BRØNDBY (Tipsbladet): Syv mål, et annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, en masse intense dueller og et gyngende Brøndby Stadion.
Der var drama for alle pengene, da Brøndby IF tog imod Randers FC i det, der velsagtens var en af sæsonens mest seværdige Superliga-kampe. Ganske symptomatisk endte det med et sejrsmål i syv minutters overtid.
Brøndby IF – Randers FC 4-3 (2-2)
0-1, Sean Klaiber, selvmål (4.)
1-1, Mathias Kvistgaarden (35.)
1-2, Mathias Greve (40.)
2-2, Mathias Kvistgaarden (45.)
3-2, Yuito Suzuki, straffe (59.)
3-3, Nikolas Dyhr (61.)
4-3, Noah Nartey (90.)
Kampens bedste
Brøndby IF
Hvad skal vi efterhånden sige om Mathias Kvistgaarden? Han spiller med følelserne uden på tøjet, og flere gange gjorde han sin utilfredshed med dommerens beslutninger til kende, men hans energi og iver har også resulteret i et fremragende slutspil. Fem mål i fem kampe står han noteret for efter sine to kasser i dag, og for hver runde, der går, spiller han sig tættere på et kæmpeskifte til sommer.
Og så bliver vi nødt til at fremhæve Noah Nartey. Med sit langskud i det 98. minut (!!!) sikrede den unge midtbanespiller tre point til hjemmeholdet, og han sendte Brøndby Stadion fuldstændig i ekstase. Både på lægterne og på bænken fløj folk op ad sæderne for at juble, og brølet ved slutfløjt var også noget for sig. Det var en voldsom afslutning på en vild fodboldkamp.
Randers FC
Der var mange gode fighterindsatser hos Randers FC, og en af dem var Mathias Greve. Den tidligere Brøndby-spiller scorede et flot mål i dagens kamp og har nu scoret to mål i to kampe mod sin tidligere klub i denne sæson. Derudover kæmpede han og forsvarede med alt, hvad han havde, særligt efter at Randers blev reduceret til ti mand. Også ros til midtbanekollegaen André Rømer.
Kampens værste
Det er aldrig en god idé at blive udvist, og Norman Campbells udvisning i mandagens kamp sikrer ham da også prisen her. Den lynhurtige kantspiller fik et klokkeklart gult kort for en voldsom tackling på Sean Klaiber i første halvleg, og efter lidt over en times spil ragede han så sit andet gule kort til sig for endnu en hård duel, denne gang med Benjamin Tahirovic. Der var smæk på i kampen, men det var ikke godt nok af kantspilleren.
Han gjorde sig desuden heller ikke populær efter det røde kort. Brøndby-fansene så selvfølgelig gerne, at spillet blev sat hurtigt i gang, men Norman Campbell tog sig mere end god tid til at gå fra banen. Brøndby Stadion gav ham derfor en vaskeægte pibekoncert.
Kampens detalje
Hvis vi skal blive ved publikumreaktioner, var der også en interessant en af slagsen knap tre kvarter før kampstart.
Her lød et kæmpe jubelbrøl på Brøndby Stadion. Patrick Pentz og de øvrige blågule målmænd kom nemlig løbende på banen til deres opvarmning, og det var tydeligt at se, at Sydsiden var glad for at se østrigeren igen efter den karantæne, han rev til sig ovenpå sin hilsen til FC Københavns fans i forrige uges derby. Han var desuden også glad for at se dem, så det ud til.
Der er altid højlydt, når Brøndby-spillerne løber på banen – men i dag var den et nøk eller to højere. Der blev også fulgt op med ‘Spark og slå på FCK’-tilråb fra Brøndby-fansene. En i forvejen populær herre på Vestegnen er tilsyneladende blevet lidt mere populær.
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til FC København
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
MEDIE