PARKEN (Tipsbladet):
FC København – Silkeborg IF 2-0 (1-0)
1-0 Denis Vavro (44.)
2-0 Jordan Larsson (61.)
Kampens bedste:
FC København:
Peter Ankersen forlader FC København efter denne sæson, og det lyser ud af ham, at han vil slutte godt af i sin hjerteklub. I første halvleg var veteranen et af få lyspunkter for FCK og viste nøjagtig den attitude og den ild i øjnene, alt for mange af hans holdkammerater manglede. Også plusser i bogen til Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der gjorde mange gode ting i FC Københavns offensiv.
Silkeborg IF:
Gæsterne havde masser af boldbesiddelse i Parken, og det skyldtes langt hen ad vejen, at Silkeborg vandt slaget om midtbanen. Det gjorde udeholdet ikke mindst takket være Mark Brink, der som få evner at tage temperaturen på en fodboldkamp og svinge dirigentstokken. Brink er noget nær umulig at pille bolden fra, og han laver næsten aldrig en fejlaflevering. En fattigmands Luka Modric.
Kampens værste:
Så snart Rasmus Falk er klar igen, stryger han direkte tilbage i FC Københavns startopstilling – der er slet ikke noget at tænke over for Jacob Neestrup. William Clem formåede på ingen måde at gribe chancen denne søndag i Parken. FCK-talentet haltede efter i både tanke og handling, og alt for ofte blev han overløbet på midtbanen. Heller ikke med bolden for fødderne formåede Clem at gøre en forskel med skarpe pasninger.
Hos Silkeborg var Pelle Mattsson en særdeles dyr herre. Midtvejs i første halvleg ragede han en advarsel til sig for en meget voldsom nødbremse, og efter en time forærede han FCK en scoring med en håbløs aflevering. Av!
Kampens detalje:
Hvis Peter Ankersen fik hvidløg til aftensmad lørdag, vil William Clem kunne bekræfte det. Kort inde i første halvleg fik den unge midtbanespiller en rasende Ankersen lige i smasken og måtte lægge øre til en kæmpe skideballe. Den rutinerede højre back mente tydeligvis ikke, at Clem havde gjort sit arbejde ordentligt, da Ankersen måtte begå et professionelt frispark og trække en advarsel efter bare ni minutter, og veteranen afregnede ved kasse ét over for holdkammeraten. Sådan kan bølgerne gå højt i en fodboldkamp.
I en lidt anden boldgade – var det dødsstødet for Scott McKenna i FC København? Den formsvage stjernespiller var sat på bænken, og med godt en måned til kontraktudløb kunne det godt være et vink med en vognstang om, at McKenna ikke er en spiller, man vil gå videre med i FCK. Skotten er hverken ung eller billig, så han skal levere – det har han ikke gjort.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Kevin Diks skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
AVIS
Interessant afsløring
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
HELT VILDT