På otte forrygende minutter lykkedes det i weekenden for AGF at vende 0-1 til en 3-1-føring i Parken. Derfor lignede det, at aarhusianerne kunne køre en god sejr hjem, men en reducering af Mohamed Daramy og efterfølgende en dramatisk afgørelse dybt i dommerens overtid fik Jonas Wind udlignet til 3-3 på et VAR-straffespark.
Det gav efterfølgende en del ærgrelse i AGF, men de kan dog glæde sig over, at de allerede skal i kamp igen i midtugen, hvor de møder FC Nordsjælland. Det fortæller Bubacarr Sanneh på klubbens hjemmeside.
– Det er godt, at vi allerede skal spille igen på onsdag. Vi har fået vasket slutningen på søndagens kamp af os og fokuserer nu 100 procent på den næste kamp, lyder det fra nyindkøbet.
Og selvom det endte uheldigt for AGF’erne i den seneste kamp, så mener han, at der er noget at tage med sig fra den uafgjorte kamp i Parken. Samtidig er der også lidt ekstra motivation i at skulle møde FCN, som man sidst tabte 1-3 til i Farum.
– Vi gjorde mange ting godt i København og det skal vi forsøge at tage med ind til kampen mod FC Nordsjælland. Vi har revanche til gode fra seneste kamp mod dem, og vi ved, at FC Nordsjælland kan være en svær størrelse for alle hold, siger han og fortsætter:
– Men vi har stor selvtillid og ved, at vi er stærke hjemme, så vi ser frem til kampen med optimisme, fortæller Bubacarr Sanneh.
Kampen mellem AGF og FCN spilles onsdag klokken 18,. og du kan læse meget mere om slaget i optakten her.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
