Uwe Rösler kommenterer tumult: Husk hvad der skete

Uwe Rösler sætter ord på, hvad der foregik efter slutfløjt, hvor han var involveret i noget tumult. Han afviser at have hånet Brøndby eller Brøndbys fans.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Der kom pludselig nogle følelser i kog efter slutfløjt af søndagens drama på Brøndby Stadion.

Cheftræner i AGF, Uwe Rösler, forlod banen og råbte i den forbindelse “yes!” for at udtrykke sin glæde ved sejren. Og det blev tilsyneladende opfattet som hånende mod Brøndby, for pludselig eskalerede situationen, og Brøndbys reservemålmand Thomas Mikkelsen var involveret og tydeligt rasende.

I mixed zone efter kampen afviser Uwe Rösler, at han ville træde Brøndbys spillere over tæerne.

– Jeg gjorde det ikke mod nogen spillere. Jeg gav spillerne og trænerne hånden. Jeg ved ikke, hvad der skete. Selvfølgelig er der følelser. For fire uger siden var vi i samme situation, så vi ved, hvordan det føles at tabe en så afgørende fodboldkamp, hvor medaljer er på spil. Jeg ville ikke gøre noget harm. Jeg gav dem hånden og var sportslig, men i fodbold skal vi også have lov til at vise følelser,

Spurgt, om han kunne forstå, hvis det blev tolket som mangel på respekt, henviser han til gengæld til, at der før har været dårlig stemning mellem hans og Jesper Sørensens mandskab.

– Måske har I en kort hukommelse, men vi havde nogle intense kampe i pokalen, siger han og tilføjer:

– Jeg råbte “yes!”. Det skal være tilladt i fodbold at vise følelser efter en sejr i fodbold. Jeg er ansat af AGF og jeg har et stort ansvar over for vores fans.

Din chef Jacob Nielsen kaldte det upassende. Mener du, at det var den rette måde at vise, hvad AGF er?

– Jeg har lige sagt, at vi havde to pokalkampe. Husk, hvad der skete der.

Hvad skete der? Kan du forklare det?

– Nej. Det må være dårlig hukommelse.

Ondt blod tidligere
Tipsbladet kan dog hjælpe med en reminder. Efter at AGF slog Brøndby ud af pokalturneringen i efteråret, var Uwe Rösler forundret over, at Jesper Sørensen mente, at AGF trak tiden.

I den forbindelse sagde AGF-bossen, at Brøndby-træneren burde “kigge mod København og følge Jacob Neestrups eksempel i forhold til at agere med klasse” og hentydede også til en anden uspecificeret kommentar fra Jesper Sørensen, som han ikke var tilfreds med.

Trods den rivalisering, der har været klubberne imellem, føles søndagens sejr ikke som mere end tre point, siger Uwe Rösler.

– Nej. Jeg har ondt af Brøndby, men jeg må også have lov til at have en følelsesmæssig reaktion efter kampen. Jeg sagde “yes”. Jeg gav alle hånden. Jeg anerkendte fansene. Sådan er det, siger han.

AGF-træneren var desuden meget stolt af sit mandskab. 

– Vi har haft det hårdt i Mesterskabsspillet. Vi har kæmpet os tilbage efter pokalfinalen og har fået gode spillere tilbage fra skade. Vi har været afgørende for sæsonen i de seneste to kampe, og ingen kan sætte en finger på os og hævde, at vi har været uprofessionelle. Tværtimod. Vi har været meget professionelle og jeg er meget glad for vores spilleres respons i de seneste to kampe.

AGF vandt kampen 3-2. Århusianerne slutter på femtepladsen i Superligaen, mens Brøndby ender som nummer to.







LIVE

LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Brian Riemer giver klar besked

23 røde kort i vanvidskamp

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Kæmpe kærlighedserklæring

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Narteys krav til ny kontrakt

Rasmus Højlund i massiv modvind

I svime: Som en ny spiller

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Wow – det må man ALDRIG gøre!

– Han har måske været lagt lidt på is

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Alpha retter hård kritik



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Vil have ham væk fra FC København

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Froholdt på tavlen i storkamp

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Han er Eriksen og co’s nye træner

I chok: Har aldrig set lignende

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Var direkte fra træningsbanen

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen