Markus Solbakken fik først i den allersidste kamp mod Viborg comeback for AGF efter at have siddet ude hele foråret.
Nordmanden har nemlig døjet med synsforstyrrelser, og for nyligt fik han konstateret multipel sklerose.
Markus Solbakken og AGF har oplyst, at sygdommen ikke forhindrer ham i at fortsætte fodboldkarrieren, selvom Ståle Solbakken, der er far til Markus, har været særdeles bekymret for sønnens fremtid som fodboldspiller.
Det fortæller Anniken Solbakken, Markus Solbakkens mor, til NRK.
– Han har været ekstremt god til at følge op på Markus. Han siger de rigtige ting til Markus, men ikke nødvendigvis de rigtige ting til mig. Han har også brug for at lufte sin tanker og forholde sig til: “hvad hvis det her ikke går godt?”
– Hvis der er 95 procents chance for, at noget går godt, er der også fem procents chance… Det bliver udmattende. Ståle blev selv frataget muligheden for at fortsætte med at spille fodbold, og han løste det jo rigtig godt ved at overgå til en trænerolle, men…
Selvom AGF og Markus Solbakken har givet udtryk for, at midtbanespilleren er klar til næste sæson, forholder familien Solbakken sig stadig til, hvad der skal ske, hvis det ikke er tilfældet.
– Når fodbold bliver så altopslugende, bliver tanken, om at Markus ikke kan spille fodbold igen, ulidelig for Ståle. Jeg prøver at sige, at hvis der er en, der kan klare det, er det Markus. Han har 10.000 jern i ilden.
– Selvfølgelig ville det være ekstremt brutalt og helt forfærdeligt. Men jeg føler mig også sikker på, at hvis det ender med at blive udfaldet, skal han også nok lande i det. Men heldigvis ser det ikke ud til, at vi skal forholde os til det.
Selvom Ståle Solbakken har været meget påvirket af sønnens sygdom, afviser Anniken Solbakken dog, at det har været på tale, at Ståle stopper som træner.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Ærgerligt og uretfærdigt: Vi bobler af stolthed
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT