Nicolai Vallys imponerede i sin første tid i Brøndby-trøjen, men den tidligere Silkeborg-profil, som skiftede til Vestegnsklubben sidste sommer, har ikke leveret på samme niveau det seneste stykke tid.
Det kan der naturligvis være mange forklaringer på. En af grundene kan være, at cheftræner Jesper Sørensen har implementeret 3-5-2-systemet i Brøndby, og i den forbindelse har Vallys fået en ny rolle på holdet.
Den ellers offensive spiller er blevet rykket længere ned på banen, og det har påvirket hans spil i en negativ retning, lyder det fra Viaplay-ekspert Per Frimann.
– Det, der har været karakteristisk for deres spil, når de er gået i et tremandsforsvar, har været, at når nu han rykker ned på midten, så bruger de ham alligevel ikke nok. Jeg synes ikke, man har spillet ham nok, hvilket man så i 1-1-kampen mod Viborg.
– Han er så dygtig, men det er nyt for ham at blive lagt ind i den position. Da han var bedst i Silkeborg og også i Brøndby, lagde man ham lidt ude i siden, så han kunne flakke ind i banen og tage sine egne positioner. Når de spiller på den her måde i 3-5-2, hvor han spiller centralt, er der lidt mere systematik, og han bliver låst fast i en position.
Og Stig Tøfting tilføjer:
– Jeg er sikker på, at Nicolai Vallys nok skal få en udlandskarriere. Det er heller ikke fordi, jeg tror eller synes, Vallys er blevet en dårligere fodboldspiller, men det er klart, at han ikke har haft de samme legekammerater, som han havde i Silkeborg, hvor det fungerede.
– Hvis man spiller en form for fodbold, hvor man ikke har bolden mest, men løber efter den, så er Vallys ikke den bedste spiller.
Mod FC Nordsjælland viste Vallys sig fra sin bedste side i den nye rolle, da han lagde op til to kasser og spillede en fremragende kamp.
Du kan høre eksperternes fulde analyse i videoen øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
TIPSBLADET SPECIAL