På otte forrygende minutter lykkedes det i weekenden for AGF at vende 0-1 til en 3-1-føring i Parken. Derfor lignede det, at aarhusianerne kunne køre en god sejr hjem, men en reducering af Mohamed Daramy og efterfølgende en dramatisk afgørelse dybt i dommerens overtid fik Jonas Wind udlignet til 3-3 på et VAR-straffespark.
Det gav efterfølgende en del ærgrelse i AGF, men de kan dog glæde sig over, at de allerede skal i kamp igen i midtugen, hvor de møder FC Nordsjælland. Det fortæller Bubacarr Sanneh på klubbens hjemmeside.
– Det er godt, at vi allerede skal spille igen på onsdag. Vi har fået vasket slutningen på søndagens kamp af os og fokuserer nu 100 procent på den næste kamp, lyder det fra nyindkøbet.
Og selvom det endte uheldigt for AGF’erne i den seneste kamp, så mener han, at der er noget at tage med sig fra den uafgjorte kamp i Parken. Samtidig er der også lidt ekstra motivation i at skulle møde FCN, som man sidst tabte 1-3 til i Farum.
– Vi gjorde mange ting godt i København og det skal vi forsøge at tage med ind til kampen mod FC Nordsjælland. Vi har revanche til gode fra seneste kamp mod dem, og vi ved, at FC Nordsjælland kan være en svær størrelse for alle hold, siger han og fortsætter:
– Men vi har stor selvtillid og ved, at vi er stærke hjemme, så vi ser frem til kampen med optimisme, fortæller Bubacarr Sanneh.
Kampen mellem AGF og FCN spilles onsdag klokken 18,. og du kan læse meget mere om slaget i optakten her.
LIVE
VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AaB dæmper superligaforventninger
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Norge – Frankrig
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!
MEDIE
