AARHUS (Tipsbladet): AGF kom fremragende fra land i mesterskabsspillet, da FC Nordsjælland kom på besøg søndag eftermiddag.
Takket være mål af Frederik Tingager og Tobias Bech tog Uwe Röslers mandskab nemlig alle tre point og endnu et skridt mod en topplacering.
Og over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse er Uwe Rösler fuld af ros til sit mandskab.
– Vores gameplan var virkelig god. Sejren var ene og alene spillernes skyld. De udførte gameplanen rigtig godt. Vi led, og vi vidste, at vi ville overlade boldbesiddelsen. I første halvleg overlod vi for meget boldbesiddelse, men de havde 0,5 expected goals og vi havde over 2.0. De relevante chancer tilfaldt os, siger han.
Uwe Rösler siger, at AGF “var klar til at lide”, og så fremhæver han særligt tre spillere.
– Vi havde nogle fantastiske præstationer. Gift Links, Mads Emil Madsen, Eric Kahl. Vores venstreside.
– Mange spillere var tilbage til deres normale niveau, og præstationen sætter os godt op til de næste kampe. Det er vores mål. Nu skal vi forberede os til de næste kampe og holde spillerne et godt sted mentalt, siger AGF-træneren og peger på flere fridage og en testkamp mod AaB som afgørende for succesen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Da Tipsbladet spørger ind til Mads Emil Madsens præstation, som blev fremhævet i Tipsbladets dom, vender Uwe Rösler tilbage til venstresiden.
– Han var en af de spillere, der gjorde det godt. Så meget energi, så meget kreativitet, så mange fremadrettede aktioner, så stor kvalitet på bolden. Vores venstre side var virkelig god.
– Ingen var dårlige, men jeg vil fremhæve de tre spillere (Gift Links, Mads Emil Madsen, Eric Kahl, red.). De var virkelig gode i sammenspillet og med at vinde bolden og i omstillinger. Jeg er meget glad for hele holdet, men vil fremhæve dem, siger han og tilføjer:
– Jeg glæder mig også over, at Tobias Bech scorede. Det var en stor beslutning for mig at skifte Youssouph Badji ud. Jeg følte, vi havde brug for Bech som en ekstra midtbanespiller. Han gjorde det godt og scorede.
Med sejren er AGF fortsat nummer tre i Superligaen med to point op til FC København på andenpladsen. Københavnerne skal dog i aktion mandag mod Randers FC.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
EKSKLUSIVT