Uwe Rösler erkender: Trænere begår også fejl

Uwe Rösler giver intet for, at topkonkurrenterne peger på AGF som mulig guldvinder og priser sig lykkelig for et hårdt tilkæmpet point i Randers .



RANDERS (Tipsbladet): I tæt tåge og udfordret sigtbarhed fik AGF fredag aften hevet et point med hjem på den korte køretur til Århus.

Det tager mindre end en halvleg i fodbold at komme fra Århus til fodboldstadion i Randers, og da de 90 minutter var færdigspillet og AGF-cheftræner Uwe Rösler stod omringet af den skrevne presse i gangen under fodboldarenaen i Randers, var tyskeren først og fremmest glad for det ene point og virkede som en mand, der gerne ville have planlagt tingene lidt anderledes på turen herop og i dagene forinden.

– Jeg stoler altid på mine spillere, jeg stoler på vores kvalitet, jeg stoler på vores ambitioner og tror altid på, vi kan håndtere tingene.

– Men hvis jeg skal være ærlig overfor mig selv, skulle jeg nok have forberedt dem på at komme ind i kampen på en anden måde. Trænere begår også fejl, så halvlegen hjalp, og vi spillede efter forholdene. Udskiftningerne hjalp også, siger Uwe Rösler.

– Efter første halvleg er jeg meget, meget glad for at have pointet til sidst. Vi vil i hver kamp gerne presse, stå højere, gøre dit, gøre dat. Vi ville spille gennem linjerne, bygge spillet op. Og det var nok ikke i dag, at dagen var til det, og det fungerede ikke, siger Uwe Rösler.

AGF-cheftræneren blev spurgt til det mesterskabskandidatur, såvel topkonkurrenter som FC København og FC Midtjylland tildeler AGF, og som århusianerne også i flere omgange har fået af ekspertkommentatorer og såmænd også medier som Tipsbladet.

Og efter en aften i tågen, hvor AGF skal være glad for et point, var AGF-cheftræneren overhovedet ikke det mindste klar på at tale om AGF oppe i toppen.

– Jeg kan kun sige det, som jeg svarede før. Jeg er ligeglad med, hvad de siger. Vi skal have pointene. Det er det, jeg tager mig af. Så ser vi, hvor langt det bringer os. I dag er jeg meget glad for, vi fik noget ud af kampen på en svær dag. Og på en dårlig dag kan man tabe. Vi fik noget på en dårlig dag, siger Uwe Rösler.

Uwe Röslers AGF har nu 35 point, mens Silkeborg IF på en kamp færre på syvendepladsen har 29.

Randers er på 32 point med dagens 1-1-resultat og slutter svært af mod Brøndby IF og FC Midtjylland.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Viaplay deler stor nyhed



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Hemmelig samtale med storklub

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Superliga-boss bekræfter stor interesse

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Chokskifte?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Rekordtransfer?

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Kontramelding om transfer

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark