Med pokalfinalen overstået er der ikke forfærdeligt meget tilbage for AGF at spille for i denne sæson.
Jo, selvfølgelig vil AGF kæmpe for at holde Silkeborg IF bag sig i kampen om femtepladsen, men Stig Inge Bjørnebye, Uwe Rösler og kompagni kan så småt godt begynde at rette fokus mod næste sæson.
Og her skal der dels findes en afklaring på nogle af spillerne med udløb, heriblandt lejesvenden Mats Knoester.
Den hollandske forsvarsspiller er lejet i Ferencvaros for hele indeværende sæson, og AGF kan også gøre samarbejdet permanent.
Lige nu er der det dog for tidligt at sætte to streger under et facit, fortæller spillerens agent, Wessel Weezenberg, til Tipsbladet.
– Der er ikke nogen afklaring. Klubben har en købsoption, men har ikke brugt den endnu. I løbet af de næste par uger skal vi finde ud af, hvad der skal ske, siger Weezenberg og tilføjer:
– Der skal være nogle snakke om mulighederne og måske også forhandlinger, men først skal der træffes en beslutning. Jeg har en positiv fornemmelse omkring det, men det er lidt for tidligt at sige noget om.
Uanset hvad har Mats Knoester nydt sin tid i Danmark hidtil.
– Det har været en god oplevelse for Mats, og han er glad for Danmark og Aarhus og nyder at spille der, men han har også misset en del af sæsonen med en skade, så det har udskudt beslutningen lidt, siger Weezenberg.
Mats Knoester, 25 år, har optrådt 17 gange for AGF, heriblandt syv gange i slutspillet, ligesom han også spillede fuld tid i pokalfinalen mod Silkeborg IF.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE
Monstrøs PL-transfer tæt på
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning