Var det dødsstødet til FC København-stjerne?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC København og Silkeborg IF.



PARKEN (Tipsbladet):

FC København – Silkeborg IF 2-0 (1-0)

1-0 Denis Vavro (44.)

2-0 Jordan Larsson (61.)

Kampens bedste:

FC København:
Peter Ankersen forlader FC København efter denne sæson, og det lyser ud af ham, at han vil slutte godt af i sin hjerteklub. I første halvleg var veteranen et af få lyspunkter for FCK og viste nøjagtig den attitude og den ild i øjnene, alt for mange af hans holdkammerater manglede. Også plusser i bogen til Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der gjorde mange gode ting i FC Københavns offensiv. 

Silkeborg IF:
Gæsterne havde masser af boldbesiddelse i Parken, og det skyldtes langt hen ad vejen, at Silkeborg vandt slaget om midtbanen. Det gjorde udeholdet ikke mindst takket være Mark Brink, der som få evner at tage temperaturen på en fodboldkamp og svinge dirigentstokken. Brink er noget nær umulig at pille bolden fra, og han laver næsten aldrig en fejlaflevering. En fattigmands Luka Modric. 

Kampens værste:
Så snart Rasmus Falk er klar igen, stryger han direkte tilbage i FC Københavns startopstilling – der er slet ikke noget at tænke over for Jacob Neestrup. William Clem formåede på ingen måde at gribe chancen denne søndag i Parken. FCK-talentet haltede efter i både tanke og handling, og alt for ofte blev han overløbet på midtbanen. Heller ikke med bolden for fødderne formåede Clem at gøre en forskel med skarpe pasninger. 

Hos Silkeborg var Pelle Mattsson en særdeles dyr herre. Midtvejs i første halvleg ragede han en advarsel til sig for en meget voldsom nødbremse, og efter en time forærede han FCK en scoring med en håbløs aflevering. Av!

Kampens detalje: 
Hvis Peter Ankersen fik hvidløg til aftensmad lørdag, vil William Clem kunne bekræfte det. Kort inde i første halvleg fik den unge midtbanespiller en rasende Ankersen lige i smasken og måtte lægge øre til en kæmpe skideballe. Den rutinerede højre back mente tydeligvis ikke, at Clem havde gjort sit arbejde ordentligt, da Ankersen måtte begå et professionelt frispark og trække en advarsel efter bare ni minutter, og veteranen afregnede ved kasse ét over for holdkammeraten. Sådan kan bølgerne gå højt i en fodboldkamp.

I en lidt anden boldgade – var det dødsstødet for Scott McKenna i FC København? Den formsvage stjernespiller var sat på bænken, og med godt en måned til kontraktudløb kunne det godt være et vink med en vognstang om, at McKenna ikke er en spiller, man vil gå videre med i FCK. Skotten er hverken ung eller billig, så han skal levere – det har han ikke gjort. 





Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Conte stopper i Napoli



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bekymring om Lionel Messi før VM

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner