RANDERS (Tipsbladet): I tæt tåge og udfordret sigtbarhed fik AGF fredag aften hevet et point med hjem på den korte køretur til Århus.
Det tager mindre end en halvleg i fodbold at komme fra Århus til fodboldstadion i Randers, og da de 90 minutter var færdigspillet og AGF-cheftræner Uwe Rösler stod omringet af den skrevne presse i gangen under fodboldarenaen i Randers, var tyskeren først og fremmest glad for det ene point og virkede som en mand, der gerne ville have planlagt tingene lidt anderledes på turen herop og i dagene forinden.
– Jeg stoler altid på mine spillere, jeg stoler på vores kvalitet, jeg stoler på vores ambitioner og tror altid på, vi kan håndtere tingene.
– Men hvis jeg skal være ærlig overfor mig selv, skulle jeg nok have forberedt dem på at komme ind i kampen på en anden måde. Trænere begår også fejl, så halvlegen hjalp, og vi spillede efter forholdene. Udskiftningerne hjalp også, siger Uwe Rösler.
– Efter første halvleg er jeg meget, meget glad for at have pointet til sidst. Vi vil i hver kamp gerne presse, stå højere, gøre dit, gøre dat. Vi ville spille gennem linjerne, bygge spillet op. Og det var nok ikke i dag, at dagen var til det, og det fungerede ikke, siger Uwe Rösler.
AGF-cheftræneren blev spurgt til det mesterskabskandidatur, såvel topkonkurrenter som FC København og FC Midtjylland tildeler AGF, og som århusianerne også i flere omgange har fået af ekspertkommentatorer og såmænd også medier som Tipsbladet.
Og efter en aften i tågen, hvor AGF skal være glad for et point, var AGF-cheftræneren overhovedet ikke det mindste klar på at tale om AGF oppe i toppen.
– Jeg kan kun sige det, som jeg svarede før. Jeg er ligeglad med, hvad de siger. Vi skal have pointene. Det er det, jeg tager mig af. Så ser vi, hvor langt det bringer os. I dag er jeg meget glad for, vi fik noget ud af kampen på en svær dag. Og på en dårlig dag kan man tabe. Vi fik noget på en dårlig dag, siger Uwe Rösler.
Uwe Röslers AGF har nu 35 point, mens Silkeborg IF på en kamp færre på syvendepladsen har 29.
Randers er på 32 point med dagens 1-1-resultat og slutter svært af mod Brøndby IF og FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
AVIS