BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der kom pludselig nogle følelser i kog efter slutfløjt af søndagens drama på Brøndby Stadion.
Cheftræner i AGF, Uwe Rösler, forlod banen og råbte i den forbindelse “yes!” for at udtrykke sin glæde ved sejren. Og det blev tilsyneladende opfattet som hånende mod Brøndby, for pludselig eskalerede situationen, og Brøndbys reservemålmand Thomas Mikkelsen var involveret og tydeligt rasende.
I mixed zone efter kampen afviser Uwe Rösler, at han ville træde Brøndbys spillere over tæerne.
– Jeg gjorde det ikke mod nogen spillere. Jeg gav spillerne og trænerne hånden. Jeg ved ikke, hvad der skete. Selvfølgelig er der følelser. For fire uger siden var vi i samme situation, så vi ved, hvordan det føles at tabe en så afgørende fodboldkamp, hvor medaljer er på spil. Jeg ville ikke gøre noget harm. Jeg gav dem hånden og var sportslig, men i fodbold skal vi også have lov til at vise følelser,
Spurgt, om han kunne forstå, hvis det blev tolket som mangel på respekt, henviser han til gengæld til, at der før har været dårlig stemning mellem hans og Jesper Sørensens mandskab.
– Måske har I en kort hukommelse, men vi havde nogle intense kampe i pokalen, siger han og tilføjer:
– Jeg råbte “yes!”. Det skal være tilladt i fodbold at vise følelser efter en sejr i fodbold. Jeg er ansat af AGF og jeg har et stort ansvar over for vores fans.
Din chef Jacob Nielsen kaldte det upassende. Mener du, at det var den rette måde at vise, hvad AGF er?
– Jeg har lige sagt, at vi havde to pokalkampe. Husk, hvad der skete der.
Hvad skete der? Kan du forklare det?
– Nej. Det må være dårlig hukommelse.
Ondt blod tidligere
Tipsbladet kan dog hjælpe med en reminder. Efter at AGF slog Brøndby ud af pokalturneringen i efteråret, var Uwe Rösler forundret over, at Jesper Sørensen mente, at AGF trak tiden.
I den forbindelse sagde AGF-bossen, at Brøndby-træneren burde “kigge mod København og følge Jacob Neestrups eksempel i forhold til at agere med klasse” og hentydede også til en anden uspecificeret kommentar fra Jesper Sørensen, som han ikke var tilfreds med.
Trods den rivalisering, der har været klubberne imellem, føles søndagens sejr ikke som mere end tre point, siger Uwe Rösler.
– Nej. Jeg har ondt af Brøndby, men jeg må også have lov til at have en følelsesmæssig reaktion efter kampen. Jeg sagde “yes”. Jeg gav alle hånden. Jeg anerkendte fansene. Sådan er det, siger han.
AGF-træneren var desuden meget stolt af sit mandskab.
– Vi har haft det hårdt i Mesterskabsspillet. Vi har kæmpet os tilbage efter pokalfinalen og har fået gode spillere tilbage fra skade. Vi har været afgørende for sæsonen i de seneste to kampe, og ingen kan sætte en finger på os og hævde, at vi har været uprofessionelle. Tværtimod. Vi har været meget professionelle og jeg er meget glad for vores spilleres respons i de seneste to kampe.
AGF vandt kampen 3-2. Århusianerne slutter på femtepladsen i Superligaen, mens Brøndby ender som nummer to.
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Arsenal skuffer mod bundprop
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
UEFA med ny stor FC København-straf
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
Vild udtalelse om Nathan Trott
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
I svime over Højlund
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Forlænger med stortalent
Medie peger på FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
TRANSFER