Uvis fremtid i AGF: Der er en option

Mats Knoester står over for en uvis fremtid i AGF. Lejeaftalen udløber, men århusianerne har en købsoption.



Med pokalfinalen overstået er der ikke forfærdeligt meget tilbage for AGF at spille for i denne sæson.

Jo, selvfølgelig vil AGF kæmpe for at holde Silkeborg IF bag sig i kampen om femtepladsen, men Stig Inge Bjørnebye, Uwe Rösler og kompagni kan så småt godt begynde at rette fokus mod næste sæson.

Og her skal der dels findes en afklaring på nogle af spillerne med udløb, heriblandt lejesvenden Mats Knoester.

Den hollandske forsvarsspiller er lejet i Ferencvaros for hele indeværende sæson, og AGF kan også gøre samarbejdet permanent.

Lige nu er der det dog for tidligt at sætte to streger under et facit, fortæller spillerens agent, Wessel Weezenberg, til Tipsbladet.

– Der er ikke nogen afklaring. Klubben har en købsoption, men har ikke brugt den endnu. I løbet af de næste par uger skal vi finde ud af, hvad der skal ske, siger Weezenberg og tilføjer:

– Der skal være nogle snakke om mulighederne og måske også forhandlinger, men først skal der træffes en beslutning. Jeg har en positiv fornemmelse omkring det, men det er lidt for tidligt at sige noget om.

Uanset hvad har Mats Knoester nydt sin tid i Danmark hidtil.

– Det har været en god oplevelse for Mats, og han er glad for Danmark og Aarhus og nyder at spille der, men han har også misset en del af sæsonen med en skade, så det har udskudt beslutningen lidt, siger Weezenberg.

Mats Knoester, 25 år, har optrådt 17 gange for AGF, heriblandt syv gange i slutspillet, ligesom han også spillede fuld tid i pokalfinalen mod Silkeborg IF.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

FC Nordsjælland – Randers FC



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Tottenham-flop i stor transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AaB spiller sig på førstepladsen

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Nærmer sig vild FCK-præstation

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Her er FCK’s næste modstander i Europa