Vallys i 3-5-2-system: Han bliver låst

Brøndbys Nicolai Vallys har fået en rolle på holdet, og det er Viaplay-eksperterne ikke store tilhængere af.



Nicolai Vallys imponerede i sin første tid i Brøndby-trøjen, men den tidligere Silkeborg-profil, som skiftede til Vestegnsklubben sidste sommer, har ikke leveret på samme niveau det seneste stykke tid.

Det kan der naturligvis være mange forklaringer på. En af grundene kan være, at cheftræner Jesper Sørensen har implementeret 3-5-2-systemet i Brøndby, og i den forbindelse har Vallys fået en ny rolle på holdet.

Den ellers offensive spiller er blevet rykket længere ned på banen, og det har påvirket hans spil i en negativ retning, lyder det fra Viaplay-ekspert Per Frimann.

– Det, der har været karakteristisk for deres spil, når de er gået i et tremandsforsvar, har været, at når nu han rykker ned på midten, så bruger de ham alligevel ikke nok. Jeg synes ikke, man har spillet ham nok, hvilket man så i 1-1-kampen mod Viborg.

– Han er så dygtig, men det er nyt for ham at blive lagt ind i den position. Da han var bedst i Silkeborg og også i Brøndby, lagde man ham lidt ude i siden, så han kunne flakke ind i banen og tage sine egne positioner. Når de spiller på den her måde i 3-5-2, hvor han spiller centralt, er der lidt mere systematik, og han bliver låst fast i en position.

Og Stig Tøfting tilføjer:

– Jeg er sikker på, at Nicolai Vallys nok skal få en udlandskarriere. Det er heller ikke fordi, jeg tror eller synes, Vallys er blevet en dårligere fodboldspiller, men det er klart, at han ikke har haft de samme legekammerater, som han havde i Silkeborg, hvor det fungerede.

– Hvis man spiller en form for fodbold, hvor man ikke har bolden mest, men løber efter den, så er Vallys ikke den bedste spiller.

Mod FC Nordsjælland viste Vallys sig fra sin bedste side i den nye rolle, da han lagde op til to kasser og spillede en fremragende kamp.

Du kan høre eksperternes fulde analyse i videoen øverst i artiklen.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

‘Det er ringe ad helvede til’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby IF – AGF

Fredericia er nærmest rykket ned

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Magiske Messi slår til igen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Ruben Amorim favorit til dette job

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Hjulmand og co. taber stort skridt

Atletico Madrid interesseret i dansker