Vallys i 3-5-2-system: Han bliver låst

Brøndbys Nicolai Vallys har fået en rolle på holdet, og det er Viaplay-eksperterne ikke store tilhængere af.



Nicolai Vallys imponerede i sin første tid i Brøndby-trøjen, men den tidligere Silkeborg-profil, som skiftede til Vestegnsklubben sidste sommer, har ikke leveret på samme niveau det seneste stykke tid.

Det kan der naturligvis være mange forklaringer på. En af grundene kan være, at cheftræner Jesper Sørensen har implementeret 3-5-2-systemet i Brøndby, og i den forbindelse har Vallys fået en ny rolle på holdet.

Den ellers offensive spiller er blevet rykket længere ned på banen, og det har påvirket hans spil i en negativ retning, lyder det fra Viaplay-ekspert Per Frimann.

– Det, der har været karakteristisk for deres spil, når de er gået i et tremandsforsvar, har været, at når nu han rykker ned på midten, så bruger de ham alligevel ikke nok. Jeg synes ikke, man har spillet ham nok, hvilket man så i 1-1-kampen mod Viborg.

– Han er så dygtig, men det er nyt for ham at blive lagt ind i den position. Da han var bedst i Silkeborg og også i Brøndby, lagde man ham lidt ude i siden, så han kunne flakke ind i banen og tage sine egne positioner. Når de spiller på den her måde i 3-5-2, hvor han spiller centralt, er der lidt mere systematik, og han bliver låst fast i en position.

Og Stig Tøfting tilføjer:

– Jeg er sikker på, at Nicolai Vallys nok skal få en udlandskarriere. Det er heller ikke fordi, jeg tror eller synes, Vallys er blevet en dårligere fodboldspiller, men det er klart, at han ikke har haft de samme legekammerater, som han havde i Silkeborg, hvor det fungerede.

– Hvis man spiller en form for fodbold, hvor man ikke har bolden mest, men løber efter den, så er Vallys ikke den bedste spiller.

Mod FC Nordsjælland viste Vallys sig fra sin bedste side i den nye rolle, da han lagde op til to kasser og spillede en fremragende kamp.

Du kan høre eksperternes fulde analyse i videoen øverst i artiklen.



Fælder dom over Norwich-danskere

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

FC København misser denne midtbane-stjerne

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dorgu blev helten for Manchester United

‘Den værste transfer nogensinde’

AFCON inviterer til gratis fodbold

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Eriksen med kontant udmelding

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Det har taget røven på Steve Cooper

Her er planen for januars transfervindue

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

City-ejer sælger klub

Brøndby-stjerne med stor donation

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Overvejer Mathias Jensen-køb

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Forlænger med to Superliga-talenter

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken