AARHUS (Tipsbladet): AGF kom fremragende fra land i mesterskabsspillet, da FC Nordsjælland kom på besøg søndag eftermiddag.
Takket være mål af Frederik Tingager og Tobias Bech tog Uwe Röslers mandskab nemlig alle tre point og endnu et skridt mod en topplacering.
Og over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse er Uwe Rösler fuld af ros til sit mandskab.
– Vores gameplan var virkelig god. Sejren var ene og alene spillernes skyld. De udførte gameplanen rigtig godt. Vi led, og vi vidste, at vi ville overlade boldbesiddelsen. I første halvleg overlod vi for meget boldbesiddelse, men de havde 0,5 expected goals og vi havde over 2.0. De relevante chancer tilfaldt os, siger han.
Uwe Rösler siger, at AGF “var klar til at lide”, og så fremhæver han særligt tre spillere.
– Vi havde nogle fantastiske præstationer. Gift Links, Mads Emil Madsen, Eric Kahl. Vores venstreside.
– Mange spillere var tilbage til deres normale niveau, og præstationen sætter os godt op til de næste kampe. Det er vores mål. Nu skal vi forberede os til de næste kampe og holde spillerne et godt sted mentalt, siger AGF-træneren og peger på flere fridage og en testkamp mod AaB som afgørende for succesen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Da Tipsbladet spørger ind til Mads Emil Madsens præstation, som blev fremhævet i Tipsbladets dom, vender Uwe Rösler tilbage til venstresiden.
– Han var en af de spillere, der gjorde det godt. Så meget energi, så meget kreativitet, så mange fremadrettede aktioner, så stor kvalitet på bolden. Vores venstre side var virkelig god.
– Ingen var dårlige, men jeg vil fremhæve de tre spillere (Gift Links, Mads Emil Madsen, Eric Kahl, red.). De var virkelig gode i sammenspillet og med at vinde bolden og i omstillinger. Jeg er meget glad for hele holdet, men vil fremhæve dem, siger han og tilføjer:
– Jeg glæder mig også over, at Tobias Bech scorede. Det var en stor beslutning for mig at skifte Youssouph Badji ud. Jeg følte, vi havde brug for Bech som en ekstra midtbanespiller. Han gjorde det godt og scorede.
Med sejren er AGF fortsat nummer tre i Superligaen med to point op til FC København på andenpladsen. Københavnerne skal dog i aktion mandag mod Randers FC.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED