VAR-episode vasket væk: AGF vil revanchere mod FCN

Bubacarr Sanneh glæder sig over, at der allerede er kamp for AGF igen på onsdag.



På otte forrygende minutter lykkedes det i weekenden for AGF at vende 0-1 til en 3-1-føring i Parken. Derfor lignede det, at aarhusianerne kunne køre en god sejr hjem, men en reducering af Mohamed Daramy og efterfølgende en dramatisk afgørelse dybt i dommerens overtid fik Jonas Wind udlignet til 3-3 på et VAR-straffespark.

Det gav efterfølgende en del ærgrelse i AGF, men de kan dog glæde sig over, at de allerede skal i kamp igen i midtugen, hvor de møder FC Nordsjælland. Det fortæller Bubacarr Sanneh på klubbens hjemmeside.

– Det er godt, at vi allerede skal spille igen på onsdag. Vi har fået vasket slutningen på søndagens kamp af os og fokuserer nu 100 procent på den næste kamp, lyder det fra nyindkøbet.

Og selvom det endte uheldigt for AGF’erne i den seneste kamp, så mener han, at der er noget at tage med sig fra den uafgjorte kamp i Parken. Samtidig er der også lidt ekstra motivation i at skulle møde FCN, som man sidst tabte 1-3 til i Farum.

– Vi gjorde mange ting godt i København og det skal vi forsøge at tage med ind til kampen mod FC Nordsjælland. Vi har revanche til gode fra seneste kamp mod dem, og vi ved, at FC Nordsjælland kan være en svær størrelse for alle hold, siger han og fortsætter:

– Men vi har stor selvtillid og ved, at vi er stærke hjemme, så vi ser frem til kampen med optimisme, fortæller Bubacarr Sanneh.

Kampen mellem AGF og FCN spilles onsdag klokken 18,. og du kan læse meget mere om slaget i optakten her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

PSG er i Champions League-finalen efter drama

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Aston Villa – Nottingham Forest

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’