Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

Tipsbladet zoomer ind på dramaet mellem Brøndby IF og Randers FC.



BRØNDBY (Tipsbladet): Syv mål, et annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, en masse intense dueller og et gyngende Brøndby Stadion.

Der var drama for alle pengene, da Brøndby IF tog imod Randers FC i det, der velsagtens var en af sæsonens mest seværdige Superliga-kampe. Ganske symptomatisk endte det med et sejrsmål i syv minutters overtid.

Brøndby IF – Randers FC 4-3 (2-2)
0-1, Sean Klaiber, selvmål (4.)
1-1, Mathias Kvistgaarden (35.)
1-2, Mathias Greve (40.)
2-2, Mathias Kvistgaarden (45.)
3-2, Yuito Suzuki, straffe (59.)
3-3, Nikolas Dyhr (61.)
4-3, Noah Nartey (90.)

Kampens bedste
Brøndby IF
Hvad skal vi efterhånden sige om Mathias Kvistgaarden? Han spiller med følelserne uden på tøjet, og flere gange gjorde han sin utilfredshed med dommerens beslutninger til kende, men hans energi og iver har også resulteret i et fremragende slutspil. Fem mål i fem kampe står han noteret for efter sine to kasser i dag, og for hver runde, der går, spiller han sig tættere på et kæmpeskifte til sommer.

Og så bliver vi nødt til at fremhæve Noah Nartey. Med sit langskud i det 98. minut (!!!) sikrede den unge midtbanespiller tre point til hjemmeholdet, og han sendte Brøndby Stadion fuldstændig i ekstase. Både på lægterne og på bænken fløj folk op ad sæderne for at juble, og brølet ved slutfløjt var også noget for sig. Det var en voldsom afslutning på en vild fodboldkamp.

Randers FC
Der var mange gode fighterindsatser hos Randers FC, og en af dem var Mathias Greve. Den tidligere Brøndby-spiller scorede et flot mål i dagens kamp og har nu scoret to mål i to kampe mod sin tidligere klub i denne sæson. Derudover kæmpede han og forsvarede med alt, hvad han havde, særligt efter at Randers blev reduceret til ti mand. Også ros til midtbanekollegaen André Rømer.

Kampens værste
Det er aldrig en god idé at blive udvist, og Norman Campbells udvisning i mandagens kamp sikrer ham da også prisen her. Den lynhurtige kantspiller fik et klokkeklart gult kort for en voldsom tackling på Sean Klaiber i første halvleg, og efter lidt over en times spil ragede han så sit andet gule kort til sig for endnu en hård duel, denne gang med Benjamin Tahirovic. Der var smæk på i kampen, men det var ikke godt nok af kantspilleren.

Han gjorde sig desuden heller ikke populær efter det røde kort. Brøndby-fansene så selvfølgelig gerne, at spillet blev sat hurtigt i gang, men Norman Campbell tog sig mere end god tid til at gå fra banen. Brøndby Stadion gav ham derfor en vaskeægte pibekoncert. 

Kampens detalje
Hvis vi skal blive ved publikumreaktioner, var der også en interessant en af slagsen knap tre kvarter før kampstart.

Her lød et kæmpe jubelbrøl på Brøndby Stadion. Patrick Pentz og de øvrige blågule målmænd kom nemlig løbende på banen til deres opvarmning, og det var tydeligt at se, at Sydsiden var glad for at se østrigeren igen efter den karantæne, han rev til sig ovenpå sin hilsen til FC Københavns fans i forrige uges derby. Han var desuden også glad for at se dem, så det ud til.

Der er altid højlydt, når Brøndby-spillerne løber på banen – men i dag var den et nøk eller to højere. Der blev også fulgt op med ‘Spark og slå på FCK’-tilråb fra Brøndby-fansene. En i forvejen populær herre på Vestegnen er tilsyneladende blevet lidt mere populær. 





FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

I svime over Oscar Schwartau

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Intet aftryk!

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Store navne kan forlade Brøndby IF

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Vild stime – men afviser guldsnak

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Amorim: Vi var det bedste hold

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Johannes Hoff Thorup er på listen

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Marokko er blevet fodboldens mekka

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse