Var det dødsstødet til FC København-stjerne?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC København og Silkeborg IF.



PARKEN (Tipsbladet):

FC København – Silkeborg IF 2-0 (1-0)

1-0 Denis Vavro (44.)

2-0 Jordan Larsson (61.)

Kampens bedste:

FC København:
Peter Ankersen forlader FC København efter denne sæson, og det lyser ud af ham, at han vil slutte godt af i sin hjerteklub. I første halvleg var veteranen et af få lyspunkter for FCK og viste nøjagtig den attitude og den ild i øjnene, alt for mange af hans holdkammerater manglede. Også plusser i bogen til Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der gjorde mange gode ting i FC Københavns offensiv. 

Silkeborg IF:
Gæsterne havde masser af boldbesiddelse i Parken, og det skyldtes langt hen ad vejen, at Silkeborg vandt slaget om midtbanen. Det gjorde udeholdet ikke mindst takket være Mark Brink, der som få evner at tage temperaturen på en fodboldkamp og svinge dirigentstokken. Brink er noget nær umulig at pille bolden fra, og han laver næsten aldrig en fejlaflevering. En fattigmands Luka Modric. 

Kampens værste:
Så snart Rasmus Falk er klar igen, stryger han direkte tilbage i FC Københavns startopstilling – der er slet ikke noget at tænke over for Jacob Neestrup. William Clem formåede på ingen måde at gribe chancen denne søndag i Parken. FCK-talentet haltede efter i både tanke og handling, og alt for ofte blev han overløbet på midtbanen. Heller ikke med bolden for fødderne formåede Clem at gøre en forskel med skarpe pasninger. 

Hos Silkeborg var Pelle Mattsson en særdeles dyr herre. Midtvejs i første halvleg ragede han en advarsel til sig for en meget voldsom nødbremse, og efter en time forærede han FCK en scoring med en håbløs aflevering. Av!

Kampens detalje: 
Hvis Peter Ankersen fik hvidløg til aftensmad lørdag, vil William Clem kunne bekræfte det. Kort inde i første halvleg fik den unge midtbanespiller en rasende Ankersen lige i smasken og måtte lægge øre til en kæmpe skideballe. Den rutinerede højre back mente tydeligvis ikke, at Clem havde gjort sit arbejde ordentligt, da Ankersen måtte begå et professionelt frispark og trække en advarsel efter bare ni minutter, og veteranen afregnede ved kasse ét over for holdkammeraten. Sådan kan bølgerne gå højt i en fodboldkamp.

I en lidt anden boldgade – var det dødsstødet for Scott McKenna i FC København? Den formsvage stjernespiller var sat på bænken, og med godt en måned til kontraktudløb kunne det godt være et vink med en vognstang om, at McKenna ikke er en spiller, man vil gå videre med i FCK. Skotten er hverken ung eller billig, så han skal levere – det har han ikke gjort. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Nedtur for Højlund og Napoli

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Det er aldrig sket før

Fik blackout på Brøndby Stadion

OB – Randers FC

Vejle Boldklub – FC København

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Helt vild med Brøndby-profil

Steve Cooper storroser stjerne

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

‘Det drømmer alle om’

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud