Var det dødsstødet til FC København-stjerne?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-opgøret mellem FC København og Silkeborg IF.



PARKEN (Tipsbladet):

FC København – Silkeborg IF 2-0 (1-0)

1-0 Denis Vavro (44.)

2-0 Jordan Larsson (61.)

Kampens bedste:

FC København:
Peter Ankersen forlader FC København efter denne sæson, og det lyser ud af ham, at han vil slutte godt af i sin hjerteklub. I første halvleg var veteranen et af få lyspunkter for FCK og viste nøjagtig den attitude og den ild i øjnene, alt for mange af hans holdkammerater manglede. Også plusser i bogen til Andreas Cornelius og Jordan Larsson, der gjorde mange gode ting i FC Københavns offensiv. 

Silkeborg IF:
Gæsterne havde masser af boldbesiddelse i Parken, og det skyldtes langt hen ad vejen, at Silkeborg vandt slaget om midtbanen. Det gjorde udeholdet ikke mindst takket være Mark Brink, der som få evner at tage temperaturen på en fodboldkamp og svinge dirigentstokken. Brink er noget nær umulig at pille bolden fra, og han laver næsten aldrig en fejlaflevering. En fattigmands Luka Modric. 

Kampens værste:
Så snart Rasmus Falk er klar igen, stryger han direkte tilbage i FC Københavns startopstilling – der er slet ikke noget at tænke over for Jacob Neestrup. William Clem formåede på ingen måde at gribe chancen denne søndag i Parken. FCK-talentet haltede efter i både tanke og handling, og alt for ofte blev han overløbet på midtbanen. Heller ikke med bolden for fødderne formåede Clem at gøre en forskel med skarpe pasninger. 

Hos Silkeborg var Pelle Mattsson en særdeles dyr herre. Midtvejs i første halvleg ragede han en advarsel til sig for en meget voldsom nødbremse, og efter en time forærede han FCK en scoring med en håbløs aflevering. Av!

Kampens detalje: 
Hvis Peter Ankersen fik hvidløg til aftensmad lørdag, vil William Clem kunne bekræfte det. Kort inde i første halvleg fik den unge midtbanespiller en rasende Ankersen lige i smasken og måtte lægge øre til en kæmpe skideballe. Den rutinerede højre back mente tydeligvis ikke, at Clem havde gjort sit arbejde ordentligt, da Ankersen måtte begå et professionelt frispark og trække en advarsel efter bare ni minutter, og veteranen afregnede ved kasse ét over for holdkammeraten. Sådan kan bølgerne gå højt i en fodboldkamp.

I en lidt anden boldgade – var det dødsstødet for Scott McKenna i FC København? Den formsvage stjernespiller var sat på bænken, og med godt en måned til kontraktudløb kunne det godt være et vink med en vognstang om, at McKenna ikke er en spiller, man vil gå videre med i FCK. Skotten er hverken ung eller billig, så han skal levere – det har han ikke gjort. 





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fyrer landstræner to måneder før VM

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Nedtur for Højlund og Napoli

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fik blackout på Brøndby Stadion

Manchester United sætter Chelsea på plads

Det er aldrig sket før

Kan koste Brøndby flere millioner

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Steve Cooper storroser stjerne

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

‘Det drømmer alle om’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ringet op af Brøndby-træner

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Nu klager FC Barcelona igen

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Mål i begge ender i Farum

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

OB siger farvel til seks spillere

Chelsea – Manchester United