Var det dødsstødet til FC København-stjerne?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC København og Silkeborg IF.



PARKEN (Tipsbladet):

FC København – Silkeborg IF 2-0 (1-0)

1-0 Denis Vavro (44.)

2-0 Jordan Larsson (61.)

Kampens bedste:

FC København:
Peter Ankersen forlader FC København efter denne sæson, og det lyser ud af ham, at han vil slutte godt af i sin hjerteklub. I første halvleg var veteranen et af få lyspunkter for FCK og viste nøjagtig den attitude og den ild i øjnene, alt for mange af hans holdkammerater manglede. Også plusser i bogen til Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der gjorde mange gode ting i FC Københavns offensiv. 

Silkeborg IF:
Gæsterne havde masser af boldbesiddelse i Parken, og det skyldtes langt hen ad vejen, at Silkeborg vandt slaget om midtbanen. Det gjorde udeholdet ikke mindst takket være Mark Brink, der som få evner at tage temperaturen på en fodboldkamp og svinge dirigentstokken. Brink er noget nær umulig at pille bolden fra, og han laver næsten aldrig en fejlaflevering. En fattigmands Luka Modric. 

Kampens værste:
Så snart Rasmus Falk er klar igen, stryger han direkte tilbage i FC Københavns startopstilling – der er slet ikke noget at tænke over for Jacob Neestrup. William Clem formåede på ingen måde at gribe chancen denne søndag i Parken. FCK-talentet haltede efter i både tanke og handling, og alt for ofte blev han overløbet på midtbanen. Heller ikke med bolden for fødderne formåede Clem at gøre en forskel med skarpe pasninger. 

Hos Silkeborg var Pelle Mattsson en særdeles dyr herre. Midtvejs i første halvleg ragede han en advarsel til sig for en meget voldsom nødbremse, og efter en time forærede han FCK en scoring med en håbløs aflevering. Av!

Kampens detalje: 
Hvis Peter Ankersen fik hvidløg til aftensmad lørdag, vil William Clem kunne bekræfte det. Kort inde i første halvleg fik den unge midtbanespiller en rasende Ankersen lige i smasken og måtte lægge øre til en kæmpe skideballe. Den rutinerede højre back mente tydeligvis ikke, at Clem havde gjort sit arbejde ordentligt, da Ankersen måtte begå et professionelt frispark og trække en advarsel efter bare ni minutter, og veteranen afregnede ved kasse ét over for holdkammeraten. Sådan kan bølgerne gå højt i en fodboldkamp.

I en lidt anden boldgade – var det dødsstødet for Scott McKenna i FC København? Den formsvage stjernespiller var sat på bænken, og med godt en måned til kontraktudløb kunne det godt være et vink med en vognstang om, at McKenna ikke er en spiller, man vil gå videre med i FCK. Skotten er hverken ung eller billig, så han skal levere – det har han ikke gjort. 





Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Meldes på vej mod nyt skifte

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Afviser millionbud fra Brøndby

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Mohamed Daramy vender tilbage

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Ny cheftræner stort set på plads i United

Mareridt for FC Augsburg

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy