Uvis fremtid for AGF-angriber

På lørdag spiller AGF sæsonens sidste kamp, og det kan også blive Mustapha Bundus sidste kamp. Hans lejeaftale udløber til sommer, og det er uvist, hvad der skal ske med kantspilleren fra Sierra Leone.



Der kommer gang i svingdøren i AGF over den næste periode.

David Nielsen forlader sin post som cheftræner, og han skal afløses af en ny. Derudover har venstrekanten Jon Dagur Thorsteinsson kontraktudløb, og det ventes, at han rykker udenlands, hvor blandt andre Royal Antwerp og Lecce bejler til islændingen.

Og derudover er der også et spørgsmålstegn om manden, der har besiddet den anden kant for AGF i store dele af sæsonen, nemlig Mustapha Bundu.

Den tidligere stjerne er blot lejet i Anderlecht, men den lejeaftale udløber denne sommer. AGF har en købsoption i lejeaftalen, så der er en mulighed for at forlænge samarbejdet. Men lige nu er det helt uvist, hvad der kommer til at ske, fortæller Mustapha Bundus agent, John Sivebæk. 

– Det, vi forholder os til lige nu, er, at han har en aftale med Anderlecht, der løber to år endnu, og at han har en låneaftale med AGF frem til 30. juni. Hvad der skal ske derefter, har vi overhovedet ikke overblik lige nu, siger John Sivebæk til Tipsbladet.

Har der været møder med sportschef Stig Inge Bjørnebye og AGF?

– Vi har selvfølgelig haft en løbende dialog om, hvad der skal gøres, men i sidste ende handler det om, hvad AGF – hvis de er interesserede i at fortsætte samarbejdet – kan finde ud af med Anderlecht.

Det har jo ikke været et super godt for Mustapha Bundu i Anderlecht. Så hvad er planen, hvis det ikke bliver AGF?

– Det er svært at sige. Det afhænger af, hvilke andre muligheder der dukker op, og hvad Anderlecht vil. Det har jeg ikke fået noget at vide om endnu. Det har vi ikke rigtig forholdt os til, for der har været rigeligt med at få AGF tilbage på ret køl. Det er det, Bundu har koncentreret sig om. Vi tager fat i det andet, når den sidste kamp er spillet på lørdag.

Mustapha Bundu, 25 år, har i indeværende sæson spillet 23 kampe for AGF med tre mål til følge. Lørdag kan han spille sin sidste kamp for “De Hviie”, hvis han kommer i aktion mod FC Nordsjælland i sæsonens sidste kamp.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

‘FC København er Danmarks gigant’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Her kan du se de danske hold i Europa

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Osula får stor rolle i Newcastle

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

AGF – Brøndby IF

FC København – Lyngby BK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Viborg FF – OB