladsen

Brøndby misbrugte et hav af chancer og fik kun 1-1 hjemme mod Vejle, der førte i slutfasen.



Efter en god start på forårssæsonen måtte Brøndby søndag nøjes med 1-1 mod bundholdet Vejle.

Vejle var endda på vej mod en overraskende sejr med en føring i slutfasen, men Daniel Wass sørgede for uafgjort med mål på straffespark.

En sejr kunne have bragt Vejle over nedrykningsstregen, men trods 11.-pladsen har holdet fundet ny tro på overlevelse med kun et point op til Lyngby over stregen.

Med pointtabet missede Brøndby muligheden for at overtage førstepladsen. Den sidder FC Midtjylland nu på med 42 point. Brøndby og FC København følger efter med henholdsvis 41 og 39.

Det var de spildte chancers kamp for Brøndby, der havde rigeligt med muligheder for at sikre sejren.

Men Vejle understregede, at holdet er blevet svært at slå. Efter en dårlig start på sæsonen har Vejle blot tabt 2 ud af de seneste 12 ligakampe.

Vejle var kommet til Brøndby Stadion for at forsvare sig. Og det gjorde holdet dygtigt. Udeholdets kompakthed gav Brøndby store kvaler med at trænge igennem, og den vanlige kreatør Nicolai Vallys var stort set usynlig.

Daniel Wass var allerede i det andet minut tæt på med et frispark, der havde kurs mod hjørnet, men Vejle-målmand Nathan Trott reddede fornemt. Den engelske lejekeeper fra West Ham var den helt store spiller.

Da Brøndby op til pausen endelig fik sat et godt pres op og skabte store chancer, stod han i vejen gang på gang.

Tættest på var hans holdkammerat Denis Kolinger, der rettede bolden af mod egen kasse, og kort efter hev Trott endnu en refleksredning frem i en duel med Ohi Omoijuanfo og fejrede den med en stor jubelscene.

I den anden ende satsede Vejle på kontraer, men det blev aldrig rigtigt farligt.

Fra anden halvlegs start blev Sean Klaiber rykket fra forsvaret og i rollen som højre wingback, og det gav Brøndbys offensiv endnu mere snert.

Allerede i det andet minut fandt han Marko Divkovic, der misbrugte opgørets største chance ved bageste stolpe.

Men pludselig fandt Vejle også giftighed i sine kontraangreb, og ved et par lejligheder var udeholdet meget tæt på føring. Blandt andet med en triplechance midtvejs.

Vejle havde fået blod på tanden, og det gav gevinst i det 84. minut. Bolden blev forlænget til bageste stolpe, hvor forsvareren Oliver Provstgaard headede den overraskende føring ind.

Den holdt dog bare i et par minutter, så fik Brøndby straffespark, da Vallys blev revet ned i feltet. Wass udnyttede det sikker til udligning.

Brøndby pressede på for sejrsmålet, men uden at blive farlig i de sidste minutter.

/ritzau/





Stjernetræner spøger i Real Madrid




LIVE

LIVE: Store klub på plads til Superliga-brag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Fifa kritiserer transportpriser under