Uwe Rösler erkender: Trænere begår også fejl

Uwe Rösler giver intet for, at topkonkurrenterne peger på AGF som mulig guldvinder og priser sig lykkelig for et hårdt tilkæmpet point i Randers .



RANDERS (Tipsbladet): I tæt tåge og udfordret sigtbarhed fik AGF fredag aften hevet et point med hjem på den korte køretur til Århus.

Det tager mindre end en halvleg i fodbold at komme fra Århus til fodboldstadion i Randers, og da de 90 minutter var færdigspillet og AGF-cheftræner Uwe Rösler stod omringet af den skrevne presse i gangen under fodboldarenaen i Randers, var tyskeren først og fremmest glad for det ene point og virkede som en mand, der gerne ville have planlagt tingene lidt anderledes på turen herop og i dagene forinden.

– Jeg stoler altid på mine spillere, jeg stoler på vores kvalitet, jeg stoler på vores ambitioner og tror altid på, vi kan håndtere tingene.

– Men hvis jeg skal være ærlig overfor mig selv, skulle jeg nok have forberedt dem på at komme ind i kampen på en anden måde. Trænere begår også fejl, så halvlegen hjalp, og vi spillede efter forholdene. Udskiftningerne hjalp også, siger Uwe Rösler.

– Efter første halvleg er jeg meget, meget glad for at have pointet til sidst. Vi vil i hver kamp gerne presse, stå højere, gøre dit, gøre dat. Vi ville spille gennem linjerne, bygge spillet op. Og det var nok ikke i dag, at dagen var til det, og det fungerede ikke, siger Uwe Rösler.

AGF-cheftræneren blev spurgt til det mesterskabskandidatur, såvel topkonkurrenter som FC København og FC Midtjylland tildeler AGF, og som århusianerne også i flere omgange har fået af ekspertkommentatorer og såmænd også medier som Tipsbladet.

Og efter en aften i tågen, hvor AGF skal være glad for et point, var AGF-cheftræneren overhovedet ikke det mindste klar på at tale om AGF oppe i toppen.

– Jeg kan kun sige det, som jeg svarede før. Jeg er ligeglad med, hvad de siger. Vi skal have pointene. Det er det, jeg tager mig af. Så ser vi, hvor langt det bringer os. I dag er jeg meget glad for, vi fik noget ud af kampen på en svær dag. Og på en dårlig dag kan man tabe. Vi fik noget på en dårlig dag, siger Uwe Rösler.

Uwe Röslers AGF har nu 35 point, mens Silkeborg IF på en kamp færre på syvendepladsen har 29.

Randers er på 32 point med dagens 1-1-resultat og slutter svært af mod Brøndby IF og FC Midtjylland.





EKSKLUSIVT

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Voldsom udmelding om Froholdt

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

AGF-fans raser over Superliga-klub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sønderjyske – AGF

OB – FC København

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vild spådom om FC Midtjylland

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Markant transfermelding om Højlund

Brøndby IF – Viborg FF

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

United overvejer disse fem managers

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Liverpool – Tottenham

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Han har været en åbenbaring!

Supercomputer spår FCM-nedtur

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation