Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

Tipsbladet zoomer ind på dramaet mellem Brøndby IF og Randers FC.



BRØNDBY (Tipsbladet): Syv mål, et annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, en masse intense dueller og et gyngende Brøndby Stadion.

Der var drama for alle pengene, da Brøndby IF tog imod Randers FC i det, der velsagtens var en af sæsonens mest seværdige Superliga-kampe. Ganske symptomatisk endte det med et sejrsmål i syv minutters overtid.

Brøndby IF – Randers FC 4-3 (2-2)
0-1, Sean Klaiber, selvmål (4.)
1-1, Mathias Kvistgaarden (35.)
1-2, Mathias Greve (40.)
2-2, Mathias Kvistgaarden (45.)
3-2, Yuito Suzuki, straffe (59.)
3-3, Nikolas Dyhr (61.)
4-3, Noah Nartey (90.)

Kampens bedste
Brøndby IF
Hvad skal vi efterhånden sige om Mathias Kvistgaarden? Han spiller med følelserne uden på tøjet, og flere gange gjorde han sin utilfredshed med dommerens beslutninger til kende, men hans energi og iver har også resulteret i et fremragende slutspil. Fem mål i fem kampe står han noteret for efter sine to kasser i dag, og for hver runde, der går, spiller han sig tættere på et kæmpeskifte til sommer.

Og så bliver vi nødt til at fremhæve Noah Nartey. Med sit langskud i det 98. minut (!!!) sikrede den unge midtbanespiller tre point til hjemmeholdet, og han sendte Brøndby Stadion fuldstændig i ekstase. Både på lægterne og på bænken fløj folk op ad sæderne for at juble, og brølet ved slutfløjt var også noget for sig. Det var en voldsom afslutning på en vild fodboldkamp.

Randers FC
Der var mange gode fighterindsatser hos Randers FC, og en af dem var Mathias Greve. Den tidligere Brøndby-spiller scorede et flot mål i dagens kamp og har nu scoret to mål i to kampe mod sin tidligere klub i denne sæson. Derudover kæmpede han og forsvarede med alt, hvad han havde, særligt efter at Randers blev reduceret til ti mand. Også ros til midtbanekollegaen André Rømer.

Kampens værste
Det er aldrig en god idé at blive udvist, og Norman Campbells udvisning i mandagens kamp sikrer ham da også prisen her. Den lynhurtige kantspiller fik et klokkeklart gult kort for en voldsom tackling på Sean Klaiber i første halvleg, og efter lidt over en times spil ragede han så sit andet gule kort til sig for endnu en hård duel, denne gang med Benjamin Tahirovic. Der var smæk på i kampen, men det var ikke godt nok af kantspilleren.

Han gjorde sig desuden heller ikke populær efter det røde kort. Brøndby-fansene så selvfølgelig gerne, at spillet blev sat hurtigt i gang, men Norman Campbell tog sig mere end god tid til at gå fra banen. Brøndby Stadion gav ham derfor en vaskeægte pibekoncert. 

Kampens detalje
Hvis vi skal blive ved publikumreaktioner, var der også en interessant en af slagsen knap tre kvarter før kampstart.

Her lød et kæmpe jubelbrøl på Brøndby Stadion. Patrick Pentz og de øvrige blågule målmænd kom nemlig løbende på banen til deres opvarmning, og det var tydeligt at se, at Sydsiden var glad for at se østrigeren igen efter den karantæne, han rev til sig ovenpå sin hilsen til FC Københavns fans i forrige uges derby. Han var desuden også glad for at se dem, så det ud til.

Der er altid højlydt, når Brøndby-spillerne løber på banen – men i dag var den et nøk eller to højere. Der blev også fulgt op med ‘Spark og slå på FCK’-tilråb fra Brøndby-fansene. En i forvejen populær herre på Vestegnen er tilsyneladende blevet lidt mere populær. 



Steve Cooper laver én ændring

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Brøndby IF – FC Fredericia

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Danske klubber vil have ham

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC København-handling går verden rundt 

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Endelig er der godt nyt!

Superliga-træner forlænger kontrakten

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr