Uwe Rösler fremhæver tre: ‘Så stor kvalitet’

Uwe Rösler hylder sine spillere efter søndagens sejr over FC Nordsjælland.



AARHUS (Tipsbladet): AGF kom fremragende fra land i mesterskabsspillet, da FC Nordsjælland kom på besøg søndag eftermiddag. 

Takket være mål af Frederik Tingager og Tobias Bech tog Uwe Röslers mandskab nemlig alle tre point og endnu et skridt mod en topplacering. 

Og over for Tipsbladet og resten af den skrevne presse er Uwe Rösler fuld af ros til sit mandskab. 

– Vores gameplan var virkelig god. Sejren var ene og alene spillernes skyld. De udførte gameplanen rigtig godt. Vi led, og vi vidste, at vi ville overlade boldbesiddelsen. I første halvleg overlod vi for meget boldbesiddelse, men de havde 0,5 expected goals og vi havde over 2.0. De relevante chancer tilfaldt os, siger han. 

Uwe Rösler siger, at AGF “var klar til at lide”, og så fremhæver han særligt tre spillere. 

– Vi havde nogle fantastiske præstationer. Gift Links, Mads Emil Madsen, Eric Kahl. Vores venstreside. 

– Mange spillere var tilbage til deres normale niveau, og præstationen sætter os godt op til de næste kampe. Det er vores mål. Nu skal vi forberede os til de næste kampe og holde spillerne et godt sted mentalt, siger AGF-træneren og peger på flere fridage og en testkamp mod AaB som afgørende for succesen. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Da Tipsbladet spørger ind til Mads Emil Madsens præstation, som blev fremhævet i Tipsbladets dom, vender Uwe Rösler tilbage til venstresiden. 

– Han var en af de spillere, der gjorde det godt. Så meget energi, så meget kreativitet, så mange fremadrettede aktioner, så stor kvalitet på bolden. Vores venstre side var virkelig god. 

– Ingen var dårlige, men jeg vil fremhæve de tre spillere (Gift Links, Mads Emil Madsen, Eric Kahl, red.). De var virkelig gode i sammenspillet og med at vinde bolden og i omstillinger. Jeg er meget glad for hele holdet, men vil fremhæve dem, siger han og tilføjer: 

– Jeg glæder mig også over, at Tobias Bech scorede. Det var en stor beslutning for mig at skifte Youssouph Badji ud. Jeg følte, vi havde brug for Bech som en ekstra midtbanespiller. Han gjorde det godt og scorede. 

Med sejren er AGF fortsat nummer tre i Superligaen med to point op til FC København på andenpladsen. Københavnerne skal dog i aktion mandag mod Randers FC.







LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: FCM forlænger med stort talent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Real Madrid afviser køb af stjernespiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

– Schwartau-handel giver ingen mening

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Laudrup stopper på TV 2

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud