Nicolai Vallys imponerede i sin første tid i Brøndby-trøjen, men den tidligere Silkeborg-profil, som skiftede til Vestegnsklubben sidste sommer, har ikke leveret på samme niveau det seneste stykke tid.
Det kan der naturligvis være mange forklaringer på. En af grundene kan være, at cheftræner Jesper Sørensen har implementeret 3-5-2-systemet i Brøndby, og i den forbindelse har Vallys fået en ny rolle på holdet.
Den ellers offensive spiller er blevet rykket længere ned på banen, og det har påvirket hans spil i en negativ retning, lyder det fra Viaplay-ekspert Per Frimann.
– Det, der har været karakteristisk for deres spil, når de er gået i et tremandsforsvar, har været, at når nu han rykker ned på midten, så bruger de ham alligevel ikke nok. Jeg synes ikke, man har spillet ham nok, hvilket man så i 1-1-kampen mod Viborg.
– Han er så dygtig, men det er nyt for ham at blive lagt ind i den position. Da han var bedst i Silkeborg og også i Brøndby, lagde man ham lidt ude i siden, så han kunne flakke ind i banen og tage sine egne positioner. Når de spiller på den her måde i 3-5-2, hvor han spiller centralt, er der lidt mere systematik, og han bliver låst fast i en position.
Og Stig Tøfting tilføjer:
– Jeg er sikker på, at Nicolai Vallys nok skal få en udlandskarriere. Det er heller ikke fordi, jeg tror eller synes, Vallys er blevet en dårligere fodboldspiller, men det er klart, at han ikke har haft de samme legekammerater, som han havde i Silkeborg, hvor det fungerede.
– Hvis man spiller en form for fodbold, hvor man ikke har bolden mest, men løber efter den, så er Vallys ikke den bedste spiller.
Mod FC Nordsjælland viste Vallys sig fra sin bedste side i den nye rolle, da han lagde op til to kasser og spillede en fremragende kamp.
Du kan høre eksperternes fulde analyse i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER