Uvis fremtid i AGF: Der er en option

Mats Knoester står over for en uvis fremtid i AGF. Lejeaftalen udløber, men århusianerne har en købsoption.



Med pokalfinalen overstået er der ikke forfærdeligt meget tilbage for AGF at spille for i denne sæson.

Jo, selvfølgelig vil AGF kæmpe for at holde Silkeborg IF bag sig i kampen om femtepladsen, men Stig Inge Bjørnebye, Uwe Rösler og kompagni kan så småt godt begynde at rette fokus mod næste sæson.

Og her skal der dels findes en afklaring på nogle af spillerne med udløb, heriblandt lejesvenden Mats Knoester.

Den hollandske forsvarsspiller er lejet i Ferencvaros for hele indeværende sæson, og AGF kan også gøre samarbejdet permanent.

Lige nu er der det dog for tidligt at sætte to streger under et facit, fortæller spillerens agent, Wessel Weezenberg, til Tipsbladet.

– Der er ikke nogen afklaring. Klubben har en købsoption, men har ikke brugt den endnu. I løbet af de næste par uger skal vi finde ud af, hvad der skal ske, siger Weezenberg og tilføjer:

– Der skal være nogle snakke om mulighederne og måske også forhandlinger, men først skal der træffes en beslutning. Jeg har en positiv fornemmelse omkring det, men det er lidt for tidligt at sige noget om.

Uanset hvad har Mats Knoester nydt sin tid i Danmark hidtil.

– Det har været en god oplevelse for Mats, og han er glad for Danmark og Aarhus og nyder at spille der, men han har også misset en del af sæsonen med en skade, så det har udskudt beslutningen lidt, siger Weezenberg.

Mats Knoester, 25 år, har optrådt 17 gange for AGF, heriblandt syv gange i slutspillet, ligesom han også spillede fuld tid i pokalfinalen mod Silkeborg IF.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

10. gang i træk

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kræver flere hold i Superligaen