Uwe Rösler erkender: Trænere begår også fejl

Uwe Rösler giver intet for, at topkonkurrenterne peger på AGF som mulig guldvinder og priser sig lykkelig for et hårdt tilkæmpet point i Randers .



RANDERS (Tipsbladet): I tæt tåge og udfordret sigtbarhed fik AGF fredag aften hevet et point med hjem på den korte køretur til Århus.

Det tager mindre end en halvleg i fodbold at komme fra Århus til fodboldstadion i Randers, og da de 90 minutter var færdigspillet og AGF-cheftræner Uwe Rösler stod omringet af den skrevne presse i gangen under fodboldarenaen i Randers, var tyskeren først og fremmest glad for det ene point og virkede som en mand, der gerne ville have planlagt tingene lidt anderledes på turen herop og i dagene forinden.

– Jeg stoler altid på mine spillere, jeg stoler på vores kvalitet, jeg stoler på vores ambitioner og tror altid på, vi kan håndtere tingene.

– Men hvis jeg skal være ærlig overfor mig selv, skulle jeg nok have forberedt dem på at komme ind i kampen på en anden måde. Trænere begår også fejl, så halvlegen hjalp, og vi spillede efter forholdene. Udskiftningerne hjalp også, siger Uwe Rösler.

– Efter første halvleg er jeg meget, meget glad for at have pointet til sidst. Vi vil i hver kamp gerne presse, stå højere, gøre dit, gøre dat. Vi ville spille gennem linjerne, bygge spillet op. Og det var nok ikke i dag, at dagen var til det, og det fungerede ikke, siger Uwe Rösler.

AGF-cheftræneren blev spurgt til det mesterskabskandidatur, såvel topkonkurrenter som FC København og FC Midtjylland tildeler AGF, og som århusianerne også i flere omgange har fået af ekspertkommentatorer og såmænd også medier som Tipsbladet.

Og efter en aften i tågen, hvor AGF skal være glad for et point, var AGF-cheftræneren overhovedet ikke det mindste klar på at tale om AGF oppe i toppen.

– Jeg kan kun sige det, som jeg svarede før. Jeg er ligeglad med, hvad de siger. Vi skal have pointene. Det er det, jeg tager mig af. Så ser vi, hvor langt det bringer os. I dag er jeg meget glad for, vi fik noget ud af kampen på en svær dag. Og på en dårlig dag kan man tabe. Vi fik noget på en dårlig dag, siger Uwe Rösler.

Uwe Röslers AGF har nu 35 point, mens Silkeborg IF på en kamp færre på syvendepladsen har 29.

Randers er på 32 point med dagens 1-1-resultat og slutter svært af mod Brøndby IF og FC Midtjylland.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

AGF jagter hollandsk talent



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Færdig: Nu er han rejst til København

Vil hente FC Midtjylland-profil

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Neestrup jagtes af storklub

Dansk stortalents værdi eksploderer

Chelsea – Tottenham

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Jess Thorup indlagt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle