Vallys i 3-5-2-system: Han bliver låst

Brøndbys Nicolai Vallys har fået en rolle på holdet, og det er Viaplay-eksperterne ikke store tilhængere af.



Nicolai Vallys imponerede i sin første tid i Brøndby-trøjen, men den tidligere Silkeborg-profil, som skiftede til Vestegnsklubben sidste sommer, har ikke leveret på samme niveau det seneste stykke tid.

Det kan der naturligvis være mange forklaringer på. En af grundene kan være, at cheftræner Jesper Sørensen har implementeret 3-5-2-systemet i Brøndby, og i den forbindelse har Vallys fået en ny rolle på holdet.

Den ellers offensive spiller er blevet rykket længere ned på banen, og det har påvirket hans spil i en negativ retning, lyder det fra Viaplay-ekspert Per Frimann.

– Det, der har været karakteristisk for deres spil, når de er gået i et tremandsforsvar, har været, at når nu han rykker ned på midten, så bruger de ham alligevel ikke nok. Jeg synes ikke, man har spillet ham nok, hvilket man så i 1-1-kampen mod Viborg.

– Han er så dygtig, men det er nyt for ham at blive lagt ind i den position. Da han var bedst i Silkeborg og også i Brøndby, lagde man ham lidt ude i siden, så han kunne flakke ind i banen og tage sine egne positioner. Når de spiller på den her måde i 3-5-2, hvor han spiller centralt, er der lidt mere systematik, og han bliver låst fast i en position.

Og Stig Tøfting tilføjer:

– Jeg er sikker på, at Nicolai Vallys nok skal få en udlandskarriere. Det er heller ikke fordi, jeg tror eller synes, Vallys er blevet en dårligere fodboldspiller, men det er klart, at han ikke har haft de samme legekammerater, som han havde i Silkeborg, hvor det fungerede.

– Hvis man spiller en form for fodbold, hvor man ikke har bolden mest, men løber efter den, så er Vallys ikke den bedste spiller.

Mod FC Nordsjælland viste Vallys sig fra sin bedste side i den nye rolle, da han lagde op til to kasser og spillede en fremragende kamp.

Du kan høre eksperternes fulde analyse i videoen øverst i artiklen.





Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Topboss sviner Barça til

Jacob Neestrup er enig med ny klub

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Conte stopper i Napoli

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-oprykker varsler flere transfers

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekymring om Lionel Messi før VM