Uvis fremtid for AGF-angriber

På lørdag spiller AGF sæsonens sidste kamp, og det kan også blive Mustapha Bundus sidste kamp. Hans lejeaftale udløber til sommer, og det er uvist, hvad der skal ske med kantspilleren fra Sierra Leone.



Der kommer gang i svingdøren i AGF over den næste periode.

David Nielsen forlader sin post som cheftræner, og han skal afløses af en ny. Derudover har venstrekanten Jon Dagur Thorsteinsson kontraktudløb, og det ventes, at han rykker udenlands, hvor blandt andre Royal Antwerp og Lecce bejler til islændingen.

Og derudover er der også et spørgsmålstegn om manden, der har besiddet den anden kant for AGF i store dele af sæsonen, nemlig Mustapha Bundu.

Den tidligere stjerne er blot lejet i Anderlecht, men den lejeaftale udløber denne sommer. AGF har en købsoption i lejeaftalen, så der er en mulighed for at forlænge samarbejdet. Men lige nu er det helt uvist, hvad der kommer til at ske, fortæller Mustapha Bundus agent, John Sivebæk. 

– Det, vi forholder os til lige nu, er, at han har en aftale med Anderlecht, der løber to år endnu, og at han har en låneaftale med AGF frem til 30. juni. Hvad der skal ske derefter, har vi overhovedet ikke overblik lige nu, siger John Sivebæk til Tipsbladet.

Har der været møder med sportschef Stig Inge Bjørnebye og AGF?

– Vi har selvfølgelig haft en løbende dialog om, hvad der skal gøres, men i sidste ende handler det om, hvad AGF – hvis de er interesserede i at fortsætte samarbejdet – kan finde ud af med Anderlecht.

Det har jo ikke været et super godt for Mustapha Bundu i Anderlecht. Så hvad er planen, hvis det ikke bliver AGF?

– Det er svært at sige. Det afhænger af, hvilke andre muligheder der dukker op, og hvad Anderlecht vil. Det har jeg ikke fået noget at vide om endnu. Det har vi ikke rigtig forholdt os til, for der har været rigeligt med at få AGF tilbage på ret køl. Det er det, Bundu har koncentreret sig om. Vi tager fat i det andet, når den sidste kamp er spillet på lørdag.

Mustapha Bundu, 25 år, har i indeværende sæson spillet 23 kampe for AGF med tre mål til følge. Lørdag kan han spille sin sidste kamp for “De Hviie”, hvis han kommer i aktion mod FC Nordsjælland i sæsonens sidste kamp.





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

Revser stjerne: Han laver ALTID fejl!

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

AGF – FC Nordsjælland

Nu er han tilbage for Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Det er en katastrofe for Brøndby

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Hård kritik af FCM-profil

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Han er Superligaens ringeste målmand!

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Superliga-klub bedst i hele verden



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Liverpool – Fulham

‘De har grinet deres røv i laser’

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Nu er han pludselig syg

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Gift Links hylder FCK-legende

Robert trækker overskrifter i udlandet

Glem det, Leicester!

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Har været uenig med Steve Cooper

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN