BRØNDBY (Tipsbladet): Syv mål, et annulleret mål, seks gule kort, et rødt kort, en masse intense dueller og et gyngende Brøndby Stadion.
Der var drama for alle pengene, da Brøndby IF tog imod Randers FC i det, der velsagtens var en af sæsonens mest seværdige Superliga-kampe. Ganske symptomatisk endte det med et sejrsmål i syv minutters overtid.
Brøndby IF – Randers FC 4-3 (2-2)
0-1, Sean Klaiber, selvmål (4.)
1-1, Mathias Kvistgaarden (35.)
1-2, Mathias Greve (40.)
2-2, Mathias Kvistgaarden (45.)
3-2, Yuito Suzuki, straffe (59.)
3-3, Nikolas Dyhr (61.)
4-3, Noah Nartey (90.)
Kampens bedste
Brøndby IF
Hvad skal vi efterhånden sige om Mathias Kvistgaarden? Han spiller med følelserne uden på tøjet, og flere gange gjorde han sin utilfredshed med dommerens beslutninger til kende, men hans energi og iver har også resulteret i et fremragende slutspil. Fem mål i fem kampe står han noteret for efter sine to kasser i dag, og for hver runde, der går, spiller han sig tættere på et kæmpeskifte til sommer.
Og så bliver vi nødt til at fremhæve Noah Nartey. Med sit langskud i det 98. minut (!!!) sikrede den unge midtbanespiller tre point til hjemmeholdet, og han sendte Brøndby Stadion fuldstændig i ekstase. Både på lægterne og på bænken fløj folk op ad sæderne for at juble, og brølet ved slutfløjt var også noget for sig. Det var en voldsom afslutning på en vild fodboldkamp.
Randers FC
Der var mange gode fighterindsatser hos Randers FC, og en af dem var Mathias Greve. Den tidligere Brøndby-spiller scorede et flot mål i dagens kamp og har nu scoret to mål i to kampe mod sin tidligere klub i denne sæson. Derudover kæmpede han og forsvarede med alt, hvad han havde, særligt efter at Randers blev reduceret til ti mand. Også ros til midtbanekollegaen André Rømer.
Kampens værste
Det er aldrig en god idé at blive udvist, og Norman Campbells udvisning i mandagens kamp sikrer ham da også prisen her. Den lynhurtige kantspiller fik et klokkeklart gult kort for en voldsom tackling på Sean Klaiber i første halvleg, og efter lidt over en times spil ragede han så sit andet gule kort til sig for endnu en hård duel, denne gang med Benjamin Tahirovic. Der var smæk på i kampen, men det var ikke godt nok af kantspilleren.
Han gjorde sig desuden heller ikke populær efter det røde kort. Brøndby-fansene så selvfølgelig gerne, at spillet blev sat hurtigt i gang, men Norman Campbell tog sig mere end god tid til at gå fra banen. Brøndby Stadion gav ham derfor en vaskeægte pibekoncert.
Kampens detalje
Hvis vi skal blive ved publikumreaktioner, var der også en interessant en af slagsen knap tre kvarter før kampstart.
Her lød et kæmpe jubelbrøl på Brøndby Stadion. Patrick Pentz og de øvrige blågule målmænd kom nemlig løbende på banen til deres opvarmning, og det var tydeligt at se, at Sydsiden var glad for at se østrigeren igen efter den karantæne, han rev til sig ovenpå sin hilsen til FC Københavns fans i forrige uges derby. Han var desuden også glad for at se dem, så det ud til.
Der er altid højlydt, når Brøndby-spillerne løber på banen – men i dag var den et nøk eller to højere. Der blev også fulgt op med ‘Spark og slå på FCK’-tilråb fra Brøndby-fansene. En i forvejen populær herre på Vestegnen er tilsyneladende blevet lidt mere populær.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER